جراحی پلک یا بلفاروپلاستی یک عمل جراحی برای بهبود زیبایی پلک‌ها می‌باشد. می‌توان این جراحی را روی هر یک از پلک‌های بالا یا پایین چشم و یا روی هر دو پلک انجام داد. این جراحی چه به منظور زیبایی و چه به منظور اصلاح عملکرد پلک‌ها و رفع مشکلات ساختاری پلک انجام شود، موجب بهبود ظاهر پلک و چشم‌ها و جوانسازی ناحیه اطراف چشم می‌شود.

جهت مشاوره و آگاهی از روش‌های درمان و رفع مشکل افتادگی پلک، می‌توانید به متخصصین در کلینیک ما مراجعه فرمایید. با شماره های ما تماس بگیرید.

این جراحی به چه منظور انجام می‌شود؟


در صورتی که به  علت افتادگی پلک‌ در بینایی شما اختلال شود ، انجام جراحی پلک لزوم دارد. ممکن است جراح از شما بخواهد که قبل از انجام جراحی پلک، با مراجعه به پزشک، بینایی خود را تست کنید.

برخی افراد، عمل جراحی پلک را به منظور بهبود ظاهر و زیبایی خود انجام می‌دهند. در این صورت جراحی پلک، یک جراحی زیبایی محسوب می‌شود که انجام آن کاملا اختیاری است. جراحی زیبایی پلک را می‌توان به صورت مستقل و یا همراه با سایر جراحی‌های زیبایی صورت، مانند لیفت ابرو و لیفت صورت، انجام داد.

جراحی پلک به طور خاص می‌تواند مشکلات زیر را برطرف کند:

 • شل‌شدگی و افتادگی پوست که باعث ایجاد چین و چروک‌هایی در پلک بالا می‌شود و شکل طبیعی پلک بالا را تغییر می‌دهد. این مشکل گاها در بینایی فرد نیز اختلال ایجاد می‌کند.
 • تجمع رسوبات چربی در زیر چشم که باعث پف‌کردگی زیر چشم می‌شود.
 • گودی زیر چشم.
 • درمان انواع افتادگی پلک ازجمله افتادگی پلک پایین که باعث نمایان شدن سفیدی زیر چشم‌ها می‌شود.
 • وجود پوست اضافی و بروز چین و چروک در زیر چشم و پلک پایینی.

روش‌ها


جراحی پلک

این جراحی طی مراحل زیر انجام می‌شود:

 • به شما داروی آرام‌بخش داده می‌شود تا احساس آرامش و راحتی کنید.
 • جراح شما، داروی بیهوشی را در اطراف چشم تزریق می‌کند و بدین ترتیب شما دیگر درد ناشی از جراحی را حس نخواهید کرد. هنگام انجام این جراحی شما کاملا بیدار هستید.
 • جراح برش‌های بسیار کوچکی در محل بروز چروک‌های طبیعی در پلک، ایجاد می‌کند. (با ایجاد برش در محل‌های وجود چین در پلک، جای زخم جراحی نمایان نخواهد بود)
 • قسمت‌های شل و اضافی پوست و همچنین چربی‌های اضافی برداشته می‌شود. ماهیچه‌های پلک نیز جمع می‌شوند.
 • در پایان، برش‌های ایجاد شده با بخیه دوخته می‌شوند.

جراحی پلک در کلینیک و به صورت سرپایی انجام می‌شود.

18

بعد از جراحی

معمولا بیماران می‌توانند در همان روز انجام جراحی، به خانه بازگردند. سعی کنید قبل از انجام جراحی، هماهنگی‌های لازم را انجام دهید تا بعد از جراحی یک نفر شما را تا خانه برساند یا همراهی کند.

قبل از این که کلینیک را ترک کنید، یک تکنسین روی پلک‌های شما پماد مخصوص می‌زند و روی آن را با بانداژ می‌پوشاند. شما ممکن است در پلک‌های خود احساس درد و کشیدگی پوست پلک را داشته باشید. این درد و ناراحتی به سادگی با داروهای مسکن کنترل می‌شود.

سعی کنید تا چند روز پس از جراحی، تا جای ممکن سر خود را بالا نگه دارید. برای کاهش تورم و کبودی در محل مورد نظر، کمپرس سرد قرار دهید. قبل از قرار دادن کمپرس سرد روی چشم، آن را در داخل یک حوله بپیچید. این کار باعث می‌شود از آسیب ناشی از سرما به چشم و پوست جلوگیری شود.

ممکن است پزشک شما برای جلوگیری از خارش و همچنین کبوی چشم، قطره‌های چشمی ‌تجویزکند.

شما باید بعد از 2 تا 3 روز پس از جراحی بتوانید به خوبی ببینید. حداقل تا دوهفته پس از جراحی از قرار دادن لنز در چشم خود خودداری کنید. سعی کنید طی 3 تا 5 روز پس از جراحی فعالیت فیزیکی کمی‌ داشته باشید و تا سه هفته از انجام فعالیت شدید یا ورزش‌های پرفشار که جریان خون را افزایش می‌دهد، خودداری کنید.

جراح شما، بین 2 تا 7 روز پس از جراحی، بخیه‌های شما را خواهد کشید. ممکن است اطراف چشم‌های شما تا حدی کبود باشد که این کبودی ظرف دو تا چهار هفته برطرف می‌شود. ممکن است طی چند هفته اول پس از جراحی احساس کنید که ترشح اشکی چشم‌های شما کمی ‌بیشتر شده است، چشمان شما به نور و وزش باد حساس‌تر است و دچار دوبینی یا تاری‌دید شده‌اید.

خطرات

خطرات ناشی از اعمال بیهوشی و خطرات کلی جراحی عبارتند از:

 • واکنش به داروی بیهوشی
 • خونریزی، تشکیل لخته‌ی خون، عفونت

خطرات خاص ناشی از جراحی پلک عبارتند از:

 • آسیب به چشم و از دست دادن بینایی (این مورد نادر است)
 • مشکل در بستن چشم‌ها در هنگام خواب (در موارد نادری دائمی ‌است)
 • دوبینی یا تاری دید
 • تورم موقتی پلک‌ها
 • بروز جوش‌های سر سفید بسیار ریز بعد از کشیدن بخیه‌ها
 • کند بودن روند بهبودی پس از جراحی
 • عدم بهبودی جای زخم جراحی به صورت متقارن یا به جا ماندن جای زخم جراحی

مشکلات و بیماری‌هایی که باعث می‌شوند بلفاروپلاستی یا جراحی زیبایی پلک با خطرات بیشتری همراه باشد، عبارتند از:

 • دیابت
 • خشک بودن یا کم بدن ترشح غدد اشکی
 • مشکلات قلبی یا اختلالات عروقی
 • بالا بودن فشار خون یا سایر بیماری‌های مربوط به جریان خون
 • اختلالات تیروئیدی مانند کم‌کاری تیروئید و بیماری گریوز

نتایج جراحی در بلند مدت (پیش آگهی)

ممکن است تا 6 ماه یا بیشتر، جای زخم جراحی کمی ‌صورتی رنگ باشد. این جای زخم به تدریج نازک و نازک‌تر شده و محو می‌شود تا جایی که به یک خط سفید بسیار باریک تبدیل می‌شود که تقریبا غیر‌قابل رویت است. پس از انجام جراحی زیبایی ظاهر شما شاداب‌تر، هوشیار‌تر و جوان‌تر به نظر خواهد آمد و این نتایج تا چندین سال ماندگاری خواهند داشت. برای بسیاری از بیماران نیز این نتایج دائمی ‌هستند.

جراحی پلک با لیزر

به منظور افزایش بهره‌وری، تسریع روند بازگشت بیمار به فعالیت‌های روزمره و کاهش عوارض مرتبط با عمل جراحی، همیشه سعی می شود که تا جای ممکن اندازه‌ی برش‌های جراحی کوچک‌تر شود، عمق شکاف ایجاد شده در بافت کمتر شود و زمان انجام جراحی کاهش یابد. برای پیاده‌سازی این مفاهیم در مورد جراحی پلک (بلفاروپلاستی)، بهترین و ممکن‌ترین فاکتور قابل تغییر، مدت زمان جراحی است. در صورتی که مهارت و تجربه‌ی جراح بالا باشد، مدت زمان جراحی کاهش پیدا می‌کند. همچنین می‌توان از وسایل و دستگاه‌هایی استفاده کرد که از طریق آن هموستاز (قطع خونریزی) را بهبود بخشید.

با استفاده از دستگاه‌های متعددی می‌توان پوست را به نحوی برش داد که خونریزی کمتری ایجاد شود و یا خونریزی ایجاد نشود. به عنوان مثال می‌توان برای ایجاد برش جراحی از یاقوتی که با لیزر Nd:YAG داغ شده است، از سوزن‌های مجهز به امواج رادیوفرکوئنسی، سوزن داغ شده‌ی تک‌قطبی با سر بسیار نازک، چاقوی بسیار تیز الماس که با امواج لیزر CO2 داغ شده است یا اشعه‌ی لیزر CO2 استفاده کرد.

البته هرچند قطع خونریزی در هنگام ایجاد برش و جراحی اهمیت بالایی دارد، اما در هنگام استفاده از این دستگاه‌ها و تکنیک‌های جراحی باید میزان گرمای ایجاد شده به دقت ارزیابی شود، چرا که ایجاد گرمای بیش از حد می‌تواند موجب تاخیر در بهبودی زخم، باز شدن زخم و هیپرتروفی زخم (ایجاد بافت اضافی و به جا ماندن جای زخم) شود.

درمان افتادگی پلک به روش غیرجراحی

یکی دیگر از راه‌هایی که از طریق آن، پزشک شما می‌تواند درمان افتادگی پلک را انجام دهد ، تزریق ژل‌ در زیر ابرو می‌باشد. این روش موجب می‌شود که تا حدودی شل‌شدگی و افتادگی پوست پلک بالایی برطرف شود. انجام این روش همچنین می‌تواند به خط ابرو حالت خوشایند و جذابی بدهد.

یکی دیگر از تکنیک‌های مورد استفاده برای این منظور، تزریق ژل‌ در ناحیه گیجگاهی می‌باشد. تزریق ژل در این ناحیه موجب لیفت ابرو و پلک‌ها می‌شود. تزریق ژل در این ناحیه همچنین فرم جذاب و خوشایندی به پیشانی شما می‌دهد. پیشانی بسیاری از افراد، کاملا تخت است و با بالا رفتن سن نیز به تدریج ناحیه پیشانی بسیار تورفته و لاغر به نظر می‌رسد. با تزریق ژل در این ناحیه فرم طبیعی پیشانی نیز بازیابی می‌شود.

تکنیک دیگری که تعداد کمی ‌از متخصصین از آن استفاده می‌کنند، تزریق در پیشانی می‌باشد. در این روش در سرتاسر پیشانی، ژل تزریق می‌شود. پزشک بعد از تزریق ژل، به آرامی ‌پیشانی بیمار را ماساژ می‌دهد تا ژل تزریق شده به طور یکسان در همه قسمت‌های پیشانی پخش شود. در این تکنیک، در صورتی که تزریق ژل به شیوه‌ی صحیح انجام شود، نتایج آن غیرقابل رویت و کاملا طبیعی خواهند بود.

تزریق ژل در پیشانی، علاوه بر لیفت ابرو و پلک‌ها می‌تواند موجب از بین رفتن خطوط افقی پیشانی شود. این خطوط در امتداد صفحات رشد استخوان جمجمه در دوران نوزادی شکل می‌گیرند اما این خطوط تا زمان نازک شدن پوست پیشانی بر اثر بالا رفتن سن، نمایان نیستند.


مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان