ریزش موی سکه ای، طاسی سکه ای (آلوپسی آره آتا) : علت و درمان آن

untitlesssd

ریزش موی سکه‌ای یا آلوپسی یک مشکل معمول در بین افراد مختلف است. در واقع ریزش موی سکه‌ای یا آلوپسی شرایط خاصی است که می‌تواند افراد را در همه سنین دچار مشکل کند. این بیماری معمولاً باعث می‌شود نقاط دایره‌ای شکل به اندازه یک سکه در ناحیه سر دچار ریزش مو و کچلی شود، اما با این وجود امکان مشاهده این شرایط در سایر نقاط بدن همچون ناحیه ریش، ابرو و مژه‌ها نیز وجود دارد. گاهی اوقات این شرایط می‌تواند کل ناحیه سر یا حتی کل بدن فرد را تحت تاثیر خود قرار دهد. علاوه بر این پیش بینی مقدار ریزش دقیق مو در نتیجه ابتلا به این بیماری امکان پذیر نیست. رویش مجدد مو در نواحی آسیب دیده در این حالت معمولاً به چند سال زمان نیاز داشته و تضمین مشخصی برای رویش مجدد موی ریخته شده به خاطر این بیماری وجود ندارد. به این ترتیب اولین رویش مجدد مو در نقاط دچار طاسی معمولاً با رشد موهای به رنگ سفید همراه است. همچنین افراد مبتلا به این مشکل ممکن است در آینده نیز به آن دچار شوند. در موارد ابتلا به آلوپسی کامل و آلوپسی خود ایمنی، احتمال رشد مجدد مو بسیار کم می‌باشد.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#fab476″]

در بسیاری از مواقع، ریزش مو می‌تواند تاثیرات احساسی منفی بر روی فرد داشته گذاشته و به همین خاطر ممکن است فرد به دنبال روش‌های درمان مناسب برای اصلاح ظاهر خود باشد. در کلینیک زیبایی ما شما می‌توانید برای درمان ریزش موی سکه‌ای یا آلوپسی از روش‌های کاشت موی طبیعی (هر دوی روش‌های FUT و FUE یا ترکیبی از این دو روش)، روش پی آر پی، یا مزوتراپی استفاده کنید. متخصصان ما اعتقاد دارند با استفاده صحیح از تکنیک‌های کاشت مو می‌توان به نتایج درمانی مورد انتظار بیمار در این رابطه دست یافت. به این ترتیب جلب رضایت و تامین راحتی و اطمینان خاطر بیمار در طول درمان، نکته اصلی در تمام روش‌های درمانی مورد استفاده در این کلینیک می‌باشند. در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر و هماهنگی جلسه مشاوره رایگان همین امروز باشماره های ما تماس بگیرید.

[/alert]

دلایل بیماری


دلایل معمول برای ریزش موی افراد به شرح زیر هستند:

  • ابتلا به بیماری‌های مزمن یا انجام عمل جراحی. در این شرایط ممکن است شما مقدار زیادی از موی خود را به خاطر استرس ناشی از بیماری یا عمل جراحی از دست بدهید.
  • عدم توازن هورمونی. عدم توازن در سطح هورمون‌ها در مردان و زنان و نیز سطح نامناسب ترشح غده تیروئید همگی می‌توانند باعث ریزش مو شوند.
  • مصرف داروهای ضد انعقاد خون، قرص‌های ضد بارداری و نیز داروهای ضد افسردگی می‌تواند تاثیر نامطلوب بر رشد موها داشته و باعث ریزش مو شود.
  • ایجاد عفونت قارچی در ناحیه سر
  • تغذیه نامناسب یا سوء تغذیه
  • ابتلا به بیماری‌های خاص. ریزش مو می‌تواند از علائم اولیه ابتلا به برخی بیماری‌های خاص باشد.

علائم ریزش موی سکه‌ای یا آلوپسی چیست؟


در این حالت فرد ممکن است با احساس خارش در سر خود مواجه شود. طاسی سکه ای به خصوص در مواقعی که امکان پنهان کردن محل‌های ریزش وجود نداشته باشد، می‌تواند برای فرد بسیار ناراحت کننده باشد. معمولاً این بیماری از یک یا چند نقطه شروع شده و باعث می‌شود نواحی خاص از پوست سر نمایان شود. نواحی آسیب دیده در نتیجه این بیماری ملتهب نشده یا دچار ناهمواری نمی‌شوند. علاوه بر این ابتلا به بیماری آلوپسی می‌تواند بر وضعیت رنگ دانه‌های مو نیز تاثیر گذارد و به این ترتیب در نواحی دچار طاسی در افراد مسن ممکن است چند تار موی محدود با رنگ سفید باقی بماند. گاهی اوقات این بیماری وضعیت سر را به صورت دایره‌ای تحت تاثیر قرار نداده و در نتیجه بیماری، ریزش مو به صورت پراکنده در ناحیه سر مشاهده می‌شود. با این وجود، با گذشت مدت زمان کوتاه از ابتلا به این بیماری، نازک شدن موها به عنوان نشانه‌ای از ابتلا به آلوپسی در لبه‌های ناحیه دچار ریزش مو مشاهده خواهد شد. علاوه بر این، رویش مجدد مو از مرکز ناحیه دچار کچلی با مشاهده موهای ریز سفید رنگ که با گذشت زمان ضخیم شده و معمولاً رنگ عادی خود را به دست می‌آورند، شروع خواهد شد.

روش‌های درمان ریزش موی سکه‌ای یا آلوپسی


افراد مبتلا به این بیماری ممکن است نیاز به درمان داشته باشند، زیرا به نظر نمی‌رسد مشکل بیمار بدون استفاده از روش درمانی مناسب به خودی خود بر طرف شود. روش‌های درمان قابل استفاده برای این بیماری به شرح زیر هستند:

untitled

دارو درمانی

  • کرم‌های استروئید. از این کرم‌ها بطور مستقیم بر روی نواحی دچار کچلی برای یک دوره زمانی محدود و معمولاً دو بار در روز استفاده می‌شود.
  • کرم دیترانول. این کرم که معمولاً از آن برای درمان یک مشکل پوستی دیگر به نام پسوریازیس استفاده می‌شود، باعث سوزش پوست شده و اغلب این شرایط می‌تواند تحریک فرآیند رشد مجدد مو در هنگام استفاده در نواحی دچار کچلی را به همراه داشته باشد. استفاده از این کرم بی خطر است، اما گاهی اوقات باعث می‌شود پوست بیمار لک شده و مو با رنگ بنفش مایل به قهوه‌ای رشد کند. این شرایط بطور خاص در افرادی مشاهده می‌شود که موی بلوند و نازک دارند.
  • لوسیون ماینوکسیدیل. این دارو را می‌توان از داروخانه‌ها بدون نسخه پزشک تهیه کرد. استفاده از این دارو بر روی نواحی دچار کچلی می‌تواند به بعضی افراد مبتلا به بیماری ریزش موی سکه‌ای کمک کند. با این وجود این دارو برای اهداف زیبایی و رشد مجدد مو ساخته نمی‌شود.

درمان با اشعه ماورای بنفش

در این روش از یک قرص یا کرم مخصوص برای حساس کردن پوست به نور و سپس قرار دادن پوست بیمار در معرض اشعه ماورای بنفش برای دو یا سه بار در هفته به مدت چند ماه استفاده می‌شود. هنگامی که این درمان کامل شود، فرآیند بیماری متوقف می‌گردد. توجه داشته باشید استفاده از این روش درمانی می‌تواند ریسک بلند مدت ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد.

درمان پی آر پی

تزریق پلاسمای غنی شده با پلاکت یا روش درمان پی آر پی (PRP) از روش‌هایی است که بیش از پیش برای درمان مشکلات رویش مو استفاده می‌شود و نتایج مطالعات انجام شده در این رابطه نشان می‌دهد این روش می‌تواند در درمان ریزش سکه ای موی سر به 50 تا 70 درصد بیماران مبتلا کمک کند. در حقیقت امروزه در اکثر موارد جراحی کاشت مو از پی آر پی استفاده می‌شود. به این ترتیب در این کلینیک متخصصان ما نیز از روش پی آر پی (PRP) برای درمان مشکلات ریزش موی افراد استفاده می‌کنند. به این منظور یک نمونه از خون بیمار تهیه شده و پلاکت‌های آن جدا می‌شود. به این ترتیب می‌توان مواد مغذی مورد نیاز برای رشد مو را از خون جدا کرد. در اصطلاح به این ماده پلاسمای غنی شده با پلاکت می‌گویند. تزریق مجدد پلاسمای غنی شده با پلاکت می‌تواند فرآیند رشد مجدد مو در بعضی از بیماران را تحریک کند. نتایج تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان می‌دهد پلاسمای غنی شده با پلاکت حاوی بیش از 20 نوع مختلف فاکتورهای رشد مورد نیاز برای رویش مو است. به خاطر استفاده از خون بیمار، این روش درمانی عوارض جانبی بسیار محدود دارد. این روش درمانی علاوه بر تحریک رشد مجدد مو می‌تواند نتایج خاص برای فرآیند تکثیر سلولی داشته باشد. هر دوی این فاکتورها دارای تاثیر با اهمیت در دستیابی به نتایج درمان موثر برای ریزش موی سکه‌ای یا آلوپسی هستند.

کاشت موی طبیعی

کاشت موی طبیعی تنها روش تایید شده برای بازیابی کامل موهای نازک شده یا ریخته در ناحیه سر به خاطر ابتلا به بیماری ریزش موی سکه‌ای یا آلوپسی است. به این منظور پیازهای موی مورد نیاز از ناحیه پشت و اطراف سر گرفته شده و در نواحی دچار کچلی کاشته می‌شود. با انجام این کار مو فرآیند رشد خود را دوباره آغاز کرده و به رشد خود مشابه موی طبیعی ادامه خواهد داد.

در بسیاری از مواقع برای دستیابی به بهترین نتایج ممکن است ترکیبی از روش‌های ترمیم برای بیمار استفاده شود. به هر حال نوع روش درمان انتخاب شده برای بیمار در این شرایط بستگی به میزان ریزش مو و الگوی آن و نیز شرایط بیمار، سبک زندگی و اهداف درمانی وی دارد.

مزوتراپی

در مزوتراپی درمان بیمار با هدف گرفتن فاکتورهای تاثیرگذار در رویش مو انجام می‌شود. این فاکتورها شامل انواع مختلف ویتامین‌ها و پروتئین‌ها است. در این درمان، از ابزارهای مخصوص یا سرنگ انسولین برای ایجاد حفره‌های متعدد ریز در پوست جمجمه و تغذیه پوست با مواد مغذی (محلول ضد ریزش مو، سرم سلول‌های بنیادی، یا پلاسمای غنی شده با پلاکت) از طریق این حفره‌ها استفاده می‌شود. در واقع انجام این کار می‌تواند به افزایش جریان خون در کل ناحیه سر کمک موثر نماید. این روش درمانی حتی می‌تواند سوخت و ساز سلول‌ها را بهبود بخشیده و فرآیند رشد پیازهای مو را تسریع کند. نتایج حاصل از تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد این روش درمانی می‌تواند برای بسیاری از افراد مبتلا به ریزش موی سکه‌ای یا آلوپسی کاملاً موثر باشد.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *