عمل جراحی زیبایی برای درشت کردن (بزرگ کردن) چشم

در زیبایی‌شناسی، چشم یکی از مهم‌ترین عوامل در سنجش زیبایی چهره است.روش قدیمی برای اصلاح ظاهر چشم استفاده از آرایش چشم است. اما آرایش چشم دائمی نیست و باید هر‌روز تکرار شود و این امر باعث ایجاد عفونت‌های شدید ناشی از استفاده مداوم مواد آرایشی می‌شود.کانتا پلاستی (عمل پلک بیرونی) و اپی کانتا پلاستی (عمل جراحی پلک درونی) دو عمل اصلی جراحی زیبایی برای بزرگ کردن چشم‌ها هستند. انجام همزمان جراحی‌های کانتا پلاستی یا اپی کانتا پلاستی با جراحی زیبایی پلک باعث می‌شود پس از عمل چشم‌ها و پلک‌ها طبیعی‌تر به نظر برسند. عمل کانتا پلاستی گوشه‌های تیز چشم را حذف می‌کند، درحالی‌که عمل اپی کانتا پلاستی به تصحیح حالت‌های خنده و خواب در چشم کمک می‌کند.

اپی کانتوپلاستی چیست؟


در روش اپی کانتوپلاستی، یک برش کوچک در چین داخلی چشم ایجاد می‌شود؛ این برش از درون بخیه می‌شود بنابراین هیچ‌گونه جای زخمی به جای نمی‌گذارد. در زبان محاوره به چینی که گوشه‌ی داخلی چشم را می‌پوشاند، «چین مغولی» می‌گویند. چین مغولی چشم‌ها را طوری نشان می‌دهد که انگار از هم دور هستند و همچنین یک حالت گرفتگی و اخمو بودن به چهره می‌دهد. ما از طریق اپی کانتوپلاستی می‌توانیم طول چشم‌ها را افزایش دهیم.

افراد مناسب برای انجام عمل کانتوپلاستی


 • افرادی که گوشه انتهایی چشم‌هایشان رو به بالاست و به صورتشان ظاهری عبوس و اخمو داده است.
 • افرادی که فرم چشم‌های نرمال، ولی کوچکی دارند.
 • افرادی که چشم‌هایشان بخاطر ارتفاع زیاد، کوچک به‌نظر می‌رسد.
 • افرادی که خواهان چشم‌های عریض‌تر و مهربان‌تری هستند.
 • افرادی که سفیدی چشم‌هایشان کوچک است، به همین دلیل چشم‌هایشان چپ به‌نظر می‌آید.

مزایا


 • دوران بهبود کوتاه، حدود یک هفته
 • پایین بودن احتمال ناپدید شدن چین دوگانه، کمتر از ۰٫۱ %
 • جای زخم محو و غیرقابل تشخیص
 • نتایج طبیعی
 • آسان بودن جراحی ترمیمی
 • حداقل آسیب بافتی

 انواع روش‌های اپی‌کانتوپلاستی


اپی‌کانتوپلاستی داخلی

تمرکز این عمل بر گوشه‌ی داخلی چشم بوده و در طی آن چین اضافی برداشته می‌شود تا بخش داخلی چشم‌ها آشکار شوند. هدف روش اپی‌کانتوپلاستی داخلی درشت‌تر و بازتر نشان داده شدن چشم‌ها است و ممکن است جهت صاف و مستقیم کردن چشم‌هایی که به طرف بالا متمایل هستند نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

کانتوپلاستی جانبی

عرض چشم‌ها از طریق برش زاویه گوشه خارجی در قسمت بیرونی چشم‌ها افزایش می‌یابد و معمولاً برش ایجاد شده در اپیکانتوپلاستی جانبی ۲ تا ۳ میلی متر است. این اعداد ممکن است در مقایسه با طول چشم کوچک باشد اما برای بزرگ‌تر کردن چشمان شما کافی هستند. در صورت وجود چشم‌های تنگ و ریز یا چشم‌های افتاده، اپیکانتوپلاستی جانبی مزایایی مانند تغییر ملایم زوایای خارجی چشم‌ها را از طریق برش‌های جانبی دارد.

 تکنیک های مورد استفاده در بزرگ و درشت کردن چشم


امروزه از 4 نوع مختلف عمل جراحی برای ایجاد ظاهر بزرگ‌تر برای چشم‌ها استفاده می‌شود. برای عمل زیبایی درشت کردن چشم بر اساس شرایط می‌توان یکی از این چهار روش یا ترکیبی از آنها را برای بیمار مورد استفاده قرار داد:

 • ایجاد شکاف در گوشه داخلی چشم
 • عریض کردن پلک پایین (برای موارد چشم بادامی یا افتادگی چشم)
 • جراحی گوشه خارجی پلک
 • جراحی افتادگی پلک یا پتوز

ایجاد شکاف در گوشه داخلی چشم

ایجاد شکاف در گوشه داخلی چشم (که اغلب به آن کانتوپلاستی میانی گفته می‌شود) با تغییر وضعیت پوست در ناحیه داخلی گوشه چشم انجام شده و در عمل اصلاح شرایطی را به همراه دارد که در اصطلاح به آن چشم مغولی (Mongolian fold) می‌گویند. این نوع چشم معمولاً در بین مردم ساکن در قاره آسیا و نیز ژاپنی‌ها مشاهده می‌شود. این درمان نه تنها می‌تواند ظاهر چشم را اصلاح کند، بلکه علاوه بر این بر احساس منتقل شده از طریق چشم‌ها نیز تاثیر می‌گذارد. به این ترتیب امکان بزرگ کردن چشم های بیمار و نزدیک کردن آنها به مرکز صورت فراهم شده و ظاهر چشم شباهت بیشتری به افراد اروپایی پیدا خواهد کرد.

عریض کردن پلک پایین

در این درمان عرض چشم به صورت عمودی افزایش پیدا می‌کند. این درمان بطور خاص برای عریض کردن ناحیه خارجی چشم‌ها استفاده می‌شود. با توجه به اینکه شکاف‌های مورد نیاز برای این درمان در ناحیه ملتحمه و داخل پلک ایجاد می‌شوند، جراحی بر روی صورت بیمار پس از درمان باقی نخواهد ماند.

جراحی پلک بالا (بلفاروپلاستی)

شگرد اول، به کارگیری عمل بلفاروپلاستی یا عمل جراحی پلک بالا است. در عمل جراحی بلفاروپلاستی، پوست پلک بالایی چشم عقب کشیده می شود و باعث می شود که فاصله بین پلک بالا و پایین در حالی که چشم ها باز است بیشتر شود. به علاوه با این عمل فشار وارده بر مژه ها برداشته شده و به آنها این امکان را میدهد که انحنایی طبیعی به سمت بالا پیدا کرده و طولانی تر به نظر برسند و چشم های نیز بزرگ تر و درخشان تر به نظر خواهند آمد.

جراحی پلک پایین (بلفاروپلاستی)

در عمل جراحی استاندارد بلفاروپلاستی پلک پایین، یک شکاف حدود یک سانتیمتری در قسمت جانبی بیرونی گوشه چشم ایجاد می شود و در زیر چشم در امتداد خط مژه امتداد می یابد. پوست و عضلاتی که اطراف چشم را پوشاندهاند بلند شده و بافت های زیرین و سه لایه پاکت چربی پلک پایینی قابل دسترس می شوند. چربی اضافی، خارج شده یا جابجا می شود و یا هر دو عمل انجام می شود تا کیسه های و حلقه های سیاه اطراف چشم از بین بروند. معمولاً مقدار کمی پوست و چربی اضافی برداشته می شود که میزان آن بسیار کمتر از آن مقداری که از پلک بالایی برداشته می شود.

عوارض


پس از تمام عمل‌های جراحی امکان بروز عوارض وجود دارد، عمل زیبایی درشت کردن چشم نیز از این قاعده مستثنی نیست. بیمار در موارد نادر واکنش شدیدی به بی‌حسی نشان می‌دهد و گاهی احتمال بروز عفونت افزایش می‌یابد. چنانچه بیمار توصیه‌های مربوط به مراقبت پس از عمل را رعایت کند، احتمال بروز عوارض به حداقل می‌رسد. از بیماران خواسته می‌شود که از چند هفته قبل از جراحی داروهای ضدالتهاب مصرف نکنند، چون این داروها بر روند لخته شدن خون اثر می‌گذارد. سیگار کشیدن نیز برای عروق خونی مضر است و باعث کاهش  خون‌رسانی به بافت‌های بدن می‌شود. بنابراین از بیماران خواسته می‌شود که سیگار را از حداقل دو هفته قبل از عمل ترک کنند. اگر جراحی به درستی انجام نشود، اتصال بین پلک بالا و پایین بدشکل یا گرد می‌شود یا کشیدگی عمودی نامطلوبی در چشم‌های فرورفته ایجاد می‌شود. اگر بیمار از نتیجه عمل رضایت نداشته باشد یا جراحی اولیه منجر به آسیب‌دیدگی شود، باید عمل جراحی دیگری برای رفع نواقص انجام شود.در صورتی که عمل اپی‌کانتوپلاستی توسط جراح ماهر و مجرب انجام گیرد،‌ روشی بی‌خطر و با نرخ موفقیت و رضایت بالا خواهد بود. هرچند مانند هر روش جراحی دیگر،‌ ممکن است خطرات جراحی کشیده کردن چشم و عوارض احتمالی وجود داشته باشد. برخی خطرات احتمالی که بیمار باید در نظر داشته باشد، عبارتند از:

 • جای زخم– امروزه عمل اپی‌کانتوپلاستی را می‌توان با استفاده از تکنیک‌های خاص انجام داد که در آن از برش‌های مخفی استفاده می‌شود تا از ایجاد جای زخم بعد از عمل جلوگیری شود. با این حال همچنان خطر بروز زخم‌های غیرمنتظره وجود دارد. جای زخم‌ها ممکن است به مدت چند ماه قابل ملاحظه باشند و در نهایت در طول زمان بهبود پیدا کنند.
 • آلرژی– حساسیت به داروی بی‌حس کننده یا بخیه‌ها از عوارض احتمالی می‌باشد اما بسیار غیر محتمل است. معمولاً پیش از عمل بر روی پوست آزمایشی جهت تعیین وجود آلرژی انجام می‌گیرد تا از این گونه عوارض جلوگیری شود.
 • نتایج نامطلوب- با اطمینان حاصل کردن از انتخاب جراح پلاستیک واجد شرایط و مجرب جهت انجام این عمل می‌توان به آسانی از بروز نتایج ناامید کننده جلوگیری کرد.
 • عفونت– این عارضه نیز که بسیار نادر می‌باشد ممکن است در صورتی که برش‌ها آلوده شوند،‌ رخ دهد که به آسانی و با استفاده از آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی یا موضعی برطرف می‌شود.

  هزینه


  در حقیقت هزینه‌ عمل درشت کردن چشم (کانتوپلاستی) بسته به اینکه به کدام پزشک جراح مراجعه کنید، متغیر خواهد بود. جراحی کانتوپلاستی یک عمل زیبایی محسوب می‌شود که باید هزینه آن را شخصاً به طور کامل بپردازید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *