پرکننده‌های ژل صورت، از جمله کلاژن، اسید هیالورونیک و هیدروکسی‌آپاتیت کلسیم، به منظور جوان‌سازی و افزایش شادابی پوست استفاده می‌شوند. این محصولات می‌توانند باعث کاهش یا حذف چین و چروک‌های صورت و پوست، رفع جای جوش‌ها، بالا بردن افتادگی‌های ناشی از زخم‌ها، تزریق ژل به لب‌ها برای پروتز لب، برجسته کردن گونه‌ها و جایگزینی بافت نرم از بین رفته شوند. همچنین، با پیری، حساسیت پوست ما نسبت به چروک‌ها افزایش می‌یابد و پوست دچار افتادگی می‌شود. عواملی مانند تابش نور خورشید و سال‌های طولانی حرکت عضلات (مانند نگاه کردن، جویدن و لبخند زدن) باعث فرسوده شدن بافت‌های پوست می‌شوند. تزریق ژل یک راهکار بی‌خطر برای جوان‌سازی پوست است. پس از تزریق ژل به لب، ممکن است لب‌ها حساس، قرمز و متورم شوند. این عوارض طبیعی هستند و معمولاً ظرف چند روز برطرف می‌شوند. هزینه تزریق ژل به لب و استفاده از ژل‌های پر کننده بر اساس نوع محصول و موقعیت جغرافیایی متغیر است.

این روش یک شیوه جوانسازی کم تهاجمی پوست می باشد، در این کلینیک نوع پر کننده های پوستی به گونه ای انتخاب می شود که کمترین عوارض را برای فرد داشته باشد. میزان تزریق ژل در صورت با توجه به انتظارات فرد از درمان و بررسی فرم صورت بیمار به منظور طبیعی بودن نتایج تزریق توسط متخصص پوست تعیین می شود.

استفاده از تزریق ژل در چانه به منظور ایجاد یک راهکار موقت یا طولانی‌مدت برای رفع مشکلات پوستی، از طریق تزریق مقدار کمی از مواد پرکننده در نواحی خاص صورت، مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروزه انواع مختلفی از پرکننده‌های صورت برای تزریق ژل به چانه در دسترس هستند که هر یک از آنها برای یک یا چند هدف همچون کاهش چین و چروک پوست یا بزرگ کردن لب در نظر گرفته شده اند. پزشک متخصص می‌تواند به شما کمک کند تا اعضایی از صورت که امکان تزریق در آنها وجود دارد و نوع پرکننده‌های قابل استفاده را تعیین کنید. پرکننده‌های پوستی می‌توانند باعث پر شدن پوست در نواحی مشخصی شوند که با از بین رفتن بافت چربی و کلاژن با بالا رفتن سن مواجه شده اند. ژل هیالورونیک یک ماده پرکننده طبیعی در بدن انسان است. هنگامی که چین نازولبیال (خط خنده) عمیق تر شود و خطوط زیبای صورت از بین برود، لب‌ها شروع به نازک شدن کنند و گوشه‌های لب‌ها دچار افتادگی گردند، ظاهر صورت جوانی و شادابی خود را از دست خواهد داد. پرکننده‌های اسید هیالورونیک در زیر این چین‌ها و همچنین برای رفع چروک پیشانی تزریق می‌شود تا به این ترتیب بتوان حجم از بین رفته را جایگزین کرده و ظاهر جوان‌تری را برای صورت ایجاد کرد.

تزریق ژل در صورت
انواع ژل

امروزه سه نوع مختلف پر کننده های پوستی برای سفت کردن پوست صورت افراد متقاضی مورد استفاده قرار می گیرد که عبارتست از پر کننده های موقت و نیمه ماندگار. پر کننده ها و ژل های مبتنی بر اسید هیالورونیک نتایج موقتی دارند، در حالی که تزریق فیلر در صورت با سایر  پر کننده ها می توانند نتایج طولانی تری به همراه داشته باشند.

پر کننده های موقت

تزریق ژل لب با پر کننده های موقت شامل موارد زیر می شود:

 • کلاژن: کلاژن یک ماده طبیعی حاوی پروتئین است که نیرومندی و ساختار پوست را تقویت می کند. کلاژن اولین پر کننده ای بود که به بازار عرضه شد، اما معرفی هیالورونیک اسید باعث کاهش محبوبیت این ژل پر کننده شد.
 • اسید هیالورونیک: مانند کلاژن، اسید هیالورونیک نیز یک ماده طبیعی است که می تواند برای پر کردن و حجم دهی به بافت ها مورد استفاده قرار گیرد.
 • ﻫﯿﺪﺭﻭﮐﺴﯽ ﺁﭘﺎﺗﯿﺖ کلسیم: این پر کننده سنگین تر و متراکم تر از اسید هیالورونیک است و در لایه های عمیق تر زیر پوست تزریق می شود. به علت وجود این ماده در استخوان ها، تزریق هیدروکسی آپاتیت کلسیم معمولاً واکنش سیستم ایمنی یا عکس العمل آلرژیک به همراه ندارد.

پر کننده های نیمه ماندگار

این پر کننده ها از پلی متیل متاکریلات (PMMA) ساخته می شوند، این ماده توسط بدن جذب نمی شود. این پر کننده همچنین حاوی کلاژن است و فقط برای نواحی ضخیم پوست مانند تزریق ژل به صورت برای رفع خط لبخند مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از این ماده برای تزریق در نواحی اطراف چروک دور چشم  یا لب ها توصیه نمی شود.

سیلیکون (ماندگار)

تزریق ژل سیلیکون یک روش غیر ایمن و غیر قابل قبول برای استفاده به عنوان یک ژل پر کننده است. این تزریق ها توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید نشده و معمولاً توسط افراد غیر مجاز انجام می شود. بنابراین لازم است از این روش تزریق ژل به صورت برای افراد استفاده نشود.

روش انجام تزریق ژل


روش انجام

روش عادی برای بیمارانی که به دنبال بالا کشیدن و جوانسازی صورت خود با استفاده از تزریق چربی و ژل هستند به شرح زیر می باشد:

 • شما لازم است درباره سابقه و تاریخچه بیماری های خود در جلسه اولیه مشاوره با پزشک یا پرستار صحبت کنید.
 • در این مرحله یک برنامه درمانی برای شما توصیه می شود که در آن نحوه استفاده از پر کننده های پوستی برای بهبود ظاهر صورت و یا درمان جای بخیه مورد نظر بیمار مشخص می شود.

مراحل انجام در جلسه درمانی تزریق ژل به شرح زیر است:

 • پر کننده های پوستی که برای بیمار استفاده می شود حاوی مواد بی حسی موضعی است که تزریق ژل در گونه و لب را برای بیمار راحت می کند.
 • ناحیه تزریق مشخص می شود.
 • پر کننده های پوستی به بیمار تزریق شده و بلافاصله پس از آن از بسته یخ بر روی محل تزریق استفاده می شود.
 • استفاده از مواد معدنی مناسب باعث می شود ظاهر صورت بیمار کامل شده و امکان بازگشت بیمار به فعالیت های عادی روزمره فراهم می شود.

این درمان در حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه زمان می برد و این موضوع بستگی به اندازه ناحیه تحت درمان دارد. در صورت نیاز می توان از مواد بی حسی موضعی برای بیمار استفاده کرد، هر چند استفاده از این مواد برای همه بیماران ضروری نیست. مقدار درد در زمان تزریق ژل بسیار ناچیز می باشد.

بخش زیادی از تفاوت ایجاد شده در ظاهر صورت پس از تزریق ژل در گونه به خاطر ورم صورت است، به همین خاطر شما باید تا سه روز برای مشاهده نتایج واقعی منتظر بمانید. شما می توانید به فعالیت عادی خود باز گشته و بلافاصله صورت خود را آرایش کنید. به هر حال پیشنهاد می شود از انجام هر گونه فعالیت غیر عادی پس از جلسه درمانی خودداری نمایید. قیمت تزریق ژل بستگی به نوع ژل مورد استفاده، میزان تزریق، ناحیه درمان و حق‌الزحمه پزشک دارد.

تزریق ژل در این کلینیک به منظور حجیم کردن لب، گونه، رفع خط اخم و خنده و بر طرف کردن چین و چروک های اطراف چشم انجام می شود. در این روش بر خلاف روش های جراحی دوره ریکاوری بسیار کوتاه بوده، عوارض جانبی مانند عفونت و چسبندگی ناشی از عمل را ندارد و در صورتی که بیمار تمایل داشته باشد نتایج حاصله را تغییر دهید بر خلاف روش جراحی که رفع نتایج، نیاز به جراحی مجدد دارد، در روش تزریق ژل رفع نتایج و بازگشت به حالت اولیه تنها نیازمند چندماه صبر وحوصله، بدون هیچ عوارض جانبی می باشد.

موارد استفاده


از تزریق ژل در صورت برای افزایش حجم و برجسته کردن لب، گونه، برجسته کردن چانه و رفع خط اخم و خنده استفاده می شود. برای خط اخم که با بوتاکس برطرف نمی‌شود با تزریق ژل، بلافاصله حجم از دست رفته به پوست بازمی گردد و چین‌هایی مانند خطوط لبخندو چین‌هایی که از کناره‌های تحتانی بینی در دو طرف شروع شده و تا گوشه‌های دهان ادامه پیدا می‌کنند، از بین می رود. ضمنا با برخی انواع آن می توان گود افتادگی‌ها و یا ورم زیر چشم یا فرورفتگی های برخی قسمت‌ های پوست را کاهش داد.

مراقبت ها بعد از تزریق ژل


شما احتمالاً نتایج حاصل از تزریق ژل را بلافاصله پس از انجام مشاهده می کنید، با وجودی که احتمال مشاهده ورم یا کبودی محدود در ناحیه انجام تزریق در صورت بیمار امری عادی و طبیعی محسوب می شود. پزشک معمولاً از یخ یا کمپرس آب سرد برای کاهش ورم ایجاد شده استفاده خواهد کرد. دوره ورم در این حالت بستگی به نوع ژل پر کننده پوستی دریافت شده توسط بیمار دارد، هر چند بخش عمده ورم، کبودی و قرمزی ایجاد شده باید در طول یک هفته تا ده روز بر طرف شده و از بین برود.

بهبودی


یکی از مزیت های استفاده از تزریق ژل در چانه، لب، صورت و برجسته سازی گونه، دوره زمانی بهبودی کوتاه آنها است. در این حالت در حدود یک هفته طول می کشد تا ورم و کبودی ایجاد شده محو شود و در این دوره پزشک ممکن است به شما توصیه کند با تقبل هزینه تزریق ژل در چانه از پوشیدن کلاه خودداری کنید و مقدار آرایش صورت خود را در سطح حداقل قرار دهید.

ماندگاری


طول مدت دوام نتایج حاصل از تزریق ژل بستگی به نوع تزریق انجام شده دارد. انواع تزریق هایی که انجام می شود به شرح زیر می باشد:

 • کلاژن: نتایج ایجاد شده برای مدت دو تا چهار ماه ماندگاری دارد.
 • اسید هیالورونیک: نتایج متفاوتی به همراه دارد، هر چند این نتایج بطور گسترده بسته به نوع برند استفاده شده از ۶ تا ۱۲ ماه ماندگاری دارد.
 • پر کننده های نیمه ماندگار: نتایج حاصل از این پر کننده ها بین ۱۲ تا ۱۸ ماه ماندگاری دارد.
 • پر کننده های ماندگار: نتایج ایجاد شده معمولاً تا ۵ سال یا بیشتر ماندگاری دارند.

مزایا و فواید


مزایا و فواید

استفاده از ژل‌های پرکننده، می‌تواند به مردان و زنان کمک کند تا به یک راهکار مناسب برای مبارزه با علائم پیری صورت دست یابند و بدون نیاز به بستری شدن و ریکاوری طولانی مدت، نتایج واقعی را ببینند. این روش درمانی غیر تهاجمی است و می‌تواند بلافاصله پس از تزریق، افراد به محل کار یا خانه خود بازگردند.

تزریق ژل به صورت گاهی ممکن است باعث ورم محدود در ناحیه صورت شود، اما این ورم به ندرت مورد توجه دیگران قرار می‌گیرد و تنها تا سه روز پس از تزریق وجود دارد. پس از تزریق ژل، امکان مشاهده نتایج فوری وجود دارد و اغلب تغییراتی در ظاهر صورت قبل از خروج از کلینیک قابل مشاهده است. ژل‌های پرکننده پروتئین طبیعی هستند که به منظور افزایش حجم یا صاف کردن خطوط چین و چروک، و همچنین درمان خطوط خنده مورد استفاده قرار می‌گیرند.

با توجه به نتایج فوری حاصل از این روش، تزریق ژل و استفاده از پرکننده پوستی می‌تواند یک راهکار مناسب برای جوان‌سازی صورت به منظور شرکت در رویدادهای مهم و بزرگ باشد. همچنین، تزریق ژل می‌تواند برای ایجاد یک ظاهر شاداب و جوان به سرعت واقعیت شود، در حالی که مشاهده نتایج کامل حاصل از جراحی جوان‌سازی صورت ممکن است به چند هفته زمان نیاز داشته باشد.

انتخاب پزشک مناسب


امروزه افراد متخصص در حوزه های زیر می توانند تزریق ژل به منظور بزرگ کردن لب بدون جراحی و حجم دهی به لب را برای شما انجام دهند:

 • جراحان پلاستیک
 • متخصصان پوست
 • جراحان زیبایی صورت

مهمترین مساله در این حالت پیدا کردن پزشکی است که دانش و تجربه کافی برای انجام تزریق ژل برای بزرگ کردن لب‌ را داشته باشد و شما بتوانید به وی برای استفاده از این روش درمانی اعتماد کنید. در این رابطه نباید به همه افراد اعتماد کرد. تزریق ژل به لب دارای خطرات است که بطور خاص در زمانی مشاهده می شود که تزریق های مورد نیاز توسط افراد بی تجربه انجام شود.

هنگام تصمیم گیری درباره انتخاب یک پزشک، درباره سطح آموزش و تجربه وی پرس و جو کنید. چه تعداد تزریق توسط پزشک مورد نظر انجام شده است؟ آیا این پزشک جزء بورد تخصصی انجمن پزشکی است یا خیر؟ علاوه بر این، از پزشک بخواهید عکس های بیماران قبلی خود قبل و پس از درمان را به شما نشان دهد. آیا شما از نتایج حاصل از درمان های قبلی بر روی سایر افراد راضی هستید؟ در صورت منفی بودن پاسخ این پرسش به دنبال یک انتخاب دیگر در این رابطه باشید.

عوارض و مضرات


درد احساس شده توسط بیمار در تزریق ژل بستگی به ناحیه انجام تزریق، محصول مورد استفاده (بعضی از ژل ها حاوی مواد بی حسی موضعی است) و سایر کرم های بی حسی موضعی استفاده شده در هنگام تزریق ژل دارد. این درمان باید به نسبت بدون درد باشد یا ناراحتی کمی را در موارد تزریق ژل در لب که بیشترین حساسیت را در بین اعضای صورت دارد، برای بیمار به همراه داشته باشند.

 به طور معمول عوارض تزریق ژل در صورت یا بدن شامل کبودی، ورم، قرمز شدن، حساسیت و خون ریزی اندک از محل های انجام تزریق باشد که این عوارض تزریق ژل در اکثر موارد بلافاصله یا در طول ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از تزریق از بین می روند. اما در موارد نادر امکان مشاهده واکنش آلرژیک به این ژل ها نیز وجود دارد. که 

وجود برخی شرایط خاص در افراد، بیماری و مشکلات سلامتی باعث می شود که امکان استفاده از پر کننده های پوستی برای بیمار وجود نداشته باشد. این موارد اشاره به شرایط خاص دارد که در صورت وجود آنها، درمان با استفاده از تزریق ژل منع مصرف خواهد داشت، بنابراین زمان مراجعه به متخصص پوست برای انجام تزریق وی را در جریان بیماری و داروهای مصرفی خود قرار دهید.

هزینه و قیمت


هزینه تزریق ژل لب و قیمت آن بستگی به نوع و برند محصول مورد استفاده و تعداد سرنگ‌های تزریق ژل مورد نیاز برای دستیابی به نتایج مطلوب دارد. بنابراین، هزینه تزریق ژل به لب در افراد مختلف متفاوت است. همچنین، میزان قیمت پروتز لب و نوع آن بر اساس نوع جراح و میانگین هزینه برای پروتز چانه و دیگر اعضاء نیز متفاوت است.

هزینه تزریق ژل به نوع ژل مورد استفاده، میزان تزریق، ناحیه درمان و حق‌الزحمه پزشک بستگی دارد.

تزریق ژل به عنوان یک راهکار درمانی برای جوانسازی پوست و برجسته‌سازی گونه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این روش بدون نیاز به جراحی می‌باشد و نتایج مطلوبی را به همراه دارد. تزریق ژل در نواحی مختلف صورت از جمله تزریق ژل خط خنده، اخم، لب، گونه و… انجام می‌شود. دوام و ماندگاری نتایج به نوع پرکننده‌های پوستی مورد استفاده بستگی دارد.


مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مشاوره رایگان
×مشاوره در واتساپ