مراقبت بعد از جراحی بینی

مراقبت بعد از جراحی بینی (رینوپلاستی) برای بهبودی سریعتر

داشتن ظاهری زیبا در زنان و مردان به افزایش اعتماد به نفس کمک می‌کند. در صورتی که شما احساس می‌کنید بینی شما با سایر اجزای صورتتان تناسب ندارد جراحی بینی می‌تواند گزینه مناسبی باشد. معمولاً نتیجه نهایی جراحی بینی بعد از یکسال قابل مشاهده است. مراقبت بعد از جراحی بینی در به دست آوردن نتایج بهتر بسیار مؤثر است.

رینوپلاستی چیست؟


رینوپلاستی یک عمل جراحی روی صورت است که معمولاً برای بهبود و بازسازی ساختار بینی انجام می‌شود. در هنگام انجام عمل جرحی رینوپلاستی، غضروف و استخوان‌های بینی اصلاح شده یا در صورت نیاز بافتی به آن اضافه می‌شود تا ظاهر بینی بهبود یابد.

رینوپلاستی غالباً برای ترمیم شکستگی‌های بینی انجام می‌شود. زمانی که رینوپلاستی برای ترمیم شکستگی‌های بینی انجام شود، هدف از انجام آن بازیابی ساختار بینی، قبل از آسیب‌دیدگی است. سپتورینوپلاستی نیز یک عمل مرتبط با ظاهر بینی است اما در آن موانع داخلی بینی برداشته شده و ساختار بینی که ممکن است باعث انسداد تنفس شود تثبیت می‌شود.

انجام فعالیت‌ها پس از عمل رینوپلاستی


برخی از مراقبت‌ها و محدودیت در فعالیت‌ها بعد از جراحی بینی عبارتند از:

خوابیدن بعد از جراحی بینی

دو شب اول بعد از جراحی بینی باید به پشت بخوابید و سر خود را به اندازه دو بالش بالا نگه دارید. بهتر است روی یک صندلی تاشو بخوابید. اگر شما به پهلو بخوابید سمتی از بینی شما که رو به پایین قرار می‌گیرد دچار تورم می‌شود. ترجیح بر این است که به مدت یک هفته به پشت بخوابید و سر خود را کمی بالا نگه دارید.

استفاده از کمپرس سرد

در شب جراحی باید یک بسته یخ را روی اسپیلینت بینی و دو چشم خود قرار دهید و بخوابید. این کار از بروز کبودی اطراف چشم جلوگیری کرده و تورم اطراف بینی و صورت را کاهش می‌دهد و باعث افزایش راحتی شما می‌شود.

استفاده از گاز استریل

تا یک یا دو روز پس از انجام عمل جراحی از بینی شما مخاط و کمی خون خارج می‌شود. این کاملاً طبیعی است. پزشک برای جذب این مواد یک پد گاز زیر بینی شما قرار می‌دهد و شما را ترخیص می‌کند. لطفاً در صورت نیاز این گاز را تعویض کنید. پزشک بینی شما را در اولین جلسه ویزیت پس از عمل تمیز می‌کند. به مدت یک هفته نباید از طریق بینی خود بدمید اما می‌توانید در صورت نیاز بینی خود را بالا بکشید.

پیاده‌روی و سایر فعالیت‌های فیزیکی

هر چقدر که بخواهید می‌توانید راه بروید. لطفاً به مدت یک هفته ندوید و ورزش‌های هوازی و ایروبیک انجام ندهید. همچنین، در هفته اول پس از عمل، اجسامی که وزن آنها بیش از 5 کیلوگرم است (مانند بچه‌ها) بلند نکنید، با سر پایین به سمت جلو خم نشوید و به هیچ وجه فشاری به بینی خود وارد نکنید. در هفته اول باید روابط جنسی خود را محدود کنید. پس از گذشت یک هفته می‌توانید فعالیت‌های روزمره و عادی خود را ادامه دهید.

استفاده از عینک

شما می‌توانید عینک خود را به آرامی روی گچ بینی خود قرار دهید یا با چسب به پیشانی خود نگهدارید. از یک عینک سبک استفاده کنید. شما می‌توانید دو روز پس از انجام عمل جراحی بینی از لنزهای تماسی خود استفاده کنید. پس از گذشت یک هفته که اسپیلینت بینی خود را برداشتید باید زمان‌های استفاده از عینک را محدود کرده و کماکان از عینک‌های سبک‌تر استفاده کنید.

از عینک‌هایی که فریم‌های پلاستیکی دارند و باید روی بینی قرار داده شوند استفاده نکنید. اگر دسته عینک شما بسیار کوچک است می‌توانید از چشم پزشک خود بخواهید که یک عینک با دسته نرم‌تر و بلندتر به شما بدهد تا فشار کمتری به بینی شما وارد شود. ممکن است زمانی که شما پس از مدتی دوباره از عینک استفاده می‌کنید، کناره‌های بینی شما دچار حساسیت به لمس و ناراحتی شوند. این کاملاً طبیعی است و ممکن است 3 تا 4 ماه طول بکشد. زمانی که بینی شما درد می‌گیرد باید آن را به مدت یک تا دو ساعت از روی صورت خود بردارید.

رانندگی

لطفاً تا 24 ساعت پس از انجام عمل جراحی بینی، رانندگی نکنید. در این مدت شما هنوز تحت تأثیر داروهایی هستید که در زمان جراحی به شما داده شده است و رانندگی کردن ممکن است برای شما خطرناک باشد. پس از گذشت یک روز می‌توانید به طور محدود شروع به رانندگی کنید.

رژیم غذایی پس از انجام عمل جراحی


شما می‌توانید پس از انجام عمل جراحی رژیم غذایی قبلی خود را ادامه دهید. ممکن است بلعیدن غذاهای سفت به دلیل گرفتگی بینی کمی برای شما دشوار شود. در هفته اول پس از عمل رینوپلاستی، حس بویایی شما کاهش می‌یابد ولی به زودی این مشکل برطرف شده و حتی بهتر از گذشته خواهد شد. لطفاً مقادیر زیادی مایعات بنوشید تا به بازیابی بدن شما از بیهوشی و جراحی کمک کند.

داروهایی که باید پس از انجام عمل جراحی بینی مصرف کنید.


• داروهای مسکن که باید طبق دستور پزشک مصرف کنید
• قرص‌های آنتی‌بیوتیک که ممکن است برای شما تجویز شده باشد. اگر این قرص‌ها به شما داده شده آنها را مطابق دستور پزشک مصرف کنید. مصرف صحیح این داروها برای بهبودی شما ضروری است. دوره مصرف آنها را باید به طور کامل تمام کنید.
• ممکن است به مدت یک هفته برای شما دگزامتازون تجویز شود. این دارو به کاهش تورم و ناراحتی‌های شما کمک می‌کند. دگزامتازون را باید دقیقاً مطابق نظر پزشک مصرف کنید.
• ممکن است برای شما مسرف قرص آرنیکا مونتانا تجویز شود که به کاهش کبودی کمک می‌کند و باید آنها را نیز دقیقاً مطابق دستور پزشک مصرف کنید.
• مصرف داروهای معمول خود را طبق روال قبلی خود ادامه دهید.

مراقبت از زخم‌های پس از انجام عمل جراحی بینی


• شما ممکن است در هر لحظه‌ای بینی خود را بالا بکشید اما لطفاً تا یک هفته پس از انجام عمل جراحی با بینی خود ندمید. از شما خواسته می‌شود که روز پس از انجام عمل از محلول سالین در بینی خود استفاده کنید. شما باید دو پاف در هر سوراخ بینی خود بزنید و این کار را حداقل چهار مرتبه در روز تکرار کنید و البته هر چقدر که لازم بود می‌توانید از این محلول استفاده کنید. سالین از خشک شدن مخاط بینی که نتیجه عمل جراحی است جلوگیری کرده و باید حداقل به مدت سه ماه مورد استفاده قرار گیرد.

• اگر در بافت بین سوراخ‌های بینی شما شکافی ایجاد شده باشد، پزشک به شما پمادی می‌دهد که باید روی این شکاف بمالید. این پماد را باید به آرامی 3 مرتبه در روز استفاده کنید. معمولاً برای بخیه از نخ‌های جذبی استفاده می‌شود اما باید آنها را با پماد، مرطوب نگه دارید تا جذب شوند. تا زمانی که بخیه‌ها به طور کامل جذب شوند (حدود یک هفته) باید از این پماد سه مرتبه در روز استفاده کنید.

• ممکن است مقداری غضروف از گوش شما برداشته شود و به بینی شما پیوند زده شود. در این صورت روی گوش شما نیز شکافی ایجاد می‌شود که با بخیه‌های جذبی مشابه آنچه در بینی استفاده شده بسته می‌شود. از پماد باید روی گوش خود (غضروف ممکن است از جلو یا پشت گوش شما برداشته شود) سه مرتبه در روز استفاده کنید و تا مدت حدود یک هفته که بخیه‌ها به طور کامل جذب می‌شوند باید استفاده از این پماد را ادامه دهید. ممکن است جلو و پشت گوش شما پانسمان شود. اگر پانسمان به گوش شما دوخته شود، پزشک یک روز پس از انجام عمل جراحی بینی آن را برمی‌دارد. شما نباید این پانسمان را بردارید یا آن را تعویض کنید.

• شما می‌توانید یک روز پس از انجام عمل جراحی، صورت خود را شسته و از شامپو استفاده کنید. اگر اسپیلینت بینی شما کمی خیس شود، مشکلی برای شما به وجود نمی‌آورد و باعث آسیب‌دیدگی بینی شما نمی‌شود. البته پزشک به شما خواهد گفت که نباید به طور مستقیم روی اسپیلینت بینی خود آب بریزید. به طور مشابه، شما می‌توانید اطراف شکاف‌ها و زخم‌های صورت خود را پس از انجام عمل جراحی بشورید. این زخم‌ها نیز اگر خیس شوند، مشکلی ایجاد نمی‌کند.

مراجعه به پزشک بعد از جراحی بینی


• اگر شما از چسب گوش استفاده می‌کنید باید دو روز پس از انجام عمل جراحی بینی دوباره به پزشک مراجعه کنید.
• شما باید 7 تا 10 روز پس از انجام عمل رینوپلاستی به پزشک مراجعه کنید تا اسپیلینت گوش شما را برداشته و داخل بینی شما را به آرامی تمیز کند.
• یک ماه بعد نیز باید دوباره به پزشک مراجعه کنید.
• به عنوان یک قاعده، پزشک باید شما را 3 ماه، 6 ماه و 12 ماه پس از انجام عمل جراحی ویزیت کند.
موارد زیر را باید به اطلاع پزشک برسانید:
• افزایش ناگهانی میزان خونریزی از بینی که با اعمال فشار، استفاده از یخ و بالا نگه داشتن سر برطرف نمی‌شود.
• تب بیش از 38.5 درجه که علیرغم مصرف مایعات زیاد و تایلانول کاهش نمی‌یابد. فردی که تب می‌کند باید حدود یک فنجان مایعات در هر ساعت از زمان‌های بیداری خود بنوشد.
• درد تیز مداوم یا سر درد مستمر که با مصرف داروهای مسکن تجویزی بهبود نمی‌یابد.
• تورم یا قرمزی بینی یا چشم‌ها که افزایش می‌یابد.

مراقبت‌های بلند مدت پس از انجام عمل جراحی بینی


برخی از مراقبت‌های طولانی مدت بعد از جراحی بینی عبارتند از:

کاهش ورم بعد از جراحی بینی

به طور معمول، بینی و اطراف گونه و بالای لب دچار تورم می‌شود. این تورم به مرور زمان برطرف می‌شود. زمانی که قالب پلاستیکی در انتهای هفته دوم پس از عمل برداشته می‌شود باید تورم در قسمت بالای بینی و بین چشم‌ها از بین برود. بالای لب شما (و حتی پایین لب بالا در قیمت بالای دندان‌ها) ممکن است دچار تورم شود. حساسیت و تورم خفیف نیز پس از دو هفته از بین می‌رود.

ممکن است تورم خفیفی در نوک بینی وجود داشته باشد که برطرف شدن آن بیش از 2 هفته طول می‌کشد. در بسیاری از موارد، نوک بینی ممکن است ظاهر نحیفی پیدا کند که تا شش ماه پس از انجام عمل نیز وجود خواهد داشت. در برخی موارد ممکن است مقدار کمی کورتیزون در نوک بینی شما تزریق شود تا به کاهش تورم آن کمک کند.

کبودی بعد از جراحی بینی

کبودی اطراف بینی در گونه‌ها و زیر پلک چشم پس از انجام عمل جراحی بسیار شایع است. این کبودی، دو هفته پس از عمل جراحی به طور کامل برطرف می‌شود. اگر این کبودی باقی ماند و برای بازگشت شما به کار مشکلی ایجاد کرد می‌توان با کمی آرایشان را پنهان کرد.

بی‌حسی بعد از جراحی بینی

بی‌حسی بینی نیز پس از انجام عمل جراحی رینوپلاستی کاملاً عادی است. احساس شما روی بینی به مرور زمان بازمی‌گردد. تا سه ماه پس از انجام عمل جراحی بینی ممکن است شما کمی بی‌حسی و احساس خشک‌شدگی روی بینی خود داشته باشید.

تنفس بعد از جراحی بینی

تنفس از راه بینی به مرور زمان و پس از این که پزشک داخل بینی شما را پس از انجام عمل جراحی تمیز کرد بهبود می‌یابد. تنفس شما ظرف مدت یک هفته پس از انجام عمل جراحی بهبود می‌یابد. برای این که تنفس شما به حالت عادی بازگردد باید به طور مکرر از اسپری سالین در بینی خود استفاده کنید.

مراقبت در مقابل نور خورشید

شما باید تا سه ماه پس از انجام عمل جراحی از بینی خود در برابر آفتاب محافظت کنید. قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث افزایش تورم شده و صرعت فرایند بهبودی شما را کاهش می‌دهد. قرار گرفتن در معرض نور خورشید ممکن است باعث سوختگی روی بینی شما شود. حفاظت مناسب در دوره سه ماهه پس از انجام عمل جراحی به معنی استفاده از کلاه نقابدار و کرم‌های ضد آفتاب با SPF15 است.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *