پاک کردن تاتو و خالکوبی با لیزر

تتوها (خال‌کوبی‌ها) آرایش‌های دائمی هستند و درحالی‌که ممکن است یک ایده بسیار عالی به نظر برسند، ممکن است به دلیل مداخله آن‌ها با زندگی شخصی، حرفه‌ای یا حتی رمانتیک خود از انجام آن احساس پشیمانی کنید. ازآنجایی‌که تتوها دارای ماهیتی دائمی هستند، ممکن است به مشکلی قابل‌توجه مبدل گردند. ذرات رنگ‌دانه جوهر که به زیر پوست راه می‌یابند، به‌اندازه‌ای بزرگ هستند که بدن به‌طور طبیعی قادر به محو کردن آن‌ها نمی‌باشد. این بدان معناست که برای پاک کردن تتو رنگ‌دانه‌ها باید شکسته شوند.پاک کردن تتو با لیزر یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای رسیدن به این هدف است. پاک کردن تتو با حداقل آسیب به پوست مجاور انجام می‌شود، که به‌نوبه خود از ایجاد عوارض جانبی نامطلوب که اغلب با روش‌های سنتی پاک کردن تتو همراه است، ممانعت می‌کند.

مزایای پاک کردن تاتو با لیزر


روش رفع تاتو بالیزر برای تمامی افرادی که میخواهند تاتوهای ناخواسته‌ی خود را پاک کنند، به طور قابل توجهی موثر و نتیجه بخش است. برخی از مزایای این روش عبارتند از:

 • این روش کم تهاجمی، ایمن و در عین حال موثر است.
 • این روش به بیهوشی عمومی یا موضعی نیاز ندارد.
 • این روش در بین سایر روش‌های پاک کردن تاتو کمترین درد و ناراحتی را دارد.
 • این روش نیازی به ایجاد برش در پوست ندارد و بناراین احتمال بروز عفونت در آن بسیار کمتر است.
 • به طور کلی این روش نیازی به بستری شدن یا ماندن در کلینیک ندارد و هرچند توصیه می‌شود که بعد از جلسه درمانی استراحت کنید اما شما می‌توانید با رعایت نکات گفته شده، بلافاصله بعد از جلسه درمانی به کارهای روزمره خود ادامه دهید.
 • لیزرها می‌توانند حتی مقاوم‌ترین تاتو‌ها را نیز از بین ببرند
 • با استفاده از تکنولوژی جدید لیزر Q-switches NDYAG، افرادی با رنگ پوست تیره نیز می‌توانند از روش رفع تاتو با لیزر بهره‌مند شوند.
 • به طور کلی برای پاک کردن کامل تاتو به چند جلسه‌ی درمانی نیاز است.
 • تعداد جلسات درمانی به رنگ تاتو، تاریخ ایجاد تاتو، اندازه‌ی تاتو و چگونگی انجام تاتو بستگی دارد.

 لیزر چگونه تاتو را از بین می‌برد؟


اشعه لیزر با استفاده از یک طول موج بسیار ویژه، نقاط تاتو شده و حاوی جوهر را هدف قرار می‌دهد- در واقع این لیزر برای هر یک از رنگ‌های موجود در تاتو از طول موج خاصی استفاده می‌کند. لیزر‌های پرطرفدار Q-Switch از انرژی فوتوآکوستیک برای نفوذ در پوست و رسیدن به جوهر تاتو بهره می‌برند. انرژی نوری لیزر موجب ایجاد لرزش و شکسته شدن جوهر به اجزای بسیار کوچک‌تری می‌شود و این اجزای ریز میکروسکوپی به تدریج طی پروسه‌ی طبیعی بدن جذب شده و کم‌کم محو می‌شوند. از آن جایی که سر اشعه لیزر کاملا متمرکز شده و دقیقا به نقطه مورد نظر تابانده می‌شود، پزشک یا تکنسین مربوطه می‌تواند بدون آسیب به بافت‌های اطراف، نقاط تاتو شده را لیزر کند.

مکانیزم عملکرد لیزر در پاک کردن تاتو


لیزر رفع تاتو، عملکرد نسبتا ساده‌ای دارد. لیزر، مجموعه از اشعه‌های نوری با طول موج مشخص را به ناحیه تاتو شده می‌فرستد. این مجموعه امواج نوری برای هر شخصی و هر نوع خالکوبی متفاوت است و به طور خاص تنظیم می‌شود. این امواج موجب شکسته شدن جوهر و رنگدانه‌های تاتو به اجزای بسیار کوچکتری می‌شود و در این حالت سیستم ایمنی بدن شما می‌تواند به راحتی جوهر را جذب کند و از بین ببرد.از آنجایی که جوهر تاتو یک جسم خارجی دربدن شما محسوب می‌شود، سیستم ایمنی بدن شما سعی می‌کند که آن را دفع کند. با این حال ک تاتو و جوهر‌های قرار گرفته در بافت پوست بزرگتر از آن چیزی هستند که سیستم ایمنی بدن بتواند آن را دفع کند اما دفع کردن قسمت‌های ریز و جدا شده‌ی جوهر برای سیستم ایمنی بدن کار آسان‌تری است. درواقع علت این که تاتوی شما بعد از مدتی کمی تغییر شکل می‌دهد و مرزهای مشخص آن کمی تار می‌شوند نیز همین موضوع، یعنی تاثیر سیستم ایمنی بدن بر آن، است.

تعداد جلسات مورد نیاز


با توجه به اینکه در این کلینیک از پیشرفته ترین و جدیدترین فن آوری های لیزر بهره گرفته می شود، عموما به جلسات درمانی کمتری نیاز است. در طول جلسه مشاوره، تحت جلسات مورد نیاز برای پاک کردن خال کوبی را تخمین می زنیم. از انجایی که هر فرد و هر خالکوبی منحصر به فرد است، در هنگام تعیین تعداد جلسات مورد نیاز برای پاک کردن خالکوبی باید عوامل متعددی را در نظر گرفت. برای پاک کردن بسیاری از خالکوبی ها بین 5 تا 15 جلسه درمانی نیاز است.چرا پاک کردن بعضی از تاتو و خالکوبی ها نسبت به خالکوبی های دیگر بیشتر طول می کشد؟ عوامل فردی بر نحوه واکنش شما به لیزر تاثیر می گذارند. این عوامل از قرار زیر هستند:

 • سیستم ایمنی منحصر به فرد

سیستم ایمنی هر فرد متفاوت است و این مساله در طول پاک کردن خال کوبی حائز اهمیت است. بدن رنگدانه را در سرعت مجزای مخصوص خود می شکند.

 • نوع پوست
  هرچه پوست روشن تر باشد، احتمال موفقیت روش پاک سازی خالکوبی با لیزر بیشتر است، اما بسیاری از انواع پوست با این روش قابل درمان هستند. خالکوبی بعضی از افراد پس از جلسه اول به شکل قابل توجهی کم رنگ تر می شود.
 • نوع جوهر مورد استفاده

جوهر مورد استفاده برای خالکوبی کنترل نشده است، بنابراین جوهرهای زیادی وجود دارند که به شیوه های مختلف پوست را تحت تاثیر قرار می دهند. جوهرهای اولیه نسبت به جوهرهای حرفه ای زودتر به لیزردرمانی واکنش نشان می دهد.

 • نوع رنگ های مورد استفاده در خالکوبی
 • خالکوبی های مشکی، قرمز، نارنجی تیره و آبی تیره معمولا نستبا سریع به لیزردرمانی واکنش نشان می دهد. رنگ های سبز، بنفش، قهوه ای، نارنجی روشن و آبی روشن به جلسات درمانی بیشتری نیاز دارند. فن آوری های لیزر مورد استفاده در این کلینیک نسبت به لیزرهای قبلی در زمینه پاک سازی خالکوبی موثرتر هستند. ما از لیزرهایی بهره می گیریم که برای خالکوبی منحصر به فرد شما بیشترین موفقیت را به همراه دارند.
 • عمق خالکوبی

خالکوبی ای که با خالکوبی دیگر پوشانده شده است جوهر و عمق بیشتری در پوست دارد و از این رو به جلسات درمانی بیشتری نیاز دارد. خالکوبی های حرفه ای بیشتر در پوست فرو می روند و از این رو نسبت به خالکوبی های مبتدیانه به جلسات درمانی بیشتری نیاز دارند.

مراقبت‌های بعد از رفع تاتو


انجام مراقبت‌های ویژه بعد از جلسه‌ی لیزر رفع تاتو، به‌منظور جلوگیری از بروز عفونت، تغییر در بافت پوست و سایر عوارض جانبی لیزر، ضروری است.لازم است به‌دقت از ناحیه لیزر شده‌ی پوست مراقبت کنید و آن را تمیز نگه دارید و روزی سه بار به آن پماد آنتی‌بیوتیک بزنید. پوست خشک شده یا تاول‌های ایجاد شده در محل درمان را دستکاری نکرده و خارش ندهید، زیرا انجام این کار می‌تواند خطر باقی ماندن جراحت بر روی پوست پس از درمان را افزایش دهد. از قرار دادن ناحیه مورد عمل در معرض نور آفتاب، اکیداً خودداری کنید، زیرا این کار باعث تأخیر در بهبودی محل عمل و افزایش احتمال ایجاد لکه‌های رنگی بر روی پوست می‌شود. اگر هم مجبور شدید مدت زمانی هرچند کوتاه به زیر آفتاب بروید، حتماً باید از کرم ضد آفتاب بر روی موضع موردنظر استفاده کنید. همچنین از دوش گرفتن با آب بسیار گرم خودداری کنید.

هزینه‌ی پاک کردن تاتو بالیزر


هزینه‌ی پاک کردن تاتو و خالکوبی با توجه به عوامل زیر برای هر یک از بیماران متفاوت است:

 • اندازه‌ی تاتو
 • رنگ تاتو
 • این که تاتو تا چه حد به شیوه‌ی مناسب انجام شده است
 • مهارت و تجربه‌ی پزشک
 • منطقه‌ی جغرافیایی که کلینیک مورد نظر شما در آن قرار دارد
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *