مزوژل برای جوانساری صورت، دور چشم و رفع چین چروک دست و گردن

مزوژل یک روش درمانی منحصر به فرد برای تحریک فیبرو بلاست ها است که اثر چشمگیری در تولید الاستین، کلاژن و اسید هیالورانیک – سه جزء پوست که باعث جوان‌سازی و درخشندگی پوست می‌شوند – دارد. این روش درمانی میکرو تزریقی، پوست را به میزان قابل توجهی جوان‌تر شده و باعث می‌شود ک خطوط روی پوست از بین رفته و ظاهر شما همانند دوران جوانی، به شکلی زیبا پر و حجیم شود.

ساختار و آناتومی پوست


پوست انسان از چندین لایه مجزا تشکیل شده است:

•    اپیدرم، خارجی‌ترین لایه پوست است که به عنوان یک مانع در برابر دنیای خارج عمل می‌کند. در این لایه، سلول‌های جدید به طور مستمر رشد کرده و باعث می‌شوند که سلول‌های پیرتر به سطح پوست نزدیک‌تر شده و در نهایت بریزند. اگر این فرایند به صورتی غیرعادی انجام شود ممکن است پوست، فلسی شکل و پوسته‌پوسته به نظر برسد.

•    لایه دوم پوست، درمیس است. این لایه شامل اجزای ساختاری پوست مانند بافت‌های همبند اصلی می‌شود. بافت‌های همبند متنوع بوده و عملکردهای متفاوتی نیز دارند. کلاژن باعث تقویت و پُری پوست می‌شود، پروتئین دیگری به نام گلیکوزامینوگلیکان، سختی ساختاری را تأمین کرده و الاستین باعث انعطاف‌پذیری پوست شده و به آن خاصیت ارتجاعی می‌دهد.

•    اتصال درم – اپیدرم بین درمیس و اپیدرم قرار دارد. این ساختار مهم، برآمدگی‌هایی شبیه به انگشتان دست به نام رته ریج ایجاد می‌کند که سطح اپیدرم که نزدیک عروق خونی است را افزایش داده و به جذب بیشتر مواد غذایی کمک می‌کند.

•    لایه زیرین پوست، بافت ساب کاتانئوس یا زیرجلدی است که عمدتاً از سلول‌های چربی ساخته شده و از بدن جدا شده و باعث می‌شود که پوست پرتر و حجیم‌تر به نظر برسد. غدد چربی زیر پوست یا غدد سباسه، غدد تعریق و فولیکول‌های مو در این لایه از پوست قرار دارند.

علت ایجاد چین و چروک


چین و چروک‌ها و علائم دیگر پیری و افزایش سن به دلیل تغییرات در آناتومی پوست و همچنین عوامل دیگری که ممکن است تحت کنترل ما باشند یا نباشند ایجاد می‌شوند. برخی علل اصلی پیری پوست عبارتند از:

آفتاب‌سوختگی

نود درصد علت پیری زودرس پوست، قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراءبنفش با طول موج‌های کوتاه و بلند است. بیشتر اثرات آفتاب‌سوختگی نظیر چین و چروک‌ها و لکه‌های تیره روی پوست در سن 20 سالگی ایجاد می‌شوند. میزان آفتاب‌سوختگی روی پوست به مدتی که فرد در طول عمر خود در معرض اشعه‌های ماورا بنفش قرار می‌گیرد و همچنین به نوع پوست (پیگمنت) وی بستگی دارد. زمانی که فرد به میزان زیادی در معرض نور آفتاب قرار می‌گیرد، لایه‌های پوست وی به اشکال مختلفی آسیب می‌بیند:

•    اپیدرم نازک‌تر شده و ضایعات پوستی نظیر کراتوز اکتینیک، کارسینوما سلول بازال و کارسینوما سلول فلس دار شروع به شکل‌گیری می‌کنند.
•    در درمیس، آفتاب به فیبرهای کلاژن زودتر از فیبرهای الاستین آسیب وارد می‌کند و باعث می‌شود که سطوح غیرعادی ایجاد شود. این تجمع باعث ترشح آنزیمی به نام متالوپروتئیناس می‌شود که در مقادیر زیاد تولید می‌شود. متالوپروتئیتاس معمولاً با تولید کلاژن، پوست را ترمیم می‌کند اما آفتاب‌سوختگی در کار آن اختلال ایجاد کرده و باعث از بین رفتن کلاژن می‌شود، در نتیجه، این عارضه باعث شکل‌گیری فیبرهای کلاژن نامنظم می‌شود که به آنها اسکارهای سلاریوم گفته می‌شود. از آنجا که این مراحل همزمان با افزایش سن به طور مستمر در پوست تکرار می‌شوند، چین و چروک‌ها نیز روی پوست شکل می‌گیرند.

رادیکال‌های آزاد

رادیکال‌های آزاد، مولکول‌های ناپایدار اکسیژن هستند که به جای دو الکترون فقط یک الکترون دارند. از آنجا که الکترون‌ها همیشه باید جفت باشند، مولکولی که یک الکترون از دست داده نیز باید با مولکول‌های دیگر واکنش دهد تا یک الکترون دیگر به دست آورد. زمانی که دومین مولکول نیز یک الکترون از دست داد و آن را به مولکول اول داد، خودش باید یک الکترون دیگر به دست آورد و این فرایند دوباره و دوباره تکرار می‌شود. این فرایند باعث اختلال در عملکرد سلول‌ها شده و ژنتیک سلول را تغییر می‌دهد. آسیب‌دیدگی ناشی از رادیکال‌های آزاد، متالوپروتناس را فعال می‌کند که باعث تجزیه کلاژن شده و چین و چروک‌ها را به وجود می‌آورد. این فرایند با تابش مقدار کمی اشعه ماورا بنفش، استعمال دخانیات یا قرار گرفتن در معرض آلودگی‌های هوا تشدید و تسریع می‌شود.

استفاده از عضلات

بیان حالات و احساسات به کمک عضلات صورت باعث از بین رفتن خاصیت الاستیکی پوست و ایجاد چین و چروک می‌شود. خط اخم بین دو ابرو و چین و چروک‌های اطراف چشم به دلیل انقباض مستمر این قسمت‌ها به وجود می‌آیند.

خاصیت جاذبه زمین

اثرات جاذبه زمین باعث شل شدن پوست و افتادگی آن می‌شود. جاذبه باعث می‌شود که زوایای صورت و پلک‌ها حالت افتادگی پیدا کرده و پیرتر از آنچه هستند به نظر برسند.

احساس خستگی و استرس

زمانی که شما خسته هستید یا استرس دارید، بدن شما کورتیزول بیشتری ترشح می‌کند. ترشح این هورمون باعث می‌شد پوست زودتر از موعد دچار افتادگی شده و چین و چروک پیدا کند.

 کم‌آبی بدن

کلاژن یک بافت همبند اولیه روی پوست است که بیشتر آن از آب تشکیل شده است. زمانی که کلاژن، آب خود را از دست می‌دهد تجزیه شده و روی هم انباشته می‌شود که باعث شکل‌گیری چین و چروک در سطح پوست می‌شود.

سوءتغذیه

سوءتغذیه و نرسیدن مواد غذایی به بدن بر سلامت و استحکام پوست تأثیر نیز می‌گذارد. یک رژیم غذایی شامل غذاهای فراوری‌شده به تقویت و انعطاف‌پذیری پوست شما کمکی نمی‌کند. پوست به غذاهای مغذی مانند روغن ماهی، پروتئین، میوه‌ها و سبزیجات تازه حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی نیاز دارد که می‌توانند پوست را نرم و شاداب و جوان نگه دارند.

استعمال دخانیات

استعمال دخانیات تعداد رادیکال‌های آزاد را در سلول‌های بدن افزایش می‌دهد و باعث پیری زودرس پوست می‌شود.

جوان‌سازی پوست با مزوژل


مزوژل به آب‌رسانی بلندمدت در عمق پوست کمک می‌کند. با این کار پوست درخشندگی طبیعی پیدا کرده و از درون، ظاهری شاداب‌تری و هموارتر پیدا می‌کند. مزوژل حاوی اسید هیالورانیک با اثرگذاری بلند مدت است. اسید هیالورانیک یک ماده با پایه آب است که به آب‌رسانی پوست کمک کرده و باعث نرم شدن پوست شده و خاصیت ارتجاعی آن را نیز افزایش می‌دهد. مقادیر کمی از مزوژل در زیر پوست که در آن مایع جذبان می‌شود تزریق می‌شود و در نتیجه پوست از داخل به طور عمقی هیدراته می‌شود. مزوژل همچنین برای درمان قسمت‌های حساس و آسیب‌پذیری مانند گردن، سینه، دستان و ترمیم جای جوش‌ها نیز به کار برده می‌شود.

کاربرد مزوژل

استفاده از مزوژل روی صورت

•    رفع چین و چروک‌ها و خطوط ریز در زیر صورت (گونه‌ها و زیر آها) و چین و چروک‌های اطراف چشم‌ها (قسمت بیرونی چشم‌ها)
•    رفع چین و چروک‌های صورت به خصوص در گونه‌ها و اطراف دهان
•    از بین بردن جای جوش
•    رفع خستگی و بی‌روحی پوست
•    بهبود خاصیت ارتجاعی پوست
•    افزایش کیفیت عمومی پوست
•    افزایش درخشندگی پوست

از مزوژل روی بدن به دلایل زیر استفاده می‌شود

•    افزایش خاصیت ارتجاعی پوست و خطوط ریز روی گردن
•    افزایش خاصیت ارتجاعی پوست در پشت دست‌ها
•    از بین بردن برجستگی رگ‌ها و گودی‌های پشت دست‌ها
•    رفع مشکلات مرتبط با رنگ پوست که روی قفسه سینه دیده می‌شوند

مراقبت‌های قبل از تزریق مزوژل

•    پزشکان برای پیشگیری از بروز کبودی به شما توصیه می‌کنند که از پنج روز قبل از دمان، مقدار زیادی قطره ارینکا مصرف کنید و از مصرف مکمل‌ها، ویتامین و روغن ماهی بپرهیزد.
•    از مصرف هر گونه داروی رقیق‌کننده خون پرهیز کنید، در صورت لزوم باید یک هفته قبل از درمان با پزشک مشورت کنید. برخی داروهای رقیق‌کننده خون عبارتند از ناپروکسن، ایبوپروفن و آسپیرین.

روش انجام مزوژل

پس از این که بیحسی با استفاده از کرم‌های بیحس کننده انجام شد، با استفاده از سوزن‌های بسیار ریز، فیلرهای مزوژل تزریق می‌شوند. این فرایند بین 30 تا 60 دقیقه طول می‌کشد.

پس از درمان

 

•    می‌توان محل درمان شده را بلافاصله پس از تزریق خنک کرد. پزشک به شما بسته یخ خواهد داد.
•    در هفته اول پس از درمان باید از قرار گرفتن در معرض نور خورشید (این شامل تخت‌های مخصوص برنزه کردن نیز می‌شود) و همچنین سونا کردن اجتناب کنید. هر روز از کرم‌های ضد آفتاب با SPF30 یا بیشتر استفاده کنید.
•    تا دو هفته پس از درمان بهتر است از درمان‌های پوستی و زیبایی در سالن‌های زیبایی خودداری کنید.
•    بعد از دو هفته برای معاینه مجدداً به پزشک مراجعه کنید.

 سؤالات رایج


آیا در زمان بارداری یا شیردهی می‌توان مزوژل انجام داد؟

از آنجا که در این مورد تا کنون به اندازه کافی تحقیق و مطالعه نشده است، بهتر است جانب احتیاط را نگه داشته و از انجام مزوژل درمانی در دوران بارداری خودداری کرد. برای دوران شیردهی نیز به طور مشابه باید از انجام این فرایند اجتناب شود زیرا این که مواد مورد استفاده در مزوژل وارد شیر می‌شوند یا نه هنوز مشخص نیست.

نتایج حاصل از انجام مزوژل پس از چه مدتی مشخص می‌شود؟

•    نتایج تزریق مزوژل بلافاصله دیده می‌شود ولی نتایج کامل پس از 48 ساعت مشاهده می‌شود.
•    نتایج حاصل از تزریق مزوژل معمولاً بین 6 تا 9 ماه باقی مانده و سپس به تدریج اثر آن از بین می‌رود. برای این که نتایج مدت بیشتری باقی مانده و ظاهر پوست جوان‌تر و سالم‌تر به نظر برسد باید درمان تجدید شود.
•    یک برنامه تزریق مزوژل در پوست شامل سه جلسه درمانی با فواصل 2 تا 4 هفته‌ای می‌شود.

آیا هیدراسیون پوست به روش مزوژل آسیب‌زا است؟

مزوژل درمانی یک فرایند قابل تحمل برای بیمار است. سوزن‌های مورد استفاده برای تزریق‌های زیبایی قطر بسیار کمی دارند بنابراین خیلی فرورونده نیستند و نسبت به تزریق‌های دیگر نیز درد کمتری دارند. بسته‌های یخ کوچک که غالباً پس از درمان مورد استفاده قرار می‌گیرند، درد را کاهش می‌دهند، گاهی اوقات نیز از بیحس کننده‌های موضعی استفاده می‌شود. برخی ژل‌های پرکننده، حاوی بیحس کننده‌های موضعی هم هستند.

آیا مزوژل درمانی، عوارض جانبی هم دارد؟

مزوژل درمانی یک فرایند کم ریسک است. غیر از تورم، کبودی و قرمزی اولیه پس از درمان، به ندرت ممکن است عوارض دیگری نیز داشته باشند. برخی عوارض جانبی نادر ناشی از انجام این فرایند عبارتند از عفونت، نکروز بافت و به جا ماندن اسکار روی پوست.

چه کسانی نباید از مزوژل استفاده کنند؟

مزوژل درمانی برای زنام باردار و زنانی که در دوران شیردهی هستند و همچنین افرادی که در 3 ماهه گذشته برای معالجه آکنه و جوش تحت درمان بوده‌اند یا سابقه بیماری‌های خود ایمنی یا آلرژی‌های چندگانه درند انجام نمی‌شود. پزشکان قبل از انجام این فرایند در مورد خطرات احتمالی و موانع انجام آن با شما صحبت خواهند کرد.

تفاوت مزوژل درمانی با تزریق ژل چیست؟

ژل‌های تزریقی سنتی به منظور افزایش حجم و بهبود ظاهر در زیر پوست تزریق می‌شوند. مزوژل زیبایی به منظور هیدراته کردن و بهبود کیفیت پوست در زیر پوست تزریق می‌شود و کمتر اثر لیفت و برجسته‌سازی دارد.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *