پرسش و پاسخ بلفاروپلاستی

پرسش و پاسخ بلفاروپلاستی: همه نکات قبل و بعد عمل زیبایی پلک

چشم‌ها اولین جایی در صورت هستند که نشانه‌های گریز ناپذیر پیری را نشان می‌دهند. به این خاطر که با بالا رفتن سن، خاصیت کشسانی پلک بالا از دست رفته و ظاهری افتاده یا اصطلاحاً “پف کرده” ایجاد می‌شود. در برخی موارد، پلک‌ها به قدری افتادگی پیدا می‌کنند که قدرت بینایی را مختل می‌نمایند. در پلک پایین، این پدیده ظاهری خسته را به چشمان فرد می‌دهد حتی اگر شخص کاملاً سرحال باشد.

پیشرفت‌های صورت گرفته در جراحی پلک باعث شده تا بلفاروپلاستی رضایت بخش‌ترین جراحی پلاستیک در میان مردان و زنان باشد. بلفاروپلاستی با بی‌حسی موضعی و تزریق آرام‌بخش انجام شده و بصورت سرپایی است.

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی، عملی است که توده چرب پلک را گاهاً همراه با پوست و عضله اضافی از پلک بالا و پایین خارج می‌کند. جراحی پلک می‌تواند افتادگی پلک بالا و پف کردن زیر چشم را اصلاح کند. جراحی پلک را می‌توان به تنهایی یا در کنار سایر عمل‌های زیبایی صورت مثل لیفت صورت یا لیفت ابرو انجام داد.

با هر ترکیبی که انتخاب کنید، متخصصین کلینیک زیبایی رازی تمام تلاششان را خواهند کرد تا چشم‌ها و صورت شما ظاهری پر طراوت و جوان‌تر داشته باشد.

چه کسانی کاندیدای انجام بلفاروپلاستی هستند؟


اگر سلامت عمومی بیمار در سطح خوب باشد، این موارد را نخواهد دات:

 • بیماری تیروئید
 • فشار خون بالا
 • خشکی چشم

دانستن آنچه که با بلفاروپلاستی ممکن و غیر ممکن است بسیار مهم بوده و این امر در جلسه مشاوره اولیه کاملاً برای بیمار توضیح داده می‌شود. برای مثال، بلفاروپلاستی نمی‌تواند:

 • حلقه‌های تیره دور چشم را از بین ببرد (مگر آنکه این حلقه‌ها با کیسه‌های بزرگ زیر چشم مرتبط باشند، که در این صورت می‌توان آنها را روشن‌تر کرد ولی باز هم از بین نمی‌روند)
 • چروک پنجه کلاغی را  از بین ببر
 • خاصیت کشسانی پوست را که به خاطر آسیب ناشی از خورشید یا پیری از دست رفته بازیابی کند

آیا جراحی پلک به صورت سرپایی انجام می‌شود؟


بله. همینطور است. بیمار می‌تواند در همان روز جراحی ترخیص شده و به منزل بازگردد.

آیا برای انجام بلفاروپلاستی پلک بالا روی پوست برشی ایجاد می‌شود؟


بله. تقریباً در تمام موارد بلفاروپلاستی پلک بالا، پوست اضافی روی پلک بالا وجود دارد. برداشتن یک لایه نازک از این پوست اضافه تنها با ایجاد برش جراحی روی پلک بالا امکان‌پذیر است. خوشبختانه پوست پلک بالا یکی از نازک‌ترین پوست‌های بدن بوده و معمولاً بعد از بهبودی جای اسکاری باقی نمی‌ماند. بعلاوه، محل برش جراحی در میان چروک پلک بالا مخفی می‌شود و در نتیجه جای اسکار نیز پس از بهبودی مخفی خواهد ماند.

بخیه‌ها چند روز بعد کشیده می‌شود؟


معمولاً بخیه‌ها را پنج الی هفت روز پس از جراحی می‌کشند که به جنس آن بخیه بستگی دارد.

آیا می‌توان پتوز (افتادگی) پلک بالا و افتادگی پلک پایین که باعث اذیت شدن چشم هستند را می‌توان بطور همزمان با جراحی زیبایی پلک برطرف کرد؟


بله. در بیمارانی که این جراحی را انجام داده‌اند بسیار دیده شده که در همان زمان انجام جراحی زیبایی، جراحی دیگری را به منظور بهبود عملکرد پلک نیز انجام داده‌اند.

در هنگام انجام بلفاروپلاستی پلک بالا آیا چربی نیز خارج می‌شود؟


در هنگام انجام بلفاروپلاستی پلک بالا آیا چربی نیز خارج می‌شود

ترجیح جراحان این که تا جای ممکن از حجم پلک بالا کم نکنند. برداشتن چربی بیش از حد از پلک بالا ظاهری گود رفته را به چشم‌ها می‌دهد که مطلوب نیست. غالباً پد چربی پلک بالا نزدیک بینی، متورم می‌شود و طی جراحی بلفاروپلاستی پلک بالا اندازه آن کاهش می‌یابد. این جراحی به صورت محتاطانه انجام می‌شود تا برآمده غده چربی برطرف شود ولی ظاهر گود رفتگی ایجاد نشود.

آیا جراحی بلفاروپلاستی پلک بالا می‌تواند ابروها را لیفت کند یا چروک بین ابرو را از بین ببرد؟


بله. این گزینه را باید با پزشک در میان بگذارید تا وی بتواند بهترین گزینه را برای برطرف کردن این مشکل به شما پیشنهاد کند.

در صورتی که جراحی بلفاروپلاستی انجام گیرد، آیا می‌توان چشم‌ها را بعد از جراحی بست؟


پلک بالا اصلی‌ترین بخش شکل چشم و بینایی فرد است. برداشتن پوست بیش از حد از پلک بالا ظاهری طبیعی ندارد و باعث پیش آمدن مشکلاتی در هنگام بستن چشم خواهد شد. پزشکان تمام تلاش خود را می‌کنند تا پس از جراحی زیبایی پلک، پلک‌ها علاوه بر داشتن ظاهری طبیعی، خللی در عملکرد آنها ایجاد نشود.

آیا برای انجام بلفاروپلاستی پلک پایین روی پوست برشی ایجاد می‌شود؟


معمولاً خیر. اکثر بیمارانی که در پلک پایین خود پف کردگی دارند به ندرت پوست اضافی نیز در پلک پایین خود دارند. این کیسه‌ها معمولاً به دلیل چربی اضافی یا چربی جابجا شده زیر پوست ایجاد می‌شوند. اگر پوست پلک پایین برداشته شود دیگر پوست اضافی باقی نخواهد ماند و پلک پایین ظاهری کشیده پیدا می‌کند، در نتیجه سفیدی چشم بین پلک پایین و مردمک چشم ظاهر می‌شود. به این مشکل، کشیدگی (رترکشن) پلک پایین می‌گویند. کشیدگی پلک تحتانی به سمت پایین معمولاض نشانه‌ای از پیری است و اگر بعد از جراحی این مشکل ایجاد شود ظاهر بیمار را پیرتر خواهد کرد. کشیدگی پلک تحتانی به سمت پایین در اثر برداشتن مقدار زیادی پوست از پلک پایین در حین جراحی بلفاروپلاستی احتمالاً شایع‌ترین عوارض جراحی پلاستیک صورت است.

من هرگز جراحی پلک انجام نداده‌ام ولی دچار افتادگی پلک پایین هستم بطور که سفیدی چشم‌هایم بین پلک و مردمک چشم پیداست.آیا با این حال باز هم می‌توانم جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین انجام دهم؟


این مسئله بسیار دیده شده است. پلک پایین بر اثر بالا رفتن سن شل می‌شود و در جراحی علاوه بر برداشتن کیسه‌ها از پلک تحتانی می‌توان آن را بطور افقی کشید تا افتادگی پلک تحتانی کمتر شود.

جای برش جراحی برای اصلاح کیسه‌ها در پلک تحتانی کجاست؟


برش معمولاً در بافت صورتی پشت پلک پایین زده می‌شود. با استفاده از این محل برای ایجاد برش جراحی، جراح می‌تواند چربی اضافی را در پلک پایین خارج کند یا چربی پلک پایین را جابجا کرده و به داخل حلقه‌های تیره دور پلک پایین انتقال دهد. این برش جراحی پشت پلک پایین مخفی مانده و پس از بهبودی نیز دیده نخواهد شد.

آیا جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین تنها شامل خارج کردن چرب از پف زیر پلک تحتانی است؟


این جراحی از آن چیزی که توصیف کردید پیچیده‌تر است. یک جراحی زیبایی پلک خوب انجام شده باید تمام مشکلاتی که بدلیل پیری صورت رخ داده را برطرف کند و ظاهر پلک‌ها را جوان‌تر نماید. برخی از بیماران در پلک پایین تنها چربی اضافی دارند. معمولاً این مشکل ربطی به تغییرات ناشی از پیری ندارد زیرا این مشکل حتی در سنین دبیرستان نیز دیده می‌شود. داشتن کیسه‌های زیر پلکی در سنین جوانی زمینه وراثتی دارد. در این بیماران تنها برداشتن چربی اضافی می‌تواند تمام مشکل را حل کند. ولی بیشتر بیماران در اثر پیری صورت دچار کیسه‌های زیر پلکی می‌شوند. در این مواقع، تغییراتی که باید صورت گیرد پیچیده‌تر از خارج کردن ساده چربی از پلک تحتانی است. صرفاً برداشتن چربی از پلک پایین در صورت‌های رو به پیری می‌تواند ظاهری گود رفته به چشم‌های شخص داده و گود رفتگی چشم‌ها نیز باعث پیرتر به نظر رسیدن شخص می‌شود.

چه رابطه‌ای بین حلقه‌های تیره دور پلک تحتانی، کیسه‌های پلک تحتانی و پیر شدن صورت وجود دارد؟


چند تغییر در پلک تحتانی می‌تواند عامل ایجاد کیسه‌ها و حلقه‌های تیره دور پلک شوند. یک پلک تحتانی طبیعی و جوان ظاهری پر طراوت، کشیده و بدون حلقه‌های تیره دارد. با پیر شدن صورت چربی‌های موجود در گونه و پلک پایین از هم جدا می‌شوند. به این دلیل که بر اثر پیری گونه دچار افتادگی می‌شود که باعث بلندتر دیده شدن پلک پایین شده و به چربی موجود در پلک اجازه می‌دهد تا رو به جلو حرکت کند. این جابجایی چربی یک فضای خالی را بین چربی موجود در پلک پایین و چربی موجود در گونه ایجاد می‌کند که این فضای خالی روی لبه استخوان زیر پلک پایین دیده می‌شود. این وضعیت را می‌توان به شکل دو کوه که با یک دره از هم جدا شده‌اند تشبیه کرد. اولین کوه چربی بیرون زده پلک پایین است و دومین کوه افتادگی چربی گونه. دره در بین این دو قرار گرفته است. معمولاً نور از بالا روی صورت ما تابیده می‌شود و به همین خاطر چربی بیرون زده پلک تحتانی ایجاد سایه‌ای می‌کند که بصورت یک حلقه تیره در دره میان پلک تحتانی و گونه دیده می‌شود. می‌توانید این تئوری را با انجام یک آزمایش ساده امتحان کنید، یک چراغ قوه برداشته و روبروی آینه نور را از روبروی صورت به آن بتابانید. اگر نور چراغ قوه از روبرو تابانده شود حلقه‌های تیره در بیشتر بیماران تقریباً ناپدید خواهد شد، زیرا پلک تحتانی دیگر سایه‌ای ایجاد نمی‌کند. در برخی از بیماران این حلقه‌های تیره، رنگ واقعی انباشته شدن رنگدانه‌های پوست در آن منطقه است که در آزمایش با چراغ قوه نیز از بین نمی‌رود.

جراحی بلفاروپلاستی پلک تحتانی چگونه می‌تواند کیسه‌ها و حلقه‌های تیره دور چشم را اصلاح کند؟


جراحی بلفاروپلاستی پلک تحتانی چگونه می‌تواند کیسه‌ها و حلقه‌های تیره دور چشم را اصلاح کند؟

این جراحی باید متناسب با شرایط بیمار سفارشی شود. در بیشتر بیماران در صورتی بهترین نتیجه حاصل خواهد شد که افتادگی چربی پلک تحتانی به جای خارج شدن جابجا شود. در مورد دیگر بیماران بهتر است علاوه بر انجام بلفاروپلاستی، افتادگی گونه و بخش میانی صورت نیز لیفت شود.

جابجا شدن چربی چیست؟


جابجا شدن چربی یعنی انتقال چربی از پلک به داخل گود رفتگی بین گونه و پلک پایین. به عبارت دیگر، چربی از پلک پایین جابجا می‌شود تا درون حلقه‌های تیره زیر پلک را پر کند.

برای لیفت افتادگی گونه برش جراحی کجا زده می‌شود؟


جای برش جراحی برای لیفت گونه در هر بیماری متفاوت است، ولی معمولاً این برش در پلک فوقانی، تحتانی یا پشت خط مو گیجگاهی ایجاد می‌شود. این مسئله را باید با پزشک در میان بگذارید.

آیا جراحی پلک عوارض دارد؟


بله. تمام عمل‌های جراحی عوارض و خطراتی دارد. باید پیش از تصمیم‌گیری برای انجام جراحی ریسک عوارض این جراحی را از پزشک خود جویا شوید، تا بتوانید با دانستن تمام جوانب  تصمیم قطعی خود را برای انجام جراحی بگیرید.

 آیا دور چشم‌ها جای اسکار باقی خواهد ماند؟


در هر جراحی که برش ایجاد شود، جای اسکار نیز باقی خواهد ماند. سوال اصلی این است که: جای اسکار چقدر واضح خواهد بود؟ برای بلفاروپلاستی می‌توان گفت که جای اسکار پس از بهبودی کامل به سختی قابل دیدن است.

برش‌های جراحی درون چین و چروک طبیعی پلک بالا و پایین ایجاد خواهد شد. اگر جراحی برای خارج کردن چربی از پلک پایین انجام شود، می‌توان برش جراحی را داخل پلک ایجاد کرد و بنابراین جای اسکار به هیچ وجه قابل دبدن نخواهد بود.

در این جراحی از چه نوع بیهوشی استفاده می‌شود؟


معمولاً از بی‌حسی موضعی بهمراه تزریق آرام‌بخش استفاده می‌شود تا به بیمار کمک کند آرام و ریلکس باشد.

دوران نقاهت به چه صورت خواهد بود؟


می‌توانید دو الی سه هفته بعد به سر کار خود بازگردید. در این مدت:

 • اندکی کبودی و ورم خواهید داشت که می‌توان از یخ برای تسکین آن کمک گرفت (همیشه یخ را داخل پارچه بپیچید). شاید ورم برای یک ماه الی شش هفته باقی بماند، مخصوصاً در پلک پایین و گونه‌ها.
 • بخیه‌ها قابل جذب هستند (گاهی اوقات جراح باید بخیه‌ها را بکشد.)
 • ممکن است جراح از چسب بخیه روی برخی نواحی صورت استفاده کند، آنها را جدا نکنید.
 • سر خود را هنگام خواب بالاتر از سطح بدن قرار دهید تا فشاری به ناحیه جراحی وارد نشود.
 • کدر شدن بینایی یا دو بینی ممکن است تا چند روز ادامه یابد.
 • پس از گذشت چند روز از جراحی، پیاده‌روی‌های کوتاه مدت فکر خوبی است. این کار گردش خون در بدن را بهبود می‌بخشد.
 • برخی بیماران خشکی چشم را گزارش کرده‌اند. اگر از لنزهای تماسی استفاده می‌کنید، این عارضه با استفاده از این لنزها تداخل ایجاد می‌کند. معمولاً پس از پنج روز می‌توانید دوباره از لنزهای تماسی استفاده کرد.

پس از روز سوم اکثر بیماران مشکلی در رانندگی با ماشین ندارد و بدون دشواری خاصی می‌توانند این سو و آن سو بروند. از بیماران می‌خواهیم تا دو هفته پس از جراحی از بلند کردن اجسام سنگین و انجام تمرینات پرفشار خودداری کنید. می‌توانید برای پنهان کردن کبودی و ورم تا 2 الی 3 هفته پس از جراحی از عینک آفتابی استفاده کنید.

نتایج چه مدت دوام خواهد داشت؟


نتایج چه مدت دوام خواهد داشت

اگر جراحی برای خارج کردن چربی انجام شده باشد، چربی دیگر بازنخواهد گشت. در برخی از جراحی‌ها، مثل لیفت افتادگی پلک بالا، علاوه بر خارج کردن چربی، پوست اضافی برداشته شده و عضلات نیز کشیده می‌شوند.

ولی آن سلول‌های چربی برای همیشه از بین رفته‌اند و از آنجایی که در اکثر موارد بلفاروپلاستی چربی پلک خارج می‌شود، به همین خاطر اکثر نتایج این جراحی طولانی مدت خواهد بود.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *