لک صورت ( ملاسما ): علت، علائم، درمان

پيشاني يکي از شايع‌ترين جايگاه‌هاي محل بروز ملاسما است. ملاسما يکي از مشکلات شايع پوستي است که باعث ايجاد لک‌هايي به رنگ خاکستري تا قهوه‌اي در صورت مي‌شود. لک صورت در اغلب افراد بر روي گونه‌ها، پل بيني، پيشاني، چانه و بالاي لب بالايي پديدار مي‌شود. همچنين اين لک‌ها ممکن است بر روي قسمت‌هايي از بدن که بيشتر در معرض نور آفتاب قرار مي‌گيرد، مانند مچ و ساعد دست و گردن نيز ظاهر شود.یکی از رایج‌ترین روش‌ها برای درمان لک صورت و ملاسما، محافظت از پوست در برابر نور آفتاب است. برای این منظور باید شخص مبتلا به ملاسما هر روز کرم ضد آفتاب بزند و هر دو ساعت یک بار آن را تجدید کند. همچنین متخصصین پوست توصیه می‌کنند که افراد مبتلا به ملاسما همیشه در زمانی که در محیط بیرون هستند، کلاه نقاب‌دار با نقاب بزرگ بر سر بگذارند. ممکن است کرم ضد آفتاب به تنهایی نتواند حفاظت کافی و لازم در برابر آفتاب را تأمین کند.احتمال بروز ملاسما در زنان بسیار بیشتر از مردان است. بروز این عارضه در زمان بارداری بسیار شایع است و برخی از مردم اصطلاحاً آن را ماسک بارداری می‌نامند. به نظر می‌رسد که هورمون‌ها عامل محرک اصلی در بروز ملاسما باشند. لک‌های پوستی که رنگ تیره‌تری دارند، معمولاً بر روی گونه‌ها ظاهر می‌شوند. زنی که در تصویر سمت راست نشان داده شده، در زمان بارداری دچار لکه های قهوه ای روی پوست (ملاسما) شده است.

علائم لک صورت (ملاسما)


تنها نشانه لک صورت (ملاسما) ظاهر شدن لکه‌های قهوه‌ای روشن یا تیره‌ی قرینه (در هر دو طرف صورت) بر روی صورت می‌باشد. این تغییر رنگ غالباً بر روی این قسمت‌های صورت ظاهر می‌شود:

 • گونه‌ها
 • پیشانی
 • برآمدگی بینی
 • بالای لب فوقانی
 • چانه

هرچند کمتر متداول است اما برخی افراد ممکن است این علائم را بر روی ساعد دست یا گردن مشاهده کنند.

دلایل لک صورت (ملاسما)


دلیل اصلی لک صورت (ملاسما) ناشناخته است. اگرچه، به نظر می‌رسد ملاسما زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های تولیدکننده رنگدانه (ملانوسیت) توسط هورمون‌های جنسی زنانه، استروژن و پروژسترون تحریک شده تا هنگامی که در معرض اشعه ماوراءبنفش خورشید قرار گرفته‌اند، ملامین بیشتری تولید کنند. به این ترتیب، شرایطی که موجب تولید سطوح بالایی از هورمون‌ها می‌گردد می‌تواند زنان را مستعد لک صورت (ملاسما) نماید.

چه کسی به ملاسما (لک صورت) دچار می شود؟


ملاسما (لکه قهوه ای روی پوست) در زنان بیشتر از مردان شایع است؛ بسته به جمعیت مورد مطالعه از 4 نفر تنها 1 نفر یا حتی از 20 نفر تنها 1 نفر از افراد مبتلا به ملاسما مرد هستند. به طور کلی این بیماری از بین سن های 20 تا 40 سالگی شروع می شود، اما ممکن است در دوران کودکی و یا قبل از رسیدن به میانسالی نیز آغاز شود.ملاسما بیشتر در افرادی شایع است که پوست خود را برنزه می کنند یا به طور طبیعی پوستی قهوه ای رنگ (نوع پوست 3 و 4) دارند. افرادی که پوستی روشن (نوع پوست 1 و 2) دارند یا افراد سیاه پوست (نوع پوست 5 یا 6) کمتر در معرض ملاسمای پوستی قرار دارند.

درمان


میکرودرم ابریژن

عملکرد میکرودرم ابریژن، لایه‌برداری پوست با کمک بلورهای بسیار ریز است. پوست جدیدی که تشکیل می‌شود، ظاهر بهتری دارد. برای یکدست شدن پوست صورت تا حد مطلوب، چند جلسه از این درمان غیر تهاجمی مورد نیاز است. عوارض جانبی آن حداقل است و هیچ دوره‌ی استراحتی وجود ندارد. میکرودرم ابریژن تنها سطح فوقانی صورت را با از بین بردن پوست مرده، درمان می‌کند.

لیزر درمانی

روش لیزر درمانی غالباً برای درمان لک‌های پوستی تیره رنگ که در اثر ازدیاد رنگدانه‌های پوستی ایجاد شده‌اند و یا سایر لک‌های پوستی که لایه برداری و محصولات محافظت کننده پوست در درمان آنها مؤثر نبوده است، مورد استفاده قرار می‌گیرد. روش لیزر لک صورت عملکرد بسیار خوبی برای درمان عارضه‌های پوستی صورت دارد، اما ممکن است برای دستیابی به یک نتیجه مطلوب به ۴ جلسه درمانی یا حتی بیشتر نیاز باشد. روش‌های درمانی از قبیل فراکسل و لایه برداری پوست با لیزر برای درمان مشکلات ناشی از رنگدانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کرم‌های موضعی

 • هیدروکینون: هیدروکینون اولین اقدام درمانی خوبی است که برای رفع لک‌های صورت مورد توجه قرار می‌گیرد. هیدروکونین سلول‌های پیگمنتی هستند که عامل لک را سرکوب می‌کنند. این ترکیب شیمیایی بر روی پوست استعمال می‌شود تا رشد سلول‌های پیگمنتی غیرعادی را متوقف کند. این ماده شیمیایی پیگمنت های غیرعادی موجود روی پوست را روشن می‌کند.
 • اسید آزلیک: اسید آزلیک یک اسید طبیعی است که از شکل‌گیری پیگمنت های غیرعادی پیشگیری می‌کند. این اسید سلول‌های غیرعادی را هدف قرار داده و با سلول‌های عادی کاری ندارد.
 • اسید کوجیک: اسید کوجیک یک آنتی‌اکسیدان قوی است که رشد سلول‌های پیگمنتی غیرعادی را متوقف می‌کند. از آنجا که یکی از عوارض جانبی درمان با اسید کوجیک، درماتیت است، این روش درمانی فقط در زمانی که روش‌های درمانی دیگر مؤثر واقع نشوند به کار برده می‌شود.

پلینگ شیمیایی

پلینگ شیمیایی روشی است که از اسید گلیکولیک یا یکی دیگر از مواد شیمیایی مشابه، برای سایش و زدودن لایه‌ی ملاسمای پوست استفاده می‌شود. این مواد شیمیایی مایع بر روی پوست اِعمال شده و سوختگی شیمیایی خفیفی را ایجاد می‌کنند. با زدودن لایه‌های سوخته پوست، یک لایه‌ی تازه و بدون ملاسما به جا می‌ماند. در حالی که اسید گلیکولیک یکی از رایج‌ترین گزینه‌های مورد استفاده است، گزینه رایج دیگر اسیدتری کلرواستیک است که یک ترکیب مشابه سرکه می‌باشد. هر چند لایه برداری با این ماده شیمیایی می‌تواند کمی دردناک‌تر باشد، اما گزینه‌ی درمانی مناسبی برای موارد شدید ملاسما است.

اقدامات برای پیشگیری یا مبارزه با ملاسما یا کلوآسما در دوران بارداری


ابتلا به این مشکل پوستی ناخوشایند تا حد زیادی بستگی به تلاش در مراقبت از پوست دارد. کنترل این وضعیت بسیار ساده است.برخی از اقداماتی که می‌توان برای مبارزه و کاهش اثرات ملاسما یا لک بارداری انجام دارد عبارتند از:

 • استفاده از یک کرم ضد آفتاب مناسب قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید. در حالت مطلوب باید از یک کرم SPF 30 استفاده کنید که مانع اشعه‌های مضر می‌شوند.
 • حتی هنگامی که در نواحی سرپوشیده هستید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. احتمال اینکه اشعه ماوراء بنفش به طریقی به پوست برسد وجود دارد.
 • استفاده از پاک‌کننده‌ها و کرم‌های صورت با ترکیب ملایم و تاثیر خفیف روی پوست. از ترکیبات شیمیایی قوی که باعث تشدید این مشکل می‌شوند پرهیز کنید.
 • از ژل‌های حمام ملایم با عصاره‌های طبیعی و مواد شیمیایی کمتر استفاده نمایید.
 • از صابون‌ها و ژل‌های با عطر قوی استفاده نکنید.
 • بیش از حد از عوامل سفید کننده‌ی پوست جهت زیبایی خود استفاده نکنید. این امر تنها باعث بدتر شدن ظاهر پوست می‌شود.
 • در صورتی که قصد حضور در یک جمع را دارید از یک کانسیلر خفیف استفاده نمایید. از انجام آرایش سنگین بر روی صورت خود پرهیز کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *