درمان، رفع و از بین بردن لکه های قهوای روی پوست

لکه های قهوه ای روی پوست (که به آن‌ها لکه‌های کبدی یا خورشیدی هم گفته می‌شود) لکه‌های مسطحی به رنگ قهوه‌ای مایل به زرد، قهوه‌ای یا سیاه هستند. آن‌ها از نظر اندازه متنوع بوده و معمولاً روی صورت، دست‌ها، شانه‌ها و بازوها (که بیش از همه در معرض آفتاب قرار دارند) ظاهر می‌شوند که لک صورت تاثیر بدی به سزایی در زیبایی دارد.بروز لکه قهوه ای روی پوست در افراد بالای ۵۰ سال بسیار شایع است. البته، افراد جوان‌تر هم ممکن است به آن‌ها دچار شوند، خصوصاً اگر ساعات زیادی را زیر آفتاب بگذرانند.لکه‌های قهوه‌ای، اگرچه شبیه خال‌های سرطانی هستند، اما بی‌ضرر بوده و نیازی به درمان لکه های قهوه ای پوست نیست . اگر این لکه‌ها از لحاظ زیبایی مشکلی ایجاد کنند می‌توان آن‌ها را با محصولات سفیدکننده پوست، پوشاند. البته، جلوگیری از بروز لکه های قهوه ای روی پوست (با اجتناب از آفتاب و استفاده از کرم‌های ضدآفتاب) راحت‌ترین راه برای حفظ ظاهر جوان پوست است.لکه خوش‌خیم و غیرسرطانی مادرزادی را لکه های ماه گرفتگی گویند. ماه گرفتگی علامتی است که فرد را متمایز از دیگران می‌سازد. لکه‌های ماه گرفتگی گاهی به مرور زمان همگام با افزایش سن محو می‌شود یا تغییری در آن ایجاد نمی‌گردد یا در مواردی حتی بزرگتر نیز می‌شود.ملاسما یا لک صورت، عارضه‌ای است که موجب شکل گیری لکه‌هایی به رنگ قهوه ای یا آبی-خاکستری روی پوست صورت می‌شود. این لکه‌ها عمدتا در ناحیه مرکزی پوست صورت مانند گونه‌ها، بالای لب، روی بینی، بالای خطوط فکی و وسط پیشانی دیده می‌شوند. هرچند لک صورت (ملاسما) ممکن است در مردان نیز بروز کند اما در اغلب موارد در زنانی ایجاد می‌شود که در دوره‌ی باروری زندگی خود  به سر می‌برند (دوران بعد از بلوغ و قبل از یائسگی) و در حدود ۲۰ الی ۵۰ سال سن دارند. هرچند لک‌های صورت بی ضرر هستند و خطری برای سلامتی فرد ندارند اما به لحاظ ظاهری ناخوشایند هستند و موجب می‌شوند که فرد از ظاهر خود ناراضی باشد.

چه عواملی باعث بروز لکه‌های قهوه‌ای می‌شود؟


درواقع لکه‌های قهوه‌ای، نتیجه آسیب نور خورشید به پوست هستند. در صورت گرفتن حمام آفتاب، آن‌ها جزئی از عارضه جانبی روند برنزه شدن می‌باشند. هنگامی که در معرض نور خورشید قرار می‌گیرید، پوست در پاسخ به اشعه ماوراءبنفش خورشید برای محافظت از خود، شروع به تولید رنگ‌دانه‌هایی می‌کند که به آن ملانین می‌گویند. اگر نور خورشید آسیب قابل‌توجهی به پوست بزند، ملانین‌ها به‌طور نامنظمی بر روی پوست افزایش می‌یابند، درنتیجه پوست در بعضی از نقاط، تیره‌تر می‌شود.

درمان


در اغلب موارد، لک‌های قهوه‌ای روی پوست نیازی به درمان ندارند. افرادی که به لکه‌های قهوه‌ای دچار شده‌اند، می‌توانند ظاهر خود را با استفاده از کرم‌ها و لوسیون‌های لایه‌بردار ملایم، بهبود بخشند. در برخی موارد برای از بین بردن لکه‌های قهوه‌ای روی پوست، روش‌هایی مانند فریز کردن یا کرایوتراپی و لیزردرمانی توسط متخصص تجویز می‌شوند.به لحاظ پزشکی، لکه‌های قهوه‌ای روی پوست خطری ندارند. این لکه‌ها، صرفا تغییرات دائمی هستند که در ظاهر پوست ایجاد می‌شوند و تنها در زیبایی پوست شخص تاثیرگذار هستند. در برخی افراد، بروز این لکه‌ها می‌تواند باعث ناراحتی و آزردگی خاطر شود. در برخی موارد خاص، وجود لکه‌های قهوه‌ای می‌تواند تشخیص سرطان‌های پوستی را مشکل کند.درصورتی‌که به دنبال روشی برای رفع لکه های قهوه ای روی پوست خود هستید، یا در صورتی که در ظاهر لکه‌های پوستی شما تغییری ایجاد شد باید به یک متخصص پوست مراجعه کنید.روش‌های درمانی مختلفی برای از بین بردن لکه‌های قهوه‌ای روی پوست وجود دارد :

کرم‌های ضد آفتاب

ساده‌ترین راه برای جلوگیری از بروز لکه‌های بیشتر روی پوست و همچنین پیشگیری از بدتر شدن وضعیت لکه‌های موجود روی پوست، استفاده از کرم‌های ضد آفتاب است. استفاده از کرم ضد آفتاب همچنین بعد از انجام سایر روش‌های درمانی از اهمیت زیادی برخوردار است، تا از بروز مجدد لکه‌ها جلوگیری شود.

کرم‌های لایه‌بردار ملایم، ترتینوئین و آلفاهیدروکسی اسید

به کار بردن کرم‌ها و محلول‌های موضعی که توسط پزشک روی پوست زده می‌شود، می‌تواند لکه‌های ریز را محو کند. دوره‌ی درمان لکه های قهوه ای روی پوست با این روش معمولا بین دو ماه تا یکسال طول می‌کشد و احتمال آن هست که در مواردی این زمان بیشتر هم باشد.

کرایوسرجری

در این روش متخصص پوست برای فریز کردن بافت پوست از نیتروژن مایع استفاده می‌کند تا از این طریق لکه‌های قهوه‌ای و همچنین سایر ضایعات پوستی را از بین ببرد.

پیلینگ

در این روش برای لایه‌برداری کردن پوست و برداشتن لایه‌ی خارجی که دارای ضایعات پوستی است، از مواد شیمیایی استفاده می‌شود. بهبودی پوست صورت و دست‌ها پس از لایه‌برداری با این روش در حدود یک یا دو هفته طول می‌کشد.

درمابریژن

در این روش با یک وسیله‌ی مخصوص که سطح پوست را لایه‌برداری می‌کند، لکه‌های پوستی از بین می‌روند. بعد از بهبودی کامل پوست پس از درمان، که معمولا یک یا دو هفته طول می‌کشد، لکه‌های پوستی کاملا از بین می‌روند.

لیزر درمانی

لیزر درمانی یک روش جدید برای از بین بردن لکه‌های قهوهای روی پوست است که در آن از لیزر لک صورتاستفاده می‌شود. برای از بین بردن لکه‌های قهوه‌ای در این روش، اشعه لیزر مستقیما روی هر یک از لکه‌های پوستی تابانده می‌شود.

کرایوتراپی

در این روش، از نیتروژن مایع بر روی قسمت‌های آسیب دیده پوست استفاده می‌شود تا این قسمت‌ها یخ بزند و خشک شود. این لکه‌های خشک شده بعد از حدود یک هفته از پوست جدا می‌شوند و می‌ریزند و به جای آنها پوستی با رنگ روشن بر روی صورت ایجاد می‌شود.

لایه برداری شیمیایی

لايه برداري با مواد شيميايي را مي‌توان در اسپا و يا در مطب يک پزشک متخصص پوست انجام داد. در اين روش ترکيبي از مواد اسيدي بر روي صورت قرار داده مي‌شود تا لايه‌هاي آسيب ديده پوست را جدا کند. ممکن است پوست صورت تا چند روز بعد از انجام اين عمل، قرمز باشد.

روش IPL (نور پالسي شديد)

روش IPL يک روش پيشرفته نور درمان لکه قهوه ای روی پوست است که مي‌تواند رنگ و ساختار پوست شما را تا حد زيادي بهبود ببخشد و منافذ پوستي تخريب شده، لکه‌هاي ناشي از آفتاب، لکه‌هاي قهوه‌اي، آثار زخم، جوش و روزاسه را از روي پوست شما حذف کند. دستگاه IPL را مي توان با ايمني بالايي براي جوانسازي پوست و درمان آثار پيري پوست و آسيب‌هاي ناشي از نور آفتاب بر روي پوست صورت، گردن، سينه، دست‌ها و تقريباً همه نقاط بدن مورد استفاده قرار داد.

پیشگیری


شما همیشه نمی‌توانید از بروز لکه‌های قهوه‌ای جلوگیری کنید، با این حال با انجام اقدامات زیر می‌توانید احتمال بروز آنها را کاهش دهید:

  • بین ساعت ۱۰ صبح تا ۳ بعد از ظهر، زمانی که اشعه خورشید در شدیدترین حالت خود می‌تابد، از قرار گرفتن در آفتاب اجتناب کنید.
  • هر روز از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید. این کرم‌ها باید یک فاکتور محافظت در برابر خورشید (SPF) در محدوده‌ی حداقل ۱۵ داشته و محتوی محافظ‌های UVA و UVB باشند.
  • حداقل ۳۰ دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، کرم ضد آفتاب را استعمال کنید. اگر شنا کردید و یا عرق می‌کنید، هر دو ساعت ضد آفتاب را مجدداً استفاده کنید.
  • لباس‌های محافظ مانند کلاه، شلوار و پیراهن‌های آستین بلند بپوشید. این‌ها به محافظت پوست شما در برابر اشعه UV خورشید کمک می‌کنند. برای بهترین محافظت لباس‌های مسدودکننده‌ی UV با فاکتور محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش (UPF) در محدوده‌ی حداقل ۴۰ تا ۵۰ بپوشید.0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *