علت ریزش موی زنان

علت ریزش موی زنان: دلیل کم پشتی موی سر دخترخانم‌ها چیست؟

آیا ریزش موهای شما افزایش یافته است؟ آیا موهایی بیشتری نسبت به حد معمول روی بالش، روی فاضلاب حمام یا روی لباس‌های خود می‌بینید؟ این که ببینید موهای شما با سرعتی بیش از نرمال نازک شده و می‌ریزند می‌تواند به آسانی باعث وحشت‌زدگی شما شود.

حدود 40 درصد از زنان درجاتی از ریزش مو را در دهه 40 زندگی خود تجربه می‌کنند و به همان اندازه که ریزش مو برای مردان مشکل‌ساز است برای زنان نیز همین طور است.

ریزش مو در زنان به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد. گاهی اوقات، این عارضه به دلیل تغییرات هورمونی و حساسیت‌های ژنتیکی نسبت به برخی هورمون‌ها ایجاد می‌شود. در برخی دیگر از موارد، عواملی نظیر استرس، مشکلات تیروئیدی یا کاهش وزن ممکن است باعث ریزش مو شوند.

به عنوان یک زن، مواجه شدن با ریزش مو کاری بسیار دشوار است. خوشبختانه، این ریزش مو همیشه با کاشت مو قابل درمان است.


آیا نگران موهای خود هستید؟ اگر متوجه موهای اضافی روی بالش خود شده‌اید یا ریزش موهای شما افزایش یافته است باید به سرعت کاری کنید تا موهای باقیمانده را حفظ کرده و در حد امکان موهای ریخته شده دوباره رشد کنند. کاشت مو تنها راه خل دائمی برای درمان برخی انواع ریزش مو در زنان است.
برخلاف نتایج روش‌های قبلی، با کمک روش‌های امروزی کاشت مو می‌توان موهایی با ظاهر کاملاً طبیعی و غیر قابل تشخیص داشت البته در صورتی که این عمل توسط یک پزشک متخصص و مجرب که همه مهارت‌های لازم را دارد انجام شود.
متخصصین کلینیک زیبایی رازی با سال‌ها تجربه و دانش روز دنیا به شما برای داشتن موهایی زیبا و پرپشت کمک خواهند کرد.

 

چرا زنان دچار ریزش مو می‌شوند؟


چرا زنان دچار ریزش مو می‌شوند-min

وقتی بیشتر مردم کلمه “ریزش مو” را می‌شنوند به طاسی مردان فکر می‌کنند ولی ریزش مو یک مشکل بزرگ برای زنان نیز هست. ریزش مو در زنان ممکن است به دلایل مختلفی از حساسیت‌های ژنتیکی نسبت به برخی هورمون‌های آندروژنیک گرفته تا عوامل واکنشی اتفاق بیفتد.

در اینجا به برخی از دلایل ریزش مو در زنان و همچنین تأثیری که بر خط رویش مو دارند اشاره می‌کنیم:

 هورمون‌ها

هورمون‌ها شایع‌ترین دلایل ریزش مو هم در مردان و هم در زنان هستند. در هر دو جنس برخی هورمون‌ها به طور مشابه باعث ریزش مو می‌شوند: دی هیدروتستسترون هورمونی است که بدن به عنوان ماده جانبی تستسترون تولید می‌کند. هم مردان و هم زنان به تستسترون نیاز دارند. بدن مردان مقدار زیادی هورمون تستسترون و مقدار نسبتاً کمی هورمون‌های استروژنیک تولید می‌کند. در زنان این برعکس است یعنی بدن زنان مقدار کمی تستسترون و مقدار زیادی هورمون‌های استروژن و پروژتسترون تولید می‌کند.

تستسترون عملکردهای مختلفی از تنظیم میل جنسی گرفته تا حفظ سلامت و قدرت استخوان‌ها و بافت‌های عضلانی بدن دارد.

بدن از تستسترون به عنوان ماده اولیه تولید برخی هورمون‌های دیگر استفاده می‌کند. یکی از این هورمون‌ها، هورمون دی هیدروتستسترون است. هورمون دی هیدروتستسترون باعث کوچک‌تر شدن فولیکول‌های مو شده و درنتیجه رشد موها نسبت به حالت نرمال آنها متوقف شده و در نهایت می‌ریزند.

به این نوع ریزش مو، آلوپسی آندروژنیک یا ریزش مو با الگوی زنانه گفته می‌شود. به طور کلی، این عارضه بسیار جدی‌تر از ریزش معمولی مو است زیرا آلوپسی آندروژنیک باعث کوچک شدن فولیکول‌های مو و در نتیجه ریزش دائمی مو می‌شود.

نتیجه ریزش هورمونی مو در زنان متفاوت از مردان است. به جای الگوی نعل اسبی یا عقب رفتن خط رویش مو در مردان، موهای زنانی که دچار ریزش هورمونی مو می‌شوند معمولاً در تمام قسمت‌های سر نازک می‌شود.

به عبارت ساده‌تر، اگر شما مستعد ابتلا به ریزش هورمونی موی زنانه باشید، خط رویش موی شما تغییر پیدا نمی‌کند بلکه موهای شما به میزان چشمگیری نازک می‌شود.

خوشبختانه، آلوپسی آندروژنیک قابل درمان است.

 یائسگی

از آنجا که یائسگی بر تولید هورمون‌های مختلف بدن تأثیر می‌گذارد ممکن است باعث ریزش هورمونی مو در زنان شود.

در دوران یائسگی، میزان تولید استروژن و پروژستین کاهش می‌یابد. همراه با این کاهش تولید هورمون در زنان، حساسیت نسبت به هورمون‌های مردانه‌ای نظیر هورمون دی هیدروتستسترون نیز افزایش می‌یابد. اگر شما از لحاظ ژنتیکی هم نسبت به این هورمون حساسیت داشته باشید، بر خط رویش مو و ضخامت موها تأثیر می‌گذارد.

ریزش موی ناشی از یائسگی معمولاً بین سنین 50 تا 60 سالگی اتفاق می‌افتد و موی سر بیشتر زنان در این دوره دچار ریزش می‌شود. همچنین ممکن است این اتفاق بین سنین 30 تا 40 سالگی رخ دهد که به سن شروع یائسگی در آنها بستگی دارد.

ریزش موی ناشی از یائسگی در زنان نیز مشابه الگوهای دیگر ریزش مو در زنان قابل درمان است. رهنمودهای تفصیلی ما در مورد یائسگی و ریزش موی ناشی از یائسگی و همچنین این که چه کاری می‌توانید برای حفظ موهای خود در دوران یائسگی انجام دهید اطلاعت بیشتری به شما خواهد داد.

 مشکلات تیروئیدی

مشکلات تیروئیدی

هم پرکاری تیروئید و هم کم‌کاری تیروئید ممکن است باعث ریزش مو شوند. این بدان دلیل است که تیروئید نقش مهمی در رشد موهای جدید از ریشه دارد و به بدن در حفظ موهای جدید کمک می‌کند.

اگر تیروئید شما به درستی کار نکند، موهای شما هر روز می‌ریزند و با موهای جدید جایگزین نمی‌شوند. مشکلات تیروئیدی علاوه بر این که باعث ریزش مو می‌شوند بلکه باعث ضعیف‌تر شدن، خشک شدن و شکننده شدن موها نیز می‌شوند. غالباً، مشکلات تیروئیدی باعث ریزش مو در همه نقاط پوست سر می‌شوند و کمتر باعث ریزش موضعی اطراف شقیقه و تاج سر می‌شوند.

پزشک با تجویز لووتیروگزین یا ترکیب پروپیل تئوراسیل، متیمازول و مسدودکننده بتا می‌تواند پرکاری یا کم‌کاری تیروئید را درمان کند.

 بر خلاف ریزش مو ناشی از تغییرات هورمونی، ریزش مو در اثر مشکلات تیروئیدی معمولاً موقتی است. زمانی که شما بیماری زمینه‌ای را تشخیص داده و درمان نمودید، موهای شما به تدریج شروع به رویش دوباره کرده و ضخامت و طول قبلی خود را بازمی‌یابند.

استرس

اگر شما مدت طولانی در یک محیط پراسترس کار کنید یا در هفته‌های اخیر با مشکلات چالش‌برانگیز در زندگی شخصی خود مواجه بوده‌اید احتمال این که این مشکلات و استرس‌ها باعث ریزش موی شما شوند زیاد است.

ریزش مو ناشی از استرس، تلوژن افلوویوم نامیده می‌شود. برخلاف ریزش موی ناشی از تغییرات هورمونی، این نوع ریزش مو دائمی نیست. تلوژن افلوویوم معمولاً باعث نازک شدن ناگهانی موها در کل سر شده و در نتیجه موهای بیشتری روی بالش، فاضلاب حمام یا روی شانه دیده خواهد شد.

مانند انواع دیگر ریزش موقتی مو، تلوژن افلوویوم نیز بر خط رویش مو اثر گذاشته و باعث می‌شود که موها وارد فاز تلوژن، فاز نهایی سیکل رویش مو شوند. این ممکن است باعث ریزش مو شده و موهای جدید نیز جایگزین آنها نشوند.

معمولاً دو تا سه ماه پس از اتفاقات استرس‌زا یا تغییرات سبک زندگی مؤثر در این عارضه، متوجه ریزش موی تلوژن افلوویوم می‌شوید.

مانند انواع دیگر ریزش مو که در اثر عوامل غیر هورمونی اتفاق می‌افتند، ریزش مو ناشی از استرس نیز دائمی نیست. تغییرات سبک زندگی و استفاده از دارو به رویش دوباره بیشتر موها یا تمام آنها که در اثر استرس ریخته‌اند می‌شود.

 کاهش وزن سریع

با این که ریزش تدریجی و مستمر مو تأثیری بر حجم موهای شما ندارد اما کاهش سریع وزن غالباً باعث نازک شدن موها می‌شود.

کاهش سریع وزن نیز مانند استرس باعث تلوژن افلوویوم می‌شود. زمانی که کالری دریافتی شما کاهش می‌یابد و مواد مغذی ورودی به بدن به میزان چشمگیری کاهش می‌یابد، به بدن شما استرس وارد شده و باعث ریزش موقتی موها می‌شود.

ریزش موی مرتبط با رژیم غذایی غالباً در افرادی که از رژیم‌های غذایی کاهنده سریع وزن پیروی می‌کنند دیده می‌شود. اگر شما فقط مقدار کمی کالری دریافت کنید یا با ورزش کردن، وزن خود را به تدریج کاهش دهید، احتمالاً هیچ تأثیر منفی در خط رویش موهای خود نخواهید داشت.

ریزش موی مرتبط با رژیم‌های غذایی نیز مانند ریزش موی ناشی از استرس دائمی نیست. به تدریج و با تعدیل رژیم غذایی، تغییر در عادات و استفاده از داروهای تقویت‌کننده مو معمولاً موهای شما دوباره رشد کرده و به سطح عادی خود خواهد رسید.

 کم‌خونی ناشی از فقر آهن

اگر سطح آهن خون شما کم باشد ممکن است باعث آسیب‌دیدگی موها شود. ریزش موی ناشی از کمبود آهن نیز مانند ریزش هورمونی موها باعث نازک شدن موها در همه قسمت‌های سر و ابتلا به تلوژن افلویوم می‌شود و به راحتی می‌توان فهمید که این نوع ریزش مو در اثر استرس یا عدم تعادل هورمونی اتفاق افتاده است.

کمبود آهن به دلایل متعددی اتفاق می‌افتد از سوءتغذیه گرفته تا ابتلا به بیماری‌های روده. بسیاری از زنان در دروان قاعدگی خود دچار فقر آهن می‌شوند که یکی از دلایل شایع ریزش مو در زنان پیش از دوران یائسگی است.

راحت‌ترین راه برای این که بفهمید آیا ریزش موهای شما در اثر کمبود آهن است یا دلایل دیگری دارد این است که از پزشک خود بخواهید که دستور انجام آزمایش خون بدهد. پزشک با بررسی میزان فریتین در آزمایش خون قادر به بررسی میزان آهن در خون و تعیین ابتلا به کم‌خونی خواهد بود.

اگر میزان آهن در خون شما کم باشد، پزشک ایجاد برخی تغییرات در رژیم غذایی و استفاده از مکمل‌های آهن را به شما توصیه خواهد کرد. به مرور زمان که سطح آهن خون شما به حد نرمال برسد، موهای شما که در اثر فقر آهن ریخته بودند دوباره رشد خواهند کرد.

 ریزش مو در زنان چقدر شایع است؟


ریزش مو در زنان چقدر شایع است

ریزش مو در زنان نیز مانند ریزش مو در مردان با افزایش سن تشدید می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد که فقط 21 درصد از زنان که سن آنها بین 20 تا 29 سال است دچار ریزش مو می‌شوند که این ریزش هم شامل نازک شدن مو در تمام قسمت‌های سر و همچنین عقب رفتن خط رویش مو و کاهش مو در ناحیه شقیقه‌ها می‌شود.

به عبارت دیگر، احتمال ریزش مو ناشی از تغییرات هورمونی در زنان در سن 80 سالگی بیش از 60 درصد است.

از آنجا که ریزش مو ناشی از تغییرات هورمونی ممکن است به دلیل حساسیت ژنتیکی نسبت به دی هیدروتستسترون باشد اگر مادر، خواهر و برادر یا اعضای دیگر خانواده شما دچار ریزش مو شده باشند احتمال این که شما هم دچار ریزش مو شوید افزایش می‌یابد.

اگر شما نگران ریزش موهای خود هستید باید فوراً اقدامی انجام دهید زیرا ریزش مو تدریجی بوده و تحت تأثیر دی هیدروکسی تستسترون است، پس اقدام به موقع باعث کاهش ریزش مو و حفظ موهای فعلی شما می‌شود.

 کاشت موی زنان


کاشت موی زنان

پس از تکمیل تشخیص و مشخص شدن علت دقیق ریزش مو، می‌توان به طور موفقیت‌آمیزی پیوند مو را برای زنان انجام داد.

موها به طور طبیعی در گروه‌های 1 تا 4 تایی که به آن واحد فولیکولار گفته می‌شود رشد می‌کنند. آن‌هایی که فقط یک تار مو دارند در جلوی سر و در طول خط رویش مو قرار دارند و هر چه به سمت قسمت داخلی سر برویم، تعداد موها در فولیکول‌های مو بیشتر شده و به 2، 3 و 4 تار مو در هر واحد می‌رسند.

واحدهای فولیکولار واحدهای بیولوژیکی کاملی هستند که دارای عصب‌ها، عروق خونی، غدد سباسئوس، کلاژن و عضلات کوچک اراکتور پیلی هستند. پزشکان برای کاشت مو، از واحدهای فولیکولار را از جلو و اطراف سر استفاده می‌کنند.

کاشت مو به روش اف یو تی را می‌توان با برداشتن واحدهای فولیکولار مو از قسمت اهداکننده و کاشت دوباره آنها در ناحیه‌ای از سر که دچار ریزش مو شده است انجام داد.

واحدهای فولیکولار مو در زمان ریزش مو دست‌نخورده و سالم باقی می‌مانند و به رشد طبیعی خود در طول عمر ادامه می‌دهند. از آنجا که رشد دوباره واحدهای فولیکولارهای کاشته شده دقیقاً همان روند طبیعی رشد مو است بنابراین ظاهر آنها نیز کاملاً طبیعی به نظر می‌رسد.

رشد موهای جدید به تدریج افزایش می‌یابد و اولین علائم رشد آنها پس از سه ماه مشهود می‌شود. نتایج کامل پس از 10 ماه قابل مشاهده خواهد بود. موهای جدید به طور کامل آرایش پذیر بوده و نیاز به مراقبت خاصی ندارد. به علاوه، این موها با موهای قبلی هیچ تفاوتی ندارند.

انجام این عمل چند ساعت طول می‌کشد اما زمان به سرعت و به خوبی می‌گذرد و شما می‌توانید در این فاصله با تیم پزشکی صحبت کنید، تلویزیون تماشا کنید یا استراحت کنید. پس از اتمام عمل می‌توانید به منزل بازگردید. کاشت مو در یک اتاق عمل کاملاً مجهز و تحت بیهوشی موضعی انجام می‌شود. پس از چند روز شما می‌توانید فعالیت‌های روزمره خود را انجام داده و در بسیاری از موارد قادر خواهید بود حتی روز پس از عمل جراحی در محل کار خود حاضر شوید.

 روش‌های دیگر برای درمان ریزش موی زنان


روش‌های دیگر برای درمان ریزش موی زنان

چه ریزش موهای شما به دلیل تغییرات هورمونی باشد و چه به دلیل عوامل دیگر نظیر رژیم غذایی، استرسم یا کاهش وزن، قابل درمان است.

اولین گام در درمان ریزش مو، تعیین علت بروز آن است. اگر موهای شما نازک‌تر از حد طبیعی شده است بهترین راه این است که به پزشک مراجعه کنید. پزشک با بررسی موهای شما، بر اساس علائم و سوابق پزشکی شما، علت ریزش مو را تشخیص می‌دهد.

اگر ریزش موهای شما به دلیل تغییرات هورمونی باشد، بهترین روش درمان مصرف اسپیرونولاکتون، پالمتو و ماینوکسیدیل است. در این جا به برخی روش‌های درمانی اشاره می‌کنیم:

 اسپیرونولاکتون

اسپیرونولاکتون یک آنتی اندروژن است که با کاهش سطح تستسترون تولید شده در بدن عمل می‌کند. با کاهش سطح تستسترون، اسپریونولاکتون به کاهش میزان دی هیدروکسی تستسترون در پوست سر کمک می‌کند.

با این که اسپیرونولاکتون برای درمان آکنه معروف است اما مطالعات نشان می‌دهد که برای درمان ریزش مو در زنان نیز مؤثر است.

اسپیرونولاکتون یک داروی تجویزی است بدان معنی که باید قبل از مصرف آن با پزشک مشورت کنید. باید توجه داشته باشید که استفاده از اسپرونولاکتون به عنوان یک داروی آنتی آندروژن باعث بروز برخی عوارض جانبی می‌شود که فراتر از اثر مستقیم آن بر پوست و خط رویش مو است.

 ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل یک داروی موضعی است که باعث تحریک جریان خون در مو شده و به افزایش سرعت رشد مو کمک می‌کند.

هیچ ارتباط مستقیمی بین سطح دی هیدروکسی تستسترون و ماینوکسیدیل وجود ندارد یعنی این یک داروی هورمونی نیست. ماینوکسیدیل از ریزش موی ناشی از تغییرات هورمونی جلوگیری نمی‌کند بلکه باعث رشد سریع‌تر فولیکول‌های موهای موجود می‌شود.

مطالعات نشان می‌دهد که ماینوکسیدیل پس از یک دوره مصرف 3 تا 6 ماهه جواب می‌دهد. امروزه، داروهای دیگری نیز ساخته شده که صرفاً برای درمان ریزش مو در زنان به کار برده می‌شود و مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا نیز هست. این داروها بی‌خطر بوده و مصرف آنها به طور روزافزونی در حال افزایش است.

 تغییرات در رژیم غذایی و استفاده از مکمل‌ها

اگر ریزش موی شما به دلیل فقر آهن باشد احتمالاً پزشک تغییراتی در رژیم غذایی شما می‌دهد به طوری که مقدار بیشتری آهن، پروتئین و مواد مغذی دیگر که برای سلامت موها مفید هستند به شما برسد.

ممکن است شما نیاز به مصرف مکمل‌های آهن داشته باشید؛ به خصوص اگر فقر آهن شما به دلیل شدید بودن قاعدگی شما باشد.

تغییرات رژیم غذایی نیز مانند داروها معمولاً نتایج فوری به دنبال ندارند. معمولاً موهای شما پس از 3 تا 6 ماه که بدن با مواد غذایی اضافه شده در رژیم غذایی شما سازگار شد، قوی‌تر شده و احساس می‌کنید که ضخیم‌تر می‌شوند.

برای افزایش سرعت بازیابی و رشد دوباره موها ممکن است پزشک استفاده از ماینوکسیدیل را همزمان با تغییرات ایجاد شده در رژیم غذایی به شما توصیه نماید.

 تغییرات سبک زندگی

بهترین روش درمان برای ریزش موی ناشی از استرس، تغییر سبک زندگی است تا استرس شما به طور کلی کاهش یابد.

استرس دلایل مختلفی دارد. اگر زندگی شخصی شما شامل ساعات طولانی، تصمیم‌گیری‌های دشوار و محیط‌های کاری پراسترس است بهتر است که شغل خود را عوض کنید تا به بهبودی شما کمک شایانی شود.

قطعاً، همه افراد نمی‌توانند شغل خود را عوض کنند پس باید مؤلفه‌های استرس‌زا را از محل کار خود به تدریج و طی یک فرایند مستمر از بین ببرند.

از روش‌های دیگر برای کاهش استرس می‌توان به کاهش مصرف کافئین، نیکوتین و محرک‌های دیگر، استراحت‌های متناوب در طول روز کاری به منظور آرام کردن ذهن، ورزش کردن و ثبت وقایع استرس‌زا در تقویم روزانه اشاره کرد.

گاهی اوقات، وقایعی که باعث استرس شدید می‌شوند مانند مرگ، شکست عشقی یا از دست دادن شغل و کار می‌توانند باعث ریزش مو شوند. از آنجا که استرس یک حالت خاص و ناگهانی است معمولاً موهای شما پس از چند ماه و با گذشت زمان از اتفاق استرس‌زا دوباره رشد می‌کنند.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *