درمان و اصلاح لبخند لثه‌ای با بوتاکس

 اگر موقع خندیدن لب بالایی‌تان بیش از حد بالا می‌رود و لثه‌تان دیده می‌شود، در این صورت چاره مشکلتان اصلاح لبخند لثه‌ ای است. همیشه کوچک بودن دندان‌ها دلیل دیده شدن لثه‌ها نیست. گاهی اوقات دندان‌هایتان به این دلیل کوچک دیده می‌شوند که هنگام لبخند زدن بین لثه‌ها و لب بالایی‌تان توازنی وجود ندارد و نیاز به اصلاح طرح لبخند لثه ای دارید. پیش از درمان و اصلاح طرح لبخند، لازم است دقیقاً بدانید که لبخند لثه‌ای به چه دلیل بروز می‌کند. مشکل لبخند لثه ای حداقل به هفت دلیل می‌تواند به وجود بیاید، و اگر دلیل آن به درستی تشخیص داده نشود، روش درمانی درستی برای اصلاح طرح لبخند انتخاب نخواهد شد. برای اطلاع از هزینه اصلاح طرح لبخند لثه ای خود باید به پزشک مراجعه نمایید.

دلایل لبخند لثه‌ای


دلایل متعددی برای این وضعیت وجود دارد:

  • ساختار ژنتیکی صورت ممکن است آن را مستعد لبخند لثه‌ای کند.
  • فعالیت عضلانی بیش از حد در لب بالا می‌تواند فعالیت بیش از حد در منطقه لب بالا ایجاد کرده و موجب آشکار شدن بخش زیادی از لثه گردد.
  • نازک بودن لب بالا ممکن است لبخند لثه‌ای را تشدید کند.

انواع لبخند لثه‌ای


درجه‌بندی خاصی برای لبخند لثه‌ای تعریف شده است که میزان بافت لثوی نمایان را بر حسب درصد ارتفاع دندان‌ها اندازه‌گیری می‌کند. به بیان دیگر طبقه‌بندی لبخند لثه‌ای بر میزان بافت نمایان لثه مبتنی است و متناسب با مقداری از ساختار دندان است که هنگام لبخند زدن دیده می‌شود. لبخند لثه‌ای خفیف، متوسط، پیشرفته یا شدید است.

درمان لبخند لثه‌ای با تزریق بوتاکس


در واقع بوتاکس حاوی نوعی پروتئین است که توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم تولید می‌شود. این پروتئین با مسدود کردن پالس‌های عصبی موجب شل شدن عضلات می‌شود می‌شود. در واقع تحرک و انقباضات عضلانی هستند که موجب بروز چین و چروک صورت می‌شوند و به همین دلیل تزریق بوتاکس موجب کم شدن تحرک عضله و در نتیجه رفع چین و چروک‌ها و اصلاح لبخند لثه ای می‌شود.این پروتئین به عنوان یک ماده‌ی تعدیل‌کننده‌ی عصبی (با نام‌های تجاری مختلف مانند بوتاکس، زئومین یا دایسپورت) با دقت در عضله‌ی بالا برنده‌ی لب‌ها تزریق می‌شود و این کار موجب می‌شود در هنگام خندیدن لب‌ها کمتر بالا بیایند و در نتیجه میزان نمایان شدن لثه‌ها کم شود.تزریق بیش از حد بوتاکس موجب فلج شدن عضله‌ای می‌شود که در هنگام خندیدن تحرک دارد و می‌تواند موجب ایجاد اختلال در خنده شما شود. در صورتی که لبخند لثه‌ای بر اثر بزرگ بودن فک بالا ایجاد شده باشد، برای اصلاح طرح لبخند لثه ای در این حالت لازم است فک بالایی خود را جراحی کنید تا  ارتفاع فک با جراحی کوتاه شود.تزریق بوتاکس موجب کم شدن حرکت لب و بالا رفتن آن در هنگام خنده می‌شود و از نمایان شدن بیش از حد لثه‌ها جلوگیری می‌کند. بسیاری از افراد  مایل به انجام  این روش درمانی برای اصلاح لبخند لثه ای خود هستند چرا که کاملا کم-تهاجمی است.

تزریق بوتاکس چگونه لبخند لثه‌ای را برطرف می‌کند؟


اگر لبخند لثه‌ای دارید معنی آن این است که عضلات لب بالا بسیار قوی هستند. متخصص می‌تواند عضلات را با تزریق بوتاکس شل و ضعیف کند. تنها با دو تزریق بوتاکس در نزدیکی پایه بینی، عضله لب بالا شل شده و لبخند زیبا و جذاب می‌شود.

روند درمان


قبل از انجام درمان توسط بوتاکس

پزشک متخصص شما را به طور کامل مورد معاینه قرار می دهد و از مناسب بودن این روش برای اصلاح طرح لبخند شما اطمینان حاصل می کند. قبل از تزریق، برای بی حس کردن ناحیه ی تحت درمان، از داروی بی حسی موضعی و یا یخ استفاده می شود.

درمان

مقدار بسیار کمی از سم بوتولینوم (بوتاکس)به دو طرف دهان در فاصله ی بینی تا دهان تزریق می شود تا موجب تضعیف عضلات این ناحیه شود.در اصلاح لبخند لثه ای با تزریق بوتاکس طی 3،4 روز آینده، به تدریج از میزان بالا رفتن لب بالا هنگام لبخند کاسته می شود و میزان کمتری از لثه نمایان می شود و در نتیجه می توانید با اعتماد به نفس بیشتر و بدون محدودیت لبخند بزنید. نتیجه ی نهایی اصلاح طرح لبخند لثه ای از این روش، پس از گذشت 2 هفته به طور کامل مشخص خواهد شد.

پس از درمان

پس از اصلاح لبخند لثه ای با بوتاکس به مدت 4 ساعت، از لمس کردن، خاراندن، ماساژ و استفاده از لوازم آرایش در محل تحت درمان خودداری کنید. انجام این روش تنها 5 تا 10 دقیقه زمان می برد. دستورالعمل مراقبت های خاص پس از انجام اصلاح طرح لبخند به شما ارائه خواهد شد.

پس از تزریق بوتاکس


اینروش تنها ۱۰ دقیقه بطول می انجامد و معمولاً شامل یک یا دو تزریق است. میزان بسیار کمی کبودی یا تورم در ناحیه ی تزریق وجود خواهد داشت اما بطور کلی بدون درد می باشد.

نتایج تزریق بوتاکس


ازآن جایی که تاثیرات تعدیل کننده های عصبی از جمله بوتاکس و زئومین دائمی نیستند، برای اصلاح لبخند لثه ای و حفظ نتایج آن باید این درمان را هر سه تا چهار ماه یک بار تکرار کرد. نتایج این روش مانند سایر روشهای برطرف کنندهی چین و چروک سه تا چهار ماه ماندگار است.

مزایا


  • این روش بیشتر از 30 دقیقه به طول نمی‌انجامد.
  • حداقل تهاجم
  • بدون ناراحتی و درد
  • نتایج فوری
  • روشی مقرون‌به‌صرفه
  • نتایج طبیعی و متناسب با صورت
  • عدم نیاز به استراحت پس از اتمام درمان

روش های های دیگر برای درمان لبخند لثه ای


جراحی فک همراه با درمان ارتودنسی

در بعضی از موارد بهتر است برای کوتاه‌تر کردن دوره درمان، کاهش احتمال بازگشت نتایج و افزایش دوام و ماندگاری نتایج به دست آمده از درمان ارتودنسی، این روش درمانی همراه با جراحی فک انجام شود.

افزایش طول تاج دندان

عمل افزایش طول تاج دندان شامل بالا بردن خط لثه از روی سطح دندان است تا از این طریق، قسمت بیشتری از ساختار دندان نمایان شود. این کار باعث می‌شود که دندان‌ها بلندتر به نظر برسند و بافت اضافه لثه از روی آنها برداشته شود. عمل افزایش طول تاج دندان می‌تواند بافت اضافی لثه را از روی دندان‌های شما بردارد، خط لثه را بالاتر ببرد، شکل ظاهری آن را صاف و متقارن سازد و طول دندان‌ها را بیشتر کند.

لیزر دیود بافت نرم

از این روش در مواردی استفاده می‌شود که بخواهیم از رشد مجدد بافت‌های نرم جلوگیری کنیم. در صورتی که برای اصلاح طرح لبخند لثه‌ای، تنها نیاز به برداشتن قسمت کوچکی از بافت لثه باشد، عمل فرم‌دهی لثه‌ها با استفاده از لیزر دیود معمولاً در حدود 15 تا 30 دقیقه طول می‌کشد.

الکتروسرجری

روش الکتروسرجری در مواردی استفاده می‌شود که به دقت و ظرافت زیادی در اصلاح شکل لثه‌ها نیاز باشد. این روش هنگامی که به صورت حداقلی و با استفاده از حداکثر بزرگ‌نمایی انجام می‌شود، به بافت اصلاح شده لثه اجازه می‌دهد که بعداً بتواند دوباره رشد کند.

اصلاح وضعیت لب

این عمل برای افرادی مناسب است که لبخند لثه‌ای در آنها به علت موقعیت نامناسب لب‌ها باشد. عمل اصلاح وضعیت لب به منظور پایین آوردن موقعیت لب بالایی انجام می‌شود. این عمل یک جراحی کوتاه و مختصر است که دامنه حرکت لب بالایی را محدود و موقعیت آن را به گونه‌ای اصلاح می‌کند که مقدار کمتری از بافت لثه شما در زیر آن نمایان باشد.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *