اتوپلاستی‌، که به آن جراحی زیبایی گوش نیز می‌گویند برای اصلاح فرم گوش‌های برجسته انجام می‌شود. این جراحی برای کسانی که نسبت به شکل یا اندازه گوش‌هایشان کمبود اعتماد به نفس دارند، به علت شکل گوش‌هایشان مسخره می‌شوند یا گوش‌هایشان شکل غیر طبیعی دارد مناسب است. هدف از این جراحی کمک به این دسته افراد است تا اعتماد به نفس خود را دوباره به دست آورند.

  جراحی گوش طیف وسیعی از مشکلات یا بدشکلی‌های گوش ناشی از وراثت، نواقص مادرزادی یا آسیب ایجاد شده‌اند را ترمیم می‌کند، از جمله:

  • گوش‌هایی که بیش از حد از سر فاصله دارند
  • گوش گل کلمی و سایر بدشکلی‌های گوش
  • لاله گوش پاره شده
  • سوراخ گشاد شده پیرسینگ
  • ماکروتیا (بزرگی بیش از حد گوش)

متخصصین کلینیک زیبایی رازی با دانش و تجربه در زمینه جراحی زیبایی گوش (اتوپلاستی) شما را برای رسیدن به ظاهر مطلوبتان یاری خواهند کرد

اتوپلاستی برای چه کسانی مناسب است؟


کودکان و بزرگسالان می‌توانند برای درمان برجستگی گوش این جراحی را انجام دهند، ولی کودکان برای انجام این جراحی باید حداقل 5 سال سن داشته باشند. اگر کودک شما از بدو تولد مشکل گوش‌های برآمده یا تاخورده داشته است، می‌توان مشکل گوش او را با اسپلینت برطرف کرد. اسپلینت باید در چهار هفته اول بعد از تولد انجام شود، زیرا بعد از این سن دیگر غضروف به اسپلینت جواب نمی‌دهد. البته هر کودک با گوش‌های برآمده نیازی به جراحی ترمیمی نخواهد داشت. اگر کودک نسبت به شکل یا اندازه گوش خود دغدغه‌ای ندارد، یا اعتماد به نفس بالایی دارد نیازی به جراحی نخواهد بود. همچنین می‌توان گوش‌های برآمده را با موهای بلند پوشاند. بزرگسالان معمولاً جراحی گوش برآمده را در نظام سلامت عمومی انجام نمی‌دهند.

چه مدت طول می‌کشد تا گوش‌هایم بهبود یابند؟ 


حداقل 6 هفته طول می‌کشد تا 50 درصد ورم فروکش کند و در عرض شش ماه تا 80 درصد ورم فروکش می‌کند، شکل نهایی گوش بعد از یک سال قابل مشاهده خواهد بود. البته، در همان 2 الی 3 هفته اول ظاهر گوش به مراتب بهتر خواهد شد. بعد از همین مدت کم شکل و فرم آن به راحتی قابل مشاهده است.

عوارض این جراحی چیست؟ 


تمام جراحی‌ها خطراتی به همراه دارند، ولی این خطرات برای جراحی زیبایی گوش معمولاً در کمترین میزان است. این عوارض عبارتند از خونریزی، عفونت، کُندی روند بهبودی، بی‌حسی در بعضی نقاط گوش، اسکار ضخیم پشت گوش، برجستگی لبه غضروفی که برای تغییر شکل گوش بریده شده است. یکی از عوارض پیچیده این جراحی زمانی رخ می‌دهد که گوش پیش از بهبودی کامل کشیده شود. اگر این اتفاق رخ دهد شکل گوش تغییر خواهد کرد.

جراحی چگونه انجام می‌شود؟ 


پزشک متخصص، فرآیند جراحی و بیهوشی را برایتان تشریح خواهد کرد و همچنین زمانی که طول می‌کشد تا کاملاً بهبودی خود را به دست آورید و همچنین خطراتی که پس از جراحی ممکن است رخ دهد. برای کودکان جراحی با بیهوشی عمومی انجام می‌شود. بزرگسالان می‌توانند از بی‌حسی موضعی بهره ببرند که باعث بی‌حس شدن ناحیه جراحی خواهد شد. هم کودکان و هم بزرگسالان می‌توانند همان روز جراحی از بیمارستان مرخص شوند. اگر می‌خواهید این جراحی را برای کودکتان انجام دهید، در همان روز جراحی با جراح و متخصص بیهوشی ملاقات خواهید کرد. سپس کودک و یکی از والدین می‌توانند اتاق عمل بروند و تا وقتی که کودک بخوابد می‌توانید همانجا بمانید. سپس می‌توانید در سالن انتظار بمانید تا جراحی به پایان برسد. در این جراحی یک برش پشت گوش زده می‌شود که غضروف زیر پوست در معرض دید جراح قرار گیرد. سپس می‌توان با برش و بخیه غضروف را به گونه‌ای تغییر شکل داد که گوش در شکل دلخواه بماند. سپس جراح برش را بخیه می‌زند و با پانسمان گوش و سر را خواهد پوشاند.

اگر بخیه‌ها باز شوند چه اتفاقی می‌افتد؟ 


ممکن است یک یا چند بخیه بر اثر کشیدن گوش یا تروما باز شوند. این اتفاق منجر به تغییر شکل گوش می‌شود و در نتیجه باید دوباره جراحی روی گوش انجام شود. ولی شکل کلی گوش با برداشتن دائمی غضروف اصلاح می‌شود که در نتیجه گوش شکل و موقعیت جدید خود را تا حد زیادی حفظ خواهد کرد.

آیا این عمل محدودیت سنی دارد؟


سلامت کامل روانی و جسمی و سلامت پوست از جمله الزامات انجام این جراحی هستند. غالباً این جراحی برای افراد شش سال به بالا انجام می‌شود. تا سن پنج سالگی تقریباً گوش بطور کامل رشد کرده است. عامل تعیین کننده توانایی بیمار برای انجام اقدامات بعد از عمل است. پزشکان توصیه می‌کنند که تغییر شکل گوش پیش از بروز هرگونه مشکل فیزیولوژیکی دیگری انجام شود؛ بنابراین هر چه زودتر این جراحی انجام شود بهتر است. هرچند بزرگسالانی هم که اتوپلاستی را انجام داده‌اند کاملاً از ظاهر گوش خود راضی هستند.

پیش از جراحی به چه چیزهایی نیاز دارم؟


پیش از جراحی ممکن است آزمایشات عمومی از شما گرفته شود تا از سلامت کامل بیمار اطمینان حاصل شود.

چه نوع بیهوشی استفاده می شود؟


برای جراحی شما کاملاً بیهوش خواهید شد تا در حین عمل کاملاً راحت باشید. به محض اثر کردن داروی بیهوشی، پزشک مقداری بی‌حسی موضعی را به زیر پوست تزریق می‌کند تا هیچگونه ناراحتی حس نکنید و میزان دارویی که برای شما استفاده می‌شود نیز در کمترین مقدار ممکن خواهد بود. پس از بیهوشی، ضربان قلب، فشار خون و میزان اکسیژن ورودی به بدن نیز کنترل می‌شود.

جراحی چه مدت طول می‌کشد؟ 


موارد زیادی را پیش از انجام جراحی باید انجام دهید، از جمله شستن و آماده کردن ناحیه جراحی، دراز کشیدن روی تخت بصورتی که بدن کاملاً راحت باشد و پوشیدن کفش‌های مخصوصی که در حین جراحی به پاها فشار وارد کند. همینطور پس از اتمام جراحی، جراح گوش‌ها را کاملاً تمیز می‌کند و پانسمان مخصوصی دور سر و روی گوش‌ها را خواهد پوشاند. پزشک اطمینان حاصل می‌کند که مدت بیهوشی شما کاملاً بی‌خطر باشد پس دو و نیم الی سه ساعت بیهوشی کاملاً طبیعی است.

 چه انتظاری باید داشته باشم؟ 


چه انتظاری باید داشته باشم

گوش‌ها باید متقارن باشند. البته هرگز یکسان نیستند. در حقیقت، ممکن است یکی از دو گوش اندکی جلوتر، بزرگتر یا باریک‌تر از گوش دیگر باشد. برخی از این عوامل به غضروف و پوست موجود برای جراحی بستگی دارد. بطور کلی ظاهر گوش بسیار رضایت بخش خواهد بود. گوش‌هایی که بیش از حد از سر فاصله دارند به سر نزدیک می‌شوند. هم زنان و هم مردانی در هر سنی که باشند بعد از جراحی ظاهر برجسته گوش خود را نخواهند دید. از این پس می‌توانید مدل موهایی را امتحان کنید که کاملاً از روی گوش کنار رفته و بدون مشکلی کلاه به سر بگذارید. پس از اتوپلاستی لبخندی طولانی مدت روی لب‌ها نقش خواهد بست.

آیا بعد از جراحی کبودی و ورم خواهم داشت؟


همچون هر جراحی دیگری مقداری کبودی و ورم وجود دارد. معمولاً کبودی بعد از مدت به طیفی از رنگ سبز، سپس زرد و در نهایت بعد از دو الی سه هفته کاملاً از بین خواهد رفت.

اسکارهای جراحی کجا هستند؟ 


اسکار در قسمت پایینی و پشت گوش خواهد بود و در بعضی موارد سطح بیرونی گوش درون یکی از چین خوردگی‌های گوش.

چه مدت باید از پانسمان استفاده کنم؟


موکداً توصیه می‌شود که در هفته اول گوش‌ها در همان وضعیت بمانند. یک پانسمان ضخیم دور سر بسته خواهد شد تا گوش‌ها را پوشانده و از آنها مراقبت کند. بعد از 7 الی 10 روز پانسمان عوض خواهد شد. به همین خاطر باید تا سه الی چهار پس از جراحی با هدبندهایی که پد کنار گوش دارند بخوابید. تا 7 الی 10 روز نیز باید از این هدبندها در طول روز استفاده کنید.

چه زمانی می‌توانم حمام کنم؟ 


فردای جراحی می‌توانید حمام کنید، البته باید سر خشک بماند. بعد از گذشت 7 الی 10 روز می‌توانید گوش‌های خود را خیس کنید. خوابیدن در وان تا سه هفته بعد از جراحی امکان پذیر نیست تا ورم در کمترین حد خود باقی بماند.

آیا گوش‌ها دردناک خواهند شد؟ 


عموماً اندکی درد وجود خواهد داشت. ممکن است درد خفیفی را احساس کنید ولی می‌توان با مسکن یا استامینوفن این درد را تسکین داد.

آیا باید آنتی بیوتیک مصرف کنم؟


بله، پیشگیری از عفونت گوش‌ها بسیار مهم است.  در حین جراحی به شما آنتی بیوتیک داده شده و باید 4 الی 7 روز بعد از جراحی نیز آنتی بیوتیک مصرف کنید.

چه زمانی می‌توانم فعالیت‌های روزمره‌ام را از سر بگیرم؟


بهتر است 7 الی 10 روز استراحت کنید.  کبودی در موارد مختلف متغیر است و معمولاً داخل و اطراف گوش‌ها وجود خواهد داشت.  دیدن دوستان نزدیک، ده روز بعد از جراحی مشکلی ندارد ولی برای شرکت در جمع‌های جدید باید حداقل دو هفته صبر کنید.  پس از دو هفته کاملاً ظاهر مناسبی خواهید داشت.  سه هفته بعد از جراحی ظاهر بسیار بهتری نسبت به قبل از جراحی خواهید داشت ولی باید 3 الی 4 هفته دیگر نیز صبر کنید تا 50 درصد ورم فروکش کند.  تا سه هفته بعد از جراحی بالا بردن ضربان قلب یا ورزش کردن ایده خوبی نیست.  اجتناب از این کار باعث فروکش کردن ورم و تسریع فرآیند بهبودی خواهد شد.  همچنین تا سه الی شش ماه بعد از جراحی باید از ورزش‌های تماسی اجتناب کنید تا گوش‌هایتان آسیب نبینند یا خم نشوند.

برای تسریع فرآیند بهبودی چه کاری می‌توانم انجام دهم؟ 


برای تسریع فرآیند بهبودی چه کاری می‌توانم انجام دهم؟

پزشک دستورالعمل‌هایی را به شما می‌دهد تا بدانید چه داروهایی را نباید مصرف کنید و چه ویتامین‌هایی را باید مصرف نمایید. نباید تا یک هفته پیش و پس از جراحی در معرض دود سیگار باشید، استفاده از کمپرس سرد، استراحت، مصرف غذاهای کم نمک و داشتن یک نگرش مثبت به شما کمک می‌کند در حین ریکاوری در وضعیت بهتری باشید.

آیا سیگار کشیدن بر فرآیند بهبودی تأثیر خواهد گذاشت؟ 


مشخصاً این سوال برای بزرگسالان مطرح است:  بله – هر سیگار 12 ساعت بر عروق خونی بدن تأثیر می‌گذارد و سمی است.  سیگار کشیدن باعث تأخیر در بهبودی زخم‌ها شده و عوارض ناشی از سیگار کشیدن فاجعه بار است.  حتی اگر چند هفته پیش و پس از جراحی در معرض دود سیگار قرار بگیرد، نتایج جراحی تا حد زیادی تحت تأثیر قرار خواهند گرفت.  ترک سیگار یکی از الزامات پیش و پس از هر جراحی است.  همچنین در حضور کودکانی که قرار است جراحی کنند یا جراحی کرده‌اند سیگار نکشید.

جلسات مراجعه بعد از جراحی چه زمانی خواهد بود؟ 


بسته به ترکیب جراحی، باید 6 الی 8 روز پس از جراحی به مطب مراجعه کنید.  چندین بار ویزیت خواهید شد که برای ارزیابی روند بهبودی و پاسخ به نیازهایتان ضروری است.