عمل جراحی زیبایی چانه (ژینوپلاستی و منتوپلاستی) بزرگ کردن و کوچک کردن چانه

عمل جراحی زیبایی چانه (ژینوپلاستی یا منتوپلاستی) عبارت است از تغییر شکل چانه با استفاده از کاهش، تغییر شکل و یا افزایش حجم آن. مردم در سنین مختلف و به دلایل متنوعی به دنبال عمل جراحی زیبایی فک و چانه هستند. ممکن است احساس کنید که چانه و فک بسیار کوچک یا بسیار بزرگی دارید و مایل باشید برای بهبود ظاهر آن عمل جراحی انجام دهید. همچنین ممکن است چانه یا فک کوچک باشد و این باعث شود بینی بزرگ به نظر آید، در این صورت فرد به دنبال عمل جراحی زیبایی بینی است تا اندازه بینی خود را کاهش دهد؛ در حالی‌که نمی‌داند که یک چانه کوچک بینی را بزرگ‌تر به نظر می‌آورد. در مواردی انجام عمل جراحی زیبایی چانه یا فک به صورت همزمان با عمل بینی ممکن است به تعادل کلی صورت شما کمک کند ، در موارد برجسته سازی چانه ، میتوان از  تزریق ژل به چانه برای حجیم تر کردن چانه استفاده نمود . نگام استفاده از روش تزریق ژل و چربی، حتی با کمی تزریق ژل در چانه امکان ایجاد تغییرات شگرف در ظاهر فرد وجود دارد. تزریق ژل به چانه همچنین می تواند به بهتر شدن خط فک و در بسیاری از موارد ایجاد یک ظاهر مناسب تر برای گردن کمک کند. در نتیجه برای افرادی که به دنبال ایجاد برخی تغییرات در ظاهر چانه خود هستند، زاویه دار کردن چانه با تزریق می تواند نتایج شگفت انگیز برای بیمار به همراه داشته باشد.

منتوپلاستی (کوچک کردن چانه بزرگ)


تراشیدن چانه به روش ساده می‌تواند گوشه‌های اضافی چانه را برطرف کند و اندازه کلی چانه را کاهش دهد. این روش می‌تواند از طریق ایجاد یک برش کوچک در دهان یا در زیر چانه انجام شود.اگر چانه شما خیلی بزرگ باشد، ممکن است عمل تراشیدن باعث ایجاد شُل شدن و افتادگی پوستی که استخوان را می‌پوشاند (پتوز) شود.در این مورد ممکن است لازم باشد کمی از استخوان سرتاسری چانه بریده شود و به سمت عقب حرکت داده شود.معمولاً استخوان چانه با پیچ و صفحات مخصوصی ثابت نگه داشته می‌شود و این پیچ و صفحات تا زمان بهبودی در چانه باقی می‌مانند. این کار باعث می‌شود پوست به استخوان سطحی چانه متصل باقی بماند و احتمال اینکه بعد از عمل شُل و افتاده شود، کاهش یابد.

انواع منتوپلاستی

جراحی های منتوپلاستی به دو دسته اصلی تقسیم می شوند:

بزرگ کردن چانه (ژنیوپلاستی)

 اعمالی که در آن ها چانه های کوچک یا عقب رفته، بزرگ شده یا جلو کشیده می شوند.برای بزرگ کردن چانه کوچک می توان از روش پروتز چانه یا جراحی ژنیوپلاستی استفاد کرد که روش ژنیوپلاستی اغلب از روش استفاد ه از پروتز های مصنوعی تهاجمی تر می باشد در این روش برای تغییر شکل در چانه استخوان های ان برش داده می شود که به مرور زمان استخوان ها التیام می یابند و در موقعیت جدید خود قرار می گیرند.در صورتی که عرض و ارتفاع چانه و فک شما مناسب و طبیعی باشد می توانید از پروتز چانه برای حجیم کردن و بزرگ کردن ان استفاده نمایید.

کوچک کردن چانه(منتوپلاستی)

 اعمالی که در آن ها چانه های بزرگ یا جلو آمده، کوچک شده یا عقب برده می شوند.اعمال بزرگ کردن چانه بیشتر از اعمال کوچک کردن چانه انجام می شوند، که این نشان می دهد کوچک بودن چانه شایع ترین ناهنجاری چانه است.در این عمل جراحی زیبایی چانه، از طریق ایجاد یک شکاف کوچک در زیر چانه یا در دهان بوسیله تراشیدن چانه، موجب کاهش سایز و اندازه کلی چانه می گردد. اگر چانه بسیار بزرگ باشد تراشیدن چانه ممکن است باعث ایجاد افتادگی وشل شدن پوستی که استخوان چانه را می پوشاند شود در این صورت ممکن است لازم باشد استخوان سرتاسری چانه بریده شود و به سمت عقب حرکت داده شود. معمولا در جراحی زیبایی چانه، بدلیل اینکه پوست به استخوان سطحی چانه متصل باقی بماند، استخوان چانه بوسیله صفحات مخصوص یا پیچ در جای خود ثابت نگه داشته می شود و تا زمان بهبودی این صفحات و پیچ در چانه باقی می مانند این امر موجب می شود که بعد از جراحی احتمال اینکه پوست استخوان چانه شل و افتاده شود کاهش یابد.

پس از عمل جراحی چانه


ممکن است 2 الی 3 روز بعد از عمل جراحی چانه تقویت چانه، برای شما پوشیدن بریس چانه تجویز شود. کبودی، تورم و درد خفیف نیز ممکن است وجود داشته باشد اما پس از چند روز فروکش خواهد کرد. ممکن است مقداری بی‌حسی در ناحیه چانه داشته باشید که معمولاً پس از چند هفته فروکش خواهد نمود. بیشتر بیماران قادرند، فعالیت‌های سبک خود را در همان روز عمل از سر گیرند. فعالیت‌های معمول و بازگشت به کار نیز می‌تواند پس از 7 الی 10 روز برای بیمار میسر گردد. با توجه به تغییر قابل‌توجهی که در ظاهر بیمار ایجاد می‌شود، ممکن است چندین هفته طول بکشد تا بیمار به‌ظاهر جدید خود عادت نماید.

  عوارض احتمالی عمل جراحی چانه


تمام عمل ها عوارضی دارند که عبارتند از: خطر خونریزی، عفونت و وارد آمدن آسیب به ساختارهای مجاور. عوارض عمل جراحی چانه عبارتند از:

  • کشش و کبودی عصب های حسی لب پایینی که باعث می شود لب بی حس شود یا احساس سوزش کند.
  • ممکن است بعد از عمل، پوست پوشاننده نوک چانه بی حس شود.
  • دندان ها نیز ممکن است آسیب ببینند.
  • معمولاً بی حسی ایجادشده موقتی است اگرچه ممکن است بازیابی آن هفته ها و ماه ها طول بکشد و در موارد بسیار نادر ممکن است بی حسی دائمی باشد. انجام تصویربرداری با اشعه ایکس می تواند موقعیت و طول دندان ها را ارزیابی کند و همچنین مشکلات مربوط به فک و دندان که از قبل وجود داشتند را نیز مشخص کند.

هزینه


به طور متوسط هزینه جراحی چانه شامل هزینه ‌بی‌هوشی و اتاق عمل است. به طور کلی هزینه جراحی چانه به روش و مورد خاص شما بستگی دارد.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *