بلفاروپلاستی

در عمل جراحی زیبایی پلک چشم (بلفاروپلاستی)، پلک‌های پایین و بالای چشم برای بازیابی ظاهر جوان چشم‌ها و گاهی اوقات نیز به منظور بهبودی میدان دید تحت عمل جراحی قرار گرفته و اصلاح می‌شوند. عمل جراحی پلک بالای چشم باعث می‌شود که افتادگی این پلک از بین برود. در عمل جراحی پلک پایین چشم، تورم و پف چشم برطرف می‌شود. بیشتر بیماران پس از انجام موفقت آمیز عمل پلک چشم، ظاهری جوان‌تر و شاداب‌تر پیدا می‌کنند.

 

نشانه‌های پیری و افزایش سن معمولاً ابتدا در اطراف چشم‌ها ظاهر می‌شوند زیرا پوست پلک‌ها و فاسیای زیر آن بسیار نازک هستند. عوامل متعددی وجود دارند که باعث افتادگی پلک‌های پایین و بالای چشم می‌شوند. از برخی از این عوامل می‌توان به عوامل ژنتیکی مانند ضخامت پوست و عوامل محیطی مانند قرار گرفتن در معرض نور خورشید و این که آیا فرد سیگار می‌کشد یا نه اشاره کرد. افتادگی پوست پلک چشم یکی از نگرانی‌های شایع افراد است و به همین دلیل عمل جراحی زیبایی پلک چشم یکی از شایع‌ترین عمل‌های جراحی صورت است. متخصصین کلینیک زیبایی رازی با بهره‌گیری از دانش پزشکی روز دنیا به شما کمک خواهند کرد که ظاهری جوان‌تر و زیباتر داشته باشید.

انواع افتادگی پلک و راه درمان آنها


 درماتوکالیز

درماتوکالیز به دلیل وجود پوست اضافی ایجاد شده و باعث پف‌آلودگی و افتادگی پلک‌ها می‌شود. بلفاروپلاستی یک روش درمانی برای رفع درماتوکالیز و پرولاپس چربی است. در این روش درمانی، پوست، عضلات و چربی اضافی پلک‌ها برداشته می‌شود. این عمل با بسته شدن آرام پلک حین عمل جراحی سنجیده می‌شود تا پزشک مطمئن شود که پلک پس از تکمیل عمل و بهبودی به طور کامل بسته می‌شود. بلفاروپلاستی برای درمان درماتوکالیز و پرولاپس ناشی از چربی باعث ایجاد چین کوچکی روی پوست می‌شود که مشابه آن چیزی است که در چشم نرمال اتفاق می‌افتد.

پتوز

پتوز، افتادگی پلک چشم است. این افتادگی به دلیل وجود پوست اضافی نیست بلکه به دلیل ضعف تاندون‌هایی است که پلک‌ها را بالا نگه می‌دارند. پتوز با کوتاه کردن و اتصال مجدد عضلات باعث بالا رفتن پلک‌ها و اصلاح وضعیت می‌شود. این عمل ممکن است بسته به نیاز و تمایلات مشتری به تنهایی یا همراه با عمل بلفاروپلاستی انجام شود.

 پرولاپس چربی

پرولاپس چربی زمانی اتفاق می‌افتد که بافت اطراف چشم شل شده و باعث شود که بافت چربی بیرون زده و حالتی برجسته پیدا کند. این تغییر معمولاً به دلیل افزایش سن رخ می‌دهد و با افتادگی پلک‌ها همراه است.

 پتوز ابرو

تغییرات ناشی از افزایش سن باعث افتادگی و شل شدگی ابروها می‌شوند که با افتادگی پلک‌ها همراه است و به آن پتوز ابرو گفته می‌شود. پتوز ابرو را می‌توان با برداشتن پوست اضافی و بافت زیر جلدی (بافت زیر سطح پوست) اصلاح کرد. این عمل درست در بالای ابرو و در وسط پیشانی (در چین و چروک‌های طبیعی پیشانی)، در خط رویش موها یا در پوست سر انجام می‌شود.

 چه تفاوتی بین عمل جراحی بلفاروپلاستی زیبایی و بلفاروپلاستی عملکردی وجود دارد؟


در عمل جراحی زیبایی پلک چشم، پوستِ افتاده و شل شده برداشته می‌شود و در نتیجه ظاهر فرد جوان‌تر به نظر می‌رسد. انجام عمل بلفاروپلاستی عملکردی زمانی ضرورت می‌یابد که افتادگی پوست بسیار زیاد باشد و در میدان دید فرد اختلال ایجاد کند. بلفاروپلاستی عملکردی، نتایج زیبایی خوبی نیز به همراه خواهد داشت.

چه کسانی واجد شرایط قرار گرفتن تحت عمل جراحی پلک چشم هستند؟


 هر بیماری که از سلامت عمومی کافی برخوردار باشد و علائم پیری و افزایش سن روی پلک‌های او دیده شود می‌تواند تحت این عمل جراحی قرار گیرد. این علائم شامل چین و چروک و افتادگی پوست و همچنین پف کردن یا گودی زیر چشم می‌شود. افرادی که به دلیل افتادگی پوست دچار مشکلات دید هستند نیز می‌توانند تحت این عمل جراحی قرار گیرند. بیشتر بیماران تمایل دارند در سنین چهل سالگی یا بعد از آن تحت این عمل قرار گیرند اما برای انجام این عمل جراحی، محدودیت سنی وجود ندارد و اگر بیمار از سلامت کافی برخوردار باشد می‌تواند تحت این عمل جراحی قرار گیرد. برخی بیماران که در اطراف چشم خود چربی اضافی دراند و این چربی باعث سیاهی و گودی زیر چشم آنها شده است نیز ممکن است با مشکلاتی روبرو باشند؛ حتی در سنین 20 سالگی.

 چگونه باید برای انجام این عمل جراحی آماده شد؟


پزشک به شما یک دستورالعملی مفصل در مورد اقداماتی که باید قبل از انجام عمل جراحی پلک چشم انجام دهید می‌دهد. این دستورالعمل شامل پرهیز از مصرف داروهایی است که باعث افزایش خونریزی و کبودی می‌شوند بوده و دران نکاتی در مورد ترک استعمال دخانیات از چند هفته قبل از انجام عمل جراحی و آماده کردن شرایط منزل برای دوران بهبودی ارائه شده است. معمولاً بهتر است در روزهای قبل از انجام عمل جراحی بلفاروپلاستی، کارهای خود را انجام دهید و نسخه‌های خود را نیز تهیه کنید. پزشک به شما خواهد گفت که در روز عمل چه چیزی بپوشید و از چه مدت قبل از انجام عمل جراحی، چیزی نخورید و نیاشامید.

 آیا اسکارهای ناشی از انجام این عمل جراحی جلب توجه می‌کنند؟


خیر. پزشک در عمل جراحی پلک پایین چشم، شکاف‌ها را در چین‌های پلک پایین مخفی می‌کند بنابراین کاملاً مخفی و پنهان هستند. در عمل جراحی پلک بالای چسم نیز شکاف‌ها در چین‌های طبیعی پوست پلک استتار می‌شوند و در نتیجه دیده نمی‌شوند. به علاوه، یک پزشک پیدا کنید که در مورد بهبودی زخم‌ها و جلوگیری از باقی ماندن اسکار تحقیق فراوان کرده باشد و از روش‌های دقیق جراحی برای کوچک‌تر کردن شکاف‌های مورد نیاز برای انجام عمل جراحی و کمک به تسریع روند بهبودی استفاده کند.

 آیا جایگزینی برای این عمل وجود دارد؟


برخی فرایندها می‌توانند به بهبود ظاهر چین و چروک‌ها و رنگ پوست اطراف چشم کمک کنند اما برای از بین بردن افتادگی و پوست اضافی، عمل جراحی پلک چشم بهترین گزینه است. پزشک گاهی اوقات ممکن است تزریق بوتاکس، پیوند چربی یا تزریق ژل‌های پوستی را برای رفع چین و چروک‌ها در اطراف چشم و لایه‌برداری به وسیله لیزر را برای بهبود رنگ پوست توصیه نماید. همچنین وی ممکن است به شما توصیه کند که عمل جراحی پلک چشم را همراه با لیفت ابرو انجام دهید تا قسمت بالای صورت شما به طور کامل جوان‌سازی شود. پزشک در مورد همه این گزینه‌ها با شما صحبت می‌کند و ممکن است انجام روش‌های درمانی دیگر را نیز در جلسه مشاوره به شما پیشنهاد نماید.

 زمان‌بندی دوران بهبودی و نقاهت پس از انجام عمل جراحی پلک چشم (بلفاروپلاستی)


اطلاع داشتن از زمان‌بندی دوران بهبودی پس از انجام عمل جراحی به تسریع روند بهبودی و دست‌یابی به نتایج مطلوب‌تر کمک می‌کند.

روز اول – 24 ساعت اول پس از انجام عمل جراحی

در بیشتر موارد، عمل جراحی پلک چشم به عنوان یک عمل سرپایی انجام می‌شود بنابراین زمانی که اثرات بیهوشی از بین رفت شما می‌توانید به منزل خود یا هتل مراجعه کنید. بینایی شما کمی تار می‌شود و چشم‌های شما به وسیله گاز استریل پانسمان می‌شود بنابراین باید یک نفر همراه شما باشد که شما را به منزل برساند.

•    همانند بیشتر عمل‌های جراحی زیبایی صورت، در 24 ساعت اول پس از عمل باید از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کرده و در رختخواب در حالی که سر خود را بالا نگه می‌دارید استراحت کنید. می‌توانید از دو بالش سفت برای بالا نگه داشتن سر خود استفاده کنید. سعی کنید سر خود را خیلی به سمت طرفین نچرخانید و به پشت بخوابید.

•    پلک‌های چشمان شما ممکن است کمی سخت و متورم شده باشند. بسیار مطلوب است که تا مدت سه روز پس از انجام عمل جراحی بلفاروپلاستی، روی چسمان خود یک گاز خنگ قرار دهید.

•    از قطره‌ها یا پمادهای چشمی مطابق دستور جراح استفاده کنید. هر گونه ناراحتی را می‌توان با استفاده از داروهای مسکن بدون نیاز به نسخه پزشک مانند تایلانول برطرف کرد. همچنین شما می‌توانید از کمپرس‌های سرد سبک مانند بسته ذرت یا نخود یخ‌زده یا بسته‌های یخ مخصوص چشم روی چشم‌های خود استفاده کنید البته باید این بسته‌ها در کیسه‌های پلاستیکی تمیز و استریل قرار داشته باشند.

 هفته اول پس از انجام عمل جراحی پلک چشم

در هفته اول پس از انجام عمل جراحی بلفاروپلاستی ممکن است چشم‌های شما دچار تورم شده و پف داشته باشند. این کاملاً طبیعی است و بخشی از فرایند بهبودی پس از عمل است و ظرف مدت 7 تا 10 روز از بین می‌رود. شکاف‌های اطراف چشمان شما ممکن است صورتی رنک شده و کاملاً مشهود باشند و پلک‌های شما نیز به مدت چند روز بیحس باشند. چشم‌های شما ممکن است خیس، خشک و حساس به نور باشند. همچنین ممکن است شما کمی حساسیت و کبودی در اطراف چشم خود داشته باشید که باعث گودی و سیاهی دور چشم شما می‌شود.

برخی نکات که می‌توانید برای کاهش تورم اطراف چشم خود به کار ببرید عبارتند از:

•    خوابیدن در حالی که دو بالش زیر سر خود قرار می‌دهید •    استفاده از یخ و کمپرس سرد – به خصوص در اولین روزهای پس از عمل •    عدم استفاده از لنزهای تماسی در هفته اول پس از عمل اما استفاده از عینک اشکالی ندارد •    نوشیدن مقادیر زیادی آب و مایعات و پرهیز از نوشیدن الکل •    مصرف غذاهای سبک و کم‌نمک •    استراحت، استراحت و استراحت بیشتر ممکن است شما دچار دوبینی یا تاری دید در روزهای اول پس از عمل جراحی پلک چشم شوید. از عینک‌های آفتابی به خصوص در زمان‌هایی که بیرون از منزل هستید استفاده کنید.

 چند ماه بعدی …

معمولاً بیماران ما یک تا دو هفته مرخصی می‌گیرند. اگر شما می‌توانید زمان بیشتری مرخصی بگیرید بهتر است این کار را انجام دهید اما حداقل دو هفته استراحت کافی است. پس از این مدت شما می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود پرداخته و البته باید از قرار گرفتن در معرض استرس‌های غیرضروری پرهیز کنید. ظرف چند هفته اول پس از عمل باید از خیره شدن به صفحات مانیتور کامپیوتر، موبایل، تلویزیون و آی پد. پرهیز کنید زیرا باعث خشکی چشم می‌شود.

از دویدن، باشگاه رفتن، شنا کردن یا انجام هرگونه تمرین ورزشی سنگین حداقل به مدت 2 هفته پس از انجام عمل جراحی پلک چشم پرهیز کنید. همچنین از خم شدن یا بلند کردن اجسام – که هر دو حرکت، جریان خون را در چشم افزایش می‌دهند – خودداری کنید. می‌توانید تمرینات سبک کششی را انجام دهید اما از انجام حرکاتی که نیاز دارند سر شما پایین‌تر از سطح قلب قرار گیرد خودداری کنید. دو هفته پس از انجام عمل می‌توانید به طور خفیف آرایش کنید و از لنزهای تماسی استفاده کنید. در بیرون از منزل و به منظور محافظت از چشم در برابر اشعه نور خورشید و باد باید از عینک آفتابی استفاده کنید.

شش هفته پس از انجام عمل می‌توانید نتایج نهایی عمل پلک چشم‌های خود را مشاهده کنید. در این مرحله، برخی تورم‌های جزئی ممکن است هنوز وجود داشته باشند زیرا بافت‌ها و عضلات کوچک اطراف چشم خود را با جراحی سازگار می‌کنند. در این نقطه، شما می‌توانید ظاهر جدید چشم‌های خود را ببینید. چشم‌های شما جوان‌تر و شاداب‌تر شده‌اند – نتیجه صبور بودن شما این است که از مزایای این عمل جراحی بهره‌مند شده و دوران بهبودی خود را به طور کامل گذرانده‌اید.

 اثرات ایجاد شده پس از انجام عمل جراحی پلک چشم تا چه مدت دوام دارند؟


 با این که هیچ عمل جراحی زیبایی نمی‌تواند اثرات افزایش سن و پیری را به طور کامل متوقف کند اما عمل بلفاروپلاستی ظاهر جوان شما را بازمی‌گرداند. شما می‌توانید با مراقبت از خود در برابر نور خورشید و مراقبت از پوست خود، نتایج حاصل از این عمل را حفظ کرده و طول مدت آن را افزایش دهید. همچنین شما می‌توانید با استفاده از روش‌های کم تهاجمی مانند درمان‌های لیزری، پیوند چربی و تزریق بوتاکس و ژل در سال‌های پس از انجام عمل جراحی، دوام نتایج حاصل از این عمل را افزایش دهید.

 محدودیت‌ها


عمل بلفاروپلاستی محدودیت‌هایی دارد به طور مثال با انجام این عمل جراحی می‌توان از شدت سیاهی زیر چشم کاست ولی نمی‌توان آن را به طور کامل از بین برد، ممکن است پس از انجام عمل جراحی پلک چشم، کیسه‌های گونه و کیسه‌های کوچک مایع در زیر پلک چشم، عدم تقارن و چین و چروک‌های اطراف چشم و چین و چروک‌های ریز در زیر پوست پلک پایین چشم ایجاد شوند. افتادگی ابرو نیز پس از انجام عمل بلفاروپلاستی اصلاح نمی‌شود.

 خطرات احتمالی


به ندرت بیمار پس از انجام این عمل دچار عوارض می‌شود. برخی از عوارض احتمالی عبارتند از عدم تقارن، خونریزی، عفونت، تاری دید، دوبینی، نابینایی، افتادگی پلک بالا و پایین، گرد شدن گوشه چشم و سندرم خشکی چشم. با این که این عوارض معمولاً موقتی هستند اما می‌توانند باعث آزار و ناراحتی شدید بیمار شده و ممکن است در زندگی روزمره او اختلال ایجاد کنند. زوائد جزئی پوست پلک چشم ممکن است باقی بمانند یا پف‌آلود بودن چشم‌ها ادامه یابد و همچنین ممکن است پلک بیرون بزند و در موارد بسیار نادر ممکن است برای اصلاح این عوارض نیاز به انجام عمل‌های جراحی ترمیمی باشد.

 هزینه انجام عمل جراحی پلک چشم چقر است؟


هزینه‌ها متغیر است و به خود عمل و این که پلک پایین یا پلک بالا یا هر دو پلک تحت عمل جراحی قرار گیرند بستگی دارد.

 سؤالات متداول


آیا سن من برای انجام این عمل جراحی بسیار کم است؟

بیشتر بیماران که افتادگی پلک چشم دارند به بیماری‌های مادرزادی مبتلا هستند و در سنین بیست سالگی می‌توانند تحت عمل جراحی پلک بالای چشم قرار گیرند اما بیشتر آنها تا میانه دهه 30 زندگی خود یا حتی بعد از آن نیز صبر کنند. پف زیر پلک چشم یک عارضه عمومی است و معمولاً با افزایش سن به وجود میابد و تعیین سن دقیق برای انجام این عمل معمولاً به عوامل ارثی بستگی دارد.

 

اگر من عمل جراحی لیزیک یا عمل‌های جراحی دیگر را برای درمان عیوب انکساری چسم انجام داده باشم چه باید بکنم؟

بیمارانی که پس از انجام عمل‌های اصلاحی عیوب انکساری از عینک استفاده نمی‌کنند، گودی‌های زیر چشمشان که قبلاً در زیر عینک مخفی بود الان نمایان می‌شود. بیمارانی که عمل‌های جراحی اصلاح بینایی را قبلاً با موفقیت انجام داده‌اند می‌توانند تحت این عمل جراحی نیز قرار گیرند. پزشکان معمولاً توصیه می‌کنند که این عمل 3 تا 6 ماه پس از عمل‌های جراحی اصلاح عیوب انکساری انجام شود.

انجام عمل جراحی پلک چشم چقدر طول می‌کشد؟

هر عمل متفاوت است و کل زمان انجام عمل جراحی به این که پلک بالا، پلک پایین یا هر دو پلک مورد جراحی قرار می‌گیرند بستگی دارد. در بیشتر موارد این عمل بین 1 تا 2 ساعت طول می‌کشد.

چه نوع بیهوشی برای انجام این عمل جراحی به کار برده می‌شود؟

زمانی که عمل جراحی پلک بالا به تنهایی انجام می‌شود، بیهوشی موضعی همراه با داروهای آرامش‌بخش برای راحتی بیمار کافی است و نیازی به بیهوشی عمومی نیست. اگر هر دو پلک پایین و بالای چشم جراحی می‌شوند، بیمار باید تحت بیهوشی عمومی قرار گیرد.

 


مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان