چاق شدن ساق پا با پروتز و تزریق چربی و ژل

زيباسازي يا چاق شدن ساق پا، يک جراحی زیبایی ساق پا است که با هدف اصلاح شکل و اندازه ساق پا و بهبود ويژگي‌هاي پاها و اندام تحتاني انجام مي‌شود. چاق شدن پاها را مي‌توان با استفاده از يک روش و يا ترکیبی از چند روش مختلف انجام داد. چاق کردن ساق پا به روش غیر جراحی با استفاده از تزریق چربی و یا پروتز ساق پا، دو مورد از مناسب‌ترین گزینه‌هایی است که در حال حاضر برای این منظور وجود دارند.

علت‌های بدشکلی عضلات ساق پا


بیماری یا آسیب‌دیدگی می‌تواند باعث بدشکلی یا آتروفی عضلات ساق پا شود. گاهی اوقات عضلات ساق پا به آن اندازه‌ای که خود فرد دوست دارد، رشد نمی‌کند. برای مثال ممکن است یک شخص تا مدت‌های طولانی به طور منظم بر روی عضلات ساق پای خود کار کند، اما نتواند آنها را به آن شکل و حجمی که دوست دارد برساند. چاق شدن ساق پا تأثیری در افزایش قدرت عضلات پا و یا بهبود عملکرد آنها نخواهد داشت.

در بعضی از بیماران، عضلات ساق پا از زمان تولد کوچک‌تر از معمول است و با وجود ورزش‌ها و تمرینات سختی که با هدف چاق شدن پاها انجام می‌دهند، این عضلات به حجم و شکل مطلوب نمی‌رسند.

آناتومی عضله ساق پا


عضلات ساق پا که با عنوان عضلات گاستروکنمیوس نیز شناخته می‌شود، در زیر پوست و فاسیای (نیام) ساق پا قرار گرفته است. عضلات اصلی ساق پا، دو سر جدا از هم دارند که یکی از آنها سر میانی است که بزرگ‌تر بوده و به سمت داخل (میان) پا قرار می‌گیرد و دیگری سر جانبی است که اندازه آن کوچک‌تر بوده و به سمت خارج (کنار) پا قرار می‌گیرد. تاندون این دو سر عضله ساق پا همراه با تاندون عضله سولئوس به همدیگر متصل شده و تاندون آشیل را تشکیل می‌دهند. تاندون آشیل به پاشنه پا متصل می‌شود و حرکت چرخشی قوزک پا را میسر می‌سازد.

عضلات ساق پا در مردان معمولاً بزرگ‌تر و بلندتر از زنان است. به طور کلی مردان دوست دارند که عضلات ساق پای آنها حجیم باشد، در حالی که زنان بیشتر دوست دارند که عضلات پای خود را از طریق چاق شدن ساق پا، خوش‌فرم‌تر و زیباتر کنند. عمل بزرگ‌سازی ساق پا ( چاق شدن پاها ) نه تنها حجم توده عضلانی در ناحیه ساق پا را بیشتر می‌کند، بلکه در بهبود شکل و حالت قسمت داخلی (میانی) و خارجی (جانبی) پا نیز تأثیر زیادی دارد.

کاندیدای مناسب برای عمل چاق کردن ساق پا


اگر شما هم دوست دارید که شکل پاهای خود را اصلاح کنید تا ساق پایی زیباتر و از نظر ظاهری متوازن‌تر داشته باشید، عمل زیباسازی یا چاق کردن ساق پا توسط پروتز پا گزینه مناسبی برای شما می‌باشد. با انجام این عمل می‌توان بدشکلی‌های ناشی از آسیب‌دیدگی پاها و یا ناهنجاری‌هایی که از زمان تولد در شکل ساق پای شما وجود داشته و یا در دوران بزرگسالی به وجود آمده است را اصلاح و درمان نمود. البته لازم است شما در مورد نتایجی که می‌توانید از عمل چاق کردن ساق پا بگیرید، نگاه واقع‌بینانه‌ای داشته باشید و قبل از انجام این عمل، اطلاعات کافی در مورد خطرات و عوارض جانبی احتمالی آن کسب کنید.

عمل چاق کردن ساق پا چگونه انجام می‌شود؟


روش‌ها

استفاده از پروتز (ایمپلنت): در این روش یک پروتز سیلیکونی جامد بر روی عضله ساق پای شما در قسمت زیر فاسیای پا قرار داده می‌شود. این پروتز می‌تواند به صورت یک قطعه سیلیکونی یا دو قطعه جداگانه باشد. برای انجام این عمل، بریدگی‌هایی در قسمت پشت زانوی شما ایجاد می‌شود که جای زخم آن در خمیدگی‌ها و چروک‌های طبیعی پوست مخفی خواهد شد.

عمل تزریق یا پیوند چربی: در این روش، چاق کردن پا از طریق برداشتن چربی به وسیله لیپوساکشن از نقطه‌ای از بدن مانند پهلوها، ران پا، کمر و غیره و سپس تزریق چربی به ساق پا انجام می‌شود. این کار باعث بزرگ‌تر شدن ناحیه‌ای که چربی به آن تزریق شده است، می‌شود. معمولاً چربی در قسمت شکم ماهیچه و بالای آن تزریق می‌شود. نکته بسیار مهم در مورد این عمل آن است که به یک جراح باتجربه که دانش و اطلاعات کافی در مورد آناتومی ساق پا و روش‌های تزریق ژل یا پیوند چربی داشته باشد، مراجعه کنید. رعایت این موارد می‌تواند تأثیر زیادی بر ایمنی و نتایج نهایی عمل شما داشته باشد.

ماکرولان و چربی ممکن است بعضی از پزشکان متخصص، روش دیگری را به عنوان جایگزینی برای عمل پروتز ساق پا توصیه کنند. در این عمل از محصولی به نام ماکرولان استفاده می‌شود که یکی از موادی است که پزشکان برای زیباسازی و چاق شدن ساق پا استفاده می‌کنند. این محصول بر پایه یک ترکیب طبیعی به نام اسید هیالورونیک ساخته شده است. در واقع ماکرولان هم نوعی پروتز از جنس اسید هیالورونیک می‌باشد که خاصیت تهاجمی آن نسبت به پروتزهای سیلیکونی، اندکی کمتر است. اگرچه اغلب بیمارانی که از این نوع پروتز استفاده کرده‌اند، آن را به طور کامل غیرتهاجمی نمی‌دانند، اما به طور کلي اسید هیالورونیک به عنوان ماده‌ای طبیعی که اثرات ماندگار ولی غیر دائمی تولید می‌کند، شناخته می‌شود.

آماده شدن برای عمل زیباسازی و چاق شدن ساق پا

در هر عمل جراحی اولویت اول باید ایمنی و بی‌خطر بودن عمل باشد. در دوره زمانی آمادگی برای این عمل جراحی، شما باید اهداف و انتظارات خود از این عمل را مشخص کنید. سوابق پزشکی و جراحی شما و نیز هر گونه دارویی که احتمالاً مصرف می‌کنید، لازم است به دقت مورد بررسی قرار گیرد. تمامی این اقدامات در جریان جلسه مشاوره‌ای که قبل از انجام عمل با پزشک خود برگزار می‌کنید، انجام خواهد شد. مهم‌ترین داروهایی که لازم است در اینجا مورد بررسی قرار گیرد، داروهای رقیق کننده خون است که می‌تواند خطر خونریزی در زمان عمل جراحی یا بعد از آن را افزایش دهد. بعضی از داروهای بدون نسخه و یا داروهای گیاهی هم می‌توانند اثر رقیق‌کنندگی خون و خطر افزایش خونریزی در زمان عمل را به همراه داشته باشند. در جلسه مشاوره، این داروها با جزئیات کامل مورد بررسی قرار می‌گیرد و در صورت لزوم شما باید مصرف آنها را متوقف کنید. در بعضی از موارد هم لازم است در مورد خطرات احتمالی قطع مصرف این داروها با پزشکی که دارو را برای شما تجویز کرده است، مشورت شود.

مراقبت‌های بعد از عمل زیباسازی ساق پا

بعد از آنکه عمل جراحی شما به پایان رسید، پزشک جراح شما از نزدیک با شما در تماس خواهد بود و وضعیت شما را در مراحل اولیه بعد از عمل پیگیری خواهد کرد. پزشک دستوراتی در مورد محدودیت‌های لازم در تحرک فیزیکی، مراقبت از زخم‌ها و داروهایی که بعد از عمل جراحی باید مصرف کنید به شما ارائه می‌کند. تحت نظر بودن شما در طی دوره بهبودی بعد از عمل، اهمیت بسیار زیادی دارد. عوارض جانبی ناشی از عمل زیباسازی ساق پا، هر چند نادر است، اما به هر حال امکان وقوع آنها دیر یا زود بعد از عمل جراحی وجود دارد. نکته مهم دیگری که باید به خاطر داشته باشید آن است که مراقبت‌های بعد از عمل چاق شدن ساق پا در مورد روش تزریق چربی با روش استفاده از پروتز فرق می‌کند. به طور کلی در روش تزریق چربی، دوره استراحت بعد از عمل کوتاه‌تر است و بهبودی بیمار سریع‌تر حاصل می‌شود. در هر صورت ما به بیماران خود توصیه می‌کنیم که اگر هر گونه نگرانی یا عوارضی در دوره بعد از عمل جراحی برای آنها پیش آمد، بلافاصله ما با ما تماس بگیرند.

مزایای عمل چاق کردن ساق پا


شکل ساق پا باید با بقیه قسمت‌های پای شما همخوانی داشته و انحنای آن به گونه‌ای باشد که زیبایی زانوها و قوزک پا نيز به خوبی دیده شود. عمل چاق کردن ساق پا که با هدف زیباسازی و متوازن کردن شکل آن انجام شده باشد، باید نتایجی با ظاهر طبیعی ایجاد کند که به راحتی توسط بیننده قابل تشخیص نباشد. چنین نتایجی می‌تواند موجب تقویت اعتماد به نفس فردی که این عمل را انجام داده است نیز بشود.

هزینه عمل چاق شدن ساق پا چقدر است؟


مجموع هزینه‌های این عمل معمولاً توسط سه جزء اصلی تعیین می‌شود:

  1. دستمزد پزشک جراح
  2. هزینه‌های بیمارستان یا مرکز جراحی
  3. هزینه بیهوشی

این هزینه‌ها ممکن است به طور جداگانه و یا به صورت مجموع به شما داده شود.

به طور کلی هزینه تزریق چربی و عمل‌های جراحی به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد. هر مورد عمل جراحی، شرایط خاص خود را از نظر میزان پیچیدگی کار خواهد داشت و این بر هزینه نهایی عمل تأثیر می‌گذارد. علاوه بر آن، هزینه عمل زیباسازی ساق پا به نوع روش مورد استفاده برای این عمل اعم از روش تزریق چربی و یا روش کاشت پروتز، بستگی دارد.


0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *