مراقبت‌ها و توصیه‌های بعد از کاشت مو

بیمارانی که به‌تازگی عمل كاشت مو را انجام داده‌اند، باید از اهمیت مراقبت صحیح از موي تازه كاشته شده و نیز موهای طبیعی باقی‌مانده در تضمين سلامت مستمر و پایدار فولیکول‌ها آگاه باشند. پس از كاشت مو، نخستین دغدغه بيمار بايد تمركز بر مراقبت پس از عمل باشد. پرسش‌ها و دغدغه‌های زیادی پیرامون مراقبت های بعد از کاشت مو وجود دارد که در این مقاله به مواردی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

جراحی كاشت مو فرآیندی حساس و ظریف است. پایبندی شما به دستورالعمل‌های پس از عمل به منظور حصول نتایج مطلوب از اهمیت بسیاری برخوردار است.  هدف ما رضایت شما از مراقبت‌های ارائه شده است، و آماده پاسخگویی به تمامی سوالات و مشکلات شما هستیم. بیماری که عمل کاشت مو را انجام داده است، بايد يك هفته پس از جلسه اول براي كشيدن بخیه‌ها مراجعه كند. در این زمان، پزشک کیفیت پیوندها بلافاصله پس از عمل را مورد بررسی قرار می‌دهد. در طول مراجعات پس از عمل، پزشک و بیمار در مورد تعداد جلسات موردنیاز برای رسیدن به سطح موردنظر از تراکم مو گفتگو می‌کنند.  در ادامه ما مجموعه‌ای از توصیه‌های متخصصین را برای شما گردآوری کرده‌ایم.در صورت داشتن هرگونه پرسش یا مشکل پس از عمل، با ما تماس بگيريد.

دستورالعمل‌های پس از عمل كاشت مو


داروهای پس از عمل

مراقبت‌ها و توصیه‌های بعد از کاشت مو

1) به‌منظور پيشگيري از عفونت يك آنتی‌بیوتیک براي شما تجويز خواهد شد كه بايد تا آخر مصرف شود.

2) مسكن: شما می‌توانید هر 6 ساعت یک‌بار یا در مواقع  نیاز 2 قرص مسکن مصرف نماييد.

3)‌ قرص خواب: در هنگام خواب 2 قرص مصرف نماييد.

4)‌ تا 3 روز پس از جراحي از مصرف آسپيرين اجتناب كنيد (جز در مواردي كه پزشك مصرف آن را بلامانع می‌داند)، زيرا می‌تواند موجب رقیق شدن خون و خونریزی گردد.

وضعيت بدني

وضعيت بدني

به‌منظور پيشگيري از ورم صورت، تا 5 روز از خم کردن سر پرهیز کنید و در صورت نياز از کمر خم شوید.  در هنگام سوارشدن به ماشين مراقب باشيد. از برخورد سر با سقف ماشین خودداری کنید.

ر‍ژيم غذايي

ر‍ژيم غذايي

توجه به تغذیه بعد از کاشت مو نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از خوردن بیش از حد غذا بپرهیزید، زيرا ممكن است به دليل داروهايي كه در حين جراحي دریافت کرده‌اید، دچار ناراحتي معده شويد. هیچ‌گونه محدوديت غذايي وجود ندارد. تا 48 ساعت پس از جراحی از نوشيدن الكل اجتناب كنيد. الکل خون را رقيق می‌کند و ممكن است موجب خونريزي گردد.

خواب

خواب

به‌منظور تسكين درد در هنگام خوابيدن دو بالش زیر سرخود قرار دهید و هم‌چنین از يك حوله در زير گردن خود استفاده نماييد.

شامپو زدن و تميز كردن زخم

شامپو زدن و تميز كردن زخم

ناحيه كاشت مو بايد 48-24 ساعت پس از عمل شسته شود. در طي اين مدت پیوندها باید محكم به پوست سر بچسبند.

  1. سرخود را با یک‌کاسه آب هم‌دما با گرمای اتاق یا جریان ملایم دوش آب خيس نماييد. در صورت استفاده از دوش، جريان آب را با دست خودکنترل كنيد به‌طوری‌که فشار آب خیلی زیاد نباشد.
  2. شامپو را كف دست خود بريزيد.
  3. شامپو را با کف دست به‌آرامی بر روی محل کاشت بزنید (از مالش محل اجتناب كنيد) و اجازه دهید به مدت 2-1 دقيقه بماند.
  4. محل را به آرامی با یک‌کاسه آب و یا جریان ملایم دوش آبکشی نمایید.
  5. محل را به‌آرامی با حوله خشك نمايد. پس از 24 ساعت می‌توانید از يك سشوار با باد سرد استفاده کنید. از مالش محل كاشت به‌منظور خشك کردن اجتناب كنيد.
  6. از 24 تا 48 ساعت پس از جراحی، اين كار را دو بار در روز انجام دهيد.
  7. پس از 7 روز می‌توانید ناحیه كاشت را به آرامی ماساژ دهید تا پوسته ها ریخته شوند.
  8. پس از 14 روز می‌توانید به طور معمول دوش بگيريد.
  9. برای شستشوی سر از شامپوي باکیفیت ما استفاده نماييد.
  10. براي كمك به ريختن پوسته‌ها، می‌توانید فرآيند شستشو را با يك نرم‌کننده تکرار دهيد.

بخیه‌های ناحیه دهنده (بانک مو) ممکن است شما را بیشتر آزار دهد. از 48-24 ساعت پس از عمل این ناحیه را به‌صورت روزانه بشویید. مراقب گره‌های موجود در انتهای هر یک از برش‌ها باشید.

باند سر

باند نباید در 48 ساعت اول برداشته شود، مگر در هنگام شامپو کردن و یا طبق نظر پزشک. حداقل به مدت 3-2 روز پس از عمل باند را بر روی محل نگه‌دارید.

بخیه‌های ناحیه دهنده

در صورت داشتن بخیه‌های قابل‌جذب، نیازی به کشیدن آن‌ها نیست. جذب بخیه‌ها ممکن است 4-3 هفته طول بکشد. بخیه‌های غیر قابل‌جذب باید 7-5 روز پس از عمل کشیده شوند. پزشک پس از جراحی، شما را  از نوع بخیه‌ها آگاه خواهد کرد.

ورزش و فعالیت بدنی

ورزش و فعالیت بدنی

تا 7 روز پس از عمل از انجام ورزش و فعالیت بدنی اجتناب کنید زیرا می‌تواند موجب افزایش تورم و یا از ریزش کاشت شود. پس از 7 روز، ورزش خفیف و پس از 10 روز، ورزش طبیعی می‌تواند از سر گرفته شود.

شنا و آفتاب

شنا و آفتاب

برای حداقل چند هفته پس از جراحی از شنا کردن اجتناب کنید. به یاد داشته باشید که آب استخر حاوی اسیدها، کلر و باکتری‌ها است! پس از گذشت این مدت، شنا کردن بلامانع است. پوست نواحی کاشت به آفتاب عادت ندارد و ممکن است به‌راحتی بسوزد. قرار گرفتن در معرض نور خورشید بلامانع است، اما بدون استفاده از مواد محافظ بر روی پوست حساس از گرفتن حمام آفتاب اجتناب کنید.

کوتاه کردن، رنگ کردن مو و آرایش مو

کوتاه کردن، رنگ کردن مو و آرایش مو

 تا حداقل 4-3 هفته پس از جراحی از کوتاه کردن و یا رنگ کردن مو خودداری کنید. استفاده از روگین، تاپیک، ژل، اسپری مو و موس برای آرایش مو از 5 روز پس از عمل بلامانع است.

علائم احتمالی

تهوع، استفراغ

 این حالت ممکن است در کمتر از 10٪ از بیماران پس از جراحی رخ دهد. علت این عارضه داروهایی است که در حین جراحی استفاده می‌شود. نگران نشوید زیرا این حالت به‌خودی‌خود بهبود می‌یابد و پزشک دارویی برای آن تجویز خواهد کرد. اگر حالت تهوع شما بهبود پیدا نکرد، ممکن است به مایع داخل وریدی نیاز داشته باشید.

سکسکه

این عارضه در برخی از موارد رخ می‌دهد و ممکن است به مدت 24 ساعت به طول انجامد. مقدار زیادی آب را به‌صورت یکجا بنوشید. نگران نباشید. این حالت به‌خودی‌خود بهبود می‌یابد.

خونریزی

در برخی از موارد یک خونریزی جزئی ممکن است در هر دو ناحیه پیوند یا دهنده رخ دهد. در صورت بروز این عارضه، ناحیه خونریزی را با استفاده از یک گاز یا پارچه تمیز به‌آرامی فشار دهید و به مدت 5 دقیقه نگه‌دارید. خونریزی متوقف می‌گردد. در غیر این صورت با ما تماس بگیرید.

ورم صورت

تورم ممکن است در 3٪ از بیماران رخ دهد. اما در حال حاضر ما یک داروی ضد تورم را با بی‌حسی موضعی ترکیب کرده‌ایم. به همین دلیل است که بسیاری از بیماران معمولاً تورم را تجربه نمی‌کنند و در صورت وجود بسیار خفیف است. این عارضه بی‌خطر و بدون درد است و رشد موی کاشته شده را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد. استفاده از یخ بر روی پیشانی پس از جراحی به مدت 10 دقیقه و 4 بار در روز احتمال ایجاد تورم را کاهش می‌دهد. از قرار دادن مستقیم یخ بر روی ناحیه کاشت خودداری کنید، زیرا ممکن است موجب آسیب به این ناحیه گردد. یخ را بر روی پیشانی و زیر کاشت‌ها قرار دهید.

خارش

چند روز پس ازجراحی، نشانه اولیه بهبود زخم به صورت خارش در ناحیه کاشت و یا ناحیه دهنده بروز می‌کند. در صورت داشتن این نشانه، از خاراندن محل خودداری کنید‌!‌ کمپرس سرد و یا لمس ملایم محل با دست به تسکین آن کمک خواهد کرد. در صورت عدم بهبود، داروهای آنتی‌هیستامین ممکن است تجویز شود.

دلمه یا پوست زخم

در محل هر پیوند ممکن است پوسته‌های کوچکی ایجاد شود. این پوسته‌ها را می‌توان با شانه زدن موهای موجود بر روی محل کاشت و یا محصولات پوشش‌دهنده مانند پودر تاپیک پنهان کرد. این پوسته‌ها 14-5 روز  پس از جراحی به طور خودبخود می‌ریزند. ژل آلوئه ورای تجویزشده برای شما فرآیند ریختن زخم را تسریع خواهد کرد. این ژل باید دو بار در روز قبل از دوش گرفتن استفاده شود. از دست‌کاری دلمه‌ها اجتناب کنید. اجازه دهید به‌طور خودبه‌خود بیفتند.

التهاب فولیکولی در محل کاشت

در برخی از موارد ممکن است یک التهاب فولیکولی در محل پیوند ایجاد شود که شبیه به آکنه با جوش‌های زخم مانند است. در این صورت، از یک حوله مرطوب و گرم به مدت 15 دقیقه بر روی محل استفاده نمایید و با استفاده از پماد آنتی‌بیوتیک 3 مرتبه در روز محل را چرب نمایید. در صورت بروز این عارضه، حتماً با ما تماس بگیرید. ما داروی مخصوص را برای این مشکل تجویز خواهیم کرد.

ریزش موقت مو در ناحیه کاشت و ناحیه دهنده (ریزش تکان‌دهنده)

در معدودی از بیماران ممکن است موهای موجود در اطراف ناحیه کاشت و یا بالا و پایین خط بخیه در اسکار ناحیه دهنده دچار ریزش شود. نگران نباشید چراکه این وضعیت موقتی است و موها طی 4-3 ماه مجدداً رشد خواهند کرد.

قرمزی اسکار ناحیه دهنده

در اغلب بیماران قرمزی ناحیه دهنده طی چند هفته محو خواهد شد. اما در معدودی از بیماران رفع قرمزی ممکن است چند ماه طول بکشد. چنانچه رفع قرمزی در مورد شما بیش از این طول کشید، صبور باشید،  چراکه درنهایت قرمزی باگذشت زمان محو خواهد شد.


مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان