بیماری پوستی مولوسکوم یا زگیل آبکی :علت ودرمان

بیماری مولوسکوم کنتاژیوزوم یک نوع بیماری ویروسی می باشد که به صورت ضایعات برجسته کوچک و بزرگ به روی پوست ظاهر می شوند. ضایعات حاصل از بیماری مولوسکوم کنتاژیوزوم معمولا  به رنگ پوست و یا سفید مرواریدی هستند. به روی نوک این ضایعات ، یک نقطه فرو می رود که ظاهری شبیه ناف خواهد داشت. این ویژگی ها از مشخصات ضایعات مولوسکوم کنتاژیوزوم است. ضایعات مولوسکوم کنتاژیوزوم گنبدی وگرد بوده و در داخل آنها ماده ای ژله مانند و سفید وجود دارد که تماس این ماده با نقاط دیگر پوست باعث سرایت بیماری به دیگر نقاط بدن است.ضایعات حاصل از مولوسکوم کنتاژیوزوم دارای اندازه های متفاوتی مانند نوک یک سوزن تا یک نخود میتواند باشد. ضایعات مولوسکوم کنتاژیوزوم گاهی ، قرمز و دارای التهاب همراه با ظاهری چرکی هستند. این حالت نشانه روبه بهبودی بودن بیماری می باشد و نشانه عفونت نمی باشد. به طور ساده تر می توان اینطور بیان کرد که در این حالت سیستم ایمنی بدن درحال مبارزه با ضایعات مولوسکوم کنتاژیوزوم می باشد که مبارزه موجب التهاب ضایعات مولوسکوم کنتاژیوزوم خواهد شد. بیماری مولوسکوم کنتاژیوزوم معمولاً  باعث خارش و ناراحتی برای بیمار نمی شود

علایم و نشانه‌های مولوسکیوم (زگیل آبکی)


تنها نشانه‌ای که یک فرد دارای زگیل آبکی است، می‌تواند برجستگی‌های روی پوست باشد. این برجستگی‌ها اغلب در حدود 7 هفته پس از تماس با ویروس عامل مولوسکیوم ظاهر می‌شوند.افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند، ممکن است در بدن خود صدها زگیل آبکی را مشاهده کنند.در بزرگسالان، این برجستگی‌ها معمولاً روی پوست صورت، گردن، زیر بغل، بازوها و دست‌ها ظاهر می‌شود. دیگر مکان‌های شایع برای زگیل آبکی شامل دستگاه تناسلی، شکم و داخل رانهاست.گاهی اوقات، این دانه‌های آبکی تا ماه‌ها بعد ظاهر نمی‌شود.وقتی این برجستگی‌ها بر روی پوست ظاهر می‌شود، اغلب:

 • در ابتدا به شکل دانه‌های برجسته کوچک، سفت و گنبدی شکل رشد می‌کنند.
 • سطحی صاف و براق و یا مرواریدگونه دارند.
 • همرنگ گوشت یا صورتی‌رنگ هستند.
 • یک گودی در مرکز دارند. این گودی ممکن است با یک ماده سفید ضخیم پنیرمانند و چرب پر شده باشد.
 • بدون درد هستند، اما برخی از آنها با خارش همراهند.
 • زمانی که سیستم ایمنی با آنها در حال مبارزه با این ویروس است، این زگیل‌ها به رنگ قرمز در می‌آیند.
 • خارش و یا کندن زگیل می‌تواند ویروس را منتقل کرده و زگیل‌های آبکی را در مناطق دیگر بدن پخش کند.

علل ایجاد زگیل‌های آبکی


این زگیل‌ها عامل ویروسی دارند که می‌تواند از طریق تماس‌های پوست با پوست منتقل شوند. شما همچنین ممکن است با لمس اشیا‌ئی که آلوده به این ویروس هستند به آن مبتلا شوید. برای مثال با استفاده از حوله، فلانل یا اسباب‌بازی‌های نرم که متعلق به فرد مبتلا به زگیل‌های آبکی است این ویروس منتقل می‌شود. وقتی که قسمتی از بدن مورد تهاجم این زگیل‌ها قرار می‌گیرد پس از مدتی این ویروس به تمام نقاط بدن گسترش پیدا می‌کند. البته بسیاری از مردم در برابر این ویروس مقاوم هستند؛ بنابراین این افراد در صورت تماس با افراد مبتلا به زگیل‌های آبکی از آنها واگیر نمی‌گیرند.در بزرگ‌سالان ویروس در صورت تماس پوست با پوست در روابط جنسی منتقل می‌شود. اگر این ویروس منتقل شد اولین زگیل معمولاً در قسمت تحتانی بدن و روی شکم ایجاد می‌شود. اگر این اتفاق افتاد شما باید انتقال عفونت‌های دیگر جنسی را نیز مورد بررسی قرار دهید.

تشخیص مولوسکوم کانتوژیوزوم


تشخیص این عارضه بر اساس ظاهر متمایز این عارضه صورت می‌گیرد. اگر تشخیص عارضه با این روش ممکن نباشد، پزشک بافت‌برداری پوستی برداشتن بخشی از پوست برای معاینه دقیق‌تر انجام خواهد داد. اگر پزشک به وجود مشکلات دیگر مرتبط با این عارضه‌ها شک کند، اختلالات ریشه‌ای دیگر را بررسی خواهد کرد.

 زگیل‌های آبکی چگونه درمان می‌شوند؟


در بیشتر موارد اگر شما سیستم ایمنی سالمی داشته باشید برآمدگی‌ها به مرور زمان بدون نیاز به مداخلات پزشکی برطرف می‌شوند اما برخی از انواع آن نیاز به درمان دارند. موثرترین روش‌های درمانی برای معالجه زگیل‌های آبکی یا مولوسکوم عبارتند از:

دارو درمانی

 • اسیدتری کلرواستیک
 • کرم‌های موضعی پودوفیلوتاکسین مانند کوندیلوکس
 • کانتاریدین (کانتارون) که از سوسک تاول تولید شده و توسط پزشک استعمال می‌شوند.
 • ایمی کوئیمود (آلدرا)
 • استفاده از داروهای ضدویروسی یا داروهای ضدایدز روش‌های درمانی موثری برای افراد مبتلا به ایدز هستند که دچار ویروس مولوسکوم شده‌اند زیرا این داروها سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده تا بتواند با این ویروس مبارزه کند.

لیزر درمانی

لیزر درمانی یک روش به نسبت جدید برای درمان مولوسکوم یا زگیل آبی است. در این روش از پرتوی قوی لیزر برای تخریب سلول‌های تشکیل دهنده جوش‌های پوستی استفاده می‌شود. به منظور دستیابی به نتایج مناسب احتمالاً لازم است چندین بار از این روش استفاده شود.

کرایوتراپی ( سرمادرمانی)

متخصص پوست با نیتروژن مایع برجستگی ها را فریز ( منجمد) میکند.

کورتاژ : متخصص پوست با ابزاری بنام ” کورت ” برجستگی ها را خراش میدهد .

پیش‌گیری از مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم

برای جلوگیری از مبتلا شدن به این عارضه پوستی تنها کافی‌ است توصیه‌های بهداشتی را رعایت کنید و از تماس داشتن با قسمت‌های آلوده شده خودداری کنید، شستن دست‌ها با آب و صابون یکی از راه‌های مفید برای جلوگیری از انتقال مولوسکوم  است.همچنین در رابطه‌ی جنسی برای جلوگیری از انتقال می‌بایست از کاندوم استفاده شود، البته نباید از کاندوم بعنوان ابزار پیشگیری‌کننده قطعی انتظار داشته باشیم زیرا کاندوم فقط میتواند آلت تناسلی را محفوظ بدارد در حالی‌که در معاشقه و ارتباط بدن، احتمال انتقال کم نیست به همین جهت رابطه جنسی افراد بهتر است به یک شریک جنسی محدود گردد

برای پیش‌گیری از مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم ‌از راهنمایی های زیر پیروی کنید:

-از تماس مستقیم با فردی که ممکن است این عارضه را داشته باشد، اجتناب کنید

-اگزمای (eczema) نهفته را در کودکان درمان کنید.

-از نظر روابط جنسی خویشتن‌دار باشید یا تنها با یک فرد غیرآلوده رابطه جنسی داشته باشید (کاندوم های مردانه و زنانه نمی‌توانند حفاظت کامل را تضمین کنند. زیرا ویروس می‌تواند در نواحی یافت شود که با کاندوم پوشیده نمی‌شوند)

-از وسایل بهداشتی نظیر تیغ، حوله و نظائر آن به صورت مشترک به هیچ عنوان استفاده نکنید

-در استخرهای عمومی مواظب تماس با افراد آلوده باشید و از سالم بودن آب اطمینان حاصل کنید و از استفاده مشترک از وسایل شخصی مثل حوله اکیداً خودداری نمایید.


0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *