درمان چین و چروک صورت و دور چشم

چین و چروک ها عمدتا در بخش هایی از بدن که بیشتر در معرض نور خورشید قرار می گیرند، مثل صورت، گردن،خطوط دور لب ،  پشت دست ها و قسمت جلوی بازو بوجود می آیند. برای رفع چین و چروک صورت ، چین و چروک ها به دو دسته تقسیم می کنیم : چین های سطحی ریز و چروک های عمیق تر. در صورتی که چین و چروک هایی که دارید شما را اذیت می کنند مثل چروک دور لب، یا در صدد جلوگیری از بوچود آمدن آنها هستید، روش هایی برای درمان چروک دور لب برای کمک به شما وجود دارد. چین و چروک صورت شامل خط اخم، خط لبخند، خطوط گوشه لب ها، چین و چروک دور چشم و چین های لب و چروک پیشانی می باشد.درحقیقت قرار رفتن در معرض نور ماوراءبنفش اصلی ترین علت چین و چروک صورت است.

انواع عارضه‌های چین و چروک:


 • چروک‌های پنجه کلاغی (خطوط لبخند)
 • چین‌های نازولبیال (دو طرف بینی به دو طرف دهان)
 • خطوط ماریونت  (خطوط دهان به چانه)
 • خطوط سیگاری‌ها (چروک‌ دور لب)
 • چروک‌های اخم (چروک‌های بین دو ابرو)
 • چروک‌ پیشانی
 • چروک‌های گردن
 • خطوط خرگوشی (موقع لبخند زدن روی پل بینی ایجاد می‌شوند)

چروک دور چشم


تأثیرات محیطی مانند قرار گرفتن در معرض نور خورشید، زمانی که با استرس و روند طبیعی پیری همراه شود، می‌تواند به ایجاد چروک زیر چشم منجر گردد. زماني كه اين خطوط عميق می‌شوند، ممکن است با خطوط اخم پایدار و یا خطوط ناشی از نگرانی دائمی اشتباه گرفته شوند.دو نوع اصلی از چین‌ و چروک زیر چشم وجود دارد:

 • خطوط موقت:این خطوط به‌ واسطه حرکت عضلات اصلی ایجاد می‌شوند. اخم کردن، لبخند زدن (چروک دور لب) و جمع‌کردن چشم‌ها موجب فعال‌سازی این عضلات می‌شود.
 • خطوط پايدار:این خطوط همواره وجود دارند، حتی در هنگام خواب. این‌ها خطوط واقعي موجود در روی پوست هستند كه از تكرار حركاتی چون جمع‌کردن چشم‌ها، اخم و آسیب‌های نور خورشید ناشی می‌شوند.

انواع روش های درمان


درمان با لیزر

بازسازی پوست با لیزر مشکل‌ها و چروک‌های پوستی را کاهش می‌دهد. پرتوهای نور متمرکز به منظور برداشتن لایه‌های پوست چروکیده بر روی ناحیه آسیب دیده مورد نظر تابانده می‌شود. بازسازی با لیزر، که با اصطلاح لایه‌بردای با لیزر نام گذاری می‌شود، روش مؤثری برای از بین بردن خط اخم و چروک اطراف دهان یا چشم‌ها و پیشانی به شمار می‌آید.

 لایه برداری

پزشک می تواند از مواد اسیدی برای درمان نواحی آسیب دیده استفاده کند، که باعث سوختن لایه خارجی پوست و از بین بردن خال های ایجاد شده به خاطر افزایش سن و نیز چین و چروک های پوست می شود و باعث جلوگیری از چین و چروک صورت به طور مجدد می‌شود.

میکرو درم

مشابه روش درم آبریژن، این تکنیک فقط می تواند یک لایه نازک از پوست شما را از بین ببرد. استفاده از این تکنیک معمولاً نیازمند یک سری از روش های درمانی برای دستیابی به نتایج دلخواه است که احتمالاً تعداد این جلسات می تواند تا 16 جلسه نیز ادامه پیدا کند

بوتاکس

تزریق بوتاکس یا سم بوتولینوم چروک ها و خطوط روی پیشانی و خط اخم را به نحو چشمگیری کاهش می دهد. پرکاربردترین روش رفع چروک تزریق بوتاکس است که اثر آن پس از 2 تا 14 روز کاملاً محسوس است. متخصصین مجرب ما پس از گوش سپردن به خواسته های شما و معاینه پوست تعیین می کنند که آیا تزریق بوتاکس با توجه به شرایط موجود درمان مناسبی محسوب می شود یا خیر.بوتاکس در موارد دیگر از جملهلیفتینگ سینه نیز کاربرد دارد..

تزریق ژل

پر کننده های بافت نرم که شامل چربی، کلاژن، ژل اسید هیالورونیک (رستیلان، جودرم، و سایر موارد مانند آن) هستند را می توان در لایه های عمیق پوست صورت تزریق کرده و به این ترتیب چین و چروک صورت ایجاد شده را درمان کرد. به این ترتیب با ایجاد برآمدگی در پوست، چین و چروک و خطوط ایجاد شده روی پوست محو می شوند. در این حالت ممکن است شما با مقداری ورم، قرمزی و کبودی موقت در ناحیه درمان شده مواجه شوید. با توجه به اینکه نتایج حاصل از تزریق پر کننده های پوستی موقت هستند، لازم است این روش درمانی را هر چند ماه یک بار تکرار کرد.

کشیدن پوست

امروزه از ابزارهای مختلف می توان برای گرم کردن پوست و کشیدن آن استفاده کرد. این روش درمانی غیر تهاجمی می تواند نتایج ملایم تا قوی برای بیمار داشته باشد که معمولاً در طول یک دوره چهار تا شش ماهه به تدریج برای فرد ایجاد می شود. این روش درمانی نیازمند ریکاوری نیست.

لیفت صورت

روش درمانی لیفت صورت شامل برداشتن پوست و چربی اضافی از بخش پایین صورت و گردن و محکم کردن عضلات و بافت های زیر متصل به آن است. نتایج این روش درمانی معمولاً بین 5 تا 10 سال دوام و ماندگاری دارد. دوره بهبود پس از لیفت صورت می تواند طولانی باشد و کبودی و ورم ناشی از آن معمولاً برای چند هفته پس از جراحی واضح و قابل مشاهده خواهد بود.

هایفوتراپی

هایفوتراپی را می‌توان برای سفت کردن پوست دور چشم‌ها و در نتیجه درمان چین و چروک دور چشم از جمله خطوط پنجه کلاغی استفاده کرد.درمان خطوط پنجه کلاغی دور چشم با هایفو بطور مستقیم انرژی گرمایی را به پوست و بافت زیر جلدی چشم‌ها اعمال می‌کند و موجب تحریک و بازسازی کلاژن پوست و در نتیجه بهبودی بافت پوست و رفع چین و چروک دور چشم‌ها می‌گردد.

 میکرونیدلینگ با درمارولر و درماپن

میکرونیدلینگ پیشرفته عملی است که با برانگیختن واکنش های بازسازی کننده و ترمیم دهنده خود پوست به روشی ایمن و طبیعی پوستی جوان تر، سالم تر، درخشان تر و صاف تر را ایجاد می کند. سوزن های بسیار ظریف از لایه اپیدرم عبور می کند و تولید بسیاری از عامل های جوان کننده پوست را با تحریک فرایند التیام بخشی طبیعی پوست افزایش می دهد. الاستین و کلاژن جدید یعنی فیبرهای درون پوستی تولید می شود که مسئول انعطاف پذیری، کشسانی و مقاومت پوست هستند.

درمان‌های خانگی

اگرچه تزریق بوتاکس خط اخم یا کلاژن یا لیزر درمانی چروک و خطوط پیشانی را به نحو چشمگیری کاهش می‌دهد، اما می‌توان چروک پیشانی را با روش‌های خانگی ساده‌ای نیز از بین برد:

 • نوشیدن آب فراوان به دلیل مرطوب نگه داشتن پوست، خاصیت کشسانی و نرمی پوست را حفظ می‌کند.
 • قرار دادن مخلوطی از شیر و عسل روی پیشانی به دلیل ویژگی‌های ضد چروک این مواد مفید است.
 • بیشتر لبخند زدن معجزه می‌کند. اخم کردن مکرر چروک خوردن پیشانی و ابرو‌های گره خورده و اخم‌آلود را در پی دارد. به دیگر سخن، شاد بودن و لبخند زدن غالباً صورتی بدون چین و چروک را به ارمغان می‌آورد.

جلوگیری از چین و چروک پوست صورت


همواره هرگاه مي خواهيد از خـانه خـارج شـويد از كـرمـها و يا لوسيونهاي ضد آفتاب استفاده كنيد.

 1. از صابون استفاده نكنيد. جاي آن صورت خود را با كرم شير بشوييد.
 2. در شب از كرم مرطوب كننده استفاده كنيد.
 3. در تمام فصول از مواد آرايشي حاوي تركيبات مواد مرطوب كننده استفاده كنيد.
 4. مشتقات ويتامينA: تريتنوئين ( رتين A ) دارويـي اسـت كـه از ويـتـامـين A استخراج شده و براي درمان آكنه (جوش صورت) بكار گرفته ميشود. امـا گـاهي اوقات براي درمان چين و چروك صورت نيز تجويز مي گردد. طـريقه استـفاده آن يك بار پيش از خواب بوده و تنها براي رفع چين و چروكهاي سطحي و كوچك كاربرد دارد.
 5. ماساژ: هـنـگام استـفـاده از كـرمـهاي مـرطوب كننده دستان خود را بصورت حركات مدور به ملايمت از چانه تا ميان پيـشـاني بالا آورده و سپـس دستـانـتـان را به دو سوي صورتتان به پايين سر دهيد. اين كار را 12 مرتبه تكرار كنيد.براي جلوگيري از چين و چـروك گـردن دستهـايـتان را از زير چانه بطرف پايين و بالا ماساژ بدهيد اين كار را 12 مرتبه تكرار كنيد.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *