روشهای درمان خر و پف و خر خر در خوابتقریباً همه افراد گاهی اوقات در خواب خُرخُر می‌کنند، اما خروپف کردن در اغلب شب‌ها می‌تواند کمیّت و کیفیّت خواب شما و اعضای خانواده و یا هم‌اتاقی شما را تحت تأثیر قرار دهد. خروپف می‌تواند به بد خوابی، خستگی در طول روز، تحریک پذیری و افزایش مشکلات سلامتی منتهی شود. اگر خروپف شما در طی شب همسرتان را بیدار نگه می‌دارد، این مسئله ممکن است سبب مشکلات عمده‌ای در روابط زناشویی شما گردد.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#aa91af”]

شاید صدای خروپف، همراه و همدمی آشنا برای شما باشد. اما خُرخُر شبانه چیست و علل و عواقب آن چه هستند؟ با درک برخی از ویژگی‌های خروپف، شما می‌توانید راهی برای برطرف کردن آن بیابید، به خصوص اگر این مشکل، خواب شما و یا عزیزانتان را مختل می‌سازد. راه حل‌های مؤثر و متعددی برای کمک به شما و شریک زندگی‌تان وجود دارد تا خواب بهتری داشته و با مشکلات ثانویه‌ای که در روابط شما ایجاد می‌شود، مقابله کنید.[/alert]

خروپف چیست؟


خروپف صدایی است که با ارتعاش بافت‌های نرم راه‌ هوایی فوقانی (از جمله بینی و گلو) در هنگام خواب تولید می‌شود.
به طور معمول این صدا زمانی ایجاد می‌شود که فرد هوای دم را به درون می‌کشد، البته خروپف ممکن است در زمان بازدم نیز رخ دهد. تقریباً همه مردم گاهی اوقات خروپف می‌کنند، اما بسیاری از افراد، مبتلا به خروپف مزمن هستند. 44 درصد از مردان و 28 درصد از زنان 30 تا 60 ساله، عادت خروپف و خُرخُر شبانه دارند. در زنان پس از یائسگی، احتمال خروپف کردن بیشتر است.

علت‌ها و عوامل خروپف چیست؟


علت‌ها و عوامل خروپف

خروپف کردن نشان دهنده این است که بینی یا گلو تا حدی در طول خواب مسدود می‌شود. این انسداد منجر به مشکلاتی در عبور هوا می‌شود. در نتیجه، هوا همراه با ارتعاش از درون راه هوایی عبور می‌کند و این سبب لرزش و تولید صدای خروپف می‌شود. اگر راه هوایی به طور کامل مسدود گردد، آپنه انسدادی خواب رخ می‌دهد. حتی انسداد جزئی ممکن است به هیپونه یا سندرم مقاومت راه هوایی فوقانی (UARS) منجر شود. این عوارض، اشکال خفیف‌تری از آپنه خواب هستند.
خروپف با عوارض شایع دیگری در ارتباط است، از جمله:

 • چاقی
 • احتقان و گرفتگی بینی ( ناشی از آلرژی و سرماخوردگی)
 • کم کاری تیروئید
 • آکرومگالی
 • بزرگ شدن لوزه‌ها یا آدنوئید
 • رشد غیر طبیعی صورت

پیامدهای خروپف چیست؟


خروپف خفیف ممکن است تاثیرات منفی اندکی بر کیفیت خواب شما داشته باشد. با این حال، هر چه راه هوایی مسدودتر می‌شود، تلاش برای نفس کشیدن نیز افزایش می‌یابد. اگر تنفس شما به خطر افتد، سطح اکسیژن در خون شما کاهش می‌یابد. این امر ممکن است باعث بیداری موقت شما و در نتیجه مختل شدن خواب شما گردد.
نتایج تحقیقات نشان می‌دهد خروپف خطر ابتلا به تنگی عروق خونی در گردن (تصلب شریان کاروتید) را افزایش می‌دهد. مطالعه انجام شده از 110 نفر نشان داد هر چه خروپف مدت زمان بیشتری از خواب را به خود اختصاص دهد، خطر ابتلا به تنگی عروق گردن بالاتر است. به عقیده محققان، آسیب مستقیم ناشی از ارتعاشات شریان کاروتید در گردن ممکن است منجر به افزایش تشکیل پلاک در این عروق خونی شود.
شاید بزرگترین مشکل مرتبط با خروپف (به خصوص زمانی که با صدای بلند همراه باشد) مختل شدن خواب دیگران، از جمله شریک زندگی شما است. این موضوع ممکن است باعث شود ترتیبات خاصی ‌را برای خواب (مانند خوابیدن در اتاق خواب مهمان یا بر روی کاناپه) در نظر بگیرید.

ارزیابی وضعیت خروپف


برای ارزیابی اولیه خروپف باید به پزشک مراجعه کنید. همراهی همسر و یا یکی از اعضای خانواده شما اهمیت دارد، زیرا آنها می‌توانند جزئیات مهمی در مورد خروپف و دیگر اختلالات تنفسی شما در خواب را به پزشک ارائه کنند. فرد همراهتان باید به هر گونه وقفه تنفسی شما در طی شب اشاره کند. زیرا این علامت ممکن است حاکی از آپنه خواب باشد. اگر خواب راحتی ندارید و یا خوابتان با حس خفگی یا نفس نفس زدن همراه است، ذکر آن می‌تواند مهم باشد. دیگر نشانه‌های مرتبط با آپنه خواب شامل:

 • خواب آلودگی مفرط در طول روز
 • نوسان خلق (تحریک پذیری، اضطراب و افسردگی)
 • تمرکز ضعیف و مشکلات حافظه
 • سردرد صبحگاهی
 • فشار خون بالا
 • بیدار شدن برای ادرار کردن
 • دندان قروچه

علاوه بر این، هر گونه مشکلات مربوط به سینوس‌های شما باید بررسی شود. در صورت گرفتگی و کیپ شدن بینی، آلرژی، عفونت‌های سینوسی (سینوزیت) یا سابقه عمل جراحی سینوس، ممکن است تحقیقات بیشتری مورد نیاز باشد.

روش‌های درمان خروپف


هدف از درمان خرخر ، رفع عوارض و بیماری‌های زمینه‌ای است که باعث خروپف شما می‌شود. این درمان ممکن است شامل تغییراتی در سبک زندگی شما مانند کاهش وزن و یا اجتناب از مصرف الکل قبل از خواب، جهت شل شدن راه هوایی باشد. جراحی نیز یکی از گزینه‌های درمان است، به خصوص اگر به دلیل انحراف تیغه بینی و یا بزرگ شدن لوزه‌ها یا آدنوئید، راه هوایی باریک شده باشد.
.صرف نظر از درمان نهایی که انجام می‌دهید، ارزیابی دقیق (در صورت نیاز) می‌تواند خواب کاملاً راحت و بدون خروپف را برای شما تضمین کند.

آپنه انسدادی خواب

آپنه انسدادی خواب

آپنه انسدادی خواب اغلب با دستگاهی درمان می‌شود که راه هوایی را با مقدار کمی فشار باز می‌کند.
این فشار از طریق یک ماسک که بیمار در حین خواب بر روی بینی می‌زند، اِعمال می‌شود. این روش درمان، CPAP نام دارد. در حال حاضر این دستگاه به عنوان درمان اولیه برای بیماران مبتلا به وقفه تنفسی در خواب (OSA) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جراحی کام و زبان کوچک (فارینگو پلاستی)

این جراحی، روشی برای درمان خروپف و آپنه انسدادی خواب است. در طی این عمل با برداشتن بافت اضافی نرم کامه، راه هوایی باز می‌شود. علاوه بر این، بافت باقی مانده پس از بهبود و التیام، سفت می‌شود، در نتیجه لرزش این بافت به به حداقل می‌رسد. هنگامی که عمل برداشتن لوزه هم انجام گیرد، میزان عبور هوا می‌تواند بیشتر شود.

تخریب حرارتی بافت‌

روش تخریب حرارتی، حجم بافت در شاخک‌های بینی (توربینت)، کف زبان و یا نرم کامه را کاهش می‌دهد.
این روش هم برای درمان خروپف و هم آپنه انسدادی استفاده می‌شود. روش‌های مختلف تخریب حرارتی بافت شامل کوتر کردن دو قطبی، لیزر و رادیو فرکوئنسی می‌باشد. این روش‌ها ممکن است در اتاق عمل و یا در مطب انجام گیرد. گاهی اوقات چندین درمان ممکن است لازم باشد.

تزریق ماده تحریک کننده

روش‌های افزایش سفتی سقف دهان بدون تخریب بافت، شامل تزریق یک ماده تحریک کننده است که باعث سفتی در محل تزریق (در نزدیکی زبان کوچک) می‌شود. یکی دیگر از این روشها قرار دادن یک میله سفت کننده (پیلار ایمپلنت) در سقف دهان است.

عضله جنیوگلوسوس

عمل جلو آوردن عضله جنیوگلوسوس و استخوان لامی (هیوئید) یک روش جراحی برای درمان آپنه خواب است. این عمل مانع از پایین آمدن بخش انتهای گلو شده و عضلات زبان را به جلو می‌راند. در نتیجه باعث باز شدن راه هوایی مسدود می‌گردد.

سومنوپلاستی

سومنوپلاستی روشی است که در آن از سطوح پایین گرمای حاصل از امواج رادیویی برای تخریب بافت‌های زبان کوچک و نرم کامه که در طول خروپف ارتعاش می‌کنند، استفاده می‌شود. این روش تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و حدوداً 30 دقیقه به طول می‌‌انجامد.

جراحی انحراف بینی (سپتوپلاستی)

جراحی انحراف بینی

جراحی انحراف بینی برای صاف کردن و یا اصلاح انحراف سپتوم بینی انجام می‌شود، سپتوم بینی، دیواره‌ای است که بین حفره‌های بینی قرار دارد.
این عمل تحت بی‌حسی موضعی یا عمومی انجام می‌شود. جراح با ایجاد برشی در منطقه تیغه بینی، غضروف اضافی را خارج می‌کند، اما مقدار کافی از آن را برای حمایت ساختار بینی باقی می‌گذارد. پس از اتمام عمل، جراح به منظور اصلاح شکل و پشتیبانی بیشتر سپتوم، اسپلینت‌های پلاستیکی انعطاف پذیر و کوچکی را درون آن قرار می‌دهد.. سپتوپلاستی بین 60 تا 90 دقیقه به طول می‌انجامد.

مزایا و عوارض جانبی سپتوپلاستی

انتظار می‌رود پس از سپتوپلاستی مقداری کبودی و تورم بینی وجود داشته باشد. در اغلب موارد، بینی به مدت چند روز خونریزی خواهد داشت و باید گاز در زیر بینی مرتباً تعویض شود.
سپتوپلاستی یک عمل مستقل و مجزا است، به این معنی که حداقل ناراحتی برای بیمار را به همراه دارد. این یک عمل جراحی غیر تهاجمی است که تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و ریشه مشکلات اکثر افراد مبتلا به انسداد بینی و سینوزیت (که باعث خروپف می‌شود) و انحراف سپتوم را برطرف می‌سازد. به عبارت دیگر سپتوپلاستی یک جراحی نسبتاً موفق با نتایج طولانی مدت و پایدار است.

تغییرات شیوه زندگی برای جلوگیری از خروپف


 • کاهش وزن: اگر اضافه وزن دارید، با کاهش حتی چند کیلو از وزنتان می‌توانید بافت چربی در پشت گلو را کاهش داده و یا حتی خروپف کردن را متوقف سازید.
 • ورزش: نیز می‌تواند به جلوگیری از خروپف کمک کند. ورزش دست‌ها، پاها و عضلات شکم، علاوه بر اینکه به کاهش وزن شما کمک می‌کند، می‌تواند باعث سفت شدن عضلات گلوی شما شود که این به نوبه خود منجر به کاهش خروپف خواهد شد. همچنین ورزش‌های خاصی وجود دارد که می‌توانید برای تقویت عضلات گلوی خود انجام دهید.
 • ترک سیگار: مسلماً ترک سیگار آسان نیست. اما سیگار کشیدن با تحریک غشاهای موجود در بینی و گلو می‌تواند راه‌های هوایی را مسدود کرده و باعث خروپف شود.