بوتاکس یک نام تجاری برای سم بوتولینیوم است که از آن برای اهداف گوناگون استفاده می‌‌شود. از بوتاکس در کنار محصولات مختلف و با هدف به وجود آوردن تأثیرات متفاوت استفاده می‌گردد. برخی از انواع آن برای درمان برخی اختلالات پزشکی و برخی دیگر برای اهداف زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. بوتاکس دارویی است که به درون عضلات ابرو و پیشانی یا اطراف چشم تزریق می‌شود. از بوتاکس برای درمان تعریق شدید زیر بغل استفاده می‌گردد که به مسدود کردن ترکیبات شیمیایی که باعث فعال شدن غدد عرق می‌شوند می‌پردازد. تزریق بوتاکس یک نوع درمان نیست و علایم و نشانه‌های بیماری به تدریج و با از بین رفتن اثر دارو بر می‌گردند اما تاثیرات بلند مدت آن‌ها یکی از دلایلی است که افراد برای پنهان کردن چین و چروک صورت خود به تزریق آن روی می‌‌آورند تا ظاهری جوان و زیبا داشته باشند.

مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا در نتیجه درمان با بوتاکس تاثیر می‌گذارد. اگر شما به درستی از خود مراقبت نکنید احتمال بروز یک سری مسائل وجود خواهد داشت. پس از مدتی تاثیر بوتاکس از بین می‌‌رود و شما به تزریق مجدد آن نیاز خواهید داشت. به خاطر داشته باشید که انجام دادن برخی کارها باعث می‌شود که شما روند ترمیم بدن خود را کند کنید و به صورت خود آسیب برسانید پس کاملا هوشیار باشید. متخصصین کلینیک زیبایی رازی بعد از تزریق بوتاکس تمام باید و نبایدها را به طور کامل برایتان شرح می دهند تا بدون هیچ عوارضی به نتیجه دلخواهتان برسید.

نکاتی که باید قبل از تزریق بوتاکس انجام دهید


تزریق بوتاکس یک روش در علم پزشکی است و باید توسط متخصص با تجربه و آموزش دیده جراحی انجام شود. قبل از تزریق بوتاکس باید به چند نکته مهم توجه کنید تا نتایج خوبی را از درمان به دست بیاورید. در بخش زیر فهرستی از نکاتی که می‌توانند به شما کمک کنند را ارائه می‌دهیم:

انتخاب متخصص

انتخاب متخصص با تجربه می‌تواند دنیایی از تفاوت را در نتیجه حاصل از تزریق بوتاکس به وجود بیاورد. پزشکی که شما برای تزریق بوتاکس انتخاب می‌کنید باید دارای تخصص و مهارت و تجربه لازم در خصوص آناتومی صورت و درمان با بوتاکس باشد تا بتوانند عضلات صورت را برای تزریق بوتاکس شناسایی کند و بتواند بهترین نقاط را برای تزریق و برطرف کردن چین و چروک یا خطوط صورت مشخص کند. به غیر از یک پزشک با تجربه به هیچ کس دیگری برای تزریق بوتاکس مراجعه نکنید.

سابقه پزشکی

اطلاعات کاملی را در خصوص سابقه پزشکی خود در اختیار پزشک قرار دهید. اگر باردار هستید یا هرگونه بیماری احتمالی دارید یا از داروی مسکن خاصی استفاده می‌کنید حتما به او اطلاع بدهید.

از مصرف داروها و مکمل‌های رقیق کننده خون اجتناب کنید

قبل از تزریق بوتاکس از مصرف داروها و مکمل‌های رقیق کننده خون اجتناب کنید تا ریسک کبودی پوست به حداقل برسد. مصرف ویتامین e ، روغن ماهی، جین سینگ، و جینگو بیلبوا از جمله مکمل‌هایی هستند که باعث رقیق شدن خون می‌شوند. آسپرین یکی دیگر از داروهایی است که به رقیق شدن خون کمک می‌کند پس از مصرف آنها خودداری کنید.

 یک روش صحیح را انتخاب کنید

با پزشک خود در خصوص مشکلاتی که دارید صحبت کنید تا بتواند شما را به طور صحیح راهنمایی کند زیرا ممکن است پزشک بر اساس شرایط شما به این نتیجه برسد که شما به روش‌های دیگری از قبیل تزریق فیلر نیاز دارید. پزشک می‌تواند بر اساس شرایط شما بهترین روش را برای از بین بردن چین و چروک صورت معرفی کند.

درباره انتظارات خود صحبت کنید

با پزشک خود در خصوص انتظاراتی که از درمان با بوتاکس دارید صحبت کنید تا اطمینان حاصل کنید هر دوی شما اهداف یکسانی را دنبال می‌کنید. همه پزشکان در خصوص تاثیرات بوتاکس برای کسب نتایج عالی اتفاق نظر ندارند و ممکن است برخی از آنها تصور کنند که صورت یخ زده بهترین حالت ممکن است اما سایر پزشکان چنین نظری را نداشته باشند. اطمینان حاصل کنید که پزشک دقیقا با اهداف و انتظارات شما آشنا شده است و شما را به آنچه که مد نظرتان است می‌رساند.

واقع بین باشید

بوتاکس نمی‌تواند برای شما جادوگری کند پس انتظارات واقعی از تزریق بوتاکس داشته باشید. در اکثر موارد نتایج حاصل از تزریق بوتاکس حیرت ‌انگیز است اما گاهی اوقات نتایج حاصل از آن آن گونه که شما انتظار دارید نخواهد بود البته این مسئله به نوع پوست و تعداد چروک روی صورت شما بستگی دارد. با این حال پس از آنکه کبودی و تورم صورت شما از بین رفت دیدگاه بهتری در خصوص نتایج نهایی حاصل از تزریق بوتاکس خواهید داشت پس زود نتیجه گیری نکنید.

مکانیسم اثر بوتاکس به چه صورت است؟


بوتاکس به طور موقت به فلج کردن عضلات صورت می‌پردازد تا از منقبض شدن آن‌ها جلوگیری کند. به همین دلیل از تزریق بوتاکس برای رفع درد عضلانی و برطرف کردن خطوط صورت استفاده می‌شود. از بوتاکس برای برطرف کردن خطوط اطراف دهان استفاده نخواهد شد زیرا فلج کردن این عضلات بر روی نحوه غذا خوردن و
صحبت کردن تاثیرات منفی خواهد گذاشت.

تزریق بوتاکس چقدر طول می‌کشد؟


تزریق بوتاکس فقط چند دقیقه طول می‌کشد و نیازی به بیهوشی یا بی حسی ندارد. بوتاکس به کمک یک سوزن کوچک به درون عضلات خاصی از صورت تزریق می‌‌شود و فقط با درد بسیار کمی همراه است. به طور کلی حدود ۳ تا ۷ روز طول می‌‌کشد تا شما شاهد نتایج کامل حاصل از درمان با تزریق بوتاکس باشید.

کبودی صورت تا چه مدت باقی می‌ماند؟


کبودی صورت پس از تزریق بوتاکس طی مدت کوتاهی و اغلب پس از ۲۴ ساعت به وجود می‌‌آید. معمولاً سوزن کوچکی که برای تزریق بوتاکس مورد استفاده قرار می‌‌گیرد در هنگام تزریق باعث سوراخ شدن عروق خونی کوچک می‌‌شود و این امر باعث به وجود آمدن نقاط تیره و آبی رنگ روی پوست می‌شود که می‌تواند حدود ۵ تا ۱۰ روز طول بکشد. در این دوران شما می‌توانید روی کبودی‌ها را توسط لوازم آرایش بپوشانید. پزشک نکات مهم قبل و بعد از تزریق بوتاکس را به شما گوشزد می‌‌کند تا از میزان کبودی صورت شما کاسته شود.

چه مدت پس از تزریق بوتاکس می‌توان در مقابل نور آفتاب قرار گرفت؟


تا دو هفته پس از تزریق بوتاکس از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب خودداری کنید و هنگامی که قصد دارید به هر دلیلی بیرون بروید حتما از کرم ضد آفتاب با عیار حفاظتی مناسب استفاده کنید.

نتایج حاصل از تزریق بوتاکس تا چه مدت باقی می‌ماند؟


معمولا نتایج حاصل از تزریق بوتاکس حدود ۳ تا ۶ ماه باقی خواهد ماند. هنگامی که دوباره عضلات صورت توانایی حرکت خود را به دست آوردند و دوباره چین و چروک و خطوط صورت روی پوست دیده شد وقت آن رسیده که برای تزریق مجدد بوتاکس به پزشک مراجعه کنید. تزریق بوتاکس می‌تواند باعث جمع شدن عضله شود به نحوی که چین و چروک و خطوط صورت به تدریج و با گذر زمان کمتر قابل مشاهده باشند.

 صورت خود را محکم ماساژ ندهید


نکته بسیار مهمی که باید به خاطر داشته باشیداین است که از محکم ماساژ دادن صورت خود اجتناب کنید و حداقل به مدت ۲۴ ساعت پس از تزریق بوتاکس از هرگونه ماساژ روی صورت خود اجتناب کنید زیرا ماساژ دادن صورت باعث می‌شود بوتاکس به سایر نقاط بدن برود. این مسئله اهمیت زیادی دارد و نباید از آن غافل نشوید. به ندرت تزریق بوتاکس می‌تواند باعث افتادگی پلک شود.

 درست بخوابید


هنگامی که قصد دارید برای خواب آماده شوید سعی کنید از خوابیدن روی صورت خود اجتناب کنید و به پشت بخوابید تا ریسک حرکت کردن بوتاکس در طول شب به حداقل برسد.

از دستکاری کردن صورت خود اجتناب کنید


برای کاهش ریسک بروز عوارض احتمالی حاصل از تزریق بوتاکس باید تا یک هفته پس از درمان از دستکاری کردن صورت خود اجتناب کنید. این امر بدین معنا است که باید از هرگونه روش درمانی دیگری برای جوان سازی صورت مانند میکرودرم ابریژن، لیزر موهای زائد و الکترولیز خودداری کنید. به آنچه که عقل سلیم می‌گوید عمل کنید و به طور کلی دست‌های خود را از صورت‌تان دور نگه دارید تا از دستکاری کردن صورت خود اجتناب کنید و ریسک حرکت کردن بوتاکس به حداقل برسد. همه این نکات به شما برای به حداقل رساندن عوارض احتمالی بوتاکس کمک خواهد کرد.

پس از تزریق بوتاکس چه باید کرد؟


شما می‌توانید به آرامی با عضلات قسمتی که تحت درمان با بوتاکس قرار گرفته است ورزش کنید. به انجام حرکات طبیعی و حالات طبیعی صورت خود بپردازید زیرا این کار به بوتاکس کمک می‌کند به درون عضله حرکت نماید. به طور کلی شما نمی‌توانید اقدامات خاصی را انجام دهید تا بوتاکس بتوانند اثرگذاری بیشتری داشته باشد فقط باید منتظر باشید تا پس از ۳ تا ۵ روز نتایج اولیه را به دست بیاورید. با این حال می‌توانید با رعایت چند نکته به تسریع فرایند بهبود صورت خود کمک کنید. به احتمال زیاد شما پس از تزریق بوتاکس دچاره مقداری تورم خواهید شد که در این حالت استفاده از کمپرس یخ روی موضعی که تحت درمان قرار گرفته است می‌تواند به کاهش تورم پس از تزریق کمک کند. این کار ریسک بروز کبودی صورت را به حداقل می‌رساند.

مصرف قرص مسکن


برخی از افراد پس از تزریق بوتاکس دچار درد خفیفی می‌‌شوند که می‌‌توانند از قرص مسکن مانند پاراستامول استفاده کنند اما استفاده از مسکن قوی توصیه نمی‌‌شود البته شما باید در این خصوص با پزشک خود مشورت کنید زیرا پزشک می‌تواند به جای مصرف قرص مسکن استفاده از کرم بی حس کننده را به شما پیشنهاد دهد. با پزشک خود در خصوص بایدها و نبایدهای پس از درمان صحبت کنید تا به طور کامل شما را راهنمایی کند. همه افراد شبیه هم نیستند به همین دلیل مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس در همه آنها یکسان نیست. از سوی دیگر پزشکان در خصوص مراقبت‌های
بعد از تزریق بوتاکس و نکاتی که باید رعایت کنید تا از فشار وارد شدن به موضعی که
تحت درمان قرار گرفته است پیشگیری شود، اتفاق نظر ندارند.

 آیا می‌توان پس از تزریق بوتاکس ورزش کرد؟


شما نباید پس از تزریق بوتاکس ورزش کنید. پس از آن که تزریق بوتاکس انجام شد معمولا مدتی طول می‌‌کشد تا پروتئین‌ها بتوانند به درون عضله‌ای که باید درمان شود وارد گردند. در صورتی که شما پس از تزریق بوتاکس ورزش کنید پیش از آنکه پروتئین‌ها زمان لازم برای اثر گذاری را داشته باشند دستخوش تغییر خواهند شد این مسئله به این معنا است که از میزان اثر گذاری بوتاکس کاسته خواهد شد. یکی دیگر از دلایلی که نباید پس از تزریق بوتاکس ورزش کنید این است که عرق کردن و اصطکاک باعث می‌‌شود که بوتاکس از موضعی که تحت درمان قرار گرفته است به سایر نقاط بدن برود. در صورتی که شما پس از تزریق بوتاکس دچار کبودی شده باشید و فورا پس از اتمام فرآیند تزریق ورزش کنید میزان کبودی شما افزایش خواهد یافت. اگرچه ممکن است ورزش کردن تاثیرات معکوس و عوارض جانبی خطرناکی نداشته باشد می‌‌تواند میزان اثر گذاری درمان با بوتاکس را کاهش دهد.

آیا می‌توان پس از تزریق بوتاکس دوش گرفت؟


دوش گرفتن پس از تزریق بوتاکس کار بسیار خوبی است اما باید دقت کنید که دمای آب خیلی بالا نباشد به عبارتی پس از تزریق بوتاکس از دوش گرفتن با آب داغ خودداری کنید زیرا گرما باعث می‌شود که جریان خون در صورت افزایش پیدا کند و بوتاکس را به حرکت در بیاورد و نتایج غیر طبیعی در صورت ایجاد شود. پس از تزریق بوتاکس باید از دراز کشیدن در وان آب داغ، نشستن در حمام بخار و تمیز کردن صورت خود با آب داغ خودداری کنید.

 آیا می‌توان پس از تزریق بوتاکس از لوازم آرایش استفاده کرد؟


اگرچه پس از تزریق بوتاکس استفاده از لوازم آرایش توصیه نمی‌‌شود می‌توانید آرایش کنید در واقع بهتر است تا ۲۴ ساعت پس از تزریق بوتاکس از آرایش کردن صورت خود پرهیز کنید اما در صورت لزوم شما می‌توانید از برخی لوازم آرایش استفاده کنید تا کبودی و تورم صورت خود را بپوشانید. در استفاده از لوازم آرایش دقت کنید و آن را به آرامی روی پوست خود بمالید زیرا ماساژ صورت باعث می‌‌شود که بوتاکس به سایر نقاط صورت برود. در صورتی که شما از لوازم آرایش بسیار زیادی استفاده کرده باشید و صورت خود را به شدت ماساژ داده باشید ریسک بروز التهاب و درد پس از آن افزایش خواهد یافت.

چه مدت پس از تزریق بوتاکس می‌توان با هواپیما سفر کرد؟


شما می‌توانید پس از تزریق بوتاکس با خیال راحت با هواپیما سفر کنید اما بهتر است بدانید که اختلاف فشار درون کابین هواپیما می‌تواند ریسک بروز کبودی و تورم در موضعی که تحت درمان قرار گرفته است را افزایش دهد. از سوی دیگر برداشتن وسایل سفر در ساعات اولیه تزریق بوتاکس یا خوابیدن در طول پرواز می‌‌تواند باعث حرکت کردن بوتاکس به بافت‌های مجاور شود و عوارض جانبی متعددی را به وجود بیاورد به همین دلیل بهتر است حداقل تا ۲۴ ساعت پس از تزریق بوتاکس از مسافرت خودداری کنید.

چه مدت پس از تزریق بوتاکس می‌توان برای بارداری اقدام کرد؟


معمولا پزشکان تزریق بوتاکس را در طول دوران بارداری، اقدام به بارداری یا شیردهی توصیه نمی‌کنند. اگر شما به تزریق بوتاکس پرداخته‌اید بهتر است صبر کنید تا اثر آن از بین برود سپس برای بارداری اقدام نمایید. هیچ راهی وجود ندارد که بتواند به شما کمک کند از خروج بوتاکس از بدن خود اطمینان حاصل کنید اما معمولاً اثر بوتاکس حدود ۴ ماه باقی می‌ماند به همین دلیل بهتر است تا ۴ ماه صبر کنید سپس برای بارداری اقدام نمایید.

مراجعه به پزشک پس از تزریق بوتاکس


پزشک از شما می‌خواهد چند هفته پس از تزریق بوتاکس برای انجام چکاپ به مطب او مراجعه کنید تا از موفقیت آمیز بودن فرآیند تزریق بوتاکس اطمینان حاصل کند و مطمئن شود که هیچ مشکلی وجود ندارد.

عوارض جانبی بوتاکس چیست؟ 


 برخی از عوارض جانبی بوتاکس به شرح زیر می‌باشد:

  • بروز حساسیت و درد در اطراف محل تزریق
  • تورم و کبودی و قرمزی موقت پوست
  • خشکی، التهاب، خارش، قرمزی و آبریزش چشم پس از تزریق بوتاکس در اطراف چشم
  • بروز عوارض جانبی حاصل از واکنش آلرژیک به بوتاکس
  • بروز علائم و نشانه‌های شبه آنفولانزا