Laser-Hair-Removal-Series-How-to-Prepare

لیزر موهای زائد بیکینی :عوارض، مزایا لیزر موی زائد ناحیه تناسلی

لیزر موهای زائد روش جدید پیشرفته‌ای برای از بین بردن همیشگی موهای زائد ناحیه بیکینی و پاها است. لیزر موهای زائد همان‌طور که از نامش مشخص است، عملی است که در آن از تابش پرتوهای لیزر برای از بین بردن فولیکول‌های مو استفاده می‌شود. لیزردرمانی یکی از متداول‌ترین عمل‌های زیبایی است و بیش از دو دهه است که در دسترس عموم قرار گرفته است. لیزر موهای زائد روشی فوق‌العاده و پرکاربرد است که متخصصین پوست آن را به عنوان جایگزین دیگر روش‌های رفع موهای زائد از قبیل بند، وکس و اصلاح با تیغ تایید کرده‌اند.

دستگاه‌های مورد استفاده در کلینیک رازی آن‌قدر ایمن هستند که بتوانیم از آنها برای درمان ناحیه‌های حساس بدون سوزاندن یا آسیب زدن به پوست استفاده کنیم. متخصصین حرفه‌ای که در زمینه کار با دستگاه لیزر بر روی ناحیه‌های حساس آموزش دیده‌اند، لیزر موهای زائد ناحیه بیکینی را انجام می‌دهند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت میتوانید با شماره تلفن های 02188025435   تماس حاصل فرمایید.

مزایای لیزر موهای زائد بیکینی


متخصصین پوست می‌توانند موهای زائد ناحیه‌های بزرگی از بدن را با استفاده از لیزر، با حداقل ناراحتی و عوارض نسبت به دیگر روش‌های رفع موهای زائد از بین ببرند. مزایای لیزر موهای زائد بیکینی  به شرح زیر است:

  • دقت: لیزر تارهای موی تیره و زبر ناحیه درمان را به دقت و به طور گزینشی هدف می‌گیرد، بدون آن که آسیبی به پوست اطراف بزند.
  • قابل پیشبینی بودن نتایج: نتایج رفع موهای زائد با لیزر کاملاً قابل پیش‌بینی و ثابت است: موهای زائد حدود 90 درصد بیماران بعد از 3 ـ 5 جلسه برای همیشه از بین می‌رود.
  • سرعت و راحتی: هر پالس لیزر در کسری از ثانیه می‌تواند تعداد قابل توجهی موی زائد را هم‌زمان از بین ببرد. ناحیه‌های کوچکی مانند لب بالا را می‌توان ظرف چند دقیقه درمان کرد، لیزر موهای زائد ناحیه‌های بزرگتری مانند پا نیز کمتر از یک ساعت طول می‌کشد.
  • بدون درد و ناراحتی بودن: لیزر موهای زائد با درد و ناراحتی همراه نیست، مگر آن که در طول درمان از بند و وکس استفاده کرده باشید یا موها را قبل از درمان به خوبی با تیغ اصلاح نکرده باشد.

از همه مهم‌تر لیزر درمانی احتمالاً تنها روشی است که موهای زائد را بعد از چند جلسه برای همیشه از بین می‌برد.

متقاضیان ایده‌آل لیزر موهای زائد بیکینی


هم خانم‌ها و هم آقایان می‌توانند از لیزر برای از بین بردن موهای زائد استفاده کنند. تکنولوژی لیزر از طریق هدف گرفتن رنگدانه‌های تیره باعث رفع موهای زائد می‌شود. بنابراین لیزر بهترین نتایج را بر روی پوست‌های روشن و موهای زبر و تیره به دست می‌دهد. هر چه پوست‌ روشن‌تر و موها زبرتر و تیره‌تر باشد، نتیجه بهتری به دست می‌آید. بااین توصیف بهترین متقاضیان لیزردرمانی افرادی هستند که می‌خواهند ناحیه‌هایی با موهای تیره و زبر پرپشت را لیزر کنند.

لیزر چگونه موهای زائد بیکینی را از بین می‌برد؟


درمان لیزر موهای زائد توسط متخصص پوست و با استفاده از دستگاه تابش لیزر انجام می‌شود، این دستگاه پرتوی نور پالسی و قوی تولید می‌کند. نور مستقیماً روی پوست تابانده می‌شود تا آسیبی موضعی و انتخابی را به منبع رشد مو، یعنی فولیکول مو وارد کند و در عین حال به بقیه پوست هیچی آسیبی نزند و باعث گرم شدن آن نشود. لیزر ملانین را به طور گزینشی هدف می‌گیرد؛ ملانین ماده رنگ دهنده به مو است که در فولیکول مو قرار دارد. ملانین نور را جذب می‌کند و در نتیجه فولیکول مو تخریب می‌شود. عموماً از لیزرهای روبی، دایود، الکساندرایت و سیستم‌های نور پالسی قوی (IPL) برای از بین بردن موهای زائد استفاده می‌شود.

با توجه به سازو کار هدف گرفتن ملانین، لیزر بهترین نتایج را برای موهای تیره روی پوست‌های روشن به دست می‌دهد. پیشرفت‌های به دست آمده در تکنولوژی لیزر موهای زائد تولید دستگاه‌های جدید را برای درمان پوست‌های تیره ممکن ساخته است. در حال حاضر لیزر موهای زائد به افرادی با موهای سفید، خاکستری، قرمز و بور توصیه نمی‌شود.

هرچند لیزر موهای زائد را از بین می‌برد و رشد موها را کند می‌کند، اما نمی‌توان تضمین کرد که موهای زائد برای همیشه از بین برود. در پی بهبود طبیعی فولیکول‌های مو و شروع مجدد چرخه‌ رشد مو، ممکن است موها بعد از گذشت یک مدت دوباره رشد کند. بنابراین لازم است که درمان تکرار شود تا فولیکول‌های مو برای مدتی طولانی‌تر از بین بروند و به این ترتیب پوست مدت بیشتری صاف و بدون مو باقی بماند.

آمادگی قبل از لیزر موهای زائد بیکینی


متخصص پوست پرونده پزشکی بیمار را قبل از انجام لیزر درمانی بررسی می‌کند، سوالاتی را از او می‌پرسد و معاینه بالینی پایه را به ویژه بر روی ناحیه‌های درمان انجام می‌دهد. از بیماران خواسته می‌شود که کارهای زیر را قبل از لیزر موهای زائد انجام بدهند:

  • موهای ناحیه درمان را با تیغ اصلاح کنند تا هم درد کمتری را حین درمان تحمل کنند و هم تاثیرگذاری لیزر بیشتر شود.
  • لایه‌برداری، الکترولیز، اپیلاسیون و بند انداختن را از حداقل چهار هفته قبل از درمان انجام ندهند، چون این روش‌ها ریشه‌های مو را موقتاً از بین می‌برد.
  • حمام آفتاب و روش‌های مختلف برنزه کردن قبل از لیزردرمانی ممنوع است، چون تیره شدن پوست تاثیرگذاری سازو کار لیزر را در هدف گرفتن ملانین کاهش می‌دهد.
  • قبل و بعد از درمان از دئودورانت، عطر و تحریک کننده‌های احتمالی دیگر استفاده نکنند.
  • مصرف آسپرین، مکمل‌های گیاهی و داروهای ضدالتهابی را قبل از درمان متوقف کنند تا خطر خونریزی احتمالی کاهش بیابد.

لیزر موهای زائد چگونه انجام می‌شود؟


لیزردرمانی عملی نسبتاً ساده است. متخصص پوست سری دستگاه لیزر را روی پوست فشار می‌دهد. در بعضی دستگاه‌های لیزر روی سر دستگاه ژل یا عامل خنک کننده برای محافظت از پوست زده می‌شود. وقتی دستگاه لیزر فعال می‌شود، پرتیو لیزر از پوست عبور می‌کند و مستقیماً به فولیکول‌ها می‌رسد. وقتی پرتو لیزر فعال می‌شود، معمولاً بیمار هیچ دردی احساس نمی‌کند. کرم موضعی یا استروئید برای به حداقل رساندن درد و سوزش ناحیه درمان روی پوست زده می‌شود.

نتایج مورد انتظار


سرخی و ورم فولیکول‌های مو و ناراحتی و درد جزئی ناحیه درمان از عوارض قابل پیش‌بینی و عادی بعد از لیزردرمانی است. کرم بی‌حسی موضعی غالباً برای بیمار تجویز می‌شود و بیمار می‌توان مسکن‌های بدون نسخه را برای آرام کردن درد مصرف کند. همچنین متخصصین پوست توصیه می‌کنند که به مدت یک هفته در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار نگیرید.

تاثیرگذاری و کارآمدی لیزر موهای زائد به ناحیه تحت درمان بستگی دارد. پوست نازک‌تر ناحیه‌هایی مانند بیکینی معمولاً نتایج بهتری را نسبت به پوست ضخیم‌تر ناحیه‌هایی مانند چانه و پشت بدن به دست می‌دهد. مطالعات کاهش 25 درصدی موهای زائد را بعد از یک جلسه لیزردرمانی نشان داده است. موهایی که بعد از درمان می‌روید، معمولاً روشن‌تر و نازک‌تر است. متخصصین پوست توصیه می‌کنند که درمان چهار تا هشت هفته بعد تکرار شود تا نتایج ماندگارتری به دست بیاید.

ایمنی و خطرهای احتمالی


لیزر موهای زائد به شرط انجام شدن توسط متخصص مجرب و آموزش دیده درمانی ایمن است. اما متاسفانه امروزه لیزر موهای زائد در مکان‌های غیرتخصصی مانند آرایشگاه‌ها، مطب‌ افراد غیرمتخصص و اسپاها انجام می‌شود. بسیار مهم است که لیزر موهای زائد توسط پزشک مجرب یا تحت نظر متخصص پوست انجام شود.

پیشرفت‌های به دست آمده در زمینه تکنولوژی نور و لیزر منجر به تولید دستگاه‌های لیزر خانگی و قابل حملی شده است که نتایج قابل قبولی را نیز به دست می‌دهند. هرچند این دستگاه‌ها بسیار گرانند، اما استفاده از آنها خطری را ایجاد نمی‌کند و اگر طبق دستورالعمل دستگاه از آن استفاده کنید، به نتایج رضایتبخش و چشمگیری دست پیدا می‌کنید.

از عوارض جانبی لیزر موهای زائد می‌توان به ناراحتی، درد و قرمزی محل درمان اشاره کرد که البته ظرف چند روز برطرف می‌شود. لیزردرمانی به ندرت با خطر همراه است، بااین حال عوارضی مانند سوختگی، تبخال، تاول، عفونت باکتریایی، باقی ماندن جای زخم و تیره شدن پوست گزارش شده است.

تعداد جلسات درمان


برای رفع موهای زائد اکثر ناحیه‌ها باید 6 ـ 10 جلسه درمان انجام شود. البته تعداد جلسات لازم برای دستیابی به بهترین نتیجه ممکن به عامل‌های متعددی مانند ضخامت موهای زائد و چرخه رشد مو بستگی دارد. جالب است بدانید که تمام موها هم‌زمان در فاز فعال قرار ندارند؛ چرخه رشد مو سه مرحله متمایز دارد که عبارتند از: رشد، پسرفت و استراحت. لیزر موهایی را هدف می‌گیرد که در فاز رشد فعال قرار دارند. چون بقیه موها در زمان‌های متفاوت وارد فاز رشد فعال می‌شوند، لازم است که درمان برای از بین بردن فولیکول‌های تمام موها تکرار شود.

مقایسه الکترولیز و لیزر موهای زائد بیکینی


الکترولیزر روشی خسته کننده، تهاجمی و دردناک است. متخصص برای انجام الکترولیز، سوزنی را وارد تک‌تک فولیکول‌ها می‌کند و جریان الکتریکی را یک به یک در آنها برقرار می‌کند. غالباً لازم است که چندین جلسه درمان الکترولیز در وقفه‌های زمانی منظم ظرف چند سال انجام شود. اما لیزر انرژی نور را هم‌زمان به صدها فولیکول مو می‌رساند، به این ترتیب لیزر ناحیه‌ای را ظرف چند دقیقه صاف و بدون مو می‌کند که درمان آن با الکترولیز بیش از یک ساعت طول می‌کشد.

درست است که لیزر موهای زائد باعث تحریک رشد مو در بعضی ناحیه‌ها می‌شود؟


برخی بیماران گزارش می‌دهند که موهای درمان شده با لیزر ضخیم‌تر و پرپشت‌تر شده است. این اتفاق به ندرت و صرفاً در صورت تابش لیزر روی موهای ظریفی مانند موهای صورت زنان و موهای شانه و بالای بازو و پشت بدن مردان رخ می‌دهد. همچنین چنانچه لیزردرمانی بر روی ناحیه‌هایی با موهای تنک و پراکنده انجام شود، نیز ممکن است چنین عارضه‌ای مشاهده شود. افرادی که پوست‌های تیره‌تر (نوع 4 و تیره‌تر) دارند، نیز بیشتر از بقیه مستعد القای رشد مو در اثر تابش لیزر هستند. بنابراین توصیه می‌شود که از لیزر برای درمان ناحیه‌هایی از بدن با موهای تیره و زبر پرپشت استفاده کنید. دستگاه‌های لیزر صرفاً بر روی موهای زبر و تیره اثر می‌گذارند، برای از بین بردن موهای نازک و روشن باید از الکترولیز استفاده کنید.


0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *