استخوان‌های برجسته گونه‌، یکی از ویژگی‌های مهم یک صورت جذاب می‌باشد. برجسته‌سازی گونه می‌تواند به بازیابی استخوان‌های گونه‌ با شکلی زیبا که در زمان جوانی داشتید و یا هیچگاه نداشته‌اید، کمک کند. پروتز گونه می‌تواند به صورت شما خطوط استخوان گونه‌ی بالاتر که مطلوبتان است را بدهد. کاشت گونه بسته به ناحیه‌ی برجسته‌سازی به شکل‌ها و ابعاد مختلفی انجام می‌گیرد. این پروتزها معمولاً از مواد جامد دائمی ساخته می‌شوند که برای سال‌های متمادی بطور موفقیت‌آمیز مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

پروتز گونه چیست؟


پروتز گونه با استفاده از مواد مصنوعی مختلف انجام می شود که می توانند دارای سطح مقاومت مختلف از نسبتاً سخت تا انعطاف پذیر باشند. پروتزهای مورد استفاده برای گونه گذاری می تواند ظاهر و اندازه های مختلف داشته باشند و در بسیاری از مواقع این پروتز ها به صورت دست ساز با توجه به ساختار صورت بیمار ساخته می شوند. بعضی از انواع پروتز گونه همچون مواردی که از مواد سیلیکونی ساخته می شوند، به بافت گونه متصل نمی شوند و به همین خاطر امکان خارج کردن آنها به سادگی در صورت نیاز وجود دارد. سایر انواع پروتزهای استخوان گونه همچون پروتز های هیدروکسی آپاتیت به بافت استخوان طبیعی گونه متصل می شوند و به بخشی از ساختار گونه تبدیل می گردند.

بهترین کاندید‌های این عمل


به طور کلی، بهترین کاندید‌های جراحی پروتز گونه افرادی هستند که :

 • از سلامت جسمانی برخوردارند.
 • به لحاظ روحی ثبات دارند.
 • خواستار برجسته کردن ناحیه‌ی فوقانی صورت و گونه‌های خود هستند.
 • به طور کامل از روند ریکاوری و بهبودی پس از عمل آگاهی دارند.
 • نسبت به محدودیت‌های این جراحی آگاهی کامل دارند.
 • به مواد به کار رفته در پروتز‌ها آلرژی ندارند.
 • نسبت به نتایج عمل انتظارات واقع بینانه‌ای دارند.

موارد بالا تنها قسمتی از معیار‌هایی است که جراح شما بررسی می‌کند، تا بتواند تعیین کند که این عمل برای شما مناسب هست یا خیر. حتما با پزشک/جراح خود مشورت کنید و از او بخواهید که تعیین کند که شما کاندید ایده‌آلی برای جراحی کاشت پروتز گونه هستید یا خیر.

انواع مختلف پروتزها


پروتزها هم از مواد جامد و هم از مواد نیمه جامد ساخته می‌شوند. امروزه مواد فراوانی برای عمل جراحی زیبایی گونه و عمل گونه گذاری شامل پُرکننده‌های تزریقی و ایمپلنت‌ها وجود دارد.

روند پروتز گونه


قبل از عمل جراحی

به منظور ارزیابی سلامت عمومی بیمار، قبل از عمل پروتز گونه سابقه‎ی پزشکی او به طور کامل پرسیده و همچنین یک معاینه دقیق بر روی او انجام می‌شود. پزشک نوع بیهوشی مورداستفاده، چگونگی روش، نتایجی که به طور واقع‌بینانه انتظار می‌رود و خطرات و عوارض جانبی ممکن را برای بیمار توضیح می‌دهد. ممکن است قبل و بعد از عمل از گونه شما عکس گرفته شود تا بتوان میزان موفقیت‌آمیز بودن عمل را بررسی کرد. از جمله دستورالعمل‌های قبل از عمل مصرف نکردن داروهای آسپیرین است تا احتمال خونریزی به حداقل برسد. به منظور پیشگیری از عفونت ممکن است توصیه شود چند روز قبل از عمل آنتی‌بیوتیک مصرف کنید. قبل از عمل نواحی که قرار است روی آن عمل انجام شود به دقت مشخص می‌شوند.

روش

عمل گونه گذاری با پروتز می‌تواند بسته به اولویت پزشک و بیمار در مطب پزشک، یک مرکز جراحی سرپایی و یا در یک بیمارستان انجام شود.کاشت گونه صورت می‌تواند تحت بیهوشی عمومی و خواب بودن بیمار و یا تحت بی‌حسی موضعی که در آن، ناحیه موردنظر بی‌حس می‌شود و بیمار بیدار است، انجام شود. در بی‌حسی موضعی ممکن است از قبل داروهایی برای بیمار تجویز شود تا در حین عمل راحت باشد. در برجسته کردن گونه سرتاسر صورت با استفاده از یک ماده ضدعفونی‌کننده پاک می‌شود، سپس یک برش در داخل دهان یا در زیر پلک پایینی ایجاد می‌شود. در روش برش داخل دهانی (روشی که اغلب استفاده می‌شود)، برش بین لثه بالایی و گونه ایجاد می‌شود. بافت نرم بالا برده می‌شود به طوری که یک کیسه روی استخوان گونه ایجاد شود. سپس ماده پروتز که معمولاً به صورت مثلثی شکل است، در داخل کیسه قرار داده می‌شود. مواد پروتز از مواد مصنوعی قابل‌انعطاف ساخته شده اند و شکل‌ها و اندازه‎های مختلفی دارند. برای بستن برش از بخیه‌های کوچکی استفاده می‌شود.در صورت استفاده از روش برش زیر پلکی، یک برش بسیار ظریف درست زیر خط مژه پایینی و در چین طبیعی پلک ایجاد می‌شود. ماده پروتز از طریق این برش در داخل گونه قرار می‌گیرد.

بعد از عمل جراحی

بعد از گذشت یک هفته بخیه‌ها برداشته می‌شوند. درد عمل پروتز گونه خفیف تا متوسط است و با دارو قابل‌کنترل است. به منظور پیشگیری از ایجاد عفونت ممکن است داروهای آنتی‌بیوتیک تجویز شود. بروز کمی ورم و کبودی در چهره انتظار می‌رود، با این حال بالا نگه داشتن سر در هنگام خوابیدن و قرار دادن کمپرس سرد می‎‌تواند به کاهش ورم کمک کند. ممکن است به مدت حدوداً دو هفته جویدن غذا دشوار باشد و همچنین به مدت یک دوره زمانی در اطراف ناحیه درمان شده احساس سفتی و بی‌حسی داشته باشید. اغلب به مدت چند روز مسواک زدن دندان‌ها کمی دشوار است.بروز عفونت بسیار نادر است، با این حال در  جراحی پروتز گونه برخی خطرات ذاتی خاص وجود دارند که باید به طور کامل در مورد آنها با پزشک مشورت شود. بیماران می‌توانند با پیروی از دستورالعمل‌های توصیه‌شده توسط پزشک، بروز عوارض جانبی را به حداقل برسانند.

هزینه جراحی پروتز گونه


مجموع هزینه های عمل جراحی پروتز گونه بر اساس نوع پروتز مورد استفاده، پزشک جراح، تجهیزات و تسهیلات مرکز جراحی و نیز موقعیت کلینیکی که شما برای انجام این جراحی انتخاب می کنید، متغیر خواهد بود.

 محدودیت و خطرات


خوشبختانه در عمل پروتز صورت بروز عوارض قابل‌توجه بسیار نادر است. همه‌ی عمل‌های جراحی درجاتی از خطر را به همراه دارند. برخی از عوارض احتمالی جراحی‌ها عبارتند از:

 • واکنش نامطلوب به بیهوشی
 • غده خونی یا سروما
 • عفونت و خونریزی
 • تغییر در ظاهر
 • باقی ماندن جای زخم
 • واکنش‌های آلرژیک
 • آسیب به ساختارهای اساسی صورت
 • نارضایتی از نتایج عمل که ممکن است عمل‌های دیگری را به دنبال داشته باشد
 • عدم تقارن گونه‌ها به دلیل جابجا شدن پروتز آنها
 • پس زدن پروتز

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان