فرق لیزر دایود با الکساندرایت¬ مقایسه روش لیزر دایود با الکساندرایت

فرق لیزر دایود با الکساندرایت:مقایسه روش لیزر دایود با الکساندرایت

وقتی ماه‌های گرم تابستان فرامی‌رسد، افراد بسیاری نگران انبوه موهای زائد روی پاها، پشت بدن و زیربغلشان می‌شوند و از نشان دادن آنها در مکان‌های مختلفی مانند استخر خجالت می‌کشند. اصلاح با تیغ، بند انداختن و اپیلاسیون واقعاً خسته کننده ‌است و حتی ممکن است باعث تحریک جدی پوست‌های حساس بشود. لیزر روش بهتری برای رفع موهای زائد است. از آنجایی که لیزرهای مختلف و دستگاه‌های گوناگونی وجود دارد، بهترین کار برای انتخاب مناسب‌ترین نوع لیزر این است که به پزشک مراجعه کنید.

در گذشته امکان لیزر موهای زائد برای انواع رنگ مو و پوست وجود نداشت، اما امروزه به لطف پیشرفت‌های به دست آمده در تکنولوژی لیزر، افراد بیشتری می‌توانند از این درمان موثر بهره بگیرند. چون تاثیر لیزر به نور و رنگدانه‌ها وابسته است، متقاضیان ایده‌آل لیزر موهای زائد افرادی با پوست روشن و موی تیره هستند، این افراد با استفاده از دستگاه لیزر الکساندرایت می‌توانند به نتیجه دلخواه برسند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی انواع دستگاه های لیزر موی زائد از جمله الکساندر و یا دایود و یا رزرو نوبت در کلینیک رازی میتوانید با شماره تلفن های  02188028775   تماس حاصل فرمایید.

سازو کار دستگاه لیزر الکساندرایت برای از بین بردن موهای زائد


دستگاه لیزر الکساندرایت نور پرتوانی را از خود ساطع می‌کند که از کریستال الکساندرایت عبور می‌کند تا پرتوی نور تولید شود. وقتی این پرتوی نور با طول موج 755 نانومتر به ناحیه درمان می‌رسد، نور زیر پوست نفوذ می‌کند و فولیکول مو را هدف می‌گیرد. حرارت این نور فولیکول مو را که منبع رویش مو است، تخریب می‌کند و در عین حال هیچ آسیبی به بافت سالم اطراف نمی‌زند. مطالعات نشان داده است که لیزر الکساندرایت می‌تواند موهای زائد ناحیه درمان را بعد از 5 ـ 8 جلسه به میزان 85 درصد کاهش دهد.

دستگاه لیزر الکساندرایت علاوه بر از بین بردن موهای زائد می‌تواند عارضه‌های رنگدانه‌ای پوست، از قبیل لکه‌های پیری یا لکه‌های قهوه‌ای رنگ را نیز با موفقیت درمان کند.

تفاوت لیزر دایود و الکساندرایت


تفاوت بین لیزر دایود و لیزر الکساندرایت سوال مشترک بسیاری از افراد است، چرا که این دو نوع لیزر لیزرهای فوق‌العاده‌ای هستند که نسبت به لیزرهای قدیمی‌تر روبی و  IPL، نتایج بهتری را به دست می‌دهند. هر دو لیزر دایود و الکساندرایت نتایج مشابهی را در از بین بردن موهای زائد به دست می‌دهند. با این توصیف از کجا می‌توانید متوجه شوید که لیزر دایود برای شما مناسب‌تر است یا لیزر الکساندرایت؟ برای این که بتوانید تصمیم بهتری بگیرید به نکات زیر توجه کنید:

 • درد ناشی از دریافت هر پالس لیزر دایود بیشتر از لیزر الکساندرایت است.
 • لیزر الکساندرایت برای درمان پوست‌های بسیار روشن بهتر است.
 • چنانچه برای درمان پوست‌های تیره از لیزر الکساندرایت استفاده شود، خطر تغییرات رنگدانه‌ای وجود خواهد داشت.
 • با توجه به این که تاثیرگذاری لیزرهای دایود و الکساندرایت عملاً یکسان است، متخصصی که با دستگاه لیزر کار می‌کند، نقش بسیار مهمی در ایمنی و کارآمدی درمان دارد. بنابراین علاوه بر در نظر گرفتن نوع دستگاه لیزر باید به متخصص معتبری مراجعه کنید که از مهارت و تجربه لازم در زمینه لیزردرمانی برخوردار باشد.

آمادگی قبل از لیزر موهای زائد با دستگاه الکساندرایت و دایود


توصیه‌های زیر را قبل از لیزر موهای زائد رعایت کنید:

 • موهای زائد ناحیه درمان و اطراف آن را قبل از لیزردرمانی با تیغ اصلاح کنید.
 • بر روی ناحیه درمان از عطر، دئودورانت، کرم یا لوازم آرایشی استفاده نکنید.
 • قبل از درمان از برنزه کردن پوست یا قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید خودداری کنید.
 • برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی احتمالی پوست زیر نور خورشید از ضدآفتاب مناسب استفاده کنید.
 • از اسپری یا فرآورده‌های برنزه کننده استفاده نکنید.
 • آنتی بیوتیک‌های حساس به خورشید مصرف نکنید.
 • از استعمال عامل‌های لایه‌برداری کننده مانند رتین ـ آ، آلفا یا بتا هیدروکسی اسیدها، تونرها یا کرم‌های تحریک کننده بر روی ناحیه درمان خودداری کنید.
 • تزریق بوتاکس یا ژل، استفاده از لایه بردارهای شیمیایی و لیزردرمانی بر روی ناحیه درمان ممنوع است.
 • الکترولیز، اپیلاسیون، بند اندختن، استفاده از موچین و کرم موبر قبل از لیزردرمانی و در طول درمان مجاز نیست.

مقایسه بین لیزر الکساندرایت و لیزر ND YAG

لیزرهای مختلف بسته به رنگ پوست در طول موج‌های متفاوتی عمل می‌کنند:

 • لیزر الکساندرایت: لیزر الکساندرایت برای پوست‌های روشن‌تر، از جمله انواع پوست یک تا سه و احتمالاً چهار مقیاس فیتزپاتریک مناسب است.
 • لیزر ND YAG: این نوع لیزر معمولاً برای پوست برنزه و پوست‌های تیره‌تر از جمله پوست‌های نوع چهار، پنج و شش فیتزپاتریک مناسب است.

مراقبت بعد از لیزر موهای زائد با دستگاه الکساندرایت و دایود


 • برای بازیابی آب از دست رفته در طول لیزردرمانی لازم است که لوسیون روی ناحیه درمان بزنید. اگر پوستتان پوسته پوسته شد، پوسته‌ها را دستکاری نکنید و اجازه بدهید که پوسته‌ها به طور طبیعی بریزد. پوسته‌ها را نخارانید و دستکاری نکنید. به علاوه لوسیونی که بعد از لیزردرمانی روی پوست می‌زنید، اثر تسکین دهندگی دارد.
 • اگر پوستتان تاول زد یا زخم شد، از کرم آنتی بیوتیک استفاده کنید. در صورت مشاهده علائم عفونت (قرمزی، حساسیت به لمس یا ترشح چرک) به پزشک مراجعه کنید.
 • اگر ناحیه درمان تاول زد یا پوسته پوسته شد، از اصلاح آن با تیغ خودداری کنید. چنانچه دچار تاول، سرخی پوست یا پوسته پوسته شدن نشوید، استفاده از فرآورده‌های معمول مراقبت از پوست مانند مرطوب کننده‌ها، لوازم آرایشی و دئودورانت و اصلاح با تیغ را می‌توانید از فردای درمان از سر بگیرید.
 • ناحیه درمان را با ملایمت با آب و صابون ملایم بشویید. اگر ناحیه درمان می‌سوزد و تحریک شده است، حوله یا دستمال روی آن نکشید و پوست را با زدن ضربات ملایم حوله خشک کنید.
 • اگر ناحیه درمان تاول زد، هنگام آرایش کردن یا پاک کردن آرایش مراقب باشید تا دچار عوارض ناخوشایند نشوید. ناحیه لیزردرمانی شده بسیار حساس و آسیب‌پذیر است و باید با ملایمت با آن رفتار کنید.
 • در طول لیزردرمانی باید حتی‌الامکان از نور خورشید دوری کنید. در محیط باز حتماً از ضدآفتاب با SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید.
 • اگر پوستتان برنزه است و درمان را با طول موج لیزر الکساندرایت انجام می‌دهید، بهتر است لیزردرمانی را چهار هفته یا تا زمان محو شدن رنگ برنزه پوست به تعویق بیاندازید یا از لیزر با طول موج YAG استفاده کنید. حتی برنزه بودن خفیف پوست نیز در زمان درمان با لیزر الکساندرایت خطر تاول زدن پوست را افزایش می‌دهد. تاول ثانویه که در اثر تماس با نور خورشید رخ می‌دهد، با تاخیر و تا 72 ساعت بعد از درمان گزارش شده است.
 • به مدت دو تا سه روز بعد از لیزر موهای زائد یا تا زمان رفع قرمزی، تاول یا پوسته پوسته شدن پوست، از شنا، ورزش و یا انجام فعالیت‌های بدنی سنگین خودداری کنید.
 • فاصله بین جلسات لیزردرمانی حداقل باید 3 تا 4 هفته باشد.

نتایج لیزر موهای زائد


 • موهای ناحیه درمان هفت تا چهارده روز بعد از لیزردرمانی رشد می‌کند. البته این حالت در واقع رشد مو نیست، بلکه ریزش فولیکول‌های موهای زائد است.
 • هر جلسه لیزردرمانی به طور متوسط سی درصد موهای زائد را از بین می‌برد.
 • لیزردرمانی باید چند بار تکرار شود تا دوره درمان کامل شود. فاصله بین جلسات درمان معمولاً به شکل زیر است:
  • صورت: فاصله چهار هفته‌ای بین جلسات درمان
  • بالاتنه: فاصله شش هفته‌ای
  • زیر کمر: فاصله هشت هفته‌ای
 • زمانبندی توصیه شده باید رعایت شود تا بهترین نتیجه ممکن به دست بیاید.

لیزر موهای زائد برای چه افرادی مناسب نیست؟

بیماران مبتلا به عارضه‌های پوستی جدی مانند پسوریازیس یا درماتیت نمی‌توانند برای از بین بردن موهای زائد از لیزر استفاده کنید. همچنین لیزردرمانی به خانم‌های باردار یا دارای باطری قلب (پیس میکر) توصیه نمی‌شود. بیمارانی که داروهایی مانند آکوتان و رتین ـ آ مصرف می‌کنند، نیز متقاضی ایده‌آل لیزردرمانی به شمار نمی‌آیند.

مقایسه لیزر موهای زائد با دیگر روش‌های از بین بردن موهای زائد


روش‌های بسیاری برای از بین بردن موهای زائد وجود دارد که هر کدام مزایای خاص خود را دارد. اصلاح با تیغ ساده و راحت است، اما برای داشتن پوستی صاف و بدون مو باید همیشه تیغ به دست باشید. استفاده از موچین، بند و وکس نتایج ماندگارتری را نسبت به تیغ به دست می‌دهد، اما این روش‌ها دردناکند و پوست را تحریک می‌کنند. درهر حال ماندگاری اثر این روش‌ها فقط چند هفته است. الکترولیز موهای زائد را برای همیشه از بین می‌برد، در این روش جریان برق از طریق سوزن به فولیکول مو رسانده می‌شود تا ریشه مو تخریب شود و از رشد مجدد مو جلوگیری شود. الکترولیز روشی موثر و دائمی برای از بین بردن موهای زائد است. اما الکترولیز درمانی ناراحت کننده است و باید چند بار در هفته انجام شود تا نتیجه مطلوب به دست بیاید. از این گذشته الکترولیز هزینه بالایی دارد.

لیزر موهای زائد روشی راحت و موثر است که نتایج ماندگاری را نیز به دست می‌دهد. لیزردرمانی به شرط انجام شدن تحت نظر متخصص پوست مجرب، کاملاً ایمن است. از این گذشته هزینه لیزردرمانی از الکترولیز کمتر است و در درازمدت گزینه اقتصادی‌تری نسبت به روش‌های دیگر محسوب می‌شود.


0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *