عمل تنگ کردن یا رفع گشادی واژن پس از زایمان

عمل لابیاپلاستی یا کوچک کردن لابیا و همچنین عمل واژینوپلاستی یا جوانسازی واژن (تنگ کردن واژن) دو عمل جراحی اصلی هستند که برای ناحیه واژن انجام می‌شوند. در عمل لابیا پلاستی، لب‌های داخلی واژن که در دوطرف دهانه‌ی واژن قرار دارد کوچک می‌شود و شکل آن بهبود داده می‌شود. در عمل واژینوپلاستی نیز دیواره‌های داخلی واژن تغییر داده می‌شوند و فرم عضلات آن ناحیه بهبود داده می‌شود و تنگ می‌شود تا حفره‌ی واژن، بافتی منسجم‌تر پیدا کند و تنگ شود. به دلیل خطرها و عوارض بسیار زیاد این دو عمل جراحی و نیز هزینه عمل تنگ کردن واژن و درد آنها، در سال‌های اخیر استفاده از لیزر مونالیزا تاچ به عنوان روش جایگزین، مطرح شده و مورد استفاده قرار گرفته است. در این مقاله به معرفی این لیزر برای رفع گشادی واژن و چگونگی عملکرد آن می‌پردازیم.

خطرات و عوارض احتمالی جراحی واژن چیست؟


همیشه با عمل‌های جراحی، خطر بروز عوارض جانبی وجود دارد. عوارض تنگ کردن واژن می‌تواند شامل عفونت (مانند عفونت مجاری ادراری)، واکنش به مواد بیهوشی، تجمع خون یا مایعات در زیر پوست (هماتوم)، خونریزی شدید، آسیب‌های عصبی و همچنین نتایج نامناسب جراحی و ظاهر ناخوشایند لابیا ‌باشد.

بعد از لابیا پلاستی و واژینوپلاستی، ادرار کردن برای بیمار بسیار مشکل و احتمالا با درد و سوزش همراه خواهد بود، چرا که مایع ادرار از روی زخم جراحی عبور می‌کند. برای رفع این مشکل می‌توان در زیر دوش عمل ادرار را انجام داد و یا ناحیه مورد نظر را با آب ولرم شست و شو داد.

جوانسازی واژن با لیزر مونالیزاتاچ: جایگزین مناسب عمل‌های جراحی جوانسازی واژن


لیزر مونالیزا تاچ یک روش اختصاصی جوانسازی ویژه برای خانم‌ها است که بیشترین کاربرد را در بهبود بافت واژن و کارایی آن دارد. لیزر مونالیزا تاچ تنها یک روش درمان زیبایی نیست، این روش، بهترین درمان برای بی‌اختیاری ادرار است و به تقویت عضلات دیواره‌ی واژن و بهبود تجربه‌ی رابطه‌ی جنسی کمک می‌کند.مونالیزا‌تاچ، ایده‌ال‌ترین روش برای زنانی است که قبلا بچه‌دار شده‌اند و عضلات پرینئال (میان‌دوراهی) آن‌ها شل شده است، همچنین زنانی که دچار آتروفی واژن و مشکلات ناشی از آن شده‌اند و می‌خواهند کیفیت زندگی خود را به حالت قبل بازگردانند. تاکنون، نتایج موثر این روش درمانی، زندگی بسیاری از زنان را متحول کرده است.

روش لیزر مونالیزاتاچ چگونه عمل می‌کند؟


روش لیزر مونالیزاتاچ یک روش درمان غیرتهاجمی است که برای از بین بردن مشکلات واژن یا آتروفی واژن و بازیابی قابلیت ارتجاعی آن از لیزر CO2 فراکشنال استفاده می‌کند. آتروفی و خشکی واژن مشکلاتی هستند که اغلب در زمان بروز و بعد از بروز دوران یائسگی و بر اثر تغییرات هورمونی در بدن زنان ایجاد می‌شوند. در این روش سر لیزر در درون واژن قرار داده می‌شود و سپس پالس‌های لیزر که به سطح داخلی دیواره‌ی واژن تابانده می‌شوند، موجب تحریک بافت داخلی واژن به تولید کلاژن بیشتر می‌شوند. بازسازی بافت دیواره‌ی واژن، به خودی خود موجب افزایش رگ‌های خونی در دیواره‌ی واژن می‌شود و در نتیجه کارایی طبیعی واژن را بهبود می‌دهد.

درمان با مونالیزا تاچ چگونه انجام می‌شود؟


لیزرمونالیزا تاچ یک روش درمان سرپایی است و کل جلسه‌ی درمانی تنها ۳۰ دقیقه طول می‌کشد. معمولا برای رسیدن به بهترین نتایج ممکن، سه جلسه لیزردرمانی برای بیماران توصیه می‌شود. جوانسازی واژن با لیزر، عمل دردناکی نیست، اما می‌توان برای اطمینان قبل از انجام لیزر درمانی، یک کرم بی‌حس کننده و خنک‌کننده به ناحیه مورد نظر زد. بعد از اتمام لیزردرمانی، بیماران باید تا دو روز از داشتن مقاربت جنسی خودداری کنند، اما در سایر موارد می‌توانند تمامی فعالیت‌های عادی و روزمره خود  را ادامه دهند.

نتایج مورد انتظار


لیزرمونالیزا تاچ به نحو بسیار موثری حجم عضلانی و میزان قدرت و کنترل عضلانی در دیواره واژن را بهبود می‌دهد. این نتایج در اثر تحریک مخاط واژن به بازسازی و تولید سلول‌های جدید ایجاد می‌شود. این روش همچنین موجب تنگ شدن واژن و کم شدن قطر داخلی و خارجی واژن می‌شود و بافت عضلات پرینئال را احیا می‌کند. اثرات مثبت این روش درمانی می‌تواند کیفیت زندگی بیماران را بهبود دهد.

مزایای روش لیزر مونالیزاتاچ چیست؟


لیزر مونالیزا تاچ موجب بازسازی و احیای بافت واژن و  بازیابی کارایی آن می‌شود (جوانسازی واژن) که این امر نیز موجب مقابله با علائم ناشی از آتروفی واژن می‌شود که مشکلی بسیار شایع در بین زنانی است که در دوران یائسگی به سر می‌برند. به دلیل تاثیر لیزر بر عوامل ایجادکننده‌ی خشکی و کاهش مخاط در داخل واژن،  این روش موجب برطرف شدن خارش و سوزش واژن و درد در هنگام دخول می‌شود. نحوه‌ی تعامل لیزر با بافت داخلی واژن، در واقع بهترین راه برای تحریک بافت واژن به تولید کلاژن بیشتر در دیواره‌های واژن و مرطوب شدن واژن می‌باشد و در نتیجه با اعمال این درمان، کارایی واژن به حالت قبل باز می‌گردد. انجام این روش درمانی می‌تواند برای زنان بسیار موثر بوده و می‌تواند علاوه بر بهبود کیفیت زندگی و سطح اعتماد به نفس زنان، کیفیت رابطه جنسی و لذت جنسی را نیز برای آنان بیشتر کند.

روش لیزر مونالیزا تاچ، بیشتر از همه برای چه زنانی مفید است؟


این روش برای تمام زنانی که می‌خواهند علائم واژینال ناشی از کاهش سطح استروژن در بدن خود را درمان کنند یا از آن پیشگیری کنند، مناسب است. کاهش سطح استروژن می‌تواند بر اثر یائسگی باشد و یا بعد از زایمان یا بعد از درمان سرطان و بعد از ابتلا به اختلال غذا یا آنورکسی، ایجاد شود. علائم شایع ناشی از کاهش سطح استروژن عبارتند از خشکی واژن، کاهش قابلیت ارتجاعی دیواره‌ی واژن، درد در هنگام مقاربت جنسی و بی‌اختیاری ادرار خفیف.

روش لیزر مونالیزا تاچ روشی بسیار ایده‌ال برای کسانی است که به دنبال روشی ایمن‌تر و کم‌تهاجمی‌تر نسبت به روش‌های درمانی معمول مانند جراحی و دارودرمانی هستند. البته به خاطر داشته باشید که هیچ کس بهتر از پزشک شما نمی‌تواند شما را در مورد بهترین روش درمان و مناسب بودن روش لیزر مونالیزاتاچ برای شما، راهنمایی کند. پس قبل از اقدام به انجام هر درمانی با پزشک خود مشورت کنید.

آیا این روش خطرات یا عوارضی دارد؟


اغلب زنان بعد از انجام لیزردرمانی عوارض جانبی بسیار خفیفی مانند قرمزی یا تورم بسیار کم دارند که کاملا موقتی است و سریعا برطرف می‌شود. ممکن است درد یا ناراحتی بسیار خفیفی نیز احساس شود که معمولا به سرعت برطرف می‌شود.

چند جلسه لیزردرمانی نیاز است؟


این موضوع بستگی به این دارد که علائم شما تا چه حد شدید هستند. ما معمولا انجام ۱ تا ۳ جلسه‌ی درمانی با فواصل ۴۰ تا ۶۰ روزه را به بیماران پیشنهاد می‌دهیم و بعد از آن نیز توصیه می‌کنیم که برای حفظ نتایج درمانی هر سال یک بار لیزردرمانی مجددا تکرار شود. در بسیاری از موارد، تعیین تعداد جلسات درمانی به نظر متخصص زنان بستگی دارد که بعد از معاینه دقیق و ارزیابی وضعیت شما، بهترین برنامه‌ی درمانی مناسب برای شما را تجویز می‌کند.

بهبودی بعد از درمان چگونه است؟


اغلب زنان می‌گویند که طی چند روز بعد از اولین جلسه‌ی لیزردرمانی کمی احساس ناراحتی می‌کنند، اما اغلب افراد بعد از گذشت ۱ تا نهایتا ۳ روز، روند عادی زندگی خود را دوباره از سر می‌گیرند. ممکن است پزشکتان به شما توصیه کند که  در طی دوره‌ی بهبودی از بلند کردن اجسام سنگین و انجام برخی فعالیت‌های خاص دیگر، مانند گرفتن دوش با آب دغ یا انجام تمرینات ورزشی پرفشار، خودداری کنید. پزشک شما تمامی توصیه‌های لازم را برای داشتن ریکاوری سریع  به شما می‌کند.

نتایج این درمان چقدر ماندگاری دارند؟


نتایج این روش درمانی حتی بلافاصله بعد از اولین جلسه‌ی درمانی نیز مشهود هستند، اما این نتایج طی چند ماه بعد از جلسات درمانی به تدریج بهبود می‌یابند. تاثیر لیزر بر بافت واژن و تحریک آن به بازسازی و تولید کلاژن بیشتر، بین ۴۰ تا ۶۰ روز همچنان ادامه دارد و بعد از این زمان است که توصیه می‌شود، درمان بعدی انجام شود.

چه مدت بعد از درمان می‌توانم زندگی عادی و روزمره را دوباره ادامه دهم؟


معمولا توصیه ما این است که ۳ الی ۴ روز بعد از لیزردرمانی، مقاربت جنسی نداشته باشید. در هر مورد خاصی، بستگی به پزشک شما دارد که با توجه به وضعیت شما بعد از لیزردرمانی، توصیه‌های لازم را در مورد نحوه‌ی گذراندن دوره‌ی ریکاوری به شما بکند .


0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *