16سوال در مورد ژنیکوماستی (نکات عمل کوچک کردن سینه مردان)

اصطلاح ژنیکوماستی برای توصیف بیماری‌ای به کار می‌رود که باعث می‌شود غدد و یا بافت چربی سینه مردان بزرگ شود. این مشکل باعث می‌شود که سینه مردان به جای ان که صاف و مردانه باشد، بیشتر شبیه سینه زن‌ها باشد. این مشکل اگرچه بسیار رایج است، اما مردانی که به ژنیکوماستی مبتلا هستند اغلب در جامعه مورد قضاوت‌ قرار گرفته و احساس بدی نسبت به خود دارند. بزرگ شدن پستان می‌تواند یک مرد را چاق‌تر از چیزی که واقعا هست نشان دهد.

اگر مشکل ژنیکوماستی دارید، انجام جراحی کوچک کردن سینه مردانه ممکن است گام مهمی در جهت بهبود سلامت روحی شما باشد. این عمل چندان تهاجمی نیست و به طور معمول بافت اسکار چندان آشکاری به جا نمی‌گزارد. این‌ دلایل باعث می‌شود که این عمل راحت‌ترین و مطمئن‌ترین روش برای اصلاح دائمی سینه‌های مردانه بزرگ باشد.
در این مقاله قصد داریم به سوالات رایج مردم درباره عمل جراحی ژنیکوماستی بپردازیم.

کنار امدن با سینه‌های بیش از حد بزرگ ممکن است برای یک مرد بسیار سخت و ناراحت کننده باشد. اگرچه عقلا این طور به نظر می‌رسد که این مشکل را می‌توان با رژیم غذایی و ورزش اصلاح کرد، اما همیشه این اتفاق نمی‌افتد. بسیاری از مردان، فارغ از این که چقدر ورزش می‌کنند، به نحوی با مشکل بزرگ بودن سینه (ژینکوماستیا) خود درگیرند. در کلیینیک زیبایی رازی متخصصین، جراحی کوچک کردن سینه مردانه که با نام ژینکوماستی نیز شناخته می‌شود، را برای کمک به مردانی که این مشکل را دارند و دوست دارند سینه‌ای صاف، عضلانی و مردانه داشته باشند انجام می‌دهند.

علت بزرگ شدن سینه در مردان چیست؟


ژینکوماستیا، یا بزرگ شدن سینه در مردان لزوما نشان دهنده کمبود تستوسترون یا ضعف عضلانی نیست. ممکن است مردی سطوح آندروژنی سالم و اندامی بسیار عالی داشته باشد، اما باز هم به این مشکل دچار شود. بزرگ شدن سینه در مردان معمولا به این دلیل ایجاد می‌شود که عوامل محیطی باعث اختلال در تعادل طبیعی هورمون‌های آندروژن و استروژن شوند.

در برخی از مردان این مشکل ژنتیکی است. اغلب مردان در طول دوران بلوغ دچار مشکل بزرگ شدن سینه می‌شوند، اما در درصد کوچکی از مردان، ژینکوماستیای دوران بلوغ هرگز برطرف نمی‌شود. در برخی دیگر از مردان دارو باعث بزرگی سینه می‌شود. تا 25٪ موارد بزرگ شدن سینه در مردان ممکن است به استفاده از داروها و مکمل‌هایی که باعث افزایش سطح استروژن می‌شوند، مربوط باشد. در نهایت، به نظر می‌رسد روند پیر شدن در بزرگ شدن سینه مردان موثر است؛ تا سن 80 سالگی، 65 درصد از مردان به درجات متفاوتی دچار مشکل بزرگ شدن سینه هستند. کاهش سطح آندروژن و تمرکز چربی هر دو عوملی هستند که باعث بزرگ شدن سینه در مردان در اثر بالا رفتن سن می‌شوند.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای جراحی ژینکوماستی هستند؟


جراحی ژینکوماستی برای بیمارانی ایده آل است که مرد ،سالم و بالغ بوده ، بیش از 22 سال سن داشته و نگران ظاهر سینه خود باشند. از آنجایی که بزرگی سینه مردانه می‌تواند ناشی از بیماری‌های مختلفی باشد، بیماران حتما باید قبل از اقدام به جراحی یک چک اپ کامل پزشکی انجام دهند. اگر بزرگ شدن سینه‌ها در مردی به سرعت، و نه به تدریج، رو به افزایش باشد، ممکن است مشکل خاصی در سلامتی فرد وجود داشته باشد. بیماران باید پزشک خود را از هر دارویی که مصرف می‌کنند و یا تحت هر درمانی که هستند مطلع کنند. داروها نه تنها ممکن است باعث بزرگ شدن سینه در مردان شوند، بلکه امکان دارد باعث شوند جراحی برای بیمار خطرناک باشد.

تمام مردانی که خواستار انجام جراحی کوچک کردن سینه خود هستند باید BMI طبیعی داشته و سیگار نکشند. اگر مردی اضافه وزن داشته باشد، باید وزن کم کند تا مشخص شود که آیا بزرگی سینه‌ها در او مربوط به اضافه وزن است یا خیر. به بیمارانی که به خاطر بزرگی سینه‌هایشان ورزش کردن برایشان مشکل است، توصیه می‌شود از یک مربی خصوصی کمک بگیرند. مربی خصوصی به بیمار کمک می‌کند که حرکات و فعالیت‌هایی را پیدا کند که برای او موثرند.

عمل جراحی کوچک کردن سینه مردان چگونه انجام می‌شود؟


جراحی کوچک کردن سینه مردانه اغلب با استفاده از لیپوساکشن انجام می‌شود. برای انجام لیپوساکشن قفسه سینه، یک لوله جراحی بسیار نازک (به نام کانولا) را از طریق یک برش بسیار کوچک وارد بافت چربی می‌کنند. (برش معمولا در نزدیکی نوک سینه ایجاد می‌شود تا هر گونه بافت اسکار احتمالی در مرز هاله سینه پنهان شود.) سلول‌های چربی داخل ناحیه درمان پیش از آن که با مکش تخلیه شوند، به کمک محلول خاصی سیال و روان می‌شوند. لیپوساکشن می‌تواند بافت غدد لنفاوی را نیز خارج کند، که این باعث می‌شود بیرون زدگی نوک سینه کم شده و سینه‌ای تخت و مردانه ایجاد شود.
در موارد خاصی، بیماران مبتلا به بزرگی سینه مردانه نیاز به برداشتن پوست اضافی نیز دارند. این برای مردانی است که در گذشته اضافه وزن زیادی داشته و یا بیماری دارند که باعث بزرگ شدن شدید سینه‌ها می‌شود. برای برداشتن پوست اضافی، پزشک برش کوچکی در زیر هر سینه ایجاد کرده و سپس لیپوساکشن را انجام داده، و پوست را طوری جمع می‌کند که صاف و تخت شود و در نهایت هرگونه پوست اضافه را برمی‌دارد.

دوران بهبودی بعد از جراحی ژینکوماستی به چه صورت خواهد بود؟


معمولا دوره بهبودی بعد از جراحی زیبایی ژینکوماستی (لینک به مراقبت های بعد از ژنیکوماستی) نسبتا آسان است چرا که لیپوساکشن آسیب متمرکز قابل توجهی در بافت ایجاد نمی‌کند. معمولا با استفاده از داروهای مسکن، بیماران ناراحتی چندانی احساس نخواهند کرد، اما بعضی از بیماران در هفته اول بعد از عمل تورم و کبودی خواهند داشت. اکثر مردانی که این جراحی را انجام داده‌اند می‌توانند ظرف 7 تا 10 روز سر کار خود بازگردند. با این حال، باید در نظر داشته باشید که در صورت برداشتن پوست اضافی زمان لازم برای بهبودی افزایش خواهد یافت؛ اگر بیماری نیاز به برداشتن پوست اضافه داشته باشد، ممکن است لازم باشد تا دو هفته از کار خود مرخصی بگیرد. قبل از عمل جراحی، پزشک به هر بیمار برنامه مخصوصی برای بهبودی او ارائه می‌دهد تا از مراقبت‌های لازم و شرایط بعد از عمل اطلاع یابد.

از چه فعالیت‌هایی باید بعد از عمل اجتناب شود؟


تمام کسانی که جراحی‌ ژینکوماستی انجام داده‌اند باید حداقل تا یک ماه پس از جراحی، از انجام ورزش‌های شدید و بلند کردن اشیاء سنگین و وزنه زدن اجتناب کنند. به جای آن می‌توانند فعالیت‌های کم فشاری مانند پیاده‌روی انجام دهند تا در طول دروه بهبودی اندامشان متناسب بماند. بیماران نباید هیچ شیئی که وزن آن بیش از 20 پوند باشد را بلند کنند. پزشک به بیماران اطلاع خواهد داد که از چه زمانی می‌توانند مجددا تمام فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرند بدون آن که خطری سلامتی ان‌ها را تهدید کند.

آیا نتیجه عمل دائمی است؟


نتایج جراحی برداشتن بافت سینه دائمی است: هنگامی که سلول‌های چربی از طریق لیپوساکشن خارج شوند، حتی اگر تا حدودی هم وزن اضافه کنید، دیگر رشد نخواهند کرد. اکثر مردان، به بیش از یک بار جراحی ژینکوماستی نیازی نخواهند داشت.

از کجا می‌توان فهمید که مشکل یک مرد صرفا بزرگی سینه مردانه است، یا مشکلی جدی‌تر ؟


بزرگی سینه مردانه یک بیماری مستقل محسوب شده و بیماران می‌توانند به سه دسته کلی تقسیم شوند:
o مردانی که به علت نوسانات هورمونی در طول سال‌های نوجوانی یا بعد از 50 سالگی دچار بزرگی سینه مردانه شده‌اند .
o مردانی که به علت استفاده از بعضی داروها، موادمخدر یا استروئیدهای آنابولیک دچار بزرگی سینه مردانه شده‌اند.
o بیمارانی که یا چاق هستند و یا زمانی چاق بود‌ه‌اند و بافت سینه آن‌ها بیش از حد بزرگ شده است.
انجام یک ارزیابی کامل پزشکی و آزمایشاتی برای این که مطمئن شوند بیماری جدی‌تری مانند مشکلات کبد یا کلیه باعث بزرگی سینه نشده است اهمیت بسیار زیادی دارد، چرا که این بیماری‌ها نیز می‌توانند باعث بزرگ شدن سینه مردان شوند. درمان این بیماری‌های اساسی نیاز به مراقبت‌هایی و درمان‌هایی بیشتر از جراحی بافت سینه دارد.

آیا مشکل بزرگی سینه مردانه با کاهش وزن برطرف می‌شود؟


رژیم غذایی و ورزش، کاهش وزن یا استفاده از قرص‌های لاغری نمی‌توانند مشکل بزرگی سینه مردانه را برطرف کنند. تنها راه حل موثر برای درمان بزرگی سینه مردانه جراحی ژینکوماستی است. برای برخی از بیماران کافی است فقط بافت چربی خارج شود، برای برخی دیگر لازم است غدد نیز خارج شوند، و برخی دیگر ممکن است مشکل پوست اضافی داشته باشند که در بزرگی سینه مردان موثر است. در بسیاری از بیماران یک یا بیش از یکی از بافت‌های مذکور نیاز به اصلاح دارند تا بتوان به نتایج مورد نظر که یک سینه صاف و مردانه است دست پیدا کرد.

آیا سن ایده آلی برای درمان بزرگی سینه مردانه وجود دارد؟


اگر مشکل در طول سال‌های نوجوانی به وجود آمده باشد ، بیماران باید تقریبا دو سال از زمان شروع آن صبر کنند تا ببینند آیا وضعیت به خودی خود حل خواهد شد یا خیر. با این حال، پزشکان برای کسانی که به دلیل این وضعیت دچار اضطراب ذهنی شدید و عاطفی شده باشند، استثناء قائل می‌شوند. ژینکوماستی برای مردانی که به این مشکل مبتلا هستند، در هر سنی که باشند مناسب است.

اگر بزرگی سینه مردانه به علت مصرف مواد یا دارو باشد چه؟


اگر مشکل به دلیل استفاده از استروئیدهای آنابولیک یا مواد مخدر ایجاد شده باشد، مصرف این مواد باید قبل از درمان کوچک کردن سینه مردانه متوقف شود. بعد از آن هم اگر مجددا این مواد استفاده شوند، احتمالا مشکل بزرگی سینه مردانه مجددا باز خواهد گشت.
در مواردی که داروهایی که باعث بزرگی سینه شده‌اند توسط پزشک تجویز شده باشند، پزشک می‌تواند برای کمک به رفع مشکل بیمار توصیه‌هایی ارائه دهد و یا داروهای دیگری تجویزی کند که بتوانند بیماری فرد را درمان کنند بدون این که موجب بزرگ شدن سینه او شوند.

آیا بزرگی سینه مردانه در بین نژاد یا قومیت خاصی بیشتر از دیگران اتفاق می‌افتد؟


نه. بزرگی سینه مردانه در یک گروه قومی یا نژادی خاص بیشتر اتفاق نمی‌افتد. مردان از هر رنگ، زمینه قومی یا نژادی ممکن است به بزرگی سینه مردانه مبتلا شوند.

در صورت اضافه وزن یا چاقی، آیا بیمار باید قبل از انجام جراحی وزن کم کند؟


توصیه می شود که بیماران انجام درمان را تا رسیدن به محدوده وزن سلامتی به تعویق بیاندازند. این مساله چندین دلیل دارد؛ 1. چاقی می‌تواند خطراتی که سلامتی فرد را تهدید می‌کنند افزایش دهد 2. از دست دادن ناگهانی مقدار زیادی وزن برای انجام جراحی روش سالمی نیست. 3. اگر جراحی قبل از کاهش وزن انجام شود، ممکن است پس از آن که کاهش وزن زیادی اتفاق افتاد، مشکل بزرگی سینه مجددا رفع نشود. بنابراين توصيه مي‌شود که بيماران جراحی ژینکوماستی خود را تا زمانی که به وزن دلخواه رسیده و چندین ماه در آن وزن باقی مانده باشند به تعويق بیاندازند.

آیا ابتلا به بزرگی سینه مردانه خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‌دهد؟

نه. خطر ابتلا به سرطان سینه ربطی به این ندارد که یک مرد در حال حاضر یا در مقطعی از زندگی خود دچار بزرگی سینه مردانه هست یا بوده باشد. سرطان پستان مردانه (MBC) در میان حدود 1٪ از مردان اتفاق افتاده و معمولا در مردان بالای 60 سال رخ می‌دهد. این مساله در مردان یهودی کمی بیشتر بوده و به عوامل ژنتیکی مربوط است. برخی جهش‌های ژنتیکی خاص و نیز بیماری‌هایی مانند سندرم کاودن، سندرم کلاین فلتر و بیماری‌های کبدی نیز با این موضوع که یک مرد به سرطان سینه مبتلا ‌شود یا خیر مرتبط هستند.

سایر علل سرطان پستان مردانه می‌توانند شامل عوامل محیطی مانند محل کار یک مرد باشند. کسانی که در کارخانه‌های تراش فلزات و کوره‌های بلَند (کوره‌ای عمودی که در کارخانه‌های ذوب فلز وجود دارند) کار می‌کنند و نیز کسانی که در صنایع مرتبط با تولید صابون و عطر شاغلند و همچنین کسانی که در معرض فرآورده‌های نفتی و گازهای خروجی از اگزوز قرار داشته باشند بیشتر احتمال دارد به سرطان سینه مردانه مبتلا شوند.

آیا با وجود مصرف سیگار می‌توان جراحی کوچک کردن سینه مردانه را انجام داد؟

از آنجایی که سیگار کشیدن باعث ایجاد مشکلات مختلفی ، از جمله کاهش جریان خون به پوست، می‌شود بیمارانی که سیگار می‌کشند واجد شرایط جراحی ژینکوماستی نیستند. بیماران اگر از دو هفته قبل از عمل جراحی سیگار را ترک کرده و پس از آن دیگر سیگار نکشید، می‌توانند این جراحی را انجام دهند.

خطرات جراحی ژینکوماستی کدامند؟


پزشکان برای انجام جراحی ژینکوماستی از کم خطرترین تکنیک‌ها استفاده می‌کنند. با این حال، در برخی موارد، هنوز هم خطر بروز عوارض وجود دارد.

هزینه عمل جراحی کوچک سازی سینه مردانه چقدر است؟


هزینه جراحی بسته به میزان اصلاح انجام شده، مهارت جراح و موقعیت جغرافیایی محل عمل متفاوت است.

یا بزرگی سینه مردانه در بین نژاد یا قومیت خاصی بیشتر از دیگران اتفاق می‌افتد؟


نه. بزرگی سینه مردانه در یک گروه قومی یا نژادی خاص بیشتر اتفاق نمی‌افتد. مردان از هر رنگ، زمینه قومی یا نژادی ممکن است به بزرگی سینه مردانه مبتلا شوند.

در صورت اضافه وزن یا چاقی، آیا بیمار باید قبل از انجام جراحی وزن کم کند؟


توصیه می شود که بیماران انجام درمان را تا رسیدن به محدوده وزن سلامتی به تعویق بیاندازند. این مساله چندین دلیل دارد؛ 1. چاقی می‌تواند خطراتی که سلامتی فرد را تهدید می‌کنند افزایش دهد 2. از دست دادن ناگهانی مقدار زیادی وزن برای انجام جراحی روش سالمی نیست. 3. اگر جراحی قبل از کاهش وزن انجام شود، ممکن است پس از آن که کاهش وزن زیادی اتفاق افتاد، مشکل بزرگی سینه مجددا رفع نشود. بنابراين توصيه مي‌شود که بيماران جراحی ژینکوماستی خود را تا زمانی که به وزن دلخواه رسیده و چندین ماه در آن وزن باقی مانده باشند به تعويق بیاندازند.

آیا ابتلا به بزرگی سینه مردانه خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‌دهد؟


نه. خطر ابتلا به سرطان سینه ربطی به این ندارد که یک مرد در حال حاضر یا در مقطعی از زندگی خود دچار بزرگی سینه مردانه هست یا بوده باشد. سرطان پستان مردانه (MBC) در میان حدود 1٪ از مردان اتفاق افتاده و معمولا در مردان بالای 60 سال رخ می‌دهد. این مساله در مردان یهودی کمی بیشتر بوده و به عوامل ژنتیکی مربوط است. برخی جهش‌های ژنتیکی خاص و نیز بیماری‌هایی مانند سندرم کاودن، سندرم کلاین فلتر و بیماری‌های کبدی نیز با این موضوع که یک مرد به سرطان سینه مبتلا ‌شود یا خیر مرتبط هستند.

سایر علل سرطان پستان مردانه می‌توانند شامل عوامل محیطی مانند محل کار یک مرد باشند. کسانی که در کارخانه‌های تراش فلزات و کوره‌های بلَند (کوره‌ای عمودی که در کارخانه‌های ذوب فلز وجود دارند) کار می‌کنند و نیز کسانی که در صنایع مرتبط با تولید صابون و عطر شاغلند و همچنین کسانی که در معرض فرآورده‌های نفتی و گازهای خروجی از اگزوز قرار داشته باشند بیشتر احتمال دارد به سرطان سینه مردانه مبتلا شوند.

آیا با وجود مصرف سیگار می‌توان جراحی کوچک کردن سینه مردانه را انجام داد؟


از آنجایی که سیگار کشیدن باعث ایجاد مشکلات مختلفی ، از جمله کاهش جریان خون به پوست، می‌شود بیمارانی که سیگار می‌کشند واجد شرایط جراحی ژینکوماستی نیستند. بیماران اگر از دو هفته قبل از عمل جراحی سیگار را ترک کرده و پس از آن دیگر سیگار نکشید، می‌توانند این جراحی را انجام دهند.

خطرات جراحی ژینکوماستی کدامند؟


پزشکان برای انجام جراحی ژینکوماستی از کم خطرترین تکنیک‌ها استفاده می‌کنند. با این حال، در برخی موارد، هنوز هم خطر بروز عوارض وجود دارد.

هزینه عمل جراحی کوچک سازی سینه مردانه چقدر است؟


هزینه جراحی بسته به میزان اصلاح انجام شده، مهارت جراح و موقعیت جغرافیایی محل عمل متفاوت است.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *