ترک‌های پوستی که در اثر کشیده شدن پوست ایجاد می‌شوند، شیار (رگه) های دندانه‌داری هستند که اغلب بر روی پوست شکم، سینه‌ها، باسن، کفل‌ها و ران‌ها ظاهر می‌شوند و با گذشت زمان نامحسوس‌تر می‌شوند. ترک پوست، به‌ویژه در زنان باردار، مخصوصاً سه ماه آخر بارداری رایج است. درمان می‌تواند ترک‌های پوست را محو کند، اما آن‌ها را به‌طور کامل از بین نخواهد برد. ترک چاقی ولاغری دردناک یا مضر نیستند، اما افراد از ظاهری که به پوستشان می‌دهد دچار اضطراب می‌شوند. اگر ظاهر پوستتان برایتان مهم است یا اگر ترک‌های پوستی بخش عمده‌ای از پوست بدنتان را فراگرفته‌اند، به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

ترک‌های پوستی می‌توانند ظاهر شما را ناخوشایند و اعتمادبه‌نفس شما را کاهش دهند، اما هیچ دلیلی برای نگرانی در این مورد وجود ندارد. طیف وسیع درمانی در کلینیک زیبایی ما وجود دارد که می‌توانند ترک‌های پوستی را کاهش دهد و یا از بین ببرند. نتایج درمان به میزان زیادی به وضعیت پوست بستگی دارد و ممکن است بیش از یک روش لازم باشد. متخصصان پوست ما در کلینیک زیبایی ما بهترین روش درمانی متناسب با پوست شما را توصیه می‌کنند. به‌منظور به دست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد خدمات ما و یا داشتن سؤالات بیشتر، می‌توانید با ما از طریق شماره‌های ما تماس بگیرید.

علل ایجاد ترک‌های پوستی


ترک پوست به دلیل کشش پوست ایجاد می‌شوند. شدت آن‌ها تحت تأثیر عوامل متعددی، ازجمله گرایش‌های ژنتیکی، درجه‌ی تأثیر استرس بر روی پوست و سطح کورتیزون می‌باشد. کورتیزون –هورمونی است که به‌وسیله‌ی غدد آدرنالین تولید می شود-فیبرهای الاستین پوست را ضعیف می‌کند.

علائم ترک‌های پوستی


 تمام ترک‌های پوستی ظاهر یکسانی ندارند. بسته به مدت زمانی که در بدن ایجاد شدند و دلیل به وجود آمدنشان، محل ایجاد و نوع پوست متفاوت‌اند. تفاوت‌های رایج آن‌ها عبارت‌اند از:

  • رگه‌های دندانه‌دار یا خطوط پوستی
  • رگه‌های صورتی، قرمز، سیاه، آبی یا بنفش
  • رگه‌های روشن که به یک رنگ روشن‌تر محو می‌شوند.
  • رگه بر روی شکم، سینه‌ها، باسن، کفل‌ها و ران‌ها
  • رگه‌هایی که قسمت‌های زیادی از بدن را پوشانده‌اند.

تشخیص


ترک پوست معمولاً با معاینه پوست و بررسی تاریخچه‌ی پزشکی در جلسه‌ی مشاور تشخیص داده می‌شوند. اگر متخصص مشکوک به افزایش تولید کورتیزون باشد، ممکن است آزمایش‌های دیگری را توصیه کند. در جلسه مشاوره، با متخصص خود در مورد انتخاب مناسب‌ترین روش درمانی یا ترکیبی از درمان‌ها صحبت کنید.

عواملی که باید در نظر گرفت عبارت‌اند از:

  • مدت زمانی که شما ترک‌های پوستی دارید.
  • نوع پوستتان
  • سهولت دسترسی، برای برخی درمان‌ها که نیاز به ویزیت‌های مکرر دارند.
  • هزینه، چون درمان‌هایی که برای بهبود ظاهر (درما نهای زیبایی) هستند اغلب تحت پوشش بیمه درمانی قرار نمی‌گیرند.
  • انتظارات شما

درمان


شما ممکن است ظاهری که ترک شکم بر روی پوستتان ایجاد کرده‌اند را دوست نداشته باشید ولی آن‌ها به درمان پزشکی نیاز ندارند. آن‌ها بی‌ضرر هستند و اغلب بعد از مدتی محو می‌شوند. اما اگر به دنبال درمانی برای ترک‌های پوستی هستید، درمان‌های بسیاری وجود دارد که  آن‌ها را کاهش خواهند داد و از بین می‌برند. درمان‌های زیر برای کمک به بهبود ظاهر و بافت ترک‌های پوستی کمک می‌کنند. متخصص پوست به شما در انتخاب تکنیک مناسب کمک می‌کند.

درمان موضعی

کرم رتینوئید از ویتامین A مشتق شده است، رتینوئیدهایی که شما برای پوست خود استفاده می‌کنید ممکن است ظاهر ترک‌های پوستی را که عمر کمتر از چند ماه را دارند بهبود ببخشند. ترتینوئین، زمانی که اثر می‌کند، به بازسازی کلاژن کمک می‌کنند و باعث می‌شود ترک‌ها متمایل به رنگ نرمال پوست شوند.

لوسیون ها کرم‌ها

درمان‌های بدون نیاز به پزشک بسیاری برای ترک شکم در بارداری وجود دارد. اگر شما خانم بارداری هستید و در مورد ترک‌های پوستی نگران هستید، قبل از اینکه بخواهید درمان‌های پیشگیرانه را آغاز کنید و قبل از بزرگ شدن شکم خود، بارداری‌تان را به متخصص پوستتان اطلاع دهید. اغلب، متخصص پوست می‌تواند کرم‌هایی را به شما توصیه کند. مهم است توجه داشته باشید که کرم‌ها و لوسیون‌ها ممکن است مؤثر باشند یا نباشند، چون ژنتیک فرد نقش مهمی در شکل‌گیری ترک‌های پوستی ایفا می‌کند.

لایه‌برداری پوست با لیزر

درمان لیزری به اصلاح ترک‌های پوستی کمک می‌کند. این درمان سوراخ‌های ریزی در پوست ایجاد می‌کند به‌طوری‌که پوست قادر به بازسازی می‌شود و به پوست سالم جدید اجازه می‌دهد جایگزین پوست قدیمی شود. پوست جدید ترک‌های پوستی کمتری دارد و در همان لحظه، سطح کلاژن و الاستین را در پوست نیز افزایش می‌یابد. تعداد جلسات درمانی کمی برای انجام این کار کافی است. درمان پس از تأثیر بی‌حس‌کننده های موضعی برای حس کمتر درد انجام می‌شود. عوارض جانبی حداقل هستند و در کل دوره نقاهت بعد از درمان بسیار کمی دارد. نتایج درمانی دائمی هستند. ترک‌های پوستی خفیف تا متوسط را نیز می‌توان با لیزر Q-switched NDYAG درمان کرد و ترک‌های پوستی قدیمی را با لیزر فرکشنال co2 می‌توان درمان کرد. لیزر فرکشنال برای کسی که تازه متوجه نشانه‌های قرمز یا بنفش‌رنگ در بدنش شده (ترک‌های پوستی) مناسب است. به‌طور خاص برای زنان بارداری که رشد پوست سریعی دارند مؤثر است.

میکرودرم ابریژن

میکرودرو ابریژن یک درمان زیبایی است که از کریستال‌ها به‌عنوان لایه‌بردار استفاده می‌کند. این ذرات سطح پوست خراش می‌دهند و لایه اولی پوست (اپیدرم‌ها) را از بین می‌برند. وقتی‌که لایه‌های بالایی پوست برداشته شدند، درمان و تولید کلاژن تحریک می‌شوند و پارگی‌های لایه دوم پوست (درم) را درمان می‌کند و پوست را صاف می‌کند. تحریک کلاژن پوست شمارا پر، سفت، شاداب و با طراوت می‌کند.

مزوتراپی

مزوتراپی یک درمان تزریقی است که لایه‌های پایینی پوست را مورد هدف قرار می‌دهد و با یک تزریق قوی ویتامین‌ها و مواد معدنی و اسیدهیالورونیک را به پوست وارد می‌کند. مزوتراپی رشد سلولی را ترغیب می‌کند و باعث تحریک رشد کلاژن به‌منظور آب‌رسانی فوری به پوست و صاف کردن آن می شود-برای کمک به کاهش ترک‌های پوستی آزاردهنده.

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ همچنین به روش تحریک تولید کلاژن اشاره دارد که یک درمان مناسب برای از بین بردن چین‌وچروک و پیگمانتها (تغییر رنگدانه های پوست)، جای زخم (از جمله جای سوختگی، جوش و عمل‌های جراحی) و ترک‌های پوستی است.

میکرونیدلینگ تولید کلاژن توسط خود بدن را که یک بافت همبند برای استحکام و انعطاف‌پذیری پوست می‌باشد را تحریک می‌کند. این روش شامل ایجاد سوراخ‌هایی مکرر و متوالی در پوست به‌وسیله‌ی سوزن‌های کوچک برای ایجاد زخم در لایه‌ی دوم پوست (درم) می‌باشد که روند درمان طبیعی بدن را تسریع می‌کند. وقتی بدن متوجه آسیب به لایه دوم پوست (درم) می‌شود، شروع به تولید کلاژن جدید می‌کند که برای درمان پارگی اصلی در لایه درم که باعث ایجاد ترک‌های پوستی شده‌اند، استفاده می‌شوند. لایه‌ی بیرونی پوست تحت تأثیر روش میکرونیدلینگ قرار نمی‌گیرد، که به کلاژن‌های جدید اجازه می‌دهد که تنها برای درمان ترک‌های پوستی استفاده شوند.

نتایج