علت و درمان تعریق زیاد بدن (زیر بغل،کف دست وپا)

تعریق برای کنترل دمای بدن در طول انجام فعالیت‌های فیزیکی و در محیط‌های گرم و داغ ضروری بوده و همچنین پاسخ طبیعی بدن به افزایش دما یا اضطراب است. تعریق توسط سیستم عصبی سمپاتیک تنظیم می‌شود. تقریباً در ۱% از افراد، این سیستم پرکار بوده و در سطح بسیار بالایی عمل می‌کند، که علت تعریق زیاد در زمان‌های نامناسب و بسیار بیشتر از مقدار مورد نیاز برای حفظ دمای طبیعی بدن می‌شود. به این عارضه که در مناطق مختلف بدن رخ می‌دهد، تعریق یا عرق کردن زیاد بدن گفته می‌شود. این عارضه تمامی نژاد‌ها و هر دو جنسیت را به یک اندازه درگیر می‌کند.خیسی و لکه زدن لباس‌ها، رطوبت ناخوشایند دست‌ها و بد بو شدن ناگهانی کفش‌ها، ناتوانی در درست به دست گرفتن اشیائی مثل خودکار، سرد و مرطوب بودن دست در هنگام دست دادن، آسیب رساندن به صفحه کلیدها و مشکل در کار با کاغذ و فلزات، زندگی مبتلایان به تعریق زیاد را سخت می‌کند. در نتیجه فرد دچار افسردگی، کاهش اعتماد به نفس و تنهایی می‌شود.

تعریق بیش‌ازحد به چه معناست؟


تعریق بیش‌ازحد یا هایپرهیدروز به معنی زیادتر بودن میزان عرق ترشح‌شده از حد عادی آن است. راه‌حل‌های متعددی برای رفع این مشکل وجود دارند. در این عارضه، بدن بدون توجه به نیازهای سیستم تثبیت دمای خود، مقدار زیادی عرق ترشح می‌کند. تعریق بیش‌ازحد معمولاً در افراد یک خانواده دیده‌شده و بنابراین عارضه‌ای ژنتیکی در نظر گرفته می‌شود. این عارضه بیشتر در آقایان دیده می‌شود ولی برخی از خانم‌ها را نیز درگیر خود می‌کند. از مناطق شایع درگیر این عارضه می‌توان به عرق زیر بغل،کف دست‌ها، پاها و صورت را نام برد. باوجود بی‌خطر بودن این عارضه، وجود آن می‌تواند ناراحت‌کننده و شرم‌آور باشد. در ادامه راهکارهایی برای درمان عرق کردن زیاد ارائه شده است.

انواع تعریق زیاد بدن


تعریق اولیه

 • طبق آمار تعریق اولیه ۱ تا ۳ درصد از افراد را مبتلا می‌کند و تقریباً همواره در حین کودکی یا نوجوانی بروز پیدا می‌کند. ابتلا به آن ممکن است بصورت مورورثی باشد.
 • ممکن است در کل زندگی ادامه داشته باشد و یا با افزایش سن بهبود پیدا کند.
 • غالباً بطور متقارن در زیر بغل، کف دستان یا کف پاها رخ می‌دهد.
 • تعریق معمولاً در شب‌ها کاهش پیدا می‌کند و در حین خوابیدن از بین می‌رود.

تعریق ثانویه

 • تعریق ثانویه کمتر شایع بوده و در هر سنی می‌تواند وجود داشته باشد.
 • به احتمال زیاد در یک طرف بدن و غیرمتقارن یا در کل بدن است.
 • می‌تواند در شب یا هنگام خواب رخ دهد.
 • به علت غدد درون‌ریز یا شرایط عصبی بروز پیدا می‌کند.

درمان


تزریق بوتاکس

 سم بوتولینوم نوع A مانع از انتشار استیل کولین عصبی در محل اتصال عصبی‌ـ‌عضلانی و سلول‌های خودگردان عصبی کولینرژیک می‌شود؛ بنابراین ارتباط غدد عرق زیر بغل را با عصب‌شان قطع می‌کند.تزریق بوتاکس تبدیل به یک درمان کاملاً جاافتاده و در اغلب موارد مؤثرثر برای تعریق زیاد زیر بغل تبدیل شده است. اگرچه تزریق بوتاکس مؤثر است، به نظر می‌رسد موفقیتش کاملاً بستگی به تکنیک متخصص دارد (یعنی ممکن است تزریق‌ها توسط پزشکی انجام شوند و درمان اثر کند، اما در مورد پزشک دیگر این اتفاق نیفتد). اشکالات عمده این روش عبارتند از هزینه تزریق بوتاکس و  نیاز مکرر به انجام دوباره آن. هزینه بوتاکس می‌تواند در هر مکان، بسته به پزشک، محل مطب، واحدهای بوتاکس خریداری شده، سود مورد نظر، تبلیغات مداوم و غیره متفاوت باشد. قیمت بوتاکس در مطب بسیاری از پزشکان، بر اساس هزینه هر واحد بوتاکس خریداری شده محاسبه می‌شود. اما برای سایر پزشکان، قیمت تزریق بوتاکس بر اساس منطقه تزریق است. اگر درمان بوتاکس مؤثر واقع شود، فرقی ندارد که هزینه‌ی بوتاکس برحسب واحد و یا منطقه تزریق باشد. اما اگر می‌خواهید بدانید که دقیقاً چه مقدار باید برای درمان خود پرداخت کنید، لازم است که تعداد واحدهای بوتاکس در هر جلسه‌‌ی درمان و هزینه هر واحد را از پزشک خود بپرسید.

نواحی قابل درمان با بوتاکس

 • زیر بغل:چنانچه از بوتاکس برای درمان عرق کردن زیاد بیش از حد زیر بغل استفاده شود، نتیجه‌ی حاصل از آن ۸۷% کاهش در تعریق خواهد بود. ۲ تا ۴ روز پس از درمان، می‌توان شاهد نتایج آن بود و  تأثیر نهایی آن تا دو هفته قابل‌مشاهده خواهد بود. به‌طورمعمول تأثیر بوتاکس و عدم تعریق حدود ۴ تا ۱۲ ماه ماندگار خواهد بود، اما برخی تحقیقات، تأثیر آن را تا ۱۴ ماه نیز عنوان کرده‌اند.
 • کف دست:در مورد عرق کردن زیاد کف دست‌ها، تحقیقات نشان می‌دهد که بوتاکس می‌تواند ۸۰ تا ۹۰ درصد مؤثر باشد. پس از ۶ ماه نیاز به تکرار تزریق وجود خواهد داشت. تزریق بوتاکس برای کاهش تعریق کف دست‌ها، ممکن است درد و ضعف موقت در دست‌ها ایجاد کند.
 • سروصورت:تزریق بوتاکس به سروصورت به‌خوبی عمل می‌کند، اما تکنیک تزریق آن به مهارت بالایی نیاز دارد. ازاین‌رو، باید به متخصصین با تجربه مراجعه کرد.  یکی از عوارض بوتاکس به سروصورت، به‌منظور درمان تعریق، عدم تقارن مخصوصاً در ناحیه‌ی پیشانی است. این امر زمانی اتفاق می‌افتد که بوتاکس به درون عضلات صورت انتشار یابد. به‌هرحال، این عدم تقارن همواره موقت است و در صورت لزوم می‌توان با تزریق بوتاکس بیشتر، تعادل را برقرار کرد.
 • کف پا:از بوتاکس می‌توان برای درمان تعریق بیش‌ازحد کف پا نیز استفاده کرد، اما درد بیشتری طی تزریق به کف پا گزارش شده است و تحقیقات نشان می‌دهد که تأثیر درمان تعریق کف پا نسبت به سایر بخش‌های بدن کمتر است؛ درواقع براساس اطلاعات آماری به‌دست‌آمده، ۵۰% از مراجعین، از نتایج حاصل از این روش ناراضی هستند.

قبل از  تزریق، هنگام تزریق و پس از تزریق

 

می توان تزریق را در مطب پزشک انجام داد و زمان نسبتا کمی برای تزریق مورد نیاز خواهد بود (یک پزشک با تجربه ی زیاد، می تواند تزریق به زیر هر دو بغل را در 10 دقیقه انجام دهد).  پس از انجام این روش، محدودیتی در کار کردن و فعالیت های تفریحی وجود نخواهد داشت (جز این که در روز تزریق، باید از انجام ورزش های شدید و استفاده از سونا خودداری کرد). طی انجام این روش، از یک سوزن بسیار باریک استفاده می شود تا میزان بسیار کمی بوتاکس درست زیر سطح پوست و به طور مقطع به تمام ناحیه ی تعریق تزریق شود (به شکل شبکه ای و تقریبا هر 1 تا 2 سانتی متر). تعداد تزریق ها، به ارزیابی پزشک از ناحیه ی تحت درمان بستگی دارد. به منظور کاهش هر ناراحتی احتمالی حین تزریق، ممکن است پزشک از تکنیک های مختلف بی حسی استفاده کند.

لیزرتراپی

قابلیت تمرکز لیزر  بر روی پرتوهای بسیار باریک به متخصصین این امکان را می‌دهد تا ساختارهای خاصی از بدن را هدف قرار دهند، بدون آن که به بافت پیرامون آسیب بزنند. بنابراین درمان با لیزر در رفع عرق زیاد بدن در عین قدرتمند بودن بسیار دقیق است و به همین دلیل لیزر یکی از ابزار پیشرفته جراحی‌های پیچیده به شمار می‌آید. گرمایلیزر احتمال عفونت کردن را کاهش می‌دهد و با بستن رگ‌های خونی از خونریزی جلوگیری می‌کند. به این ترتیب عمل با استفاده ازلیزر سریع‌تر انجام می‌شود و دوران بهبود کوتاه‌تری دارد؛ به علاوه می‌توان عمل را به صورت سرپایی در مطب پزشک انجام داد. بیمار می‌تواند بلافاصله پس از اتمام عمل به خانه یا حتی محل کار بازگردد.

پرتو درمانی

 رادیوتراپی موضعی با دوز پایین حداقل به طور موقت  تولید عرق موضعی را کاهش میدهد و به عنوان یک درمان عرق زیر بغل پیشنهاد شده است. ضعف بنیه پس از رادیوتراپی لایه غدد عرق زیر بغل مشاهده شده است. با این حال، عوارض جانبی بالقوه شدید رادیوتراپی که با تأخیر پدیدار می‌شوند منجر به عدم توصیه این روش به عنوان یک راه‌حل واقع‌گرایانه برای تعریق شده‌اند.

درمان با جراحی

درمان تعریق زیاد زیر بغل با جراحی شامل برداشتن عضو انتهایی (آدنکتومی) یا قطع عصب سمپاتیک به ساختارهای خودگردان دارای عصب، از جمله غدد عرق است.


0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *