درمان و بستن منافذ باز پوست صورت

منافذ باز و بزرگی که بر روی پوست ایجاد می‌شود معمولا سبب کاهش زیبایی شده و موجب نگرانی افراد می‌شوند. بسیاری ار این منافذ پوستی بیشتر در افرادی که پوست چرب دارند بوجود می‌آید و ممکن است که به آکنه و جوش‌های سرسیاه مربوط باشد. چربی زیاد همراه با باکتری‌ها و گردوخاک‌های محیط موجب مسدود شدن منافذ پوست می‌شود. علاوه بر این جوش‌های سر سیاه باعث می‌شوند که این منافذ پوستی بزر‌گ‌تر و مشخص‌تر به نظر بیایند. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض تابش نور خورشید به علت آسیب رساندن به کلاژن‌ها سبب بوجود آمدن منافذ پوستی باز می‌شود. بروز این منافذ پوستی باز باعث کاهش حالت ارتجاعی پوست می‌شود و با افزایش سن این منافذ افزایش می‌یابد. ژنتیک، فشار روحی و عدم مراقبت کافی از پوست می‌تواند سبب بروز این منافذ شود.

 علت ها و دلایل


دو عامل اصلی با ایجاد منافذ باز پوست ارتباط دارند که عبارت از مسائل ژنتیک و بالا رفتن سن است. افرادی که بطور طبیعی پوستی زخیم و چرب دارند بیشتر دچار مشکل منافذ باز پوست می شوند. با بالا رفتن سن، آسیب های وارد شدن به خاطر قرار گرفتن در معرض نور خورشید و کاهش قابلیت ارتجاع پوست می تواند باعث بزرگ شدن منافذ پوست شود. در حقیقت، ضخیم شدن پوست باعث ایجاد سلول های بسیار کوچک در لبه های منافذ آن می شود و به تدریج باعث می شود این منافذ بزرگتر به نظر برسند. لکه های سر سیاه نیز یکی از مشکلات اصلی مرتبط با منافذ باز پوست هستند. هنگامی که این منافذ به خاطر تجمع آلودگی و باکتری بسته شوند، فرآیند انباشت چربی در این منافذ شروع شده و به این ترتیب این شرایط باعث می شود منافذ ایجاد شده بر روی پوست به تدریج بزرگ و بزرگ تر گردند.

درمان


لیست زیر شامل برخی از موثرترین روش‌های درمان منافذ باز پوست است:

نور شدید پالسی

نور شدید پالسی و یا IPL، نوعی از رفع منافذ باز پوست صورت با لیزر است که در آن طول موج‌های مختلف نور برای درمان انواع مختلف بیماریهای پوستی مورد استفاده قرار می‌گیرد. طبق نظر پزشکان و متخصصان پوست، طول موجهای مختلف نور دارای قابلیت‌های متفاوتی برای هدف قرار دادن و درمان انواع مختلف بیماری‌های پوستی و نیز بستن منافذ باز پوست هستند. نور لیزر با شدت بالا باعث تحریک پوست برای تشکیل کلاژن می‌شود و نهایتا” منجر به کوچک شدن منافذ پوست می‌گردد. یکی از مزایای عمده تکنیک درمان با نور شدید پالسی این است که هنگامی که نور لیزر یک بخش واحد از پوست را مورد هدف قرار می‌دهد، بخش‌های اطراف آن تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد و در نتیجه آسیب‌های پوستی به حداقل می‌رسد.

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن یک تکنیک زیبایی کاملا” شناخته شده است که عموما” به منظور ایجاد پوستی بی‌عیب و نقص، عاری از آکنه و جوان مورد استفاده قرار می‌گیرد. بعلاوه، این تکنیک زیبایی برای بستن منافذ پوست بسیار مفید است. بر خلاف سایر تکنیک‌های زیبایی، میکرودرم ابریژن یک روش تهاجمی نیست و به جوان کردن مجدد پوست کمک می‌کند. در این فرایند، سطحی‌ترین و یا بیرونی‌ترین لایه پوست با عمل سایش به آرامی لایه برداری می‌شود، در نتیجه باعث از بین بردن عناصر سمی و گرد و خاک از پوست و نهایتا” رفع انسداد منافذ پوست می‌گردد. همچنین، این روش با افزایش تشکیل کلاژن، به بستن منافذ باز پوست کمک می‌کند.

لیزردرمانی

این روش درمانی در کاهش اندازه‌ی منافذ باز پوستی بسیار موثر است. تقریبا به ۶ تا ۸ جلسه لیزر درمانی نیاز است و طول دوره ریکاوری بعد از هر جلسه درمانی بسیار کوتاه است.

 لیزر Q-SWITCHED

این لیزر غیرتهاجمی، یک راه حل بسیار موثر برای منافذ باز پوستی می‌باشد. هر چند این لیزر به عنوان یکی از قویترین لیزرهای موجود در بازار محسوب می‌شود، اما کاملا ایمن است و مدت زمان ریکاوری بعد از آن بسیار کوتاه است و تنها عوارض جانبی که ایجاد می‌کند، قرمزی خفیف پوست است که بعد از چند ساعت برطرف می‌شود. لیزردرمانی همچنین موجب تولید کلاژن و الاستین بیشتر در پوست می‌شود.

لایه برداری با لیزر اسپکترا

درمان زیبایی لایه برداری با لیزر اسپکترا یکی دیگر از انواع درمان با لیزر است. این تکنیک با وجود اینکه تاثیر دائمی ندارد، اما برای کوچک کردن منافذ پوست و صاف و یکدست شدن پوست بسیار موثر و کارآمد می‌باشد. این روشی کاملا” غیر تهاجمی است و از نور لیزر ۱۰۶۰mm کربن، به منظور کوچک کردن منافذ پوست استفاده می‌کند. این درمان در دو مرحله انجام می‌شود. در مرحله اول، لیزر در حالت “اسپکترا” شروع به انتشار پالس‌های لیزر برای گرم کردن لایه‌هایی از بافت پوست و کلاژن می‌کند. در مرحله دوم، لیزردر حالت “کیو سوئیچ” به طور سطحی و سریع لایه نازکی از پوست را جدا می‌کند، در نتیجه موجب از بین بردن ناخالصی‌ها و آلودگی‌های پوست می‌شود. اما کار واقعی توسط ذرات کربنی انجام می‌شود که از لیزر منتشر می‌گردد. این ذرات کربن به منافذ پوست وارد شده و بلافاصله با جذب نور و انرژی لیزر، شروع به انفجار و سوختن می‌کنند. این عمل موجب تحریک تولید کلاژن در دیواره داخلی منافذ پوست شده و در نتیجه به طور مستقیم موجبات انقباض منافذ پوست را فراهم می‌کند.

پیلینگ

روش پیلینگ نیز موجب کنار رفتن لایه‌ی ضخیم روی پوست و سلول‌های مرده‌ی سطحی در پوست می‌شود. روش پیلینگ دارای سه حالت مختلف است که در هرکدام میزان لایه‌برداری و عمق نفوذ مواد لایه‌بردار در پوست متفاوت است و انتخاب روش انجام پیلینگ، با توجه به شدت مشکل پوستی شما خواهد بود. پیلینگ پوست همچنین موجب بازسازی و احیای پوست و رسیدن ویتامین‌های ضروری به پوست شده و تولید کلاژن در پوست را افزایش می‌دهد. این روش درمانی هیچ درد و ناراحتی به همراه ندارد و بعد از آن نیازی به گذراندن دوره ریکاوری نیست.

پاکسازی پوست

یکی از راه‌های غیرتهاجمی و بسیار ایمن و موثر برای از بین بردن منافذ بازپوستی، پاکسازی پوست است. به طور کلی پاکسازی پوست یک راه بسیار طبیعی است که برای هر نوع پوستی مناسب است. در کلینیک sian ما برای هر یک از بیماران، با توجه به نوع پوست و شرایط آن، پاکسازی پوست را به روش متفاوتی انجام می‌دهیم. پاکسازی پوست یک راه عالی برای تمیز کردن منافذ باز پوستی از آلودگی است و در این روش تمامی جوشهای سرسیاه که منافذ پوستی را مسدود کرده‌اند، از بین می‌روند. انجام پاکسازی پوست به صورت منظم به سلامت بیشتر پوست، حضور سلول‌های سالم در بافت پوست و متعادل‌سازی تولید چربی در پوست کمک می‌کند و در نتیجه از باز شدن بیش از حد منافذ پوستی جلوگیری می‌کند.

مزوتراپی

در این روش (مزوتراپی) ترکیبی از ویتامینها، اسید‌های آمینه، مواد معدنی و داروها به لایه‌ی میانی پوست تزریق می‌شود. این تزریقات به روش میکرو انجام شده و در هر تزریق مقادیر میکروسکوپی از ترکیب مورد نظر به لایه مزودرم پوست منتقل می‌شود. پزشک متخصص شما با دقت بسیار بالایی ترکیب مورد نظر را دقیقا در ناحیه هدف در پوست تزریق می‌کند و این کار موجب تحریک پوست برای آغاز روند بازسازی و جوانسازی پوست می‌شود. این روش همچنین موجب ایجاد کانال بسیار باریک میکروسکوپی در پوست می‌شود که این امر موجب تحریک پوست برای تولید کلاژن و الاستین بیشتر می‌شود. این دو ماده نقش حیاتی در شکل‌گیری ساختار پوست و ایجاد بافتی منسجم در پوست و حفظ قابلیت ارتجاعی پوست دارند. این روش درمانی کاملا ایمن است و به صورت تدریجی موجب بهبود کلی بافت پوست می‌شود و علاوه بر منافذ باز پوستی برای درمان بسیار از مشکلات پوستی دیگر نیز به کار می‌رود.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *