درمان ریزش مو با پی آر پی PRP

عوامل رشد در پی آر پی (پلاسمای خون غنی شده با پلاکت یا PRP) برای بهبود زخم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. امروزه مطالعات نشان می‌دهد که پی آر پی برای درمان الگوهای ریزش مو در زنان و مردان مطمئن و اثربخش است. به همین دلیل از درمان ریزش مو با پی آر پی استفاده می‌شود.

 

پی آر پی (پلاسمای خون غنی شده با پلاکت یا PRP) چیست؟


 

خون انسان عمدتاً از گلبول‌های قرمز (RBC)، گلبول‌های سفید (WBC) و پلاسما تشکیل شده است. پی آر پی (پلاسمای خون غنی شده با پلاکت)؛ پلاسمای خون است که با دو تا سه برابر پلاکت‌های بیش از حد معمول غنی شده است. به علاوه این پلاسما شامل مواد دیگری نظیر پلاکت عامل مشتق شده رشد (PDGF)، عامل رشد اندوتلیال عروقی (VEGF)، عامل رشد تبدیلی (TGF) و سایر پروتئین‌های فعال زیستی است که برای بهبود زخم و رشد مو مفید است، نیز می‌شود.

مکانیزم درمان پی آر پی (PRP)


 

پزشکان برای درمان ریزش موی سر از روش پی آر پی مو (PRP) برای رشد فولیکول‌های مو استفاده می‌کند که به موجب آن بازگشت کوچک سازی مو در آلوپسی آندروژنتیک (طاسی مردانه) دیده می‌شود.

تخمین زده می‌شود که ابداع پلاکت‌ها و گلبول‌های سفید خون با پی آر پی (پلاسمای خون غنی شده با پلاکت یا PRP) می‌تواند مکانیزم بهبود طبیعی زخم در بدن را تقویت کند. همچنین احتمالاً با پی آر پی موی سر (PRP) سلول‌های بنیادی (پاپیالی پوستی) فولیکول‌های تازه پیوندزده شده مو تحریک می‌شود. پزشکان دیگر در حین فرایند پیوند مو این موضوع را احساس کرده‌اند که بدن به صورت طبیعی قادر به تولید عوامل رشد فعال زیستی برای بهبود زخم‌ها و رشد بوده و استفاده از پی آر پی موی سر مزیت اضافه‌ای ایجاد نمی‌کند.

درمان با روش پی آر پی (PRP)


 

دکتر از روش و تکنیک دو سانتریفیوژه برای پی آر پی مو استفاده می‌کند تا عوامل بیولوژیکی فعال سرم بسیار موثرتر تغلیظ شده و به کار برده شود. این روش دوتایی تنها راه برای دستیابی به میزان غلظت بهینه داروی ریزش مو و عوامل رشد در پی آر پی است.

نکاتی که قبل از درمان باید رعایت شوند

برخی آماده سازی های جزئی قبل از انجام درمان ریزش مو با روش PRP (پلاسمای خون غنی شده با پلاکت) در مرکز زیبایی  انجام می‌شود و به بیمار توصیه می‌شود که عبارتند از:

اجتناب از مصرف هرگونه رقیق کننده خون به دلیل احتمال بروز اختلال در روند درمان
استفاده از تایلونول (استامینوفن) در صورت نیاز قبل از شروع روند درمان
جایگزینی داروهای مسدود کننده بتا مثل ایندرال (پراپرانول) با مسدود کننده‌هایی که با روند درمان سازگاری دارند.
اجتناب یا به حداقل رساندن مصرف دخانیات سه روز قبل از عمل و سه روز بعد از عمل. مصرف دخانیات بر روند بهبود و دریافت اکسیژن توسط پوست سر و مو تأثیر دارد.
مصرف الکل را در سه روز آخر قبل از انجام درمان ریزش موی سر به روش پی آر پی را به حداقل برسانید.
صبح روز عمل استحمام کرده و موی سر را با شامپوی روزانه خود با دقت زیاد بشوئید. از اسپری، ژل یا هر ماده دیگر حالت دهنده مو استفاده نکنید. اگر از پوششی برای مو استفاده می‌کنید در هنگام شامپو آن را برداشته و پس از شستشوی سر و قبل از شروع روند درمان پی آر پی از آن استفاده نکنید.
غذای معمول خود را قبل از عمل میل نموده و دو ساعت قبل از عمل حدود 16 انس (تقریباً 170 گرم) آب بیاشامید.

روند درمان به روش تزریق پی آر پی (PRP) برای ریزش مو

معمولاً درمان ریزش مو با روش PRP به عنوان روشی اتولوگ درترمیم مو به کار برده می‌شود بدان معنا که از خون خود بیمار در روند درمان استفاده می‌شود. برای فراهم کردن پی آر پی (پلاسمای خون غنی شده با پلاکت) خون بیمار در دستگاه سانتریفیوژ چرخانده شده تا قسمت مایع از محتویات جامد جدا شده و فعال کننده‌های پلاکت نظیر ترومبین، کلرید کلسیم و در برخی موارد کلاژن به آن اضافه شود. قسمت جامد جدا شده خون پی آر پی (پلاسمای خون غنی شده با پلاکت یا PRP) نامیده می‌شود.

سپس پلاسمای خون غنی شده با پلاکت به دست آمده به کمک یک سرنگ به محل درمان مثل محل جراحی یا محل طاسی سر مجدداً تزریق می‌شود. در درمان ریزش مو با روش PRP ، پلاسمای خون غنی شده با پلاکت (PRP) می‌تواند در حین عمل یا پس از آن در منطقه گیرنده موی پیوند و روی زخم و شکاف محل دهنده اسپری شود یا در پوست سر مستقیماً تزریق شود. قبل از تزریق پی آر پی (پلاسمای خون غنی شده با پلاکت)، پزشکان اغلب بی حسی موضعی با 1٪ لیدوکایین ایجاد می‌کنند.

برای برخی از بیماران ممکن است تزریق سخت و آزاردهنده باشد. برای این دسته از بیماران از بی‌حسی موضعی قبل از تزریق استفاده می‌شود تا از ناراحتی و رنج آنها کاسته شود. از بیماران در مراحل مختلف درمان عکس گرفته می‌شود تا روند درمان و بهبود خود را ببینند. ما برنامه درمانی هر فرد را متناسب با پاسخ وی به درمان تنظیم و اصلاح می‌کنیم.سپس پلاسمای خون غنی شده با پلاکت به دست آمده به کمک یک سرنگ به محل درمان مثل محل جراحی یا محل طاسی سر مجدداً تزریق می‌شود. پلاسمای خون غنی شده با پلاکت (PRP) می‌تواند در حین عمل یا پس از آن در منطقه گیرنده موی پیوند و روی زخم و شکاف محل دهنده اسپری شود یا در پوست سر مستقیماً تزریق شود. قبل از تزریق پی آر پی (پلاسمای خون غنی شده با پلاکت)، پزشکان اغلب بی حسی موضعی با 1٪ لیدوکایین ایجاد می‌کنند.

اغلب پزشکان پس از تحریک رشد مو برنامه تزریق را برای یک تا نه ماه تنظیم می‌کنند. برخی از پیشرفت‌های در رشد مو در دو تا شش ماهه اول قابل انتظار است. برای حصول نتیجه مطلوب از درمان ریزش مو با پی آر پی باید درمان در دوره‌های زمانی مشخص ادامه یابد.

عکس‌های قبل و بعد از درمان ریزش مو با روش پی آر پی (PRP)

سه ماه بعد از اولین جلسه تزریق پی آر پی و هفت هفته بعد از دومین جلسه تزریق پی آر پی

پنج ماه و نیکم بعد از اولین جلسه تزریق پی آر پی و سه ماه بعد از سومین جلسه تزریق پی آر پی

سه ماه پس از اولین جلسه تزریق پی آر پی و شش هفته بعد از دومین جلسه تزریق پی آر پی

سوالات رایج


 

تزریق پی آر پی (پلاسمای خون غنی شده با پلاکت یا PRP) چه کاری انجام می‌دهد؟

با تزریق پی آر پی روند کوچک و نازک شدن موها که علت طاسی است متوقف شده و برمی‌گردد. تزریق پی ار پی باعث جلوگیری از ریزش مو خواهد شد.

پی آر پی (PRP) چگونه کار می‌کند؟

پزشک با تزریق پی آر پی رشد فولیکول‌های موی شما را تحریک کرده که منجر به برگشت روند کوچک و نازک شوندگی مو که در الگوی آلوپسی آندروژنیک (طاسی مردانه) وجود دارد، می‌شود.

مزایای تزریق پی آر پی (پلاسمای خون غنی شده با پلاکت یا PRP) چیست؟

پی آر پی یک راه دیگر برای تحریک رشد مو به خصوص در افرادی که نمی‌توانند از روش‌های دیگر استفاده کنند، است. برای مثال برای فردی که برای پیوند مو گزینه مناسبی نیست تزریق پی آر پی (پلاسمای خون غنی شده با پلاکت یا PRP) انجام می‌شود.همچنین افرادی که کم پشتی موی فرق سر دارند و پیوند مو برای آنها گزینه مناسبی نیست می توانند از مزایای پی آر پی مو بهره مند شوند.

برنامه درمانی تزریق پی آر پی (پلاسمای خون غنی شده با پلاکت یا PRP) چگونه است؟

پس از شروع درمان ریزش مو با پی آر پی، دومین جلسه برای شش هفته بعد تنظیم می‌شود و سپس درمان هر سه ماه یک بار برای سال اول برنامه ریزی می‌شود. پس از پایان سال اول، درمان برای هر شش ماه یک بار و متناسب با پاسخ درمانی بدن شما تنظیم و برنامه ریزی می‌شود.

چه موقع من باید انتظار دیدن نتیجه نهایی را داشته باشم؟

معمولاً افراد نتیجه را در سه تا شش ماه پس از شروع درمان می‌بینند. ولی زمان پاسخ به درمان در هر فرد متفاوت از دیگران است.

دوره درمانی پی آر پی (پلاسمای خون غنی شده با پلاکت یا PRP) چقدر به طول می‌انجامد؟

هر تزریق در محل کلینیک و اتاق ویزیت به راحتی انجام شده و حدود 30 تا 45 دقیقه طول می‌کشد.

آیا این روش برای طاسی هم جواب می‌دهد؟

این روش در قسمت‌هایی که در آن موی نازک وجود دارد، بهتر جواب می‌دهد

آیا درمان با روش تزریق پی آر پی (PRP) به خوبی جواب می‌دهد؟

درمان به روش تزریق پی آر پی موی سر (پلاسمای خون غنی شده با پلاکت) تقریباً روش جدیدی است اما دلایل و شواهد ثابت می‌کند که این روش، روشی مفید است. ما به وسیله گرفتن عکس مراحل مختلف درمان را به دقت بررسی کرده و مورد ارزیابی قرار می‌دهیم.

آیا بعد از عمل من در سر خود دردی احساس می‌کنم؟

ممکن است شما درد یا التهاب بسیار موقتی و کوتاه مدتی را تجربه کنید اما بسیاری از بیماران چنین تجربه‌ای را نداشته‌اند.

چند تزریق باید در پوست سر انجام شود؟

این به ناحیه تحت درمان بستگی دارد. پزشک تعداد تزریق‌ها را در طول درمان مشخص می‌کند.

آیا درمان به روش تزریق پی آر پی (پلاسمای خون غنی شده با پلاکت)، عوارض جانبی دارد؟

ممکن است برخی ناراحتی‌ها به دلیل نیاز به کشیدن خون از بدن و همچنین تورم و التهاب احتمالی و موقتی محل درمان برای شما به وجود بیاید. تزریق پی آر پی (پلاسمای خون غنی شده با پلاکت) به این دلیل که از سرم خود شما استفاده می‌کند، روشی کاملاً ایمن و مطمئن است ولی برای رشد مو در همه موارد موفق نیست.


0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *