درمان لاغری صورت وگونه ها

با بالا رفتن سن تغییرات بسیاری در بدن ما ایجاد می شود که اکثر ما خواهان بازگشت ان تغییرات هستیم. متابولیسم بدن کند می شود و چربی بدن در قسمت های میانی بدن مانند شکم و در اطراف ارگان های بدن بیشتر جمع می شود و چربی زیر پوست کاهش می یابد. کاهش بافت چربی زیر پوست منجر به ایجاد چروک و لاغر شدن صورت می شود. کاهش چربی و لاغر شدن صورت می تواند بر اثر عوامل مختلفی به وجود بیاد. در برخی افراد لاغر بودن صورت و لاغری موضعی  ارثی است.

علل


برخی از عوامل دخیل در سبک زندگی می‌توانند لاغر شدن صورت را تسریع کنند. در زیر برخی از عوامل تأثیرگذار بر روی صورت آمده است:

 • از بین رفتن کلاژن:این مشکل یک بخش طبیعی از فرایند پیر شدن است. کلاژن در سنین جوانی باعث حفظ طراوت و حجم پوست شده و با رسیدن به سن ۳۰ سالگی به‌ تدریج شروع به کم شدن می‌کند.
 • کاهش وزن شدید:که این امر  برای ظاهر بدن شما خوب بوده ولی باعث پیر شدن صورت می‌شود.
 • رژیم غذایی نامتعادل:صورت شما به شکل دائمی در حال انبساط و انقباض بوده و پس از کاهش کلاژن در پوست به دلیل سالخوردگی، دیگر نخواهد توانست همانند قبل منقبض و منبسط شود.
 • استرس، بیماری و افسردگیشکی در این مورد وجود نداشته و تحقیقات نشان می‌دهند که این موارد می‌توانند فرایند سالخوردگی پوست را تسریع کنند.

 تشخیص


شایان ذکر است که علائم لیوآتروپی و لاغری صورت متفاوت هستند. لیپوآتروفی از بین رفتن چربی زیر پوست است.لاغری صورت  از بین رفتن چربی و عضله است. لاغری صورت  عموما پس از ۳۰ روز اسهال، ضعف و یا تب  ایجاد می شود. این مدت زمان ممکن است بیشتر از ۳۰ روز طول بکشد. در این وضعیت بیش از ۱۰ درصد وزن بدن به صورت ناخواسته از بین می رود.

درمان لاغری صورت


 با استفاده از روش‌های مختلف چاق کردن صورت مانند تزریق چربی و تزریق ژل، می‌توان حجم ازدست‌رفته‌ی صورت را بازگرداند.

روش‌های درمانی موضعی

از روش‌های چاق کردن صورت می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ویتامین C: محافظت در مقابل آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد
 • هیالورونیک اسید: آب را در بافت حفظ کرده و باعث برجسته‌تر شدن پوست می‌شود.
 • آلفا هیدروکسی اسید: ضخامت پوست را افزایش داده و تولید کلاژن و هیالورونیک اسید را تحریک می‌کند.
 • ویتامین A: سرعت تکثیر سلول‌ها را افزایش داده و باعث صاف و یکدست شدن رنگ پوست می‌شود. تولید کلاژن را افزایش داده و از تخریب الاستین جلوگیری می‌کند. پوست را ضخیم می‌کند.

 تزریق ژل

از تزریق ژل برای بازگرداندن حجم ازدست‌رفته‌ی صورت و بهبود فرم و چاقی صورت استفاده می‌شود. ژل‌های تزریقی انواع مختلفی دارند که می‌توان از آن‌ها برای ترمیم گونه‌ها و شقیقه‌های تورفته و لیفت قسمت‌های پایینی صورت که دچار افتادگی شده‌اندو چاق کردن صورت استفاده نمود. هیالورونیک اسید مکرراً برای از بین بردن خطوط ایجادشده از کنار بینی تا گوشه‌ی دهان مورداستفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از تزریق ژل می‌توان ظاهر چانه و لب‌ها را نیز ترمیم کرده و یا بهبود بخشید.

مزایای تزریق ژل

 • نتایج این عمل بلافاصله پس از انجام آن ظاهر شده و می‌توان بلافاصله پس از انجام آن به فعالیت‌های عادی بازگشت.
 • این عمل برای رسیدن به اهداف شما قابلیت شخصی‌سازی داشته و می‌تواند پاسخگوی بسیاری از نیازها باشد.
 • ایمن، غیرتهاجمی و موقتی بوده و آثار آن با گذشت زمان به‌طور طبیعی از بین می‌روند.
 • برخلاف راه‌حل‌های جراحی، آثار این عمل با افزایش سن فرد تغییر می‌کنند درنتیجه فرد در زمان متوقف نشده و همیشه ظاهری طبیعی خواهد داشت.
 • زمان ازکارافتادگی ناچیز و یا صفر.

تزریق چربی

عمل تزریق چربی، رویکردی سه‌بعدی است که برای درمان لاغری صورت یا در واقع چاق کردن صورت استفاده می‌شود. در طی عمل تزریق چربی برای چاق شدن صورت، ابتدا از طریق بریدگی‌های بسیار کوچکی، مقداری از چربی خود فرد را برداشته (معمولاً از نقاطی چون شکم، ران و باسن) و آن را به نقطه‌ی دیگری از بدن او تزریق می‌کنند. چربی برداشته‌شده از بدن ابتدا تحت فرایندهای خاصی قرارگرفته و آلودگی‌های آن جدا می‌شود سپس از طریق کانول های بسیار نازک، به‌صورت تزریق می‌شود. کلید گرفتن نتایج بلندمدت از این عمل، توزیع چربی در لایه‌های مختلف و به‌صورت سه‌بعدی است. این کار به بدن این فرصت را می‌دهد تا در محل تزریق چربی رگ‌های خونی جدید را تشکیل داده و به تغذیه‌ی بافت پیوند شده بپردازد. برای توزیع مناسب چربی، پزشک آن را صدها بار به وسیله‌ی کانول های ریز در جاهای مختلف تزریق می‌کند.تزریق چربی به‌صورت را می‌توان در مطب پزشک و یا در اتاق عمل انجام داد. بسته به خواست فرد و میزان چربی تزریق‌شده، می‌توان این عمل را با استفاده از داروهای بی‌حسی موضعی انجام داد و باعث درمان لاغری صورت گردد.

لیفت صورت با نخ

لیفت صورت با نخ برای بازگرداندن حجم ازدست‌رفته‌ی و چاق شدن صورت از طریق تحریک تولید طبیعی کلاژن بسیار کارآمد است و از روش‌های درمان لاغری صورت می‌باشد. نخ‌های مورد استفاده در اندازه‌های متفاوتی موجود بوده و به وسیله‌ی سوزن‌های بسیار ریزی به درون پوست وارد می‌شوند. این نخ‌ها از جنس نخ‌های مورداستفاده در عمل‌های جراحی در سرتاسر دنیا می‌باشند. نخ‌های بلند و قلاب‌دار برای ایجاد اثرات لیفت در عمل لیفت صورت با نخ مورداستفاده قرار می‌گیرند. نخ‌های استفاده‌شده در این عمل در طی 6 ماه جذب بدن می‌شوند ولی نتایج آن تا چند سال بعد نیز باقی خواهند ماند.

پروتز گونه‌ها

در این روش با کمک جراحی و به کمک کاشت گونه‌ها برجسته خواهند شد، به‌نحوی‌که ساختار چهره شما بیشترین تناسب مدنظر را به‌دست می‌آورد. به عمل جراحی پروتز گونه‌ها “مالارپلاستی” (malarplasty) می‌گویند. عمل گونه گذاری به جهت تقویت گونه‌ها صورت می‌پذیرد که اغلب هدف آن زیبا ساختن چهره بیمار است. ولی مزایای دیگری هم دارد ازجمله:

 • پروتز گونه می‌تواند استخوان‌های عقب‌رفته گونه را برجسته سازد ودرمان لاغری صورت باشد ، ممکن است این نقص در اثر وراثت یا تحلیل بافت استخوان در طول روند پیری ایجاد شود. پروتز گونه شمای کلی صورت را تحت تأثیر قرار داده و چهره فرد را از حالت تخت و یک نواخت بودن خارج می‌سازد.
 • افتادگی پوست و تخریب بافت چربی صورت نیز تا حد زیادی با این عمل پوشش داده می‌شود، شبیه آنچه در عمللیفت با نخ(کشیدن پوست صورت) اتفاق می‌افتد.
 • برجسته‌سازی استخوان‌های گونه بر کل صورت تاثیر خواهد داشت، به‌خصوص ظاهر چشم را بسیار بهبود می‌بخشد.

پروتز گونه از طریق یک برش از مسیر داخل دهان کاشته می‌شود. پروتز سلیکنی از طریق برش در جای خود قرارگرفته و بعدازآن بافت‌های بدن بازسازی‌شده و خود را با پروتز وفق می‌دهند. به‌طورمعمول  درمان لاغری صورت با این فرآیند حدود سه روز طول می‌کشد. تورم و کبودی ناشی از عمل به‌تدریج ظرف دو تا سه هفته بهبود می‌یابد . پروتز گونه یک وضعیت دائمی به چهره می‌دهد، اما در صورت لزوم با کمک جراح پلاستیک می‌توان آن را خارج کرد.

 
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *