در طی دوره نقاهت بعد از جراحی اندوسکوپی سینوس‌ها بسیار مهم است که دستورالعمل مراقبت‌های بعد از درمان را به طور دقیق و کامل رعایت کنید. دو هفته اول بعد از جراحی سینوس، بیشترین اهمیت را در بهبودی بیمار دارد. پس سعی کنید در این مدت به بایدها و نبایدهایی که در این مقاله به آنها اشاره شده است به دقت توجه کنید تا روند بهبودی شما به خوبی طی شود و بعد از این بتوانید به راحتی نفس بکشید.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#aa91af”]

دوره بهبودی بعد از جراحی سینوس‌ها معمولاً به راحتی و بدون مشکل خاصی طی می‌شود. با این حال رعایت نکات زیر، به شما کمک خواهد کرد تا دوره بهبودی بعد از این جراحی را به راحتی و سلامت طی کنید و از بروز هر گونه عوارض جانبی ناخواسته جلوگیری نمایید و سریع‌تر به سراغ کار و فعالیت عادی خود باز گردید. بسیاری از بیماران توانسته‌اند با رعایت این توصیه‌ها ظرف تنها یک هفته بعد از جراحی سینوس‌ها به محل کار یا تحصیل خود باز گردند. [/alert]

نکات و دستورالعمل مراقبت‌های هفته اول بعد از جراحی سینوس


بعد از جراحی سینوس

در طی هفته اول بعد از جراحی سینوس، شما باید دستورالعمل مراقبت‌های بعد از جراحی را به طور بسیار دقیق و کامل رعایت کنید. به خاطر داشته باشید که در این مقطع، بینی شما جزء بسیار حساسی از فرایند بهبودی شما را تشکیل می‌دهد و مراقبت از آن نکته کلیدی در بهبودی سریع و بدون درد و ناراحتی شما خواهد بود.

 • شما با اعمال چند تغییر ساده و کوچک در روند کارهای عادی و روزمره خود می‌توانید نه تنها به کاهش درد و ناراحتی خود کمک کنید، بلکه احتمال بروز عوارض جانبی بعد از عمل را نیز به حداقل برسانید. اول از همه سعی کنید در دو هفته اول بعد از جراحی، هر شب وقتی که می‌خوابید زیر سر خود را بالا نگه دارید. در این مدت همیشه چند بالش پشت خود بگذارید تا سر شما با زاویه 30 تا 45 درجه از بدنتان بالاتر قرار بگیرد. این کار باعث می‌شود که ورم صورت و بینی شما به حداقل برسد.
 • یک نکته مهم دیگر برای کاهش ورم صورت آن است که هر چقدر که می‌توانید بیشتر بنشینید یا بایستید. چرا که وقتی شما می‌خوابید و سر شما در وضعیت افقی قرار می‌گیرد، سینوس‌ها به طور کامل تخلیه نمی‌شوند، در حالی که وقتی سر شما صاف باشد تخلیه سینوس‌ها نیز بهتر انجام می‌شود. البته به خاطر داشته باشید که باید استراحت کافی هم داشته باشید و فشار بیش از حد به خودتان وارد نکنید. اما در عین حال همیشه موقع خوابیدن یا استراحت کردن حتماً زیر سر خود را بالا نگه دارید.
 • سعی کنید در طی دوره بهبودی بعد از جراحی سینوس‌ها همیشه از یک دستگاه مرطوب کننده هوا در اتاق خواب یا نشیمن خود استفاده کنید و هوای محیط خانه را تمیز نگه دارید. مرطوب کننده هوا به کاهش ورم و جلوگیری از احتقان و گرفتگی بینی شما نیز کمک می‌کند.
 • وقتی که بعد از جراحی سینوس‌ها در منزل استراحت می‌کنید، یک کمپرس سرد بر روی هر یک از دو چشمتان بگذارید تا درد و ناراحتی ناشی از ورم صورت را تسکین بدهد.

مراقبت‌های پیشگیرانه

مراقبت‌های پیشگیرانه نیز بخش بسیار مهمی از فرایند بهبودی پس از جراحی سینوس را تشکیل می‌دهد. اگر احساس می‌کنید که دچار سرماخوردگی یا آنفولانزا شده‌اید، در اسرع وقت یک داروی ضد احتقان استفاده کنید. البته با وجود آنکه این دارو مقدار آبریزش بینی شما را کاهش خواهد داد اما احساس پُری و گرفتگی بینی شما تا 7 الی 10 روز بعد از جراحی همچنان برطرف نخواهد شد. به خاطر داشته باشید که بسیاری از داروهای ضد احتقان باعث کسالت و خواب‌‌آلودگی می‌شوند، پس هرگز قبل از رانندگی یا کار کردن با دستگاه‌های سنگین و خطرناک از این داروها استفاده نکنید.

از وارد کردن دستمال کاغذی یا پارچه‌ای به داخل بینی خودداری کنید. سعی کنید به جای آنکه مرتباً بینی را با دستمال پاک کنید، یک بالشتک جاذب رطوبت (Drip pad) زیر بینی خود بگذارید. اگر زیاد حالت عطسه به شما دست می‌دهد همیشه از دهان خود عطسه کنید. زیرا عطسه کردن از راه بینی باعث اختلال در فرایند بهبودی بافت‌های بینی و تشدید درد و ناراحتی آن می‌شود.

مراقبت‌های بعد از عمل

شاید بتوان گفت که تمیز کردن زخم‌ها و تعویض پانسمان بینی، مهم‌ترین مرحله از مراقبت‌های دوره بهبودی بعد از جراحی بینی یا سینوس‌ها است. هر روز صبح‌، بعدازظهر و شب، داخل بینی را با محلول پراکسید و یک گوش پاک کن (کیوتیپ) تمیز کنید. بعد از تمیز کردن داخل بینی می‌توانید کمی پماد موپیروسین روی نوک گوش پاک کن بگذارید و آن را به آرامی داخل سوراخ‌های بینی بمالید تا بینی را مرطوب نگه دارد.

 • مراقب باشید که بیشتر از نیمی از نوک پنبه‌ای گوش پاک کن را به داخل سوراخ بینی فرو نکنید.
 • در طی یک یا دو روز اول بعد از جراحی، ترشحات بینی شما باعث می‌شود که پانسمان زیر بینی کمی خیس شود. این پانسمان را هر وقت که لازم است عوض کنید تا هم احساس راحتی داشته باشید و هم بتواند ترشحات جدیدی که از بینی شما خارج می‌شود را جذب کند.
 • شما در طی هفته اول بعد از جراحی بینی یا سینوس‌ها حتماً احساس گرفتگی بینی و احتقان خواهید داشت. اما دقت کنید که به هیچ وجه نباید از اسپری بینی برای رفع حس گرفتگی استفاده کنید، مگر آنکه بینی شما شروع به خونریزی شدید کند. در این صورت یک اسپری افرین (اکسی متازولین) را یک بار در هر سوراخ بینی اسپری کنید و بلافاصله با جراح خود تماس بگیرید.

تغییراتی در روند زندگی عادی

در طی دوره نقاهت بعد از جراحی سینوس‌ها لازم است چند تغییر کوچک و ساده در سبک زندگی و فعالیت‌های روزمره خود ایجاد کنید. این تغییرات که باید همیشه به خاطر داشته باشید شامل موارد زیر است:

 • اگر استخوان‌های بینی شما شکسته است و شما عینک آفتابی یا طبی به چشم می‌زنید، در طی 6 هفته اول بعد از جراحی حتماً یک صفحه نرم در محل تماس عینک با استخوان بینی قرار دهید. اگر هنگام مطالعه عینک می‌زنید، می‌توانید یک نوار نازک به پایه‌های عینک خود که روی بینی قرار می‌گیرد ببندید و آن را به جایی در بالای سر خود وصل کنید تا فریم عینک با بینی شما تماس نداشته باشد. ممکن است این کار از نظر ظاهری برای شما چندان خوشایند نباشد، اما باید از وارد کردن هر نوع فشار یا نیرویی حتی به مقدار کم بر روی بینی اجتناب کنید تا دوره بهبودی شما سریع‌تر طی شود و به نتایج زیباتری دست پیدا کنید.
 • همچنین مراقب باشید که اجسام سنگین را بلند نکنید و زیاد خم و راست نشوید. سعی کنید در دوره نقاهت بعد از جراحی بینی یا سینوس‌ها از یکی از دوستانتان خواهش کنید که خریدهای شما را برایتان از اتومبیل بیرون بیاورد. در این مدت در مقابل میل شدید و ناگهانی خود برای تغییر چیدمان اتاق خواب نیز به شدت مقاومت کنید. به طور کلی از هر گونه فعالیت سنگین و تنش‌زا خودداری کنید تا ضربه یا آسیبی به طور تصادفی به بینی شما وارد نشود. هنگام تماشای تلویزیون یا کار کردن با کامپیوتر، زاویه نگاه خود را به طرف بالا یا به صورت افقی تنظیم کنید و سر خود را پایین نیندازید.
 • اگر در هفته بعد از جراحی سینوس یا بینی، نوبت آرایشگاه دارید حتماً به آرایشگر خود اطلاع بدهید که نمی‌توانید از سشوار سالنی یا حرفه‌ای استفاده کنید. اما استفاده از سشوارهای دستی مانعی ندارد.
 • از مصرف غذاهایی که نیاز به جویدن زیاد دارد، خودداری کنید و در عوض سعی کنید غذاهای نرم، خنک یا گرم میل کنید.

خودداری از فعالیت‌های فیزیکی شدید یا ورزش‌های سنگین بعد از جراحی سینوس‌ها اهمیت بسیار زیادی در بهبودی شما دارد. بنابراین در این مدت باید رقص، ورزش‌های تیمی، کلاس یوگا یا اروبیک خود را کنار بگذارید.

نکات و دستورالعمل مراقبت‌های هفته دوم بعد از جراحی سینوس


فرایند بهبودی بعد از عمل بینی و سینوس‌ها در هفته دوم تفاوت چندانی با هفته اول ندارد. فقط در هفته دوم ورم بینی شما به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا می‌کند و هر روز که می‌گذرد، احساس گرفتگی بینی شما کمتر و کمتر می‌شود. اگر در هفته دوم متوجه شدید که خونریزی بینی شما بیشتر از قبل شده است، کمی داروی اکسی‌متازولین در هر دو سوراخ بینی اسپری کنید و نوک بینی را به آرامی با دست فشار بدهید تا سوراخ‌های بینی بسته شوند.

کارهایی که بعد از جراحی سینوس و بینی نباید انجام داد


 • بعد از جراحی سینوسزور زدن و فین کردن بینی: شما حداقل تا 10 روز بعد از جراحی بینی یا سینوس‌ها باید از زور زدن، بلند کردن اجسام سنگین (بیشتر از 8 کیلوگرم) و فین کردن بینی خودداری کنید. زور زدن و فین کردن بینی بعد از جراحی می‌تواند باعث خونریزی بینی شود. شما می‌توانید 50% از برنامه ورزشی منظم خود را از یک هفته بعد از جراحی شروع کنید و از دو هفته بعد از جراحی، سطح فعالیت‌هایتان را به حالت عادی برسانید.
 • آسپرین و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی: از مصرف آسپرین و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند موترین، آدویل و آلِو تا دو هفته بعد از جراحی خودداری کنید. این داروها می‌تواند باعث خونریزی بینی شما شود و بنابراین تا دو هفته بعد از جراحی نباید مصرف شود.
 • اسپری استروئیدی بینی: اگر قبل از جراحی سینوس‌ها از اسپری‌های استروئیدی بینی استفاده می‌کرده‌اید، باید تا دو هفته بعد از جراحی، از مصرف این اسپری‌ها خودداری کنید تا غشای داخلی بینی و سینوس‌های شما بهبود پیدا کند. پزشک به شما خواهد گفت که از چه زمانی می‌توانید استفاده مجدد از این دارو را شروع کنید.

چه زمانی بعد از جراحی باید با پزشک تماس گرفت؟


 • تب بالاتر از 38 درجه از روز بعد از جراحی
 • خروج مداوم ترشحات آبکی از بینی بعد از گذشت یک هفته از جراحی
 • تغییر ناگهانی در بینایی و یا ورم ناگهانی چشم‌ها
 • سردرد شدید یا خشکی و گرفتگی گردن
 • اسهال شدید
 • خونریزی سریع و مداوم از بینی که بعد از مصرف اسپری افرین، متوقف نمی‌شود.