عمل جراحی پروتز و ایمپلنت سینه: مزایا و هزینه

بزرگ کردن سینه (ماموپلاستی) عملی جراحی است که در آن از پروتز برای تغییر اندازه و شکل سینه استفاده می‌شود. پروتز سینه برای سینه‌ هایی برجسته‌ تر یا جبران کاهش حجم ناشی از کاهش وزن، بارداری یا افزایش سن به کار برده می‌شود. از جراحی پروتز سینه می‌توان برای اصلاح عدم تقارن سینه و ترمیم پس از سرطان سینه نیز بهره برد. جراح معمولاً با توجه به اهداف بیمار و نتایج معاینات به وی پیشنهاد می‌کند تا علاوه بر بزرگ کردن سینه عمل لیفت سینه یا ماستوپکسی (بالا بردن سینه) را نیز انجام دهد.سرطان سینه یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در بین زنان است که در حدود ۱۱ درصد از زنان ایرانی به آن مبتلا می‌شوند. در مورد زنانی که مجبور می‌شوند جراحی ماستکتومی یا برداشتن سینه را انجام دهند، انجام جراحی بازسازی سینه نه تنها موجب بازیابی زیبایی ظاهری و اعتماد به نفس بیمار می‌شود بلکه ثابت شده‌است که درصد موفقیت درمان و بهبودی بیماران را نیز افزایش می‌دهد. بازسازی سینه بعد از بریدن سینه‌ها به بیمار کمک می‌کند تا به طور کامل بر سرطان خود غلبه کند.

چه کسانی مناسب جراحی پروتز سینه هستند؟


افزایش اعتماد به نفس، حس رضایت و جذابیت ظاهری بیشتر شاخص‌ترین مزایای پروتز سینه به شمار می‌رود، دیگر دلایل متداول این عمل عبارت‌اند از:

 1. کوچک بودن سینه‌ها
 2. نامتقارن بودن سینه‌ها
 3. افتادگی سینه پس از بارداری و شیردهی
 4. تغییر شکل یا اندازه سینه در اثر کاهش وزن و لاغری
 5. ترمیم و بازسازی سینه پس از جراحی‌های درمان سرطان سینه
 6. بهبود شکل ظاهری سینه پس از عمل ترمیم

در شرایط زیر انجام عمل پروتز سینه توصیه نمی‌شود:

 1. سابقه پرتو درمانی داشتن
 2. سن زیر ۱۸ سال
 3. نداشتن انتظار و توقع واقع بینانه از جراحی
 4. بارداری، شیردهی یا وجود عفونت

مزایای پروتز سینه


پروتز سینه برای بزرگ کردن اندازه سینه‌های فرد انجام می‌شود. مزایای متعددی در ارتباط با روش‌های زیبایی (از جمله احساس بهتر و راحت‌تر با سینه‌های خود) وجود دارد. لیست زیر به تشریح نتایج مثبتی می‌پردازد که شما بعد از عمل جراحی پروتز سینه تجربه خواهید کرد:

 • داشتن احساس زنانه‌تر و داشتن اندامی “زنانه‌تر”.
 • برخورداری از سطح بالاتر اعتماد به نفس و عزت نفس.
 • اندازه شدن لباس‌هایتان، که به نوبه خود، به شما احساس بهتری می‌دهد.
 • ظاهر سینه‌های شما می‌تواند تقارن بیشتری داشته باشد.
 • اصلاح تغییراتی که پس از بارداری، شیردهی یا کاهش وزن رخ داده است.

مزایای حاصل از پروتز سینه، بسیار وابسته به فرد و دلایل او برای این عمل جراحی دارد. بسیاری از اوقات، افرادی که برای یک دلیل خاص، تحت جراحی پروتز سینه قرار می‌گیرند، با نتیجه نهایی مطلوب و مورد نظر خود، کلینیک را ترک می‌کنند. برای این منظور، شما باید در طول مشاوره، انتظارات خود را صریحاً با جراح خود در میان بگذارید. با انجام این کار، مناسب‌ترین نوع، اندازه و شکل پروتز می‌تواند برای شما انتخاب شود.

مراحل عمل پروتز سینه


مرحله اول ـ بیهوشی یا بی‌حسی

بیمار برای راحتی در طول عمل جراحی دارو دریافت می‌کند. تزریق درون وریدی و بیهوشی عمومی روش‌های مورد استفاده هستند که پزشک مناسب‌ترین روش را با توجه به شرایط بیمار انتخاب می‌کند.

مرحله دوم ـ ایجاد برش

برای این که جای زخم تا حد امکان غیرقابل مشاهده باشد، برش‌ها در ناحیه‌های ناپیدایی از بدن ایجاد می‌شود. جراح پلاستیک و بیمار در تبادل نظر با یکدیگر مناسب‌ترین روش ایجاد برش را برای دستیابی به نتیجه دلخواه انتخاب می‌کنند.برش‌ها بر پایه نوع پروتز، میزان بزرگ کردن سینه، کالبدشناسی هر بیمار و ترجیح بیمار ـ جراح تفاوت می‌کند.برش‌های جراحی بزرگ کردن سینهبه سه دسته زیر تقسیم می‌شود:

 • برش زیر سینه
 • برش زیر بغل (ترانس آگزیلاری)
 • برش هاله اطراف نوک پستان (پری آرئولار)

مرحله سوم ـ انتخاب پروتز

شکل و اندازه سینه برای برجسته کردن سینه مهم است، بنابراین بیمار باید صادقانه و بدون خجالت انتظارات خود را با جراح در میان بگذارد. اندازه و نوع پروتز بر مبنای میزان افزایش حجم مورد نظر و مهم‌تر از آن کالبدشناسی سینه، خاصیت ارتجاعی پوست و نوع بدن انتخاب می‌شود.

انواع پروتز‌های سینه

هرچند هر یک از این پروتز‌ها مزایا و معایبی دارند،  اغلب افراد ترجیح می‌دهند که از پروتزهای حاوی ژل سیلیکونی استفاده کنند. به طور کلی، طول عمر پروتز‌های سینه بین ۱۰ تا ۱۵ سال است و بعد از این مدت لازم است که پروتز تعویض شود.پروتز‌های سینه، ایمپلنت‌های مصنوعی هستند و دو نوع از پرکاربردترینِ آن‌ها عبارتند از:

 • پروتز‌های ژل سیلیکونی: که در انواع مایع، ژل و جامد (که شبیه به پلاستیک است) در دسترس می‌باشند
 • پروتز‌های سالین (حاوی آب نمک استریل)

مرحله چهارم ـ وارد کردن و قرار دادن پروتز در محل مناسب

روش وارد کردن و قرار دادن پروتز به نوع پروتز، میزان بزرگی دلخواه سینه، نوع بدن و توصیه جراح بستگی دارد.پروتز سینه پس از ایجاد برش به یکی از دو روش زیر وارد کیسه می‌شود:

 • زیر عضله سینه‌ای (پکتورال)
 • مستقیماً قرار دادن پشت بافت سینه، بالای عضله سینه‌ای

مرحله پنجم ـ بستن برش‌ها

برش‌ها با بخیه لایه‌ای روی بافت سینه بسته می‌شود و پوست نیز با بخیه، چسب جراحی یا مواد چسبنده پوستی بسته می‌شود. خط‌های برش به مرور زمان محو می‌شود.

مرحله ششم ـ مشاهده نتایج

نتایج عمل بزرگ کردن سینه بلافاصله پس از عمل قابل مشاهده است. ورم پس از جراحی به تدریج از بین می‌رود و خطوط برش نیز کمرنگ و محو می‌شود. رضایت بیمار از ظاهر جدیدش به مرور و به موازات بهبود یافتن و نزدیک شدن نتایج به حالت ایده‌آل بیشتر و بیشتر می‌شود.

پس از عمل جراحی پروتز سینه


برای چند هفته پس از عمل جراحی لازم است از یک سوتین حمایتی خاص برای کمک به جا افتادن بافت سینه و نیز راحتی بیشتر بیمار استفاده شود. همچنین لازم است از محل کار برای چند روز مرخصی گرفته و در این مدت به بیمار در خانه استراحت داده شود.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *