تزریق بوتاکس : مزایا، نحوه و کاربرد آن

ایجاد چین و چروک یک بخش عادی از فرآیند افزایش سن در انسان است. با بالا رفتن سن، فرآیند تکثیر سلول‌های پوست آهسته شده و به این ترتیب لایه داخلی پوست به نام درم (غشای میانی) شروع به نازک شدن می‌کند. در نتیجه ایجاد این شرایط قابلیت ارتجاعی و ساختار جوان پوست به تدریج از بین می‌رود. علاوه بر این با افزایش سن، توانایی حفظ رطوبت پوست کاهش یافته و پوست فرد چربی خود را از دست می‌دهد. به این ترتیب فرآیند بهبود پوست آهسته شده و بر روی پوست چین و چروک ایجاد می‌شود. با توجه به این شرایط امروزه از روش تزریق بوتاکس به عنوان یکی از پر کاربردترین روش‌های درمانی غیر جراحی برای معکوس کردن فرآیند پیری پوست و صاف کردن چین و چروک‌های آن استفاده می‌گردد.قیمت تزریق بوتاکس و اثرات بوتاکس نیز به نواحی درمان بستگی دارد و برای افراد متفاوت است. درمان بوتاکس که چین و چروک‌های صورت را از بین می‌برد، از انقباض‌های عضلانی محرک میگرن نیز جلوگیری می‌کند. بوتاکس، سم بوتولینوم رقیق شده، با جلوگیری از آزاد شدن مواد شیمیایی در سلول‌های عضلانی و ممانعت از انتقال پیام انقباض به فیبرهای عضلانی میگرن را درمان می‌کند. با مشاهده بهبود یافتن علائم میگرن در بیمارانی که بوتاکس را برای درمان عارضه‌های دیگر دریافت کرده بودند، پژوهش‌های گوناگون در زمینه بوتاکس برای میگرن شروع شد. سازمان غذا و دارو FDA  پس از سال‌ها پژوهش و جمع‌آوری داده‌های بالینی به سال ۲۰۱۰ استفاده از بوتاکس را برای درمان میگرن‌ مزمن تایید کرد.

بوتاکس چیست؟


بوتاکس زیبایی مایعی است که برای رفع خط اخم، خط خنده، چین و چروک‌های روی بینی و چروک‌های افقی روی پیشانی تزریق می‌شود. بوتاکس عضله‌های زیر پوست را به طور موقت بی‌حس می‌کند، در نتیجه عمق این خطوط کاهش می‌یابد.حدود 20 سال است که پزشکان از کاربردهای درمانی و زیبایی بوتاکس بهره می‌گیرند. بوتاکس در آزمایشگاه با استفاده از باکتری “کلستریدیوم بوتولینوم” تهیه می‌شود، سپس تحت شرایط کنترل شده تخلیص می‌شود. تولید کننده بوتاکس شرکت Allergan است که به دلیل 20 سال تولید ایمن بوتاکس شرکتی خوشنام و معتبر به شمار می‌آید. بوتاکسی که در عضله کوچک صورت تزریق می‌شود، در همان نقطه باقی می‌ماند و در بدن حرکت نمی‌کند. اثر بوتاکس به تدریج ظرف 3 تا 6 ماه از بین می‌رود.

موارد قابل‌درمان با تزریق بوتاکس


صورت

 • خطوط اخم
 • چروک صورت و چروک‌های پنجه‌کلاغی اطراف چشم
 • چین‌های پیشانی
 • شکل دادن به ابروها (با استفاده ازتزریق بوتاکس می‌توان شکل ابروها را تغییر داده و ظاهر آن‌ها را خوشایندتر و زیباتر نمود).
 • بالا بردن (لیفت) ابروها
 • اصلاح عدم تقارن ابروها (بالا بردن ابرویی که پایین‌تر است و هم‌سطح کردن آن با ابروی بالاتر)
 • بالا بردن گوشه‌های دهان
 • از بین بردنچروک دور لب بالا و پایین
 • خطوط ماریونت (خطوط دهان به چانه) به کمکبوتاکس خط خنده
 • افزایش ارتفاع لب جهت اصلاحلبخند لثه‌ای که این روش درمان لبخند لثه ای واقعا موثر است.
 • صاف کردن پوست چانه (ناهمواری‌های پوست چانه و بزرگی بیش‌ازحد چال چانه)
 • بهبود ظاهر جای زخم‌های جدید و قدیمی صورت

گردن

 • چین‌های افقی گردن (گردنبند)
 • خطوط عمودی گردن (گردن بوقلمونی) باهزینه لیفت گردن توسط بوتاکس می توان به رفع شلی و افتادگی صورت و یا گردن پرداخت .

سینه

 • چروک وسط سینه (دکولته)

روش انجام تزریق بوتاکس


تزریق مستقیم بوتاکس به داخل قسمتی از پوست که چین و چروک در آن وجود دارد، فقط چند دقیقه زمان می‌برد. برای این منظور، متخصصان ما مقدار مناسبی از بوتاکس را با استفاده از یک سوزن بسیار ریز به نقطه مورد نظر تزریق می‌کند. ما بوتاکس را دقیقاً در نقطه‌ای تزریق می‌کنیم که عضلات ریز موجود در آن نقطه باعث ایجاد خطوط و چروک‌ها شده‌اند. با تزریق بوتاکس، این عضلات به صورت موقتی به حالت بی‌تحرک در می‌آیند. تعداد تزریق‌های مورد نیاز، به شدت چروک‌ها و مشکل زیبایی شما بستگی دارد. برای تزریق بوتاکس هیچ نیازی به بی‌حسی وجود ندارد، زیرا سوزنی که متخصصان ما از آن استفاده می‌کنند، بسیار ریز و کوچک است و فقط یک سوزش بسیار خفیف شبیه به نیش پشه در بیمار ایجاد می‌کند.

هنگام تزریق بوتاکس انتظار چه مواردی را باید داشته باشیم؟


در عرض ۲۰ دقیقه یا کمتر، تزریق در خطوط اخم و یا خطوط دیگر صورت انجام می‌شود. عضلات محل تزریق وارد فاز استراحت می‌شوند و پوست شما صاف و نرم‌تر خواهد شد. بوتاکس یک درمان سرپایی است و ازآنجاکه تزریق زیرپوست انجام می‌شود، هیچ عارضه دیگری ایجاد نمی‌شود و شما مانند قبل خواهید بود. پس از درمان ممکن است، تورم و کبودی اندکی در نقاط تزریق ظاهر شود. به بیماران توصیه می‌شود در روز تزریق ورزش خود را محدود کرده و شب تزریق هنگام خواب محل تزریق را تحت فشار قرار ندهند. قرمزی و تورم فقط برای چند ساعت باقی می‌ماند، اما در برخی بیماران ممکن است برای چند روز مقداری کبودی باقی بماند. داروهای کاهش‌دهنده کبودی، مانند آرنیکا نیز وجود دارد، که بیماران می‌توانند یک هفته قبل از درمان برای به حداقل رساندن کبودی از آن‌ها کمک بگیرند. ۵ الی ۷ روز طول می‌کشد که نتایج بوتاکس کاملاً نمایان شوند. پس‌ازآن، چهره نرم، صاف و روشن‌تر به نظر می‌رسد و بیماران احساس جوانی دوباره خواهند کرد. درمان بوتاکس که چین و چروک‌های صورت را از بین می‌برد، از انقباض‌های عضلانی محرک میگرن نیز جلوگیری می‌کند. بوتاکس، سم بوتولینوم رقیق شده، با جلوگیری از آزاد شدن مواد شیمیایی در سلول‌های عضلانی و ممانعت از انتقال پیام انقباض به فیبرهای عضلانی میگرن را درمان می‌کند. با مشاهده بهبود یافتن علائم میگرن در بیمارانی که بوتاکس را برای درمان عارضه‌های دیگر دریافت کرده بودند، پژوهش‌های گوناگون در زمینه درمان میگرن با بوتاکس شروع شد. سازمان غذا و دارو FDA  پس از سال‌ها پژوهش و جمع‌آوری داده‌های بالینی به سال ۲۰۱۰ استفاده از بوتاکس را برای درمان میگرن‌ مزمن تایید کرد.

خطرات


 • تزریق بوتاکس در نواحی که دچار عفونت هستند نباید انجام شود.
 • در صورتی که شما به کودک خود شیر می‌دهید یا باردار هستید یا احتمال می‌دهید که باردار باشید، نباید تزریق بوتاکس را انجام دهید.
  • برخی از داروهای خاص با بوتاکس تداخل دارویی دارند. حتما قبل از تزریق بوتاکس متخصص خود را در مورد تمامی ‌داروهایی که مصرف می‌کنید ، مطلع کنید.
  • ممکن است بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس، با توجه بهنحوه تزریق بوتاکس، محل تزریق موقتا قرمز یا متورم شود.
  • سایر عوارض جانبی این روش شامل افتادگی موقت پلک‌ها، علائم شبیه سرماخوردگی، حالت تهوع و سردرد می‌شود.

عوارض و اثرهای جانبی


پس از عمل نیازی به استراحت کردن نیست، بااین حال احتمال دارد در محل ورود سوزن ورم و کبودی خفیفی بلافاصله پس از درمان دیده شود که به راحتی با آرایش پوشانده می‌شود. تزریق بوتاکس اثرهای جانبی بلندمدت ندارد و بیمار می‌تواند فعالیت‌های روزمره خود را بلافاصله پس از تزریق ادامه دهد و یا در صورت لزوم سفر هوایی داشته باشد.

دوران بهبود


وجود لکه‌های قرمز و کوچک پس از تزریق طبیعی است، که پس از مدت کوتاهی برطرف می‌شود. نتیجه نهایی عمل پس از ۴ تا ۱۰ روز قابل مشاهده است و به تمام بیماران توصیه می‌شود تا پس از ۱۴ روز برای بررسی نتیجه به پزشک مراجعه کنند.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *