درمان و رفع سلولیت (تجمع چربی و فرو رفتگی پوست)

سلولیت یکی از شایع ترین و ناراحت کننده ترین مشکلات زیبایی است که زنان (و گاهی اوقات مردان) درباره آن شکایت می کنند. سلولیت (فرورفتگی روی پوست ران) شرایطی است که بیش از 80% زنان و حدود 20% مردان را تحت تاثیر قرار می دهد. سلولیت در حقیقت  تغییر ظاهر بخشی از پوست است و درمان خانگی برای رفع آن وجود ندارد. ایجاد سلولیت  به این که شما چقدر رژیم غذایی گرفته اید یا حرکت های ورزشی انجام داده اید بستگی ندارد، بلکه سلولیت از تجمع بافت چربی زیر پوست ایجاد می شود که بهترین راه و روش  رفع و درمان سلولیت، برای داشتن پوستی صاف مراجعه به پزشک و استفاده از روش لیزر درمانی می باشد.

علت‌ها و دلایل به وجود آمدن سلولیت چیست؟


علل بروز سلولیت به خوبی درک نشده است، اما در این خصوص چند نظریه مطرح شده که علت سلولیت را به آن‌ها نسبت می‌دهند. در این میان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عوامل هورمونی:احتمالاً هورمون‌ها نقش مهمی در ایجاد سلولیت بازی می‌کنند. بسیاری بر این باورند که هورمون‌های استروژن، انسولین، نور آدرنالین، تیروئید و پرولاکتین بخشی از فرایند تولید سلولیت هستند.
  • ژنتیک:وجود برخی از ژن‌های خاص برای ایجاد سلولیت ضروری است. ممکن است برخی ژن‌ها زمینه‌ساز شرایطی باشند که با سلولیت در ارتباط است مانند ژن‌های مربوط به جنسیت، نژاد، متابولیسم آهسته، توزیع چربی پوست و نارسایی گردش خون در برخی از نواحی بدن.
  • رژیم غذایی:افرادی که بیش‌ازحد چربی، کربوهیدرات یا نمک مصرف می‌کنند و همچنین در رژیم غذایی‌شان از فیبرها استفاده نمی‌کنند، شانس مبتلا شدنشان به سلولیت افزایش می‌یابد.
  • سبک زندگی:سلولیت در افراد سیگاری، کسانی که ورزش نمی‌کنند و کسانی که زمان طولانی در یک موقعیت خاص نشسته و یا می‌ایستند، شایع‌تر است.
  • لباس:ممکن است پوشیدن لباس زیر تنگ، چسبان و کشی بخصوص در ناحیه باسن (به دلیل محدود کردن جریان خون) به تشکیل سلولیت کمک کند.

 انواع سلولیت


در صورتی که سلولیت باعث شل شدن پوست و سست شدن آن در نواحی وسیع شود، به این مشکل در اصطلاح سلولیت نرم گفته می شود. سلولیت نرم رایج ترین نوع ابتلا به سلولیت است و خوش بختانه درمان و رفع آن نیز از همه انواع دیگر بیماری راحت تر است. این شرایط می تواند باعث شود وضعیت عضلانی بیمار حتی در صورت انجام فعالیت شدید، ضعیف به نظر برسد.سلولیت سخت معمولاً در بافت های عضلانی خانم ها ایجاد می شود. این بافت ها دارای ارتباط قوی با عضلات هستند. با وجودی که این نوع سلولیت نیز قابل درمان است، اما درمان سلولیت معمولاً به زمان و روش های پیشرفته تر نیاز دارد.

 چه درمانی بر سلولیت مؤثر است؟


درمان‌های متعددی برای درمان سلولیت وجود دارد. برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

متیل زانتین ها (METHYLXANTHINES)

گروه خاصی از مواد شیمیایی هستند که آمینوفیلین، کافئین و تئوفیلین جزء آن‌ها محسوب می‌شوند. این مواد شیمیایی در بسیاری از کرم‌های درمان‌کننده سلولیت وجود دارند. زیرا توانایی آن‌ها در تجزیه و تخریب چربی‌ها به اثبات رسیده است.

مکمل‌های غذایی

محصولات مختلفی از جمله: گیاه ملیلتوس، بیوفلاونوئیدهای دانه انگور، عصاره جلبک دریایی، روغن گل مغربی و روغن ماهی در قالب مکمل‌های کمک‌کننده به رفع سلولیت، در دسترس قرار دارند. این محصولات اثرات مثبتی بر بدن دارند مانند افزایش سوخت و ساز بدن، بهبود گردش خون، حفاظت سلول‌ها در برابر مواد مخرب و کمک به تجزیه چربی‌ها. اما هیچ مطالعه بالینی معتبری تأثیر آن‌ها را بر درمان سلولیت به اثبات نرسانده است، چه‌بسا مصرف بیش‌ازحد آن‌ها خطراتی را هم در پی داشته باشد.

ماساژ درمانی

چندین دستگاه ماساژ دهنده مختلف برای درمان سلولیت به بازار معرفی شده است. معمولاً آن‌ها دارای سیلندرهایی هستند که نواحی آسیب دیده را دربر گرفته و آن‌ها را در داخل محفظه ماساژ می‌دهند. این نوع درمان بسیار گران است. در این روش از یک دستگاه الکتریکی استفاده می‌شود، دستگاه ناحیه آسیب دیده را تحت مکش قرار داده و تحت کشش و فشار ماساژ می‌دهد.

لیزر و یا پرتودرمانی

ترکیبی از ماساژ درمانی و پرتودرمانی است که در کاهش موقتی ظاهر سلولیت مؤثر است. هزینه آن از ماساژ درمانی بیشتر است زیرا که شامل دو روش درمانی می‌شود، همچنین برای درمان ممکن است به جلسات متعددی نیاز باشد تا نتیجه دلخواه به دست آید.

مزوتراپی (MESOTHERAPY)

این روش درمانی بحث‌برانگیز است. در این روش ترکیبی از داروها و مواد دیگر به طور مستقیم به بافت آسیب‌دیده تزریق می‌شود. عصاره گیاهان و ویتامین‌ها اغلب در این ترکیب‌ها استفاده می‌شوند. چند تزریق در چند جلسه متناوب انجام می‌گیرد. به همراه رژیم غذایی سالم و ورزش منظم، می‌توان از شر سلولیت رهایی پیدا کرد. ثابت شده استفاده از درمان موضعی کرم رتینول نیز می‌تواند در بهبود سلولیت مؤثر باشد.

حفره‌زایی اولتراسونیک (ULTRASOUND CAVITATION)

یکی از آخرین تحولات درمانی در حوزه درمان سلولیت حفره‌زایی اولتراسونیک می‌باشد. این روش بسیار مؤثر است و می‌تواند چربی‌های بدن و سلولیت را کاهش دهد. در این روش از دستگاه‌هایی استفاده می‌شود که قادرند امواج انرژی را با شدت بالایی هدایت کنند. هنگامی که این امواج به بدن ضربه می‌زنند، حباب‌های کوچکی ایجاد می‌کنند. این حباب در بافت‌های چربی و در مایع میان بافتی ایجاد می‌شوند. نام این روش “کاویتاسیون اولتراسونیک” است. در این فرایند مایع میان بافتی در چندین نوبت تغییر فاز می‌دهد درنتیجه به صورت متناوب منقبض و منبسط می‌شود. سپس، سلول‌های چربی از داخل متلاشی شده، آب و چربی آن‌ها به داخل بافت‌های بدن رها می‌گردند. سپس این مایعات و چربی‌ها جذب شده و در کبد پردازش می‌شوند و درنهایت از بدن دفع می‌گردند. به‌طورکلی این چربی‌ها یا به مصرف می‌رسند یا توسط بدن حذف می‌شوند. این روش در از بین بردن چربی‌های بدن و کاهش سلولیت مؤثر است. همچنین به قوام پوست و بهبود فیزیک بدنی نیز کمک می‌کند. از زمان پیدایش کاویتاسیون اولتراسونیک، توسط متخصصین پوست و کلینیک‌های زیبایی در سراسر جهان استفاده می‌شود.

لیپوساکشن

بعضی افراد، لیپوساکشن را به عنوان روش ‌رفع سلولیت، انتخاب می‌کنند. در لیپوساکشن، جراح، از طریق شکاف‌هایی باریک، لوله ظریفی را به زیر پوست هدایت می‌کند و سپس سلول‌های چربی به بیرون مکیده می‌شوند. اگر چه لیپوساکشن، می‌تواند در شکل بدن، تغییر ایجاد کند، اما باعث از بین رفتن سلولیت نمی‌شود و حتی ممکن است پس از انجام لیپوساکشن، پوست، شکل ناخوشایندتری به خود بگیرد.لیپوساکشن به کمک لیزر، شکلی جدیدتر و کمتر تهاجمی از این نوع درمان می‌باشد و با هدف قرار دادن پوست، چربی‌ها را از میان می‌برد و ممکن است درمان موثرتری برای سلیولیت، محسوب شود.

کویتیشن

این روش، سلولیت و چربی‌ها سطحی بدن را، با عملکردی بسیار موثر، کاهش می‌دهد. در التراسوند کویتیشن لاغری، با به‌کارگیری تجهیزات پیشرفته، امواج با انرژی بالا، تولید و به سمت بدن هدایت می‌شوند. با برخورد این امواج به بدن، حباب‌های بسیار ریزی ایجاد شده که حاوی بخار می‌باشند. این حباب‌ها، در مایع میان‌بافتی (interstitial liquid) و بافت چربی، ظاهر می‌شوند. در اثر پدیده‌ای فیزیکی، که اثر کویتیشن نامیده می‌شود، مایع میان‌بافتی در فازهای متعددی قرار می‌گیرد. روند انبساط و انقباض در آن، شروع شده، و در فاصله کمی، سلول‌های چربی ترکیده و به‌صورت آب و چربی در بافت بدن، آزاد می‌شوند. چربی‌ها، پس از جذب و پردازش در کبد، به ساختارهای ساده‌تری تجزیه شده، از بدن دفع می‌شوند. اساسا، مکانیسم این روش درمانی، نابودسازی و دفع چربی‌ها، توسط خود بدن می‌باشد. این روش، در نابودسازی چربی‌ها و کاهش سلولیت، عملکرد موثری، نشان می‌دهد.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *