کاشت مو به روشFIT

کاشت مو به روش FIT: مراحل، مزایا، عوارض و مراقبت ها

تکنیک جداسازی فولیکولار که به طور خلاصه به آن به FIT یا( FUE) نیز گفته‌می‌شود  یکی از تکنیک‌های مورد استفاده در جراحی کاشت مو است. علاوه بر این روش کاشت‌ مو، روش‌های جراحی دیگری نیز برای کاشت مو وجود دارد که افرادی که از ریزش مو رنج‌می‌برند می‌توانند از مزایای آن بهره‌مند شوند. کاشت مو به روش اف‌آی‌تی موثرترین شیوه جراحی برای کاشت مو به شمار می‌رود و ظاهر و احساسی عالی به افرادی می‌دهدکه از ریزش‌مو رنج‌می‌برند.

جراحی کاشت مو به روش FIT به چه صورتی است؟


جراحی کاشت مو به روش FIT به چه صورتی است

استخراج واحد فولیکولی که با عنوان FIT نیز شناخته‌شده است این امکان را فراهم‌می کند که فولیکول‌های مو یا واحدهای فولیکولی مو به صورت جداگانه و یک به یک برداشته شوند. فولیکول‌ها به طور طبیعی در گروه‌های ۱ تا ۴ مو در ناحیه اهداکننده‌ی پوست سر یا همان بانک مو رخ‌می‌دهد. FIT را می‌توان به یکی از دو روش دستی یا اتوماتیک و یا حتی بسته به وضعیت فرد از هر دو طریق انجام‌داد. روش استخراج مو براساس اینکه آیا موهای فرد فرفری، دارای زوایای تند و یا دارای ریشه‌ی دراز و عمیق و غیره است یا نه متفاوت است.

جراحی کاشت مو به روش اف‌آی‌تی چقدر طول‌می‌کشد؟

مدت زمان لازم برای جراحی کاشت مو به روش FIT به تعداد گرافت‌های مو برنامه‌ریزی‌ شده برای پیوند بستگی‌دارد. به طور کلی، مدت زمان لازم برای این روش ممکن‌است چیزی بین ۴ تا ۱۰ساعت طول‌بکشد. اگر لازم باشد که تعداد بیش از۲۰۰۰ گرافت مو پیوند شود  در این صورت جراحی برای ۲ روز برنامه‌ریزی خواهد شد.

مزایا و معایب کاشت مو به روش FIT‌ چیست؟


برخی از مزایای کاشت مو به روش FIT عبارتند از :

  • درد بسیار کم پس از جراحی
  • عدم‌وجود اسکار خطی با زخم‌های جراحی که بسیار کوچک‌ بوده و به ندرت دیده‌می‌شوند و تنها چند روز طول‌می‌کشد تا بهبودیابند.
  • برداشت دانه‌ای فولیکول مو این امکان را فراهم‌می‌کند تا موهای اهداکننده از ناحیه دائمی که در قسمت طرفین و پشت سر و همچنین در صورت لزوم از ریش یا سایر جاهای بدن قرار دارند، استخراج‌شود.
  • برداشت مو از نواحی اهداکننده‌ی متراکم سر و توزیع و کاشت آنها در قسمت‌های بی‌موی سر تا تفاوت بین نواحی اهداکننده و طاس به حداقل‌ برسد. این تخصیص مجدد مو باعث‌می‌شود تا موها بیشتر در هم پیچیده و حتی توزیع‌شده و میزان طاسی سر به حداقل برسد.

برخی از معایب جراحی کاشت مو به روش FIT عبارتند از :

  • FIT توسط محدود به تعداد گرافت‌هایی است که می‌توان آنها را در ظرف مدت یک روز برداشت و کاشت. در برخی از موارد ممکن‌است یک جلسه  دو روزه با گرافت بسیار زیاد برنامه‌ریزی‌شود.
  • هزینه‌های تخصص جراحی، اتاق عمل و یا رزرو اتاق عمل به مدت چندین روز جهت انجام جراحی FIT  بسیار بالا است.

چه کسانی می‌توانند از جراحی کاشت مو به روش اف‌آی‌تی استفاده‌کنند؟


از آنجایی که کاشت به مو به روش اف‌آی‌تی به اسکار خطی منجرنمی‌شود لذا گزینه‌ی مناسبی برای بیمارانی است که ترجیح‌می‌دهند موهایشان کوتاه باشد. در کاشت مو به این روش نیازی به برداشتن کل پوست سر نیست لذا شیوه‌ای محبوب برای بیمارانی است که بانک موی آنها اندک است و یا پوست موی سرشان سفت است. بیمارانی که قبلا به دلیل استفاده از روش FUT کاشت مو دچار اسکار شده‌اند اکنون از طریق کاشت مو به روش FIT‌ می‌توانند این جاهای زخم را بپوشانند زیرا در جراحی دوم کاشت مو به شیوه FIT گرافت‌ها مستقیما در خط اسکار کاشته‌می‌شوند. همچنین جراحی کاشت مو به روش FIT بهترین گزینه برای افرادی است که مدت زمان محدودی دارند و باید هرچه زودتر به سر کار برگردند.

چه مراقبت‌هایی بعد از جراحی کاشت مو به شیوه‌ی FIT لازم‌است؟‌


یک روز پس از جراحی کاشت مو بیمار باید جهت دریافت دستورالعمل‌های مربوط به نحوه‌ی صحیح شستن مو به مطب مراجعه‌کند. به بیماران توصیه‌می‌شود که در ۴ روز اول پس از جراحی، روزانه دوبار موی خود را بشویند.

بیمار باید به شکل نیمه‌ نشسته بخوابد، در زاویه ۴۵ درجه، تا میزان تورم به حداقل برسد. همچنین به فرد بیمار یک بالش گردن داده‌ می‌شود تا در طول شب و به هنگام خوابیدن از آن استفاده‌کند تا از مالش اتفاقی و یا حرکت گرافت‌ها به هنگام خواب پیشگیری‌شود. پس از گذشت چهارمین روز از جراحی کاشت مو، فرد می‌تواند فعالیت‌های روزمره‌اش را از سر بگیرد اما باید به مدت یک هفته کامل از انجام ورزش‌های سنگین بپرهیزد.

تا ۶ ماه نباید نور خورشید به طور مستقیم به گرافت‌های پیوندشده و یا پوست سر بتابد. به هنگام قرارگرفتن در معرض نور خورشید و یا شناکردن حتما هر نیم‌ساعت یک بار از کرم ضدآفتاب با اس‌پی‌اف ۳۰ و یا بیشتر استفاده‌کنید. همچنین بیمار می‌تواند پس از جراحی کاشت مو از کلاه برای پوشاندن گرافت‌های پیوندشده و یا پوست سرش استفاده‌کند.

سوالات رایج


آیا پس از جراحی کاشت مو به روش FIT جای زخم و یا اسکار بر روی پوست سر باقی‌می‌ماند؟

کاشت مو به شیوه‌ی برداشت دانه‌ایی واحدهای مو این امکان را فراهم‌می‌کند تا بدون ایجاد اسکار خطی بتوان گرافت‌های مو را برداشت. البته زخم‌های کوچکی بلافاصله پس از برداشت مو از بانک مو ایجاد خواهد شد اما پس از گذشت ۳ الی ۵ روز این زخم‌ها بسته‌شده و به خراش‌های کوچک تبدیل‌می‌شوند که ظرف مدت یک هفته به برطرف‌می‌شوند. پس از گذشت یک هفته به سختی می‌تواند جای برداشت گرافت‌ها را تشخیص‌داد.

هزینه جراحی کاشت مو به روش اف‌آی‌تی چقدر است؟

هزینه جراحی کاشت مو به این روش برای هر فردی متفاوت است و به عوامل زیادی از جمله تعداد گرافت‌ها و نتایج نهایی از نظر میزان پوشش که بیمار امیدوار است به دست‌آورد، بستگی‌دارد. معمولا هزینه کلی جراحی به روش FIT بیشتر از FUT نوار برای هر تعداد گرافت است. همچنین ممکن است که پیوند مو به روش FIT براساس تکنیک مورد استفاده متفاوت باشد. لازم است که بیماران جهت مشاوره و تعیین هزینه‌ نهایی با ما در ارتباط باشند.

مدت زمان دوره نقاهت پس از جراحی کاشت مو به روش FIT‌ چقدر است؟

اکثر بیماران ظرف ۲ تا ۷ روز پس از جراحی می‌توانند بهبودی خود را بدست‌آورند. هرچند معمولا ۳ تا ۴ روز طول‌می‌کشد تا جای زخم‌های موجود روی سر التیام‌یابد اما ممکن‌است که تا ۱۰ روز نیز طول‌بکشد تا ناحیه اهدا‌کننده مو یا همان بانک مو بخوبی التیام‌یابد و ردی از زخم دیده‌نشود. نتایج جراحی در بین افراد متفاوت‌است. بخاطر داشته باشید که در مطب ما یک ملاقات برای بیمار یک روز پس از جراحی و یک بار هم در روز دهم پس از جراحی اختصاص‌می‌دهد.

آیا جراحی کاشت مو به روش FIT‌ درد دارد؟

معمولا بیمارانی که تحت این شیوه جراحی قرارگرفته‌اند اذعان داشته‌اند که درد جراحی FIT در حین و بعد از آن بسیار اندک و یا حتی بدون درد است. در ابتدای جراحی یک آرامبخش به بیمار داده می‌شود و پس از آن از بیهوشی موضعی زیرپوستی شامل لیدوکائین/ بوپیواکائین نیز تزریق‌می‌شود. در برخی از موارد نادر، ممکن‌است که فرد بیمار دچار ناراحتی و درد خفیف، خارش و یا ورم شود که البته همگی این موارد ظرف گذشت چند روز بخودی خود برطرف‌می‌شوند. معمولا پزشک پس از جراحی کاشت مو برای بیمار داروهای مسکن تجویز‌می‌کند. با این حال، مصرف داروهای مسکن ضعیفی همچون تیلنول معمولا می‌تواند در کنترل درد موثر باشند.

در جراحی کاشت مو به روش اف‌آی‌تی به چه تعداد گرافت نیاز هست؟

تعداد گرافت‌های لازم لزوما به وسعت ناحیه‌ای که قراراست در آن قسمت مو کاشته‌شود و میزان تراکم مدنظر بیمار بستگی‌دارد. موهای ضخیم و گرافت‌های حاوی عدد بزرگتر از ۳ و ۴ سر را پر پشت‌تر نشان‌می‌دهد. متاسفانه پرپشتی مو یک مسئله ژنتیکی از پیش تعیین شده است. پزشک اهداف فرد بیمار و گزینه‌های ممکن را قبل از تعیین تعداد گرافت‌های مورد نیاز در طول مشاوره اولیه را بررسی‌می‌کند.

نتایج حاصل از جراحی کاشت مو به روش FIT‌ تا چه مدت ماندگار است؟

اگر گرافت‌های لازم برای پیوند از ناحیه دائمی به طرز معقولانه‌ و با احتیاط انتخاب‌شوند در این صورت نتایج حاصل از جراحی کاشت مو به روش FIT تا آخر عمر ماندگار است. علاوه بر این، تغییرات هورمونی بایستی بر روی گرافت‌ها تاثیری نداشته باشد. ممکن‌است که با بالارفتن سن، برخی از بیماران شاهد کم‌پشت شدن موهای قسمت اهداکننده‌ی مو باشند. در چنین مواردی، موی کاشته شده می‌تواند از چنین پدیده‌ای بگذرد با این حال این مسئله در مورد تمامی بیماران صدق‌نمی‌کند.

آیا نتایج حاصل از جراحی کاشت مو به روش FIT دارای ظاهری طبیعی است؟

اگر جراحی کاشت مو به این روش تحت نظر یک جراح ماهر و باتجربه صورت‌بگیرد در آن صورت نتایج حاصل از آن بقدری طبیعی به نظرمی‌رسد که تشخیص پیوند مو برای دیگران بسیار سخت و دشوار و حتی غیرممکن خواهد بود.

خطرات و عوارض ناشی از جراحی کاشت مو به روش FIT‌ چیست؟

برخی از شایع‌ترین عوارض جراحی کاشت مو به این روش شامل ورم، کبودی، خارش و درد است. همچنین احتمال خطر خونریزی و همچنین بی‌حس‌شدن پوست سر نیز وجود دارد اما معمولا این موارد به خودی خود برطرف‌می‌شوند. یک خطر قابل توجه و شایان ذکر این است که برخی از افراد دچار”شوک از دست‌دادن مو” می‌شوند که پس از جراحی اتفاق‌می‌افتد، اگر بیماران مصرف داروهای تجویزی  توسط جراح کاشت مو را شروع و یا از سربگیرد و به مدت ۶ ماه پس از جراحی ادامه‌دهد ممکن‌است که ریزش مو به شدت کاهش‌یابد.

آیا موهای جدید بلافاصله رشد می‌کنند؟

آیا موهای جدید بلافاصله رشد می‌کنند

مدت کوتاهی پس از انجام جراحی کاشت مو، موهای جدید بیشتر شبیه ته‌ریش بر روی سر رشد می‌کنند. ممکن‌است که موی پیوندشده به تدریج‌ رشد‌کند و سپس وارد مرحله خواب و استراحت تلوژن شده و به بیرون فرستاده‌می‌شوند. سپس با ورود موی جدید به مرحله آناژن مجدد رویش پیدا خواهد کرد. هنگامی که موهای پیوندشده در مرحله آناژن قرارمی‌گیرند روند رشد طبیعی به خود می‌گیرند.

چه زمانی امکان مشاهده نتایج نهایی حاصل از جراحی کاشت مو وجود دارد؟

پس از آنکه موهای پیوندشده پس از گذشت ۳ الی ۴ ماه وارد مرحله رشد آناژن شدند موی جدید به شکلی نازک و ظریف رویش‌می‌کند. در طول یک دوره چند ماهه، موی سر بلند و ضخیم‌ می‌شود. پس از گذشت ۱۰ الی ۱۲ ماه، موهای زبر و خشن‌تر نمایان‌می‌شوند. معمولا پس از گذشت ۱۲ ماه از جراحی کاشت مو به روش FIT‌ می‌توان شاهد نتایج نهایی آن بود. لطفا توجه داشته باشید که میزان سرعت بهبودی و نتایج حاصل از جراحی کاشت مو در افراد متفاوت است.

آیا جراحی کاشت مو به روش FIT‌ گزینه‌ی درستی برای درمان طاسی و کم‌پشتی مو است؟

انتخاب جراحی کاشت مو یک تصمیم‌ شخصی است. با این وجود، تصمیم‌گیری از بین دو نوع شیوه جراحی کاشت مو تا حد زیادی به اهداف نهایی بیمار بستگی‌دارد. مسائلی که در تصمیم‌گیری نهایی نقش‌دارند عبارتند از: مد موی سر بیمار، سبک زندگی وی و کیفیت موهای سر او. همگی این موضوعات در طی اولین جلسه مشاوره با پزشک مربوطه مورد بحث قرار خواهندگرفت.

آیا نیاز به جراحی‌های بعدی و یا اصلاح وضعیت مو از طریق FIT وجود دارد؟

با بالارفتن سن بیمار، وی به درجه بالاتری از سطح نوروود (Norwood) از ریزش مو می‌رسد و در نتیجه آن دچار ریزش عادی مو در این سنین می‌شود. در این مورد، بیماران اغلب برای پیوند دوم مو جهت پوشاندن قسمت‌های طاس سر به پزشک مراجعه می کنند. موهایی که قبلا پیوند شده‌اند موهای دائمی هستند و دچار ریزش نخواهند شد. ممکن‌است که بعضی از بیماران نیاز به پیوندهای از مو بیشتری داشته باشند تا تراکم و پرپشتی را به ناحیه‌ای که قبلا تحت پیوند قرارگرفته‌بود برگردانند.

تا چه مدت پس از جراحی کاشت مو باید به سر کار نرفت؟‌

معمولا توصیه‌می‌شود که تا یک هفته از جراحی به سر کار نروید. تقریبا تمامی بیماران در یک روز درمان‌می‌شوند، یعنی صبح به بیمارستان می‌روند و عصر با موهای پیوند شده به خانه برمی‌گردند. پس از آن تنها باید منتظر رشد موهای جدید شد. پزشکان توصیه‌می‌کنند که پس از جراحی خودتان تا منزل رانندگی‌نکنید زیرا ممکن‌است که تا مدتی پس از جراحی حالت تعادل نداشته‌ باشید. نکات دیگری نیز وجود دارد که باید رعایت‌کنید. برخی از این نکات شامل خوابیدن بصورت عمودی تا چند روز می‌باشد تا از گرافت‌های پیوند شده از جای خود کنده‌نشوند. همچنین از پیراهن‌های دکمه‌دار استفاده‌کنید زیرا درآوردن بلوز و یا تی‌شرت ممکن‌است باعث برهم‌خوردن وضعیت گرافت‌های کاشته شده در سر شود. معمولا توصیه پزشکان این است که تا یک هفته پس از جراحی از انجام ورزش‌های سنگینی مانند رفتن به باشگاه خودداری‌شود. هرچند حتی شاید پس از گذشت یک هفته نیز باز ترس‌هایی وجود داشته باشد اما اکثر بیماران پس از گذشت این مدت زمان می‌توانند فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرند و به سر کار بروند.

در جراحی کاشت مو به روش FIT‌ از چه نوع بیهوشی استفاده‌می‌شود؟

   جراحی کاشت مو یک روش جراحی نسبتا جزئی است. در جراحی کاشت مو به دو روش FIT و FUT از بیهوشی موضعی استفاده‌می‌شود و نیازی به تزریق آرام‌بخش‌های داخل وریدی و داخل عضلانی نیست. در طی جراحی کاشت مو به روش FIT و FUT بیمار بیدار است و می‌تواند مشغول تماشای تلویزیون باشد و با پزشک و دستیارانش صحبت‌کند.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *