عمل جراحی پروتز چانه : روش ، مزایاو خطرات آن

 

یک چانه خوش فرم به زیبایی فرد می‌افزاید، در چهره او تقارن ایجاد می‌کند و همچنین با دیگر مشخصه‌های چهره تعادل ایجاد می‌کند. بزرگ شدن چانه از طریق عمل پروتز چانه انجام می‌شود و هماهنگی و تعادل ساختار کلی صورت را به ارمغان می‌آورد. جراحی زیبایی چانه با استفاده از پروتز انجام می‌شود و محبوب‌ترین روش برای بهبود یک چانه ضعیف یا تورفته است. پروتز فک یک عمل ملایم و ساده است که حجم و ساختار چانه تا فک را بهبود می‌بخشد و بدون تغییر آناتومی طبیعی صورت، یک چهره متناسب و زیبا برای فرد به ارمغان می‌آورد. همچنین از پروتز فک برای فرمدهی و زاویه دار کردن صورت نیز استفاده می گردد .

کاندیدای مناسب برای جراحی پروتز چانه


هر مرد یا زنی که از لحاظ جسمی سالم است و از اندازه و یا شکل چانه خود راضی نیست و می‌خواهد آن را اصلاح کند، می‌تواند یک گزینه ایده‌آل برای جراحی پروتز چانه باشد. شما باید در مورد انتظارات و اهداف خود نگاهی واقع‌بینانه داشته باشید.

عمل جراحی پروتز چانه


هنگام ملاقات افراد، صورت اولین جایی است که دیگران به آن توجه می‌کنند. بنابراین اگر شما نسبت به یکی از ویژگی‌های صورت خود احساس نامطلوبی داشته باشید، به راحتی ممکن است اعتماد به نفستان کاهش یابد. اگر شما به دلیل اندازه یا شکل چانه خود چنین حسی دارید، نگران نباشید. شما تنها نیستید، ممکن است جراحی “پروتز چانه” مشکل شما را برطرف کند.جراحی زیبایی چانه اغلب برای شکل دهی و حجم دادن به چانه‌های تحلیل رفته و یا برای تغییر شکل صورت -اغلب به دلیل ایجاد موازنه و تناسب و یا زاویه دار کردن صورت استفاده می‌شود. این نوع عمل جراحی می‌تواند با جراحی کشیدن صورت، تغییر شکل بینی یا هر عمل جراحی دیگری که به منظور ایجاد موازنه و تناسب چهره صورت می‌پذیرد، توامان انجام شود. در این حالت فرد از شکل ظاهری خود، رضایت بیشتری خواهد داشت.هیچ جراحی پلاستیک به اندازه عمل بزرگ کردن چانه در برقراری تعادل و تناسب صورت موثر نمی باشد.

مزایای جراحی پروتز چانه


 • پروتز چانه ایمن و مؤثر است و در صورت و گردن یک هماهنگی و تعادل ایجاد می‌کند.
 • پروتز چانه یک خط فک مشخص و متعادل تازه به ارمغان می‌آورد.
 • پروتز چانه مجدداً یک ظاهر طبیعی و جوان ایجاد خواهد کرد.
 • پروتز چانه می‌تواند با دیگر عمل‌های ضد پیری انجام شود.
 • پروتز چانه برای رسیدن به نتیجه مطلوب و موردنظر شما سازمان داده می‌شود.

پروتز چانه از چه موادی ساخته می‌شود؟


پروتزهای چانه معمولاً از سیلیکون سخت ساخته می‌شوند. علاوه بر این امروزه پروتزهایی وجود دارند که از مواد دیگر نیز ساخته شده و برای اهداف خاص مورداستفاده قرار می‌گیرند. به‌این‌ترتیب شما می‌توانید درباره انواع پروتزهای قابل‌استفاده برای برجسته سازی چانه با جراح صحبت کرده و بهترین آن‌ها را با توجه به شرایط درمان انتخاب نمایید.

روش انجام جراحی پروتز چانه


جراح برشی را داخل دهان در امتداد لب پایین یا در پوست زیر چانه ایجاد می‌کند تا بتواند کیسه‌ی محل قرارگیری پروتز را در جلوی استخوان فک ایجاد کند. متخصص پروتز چانه را به دقت به منظور اصلاح شکل و اندازه چانه انتخاب می‌کند تا بهترین نتیجه ممکن به دست آید. جراح پروتز انتخاب شده را در کیسه قرار می‌دهد.

تکنیکهای پروتز چانه

امروزه از دو تکنیک برای وارد کردن پروتز به چانه استفاده می شود که این تکنیک ها به شرح زیر هستند :

وارد کردن پروتز از داخل دهان (داخل دهانی)

وارد کردن پروتز به چانه از داخل دهان با افزایش احتمال مواجه شدن بیمار با خطر عفونت و دوره بهبودی طولانی همراه است.

وارد کردن پروتز از زیر چانه (خط زیر چانه ای)

در این حالت وارد کردن پروتز به چانه از طریق یک شکاف کوچک مخفی در ناحیه زیر چانه انجام می شود. به این منظور معمولاً شکاف در ناحیه زیر چانه ایجاد می شود تا از طریق آن امکان دسترسی به موقعیت بهینه برای پروتز وجود داشته باشد.به طور خاص در هنگام استفاده از پروتز باید به ظاهر مناسب چانه توجه شده و از ایجاد خط چانه طبیعی برای بیمار اطمینان حاصل گردد. در این حالت اندازه پروتز را می توان با توجه به شرایط بیمار مشخص کرد و طول مدت دوام و ماندگاری پروتز طولانی است.

اقدامات لازم پس از عمل جراحی چانه


 • ممکن است مختصری تورم یا احساس کشش روی چانه داشته باشید. در روزهای اول بعد از عمل باید از غذاهایی که نیاز به جویدن دارند، استفاده ننمایید.
 • بیشتر تورم طی شش هفته از بین می رود و شما می توانید از ظاهر جدید خود لذت ببرید.
 • درد در اطراف چانه ممکن است وجود داشته باشد و نتوانید دهان خود را خیلی خوب باز کنید ولی بزودی برطرف خواهد شد.
 • پانسمان چانه به مدت سه روز برای ثابت نگه داشتن ایمپلنت نگه داشته می شود.
 • در مواردی که استخوان بریده می شود، پانسمان برای پنج روز نگه داشته می شود و بیمار باید به مدت دو هفته فقط از غذاهای نرم استفاده نماید.
 • معمولا پس از ده روز شما قادر به انجام فعالیت های طبیعی خود خواهید بود.

دوران بهبود


بیمار پس از جراحی با ناراحتی و حساسیت مختصری روبرو می‌شود که به خوبی با دارو کنترل می‌شود. چون عملکرد جویدن تا چند روز محدود می‌شود، بیمار باید مایعات یا مواد غذایی نرم میل کند. اگر چانه پانسمان شده باشد، پانسمان پس از دو تا سه روز باز می‌شود. بخیه‌ها نیز پس از پنج تا هفت روز کشیده می‌شود. ورم و کبودی نیز طبیعی است و بخش اعظم آن پس از شش هفته برطرف می‌شود.

عوارض


عوارض پروتز چانه نادر است و مواردی چون موقعیت نامناسب پروتز، ساییدگی استخوان زیر پروتز، برآمدگی کم یا زیاد چانه، بی‌حسی لب پایین و عفونت را شامل می‌شود. مزیت شاخص پروتز چانه این است که در صورت لزوم می‌توان پروتز را به راحتی خارج کرد.

هزینه‌های عمل کاشت پروتز چانه


از آنجایی که عمل چانه ، در زمره‌ی جراحی‌های زیبایی و جوانسازی محسوب می‌شود، توسط شرکت‎‌های بیمه پوشش داده نمی‌شود، مگر اینکه انجام آن‌ از نظر پزشکی ضروری باشد.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *