یا به خطوط ریزی که هنگام خنده در گوشه چشم‌ها و اطراف دهانتان ایجاد می‌شود توجه کرده‌اید؟ به این چروک‌های ریزیخط خنده گفته می‌شود. دیدن این خطوط برای هیچکس جالب نیست. این چروک‌های کوچک در نقاطی از صورت به وجود می‌آیند که عضلات آن‌ها در هنگام خنده منقبض می‌شوند. گاهی اوقات به خطوط اطراف چشم چروک‌های پنجه‌کلاغی گفته می‌شود، زیرا شبیه به جای پای پرندگان کوچک هستند. چرا ما دچار این چروک‌ها می‌شویم و چه کاری می‌توانیم برای رفع خط خنده انجام بدهیم؟می‌خواهید جوان به نظر برسید اما خطوطی که در سرتاسر چهره‌تان وجود دارند اجازه چنین کاری را نمی‌دهند. خط لبخند ، چروک‌های عمیق، خطوط اخم (یا به هراسم دیگری که آن‌ها را بشناسید) سن‌تان را بالاتر نشان می‌دهند. خطوط خنده حاصل عوامل مختلفی هستند، از جمله قرار گرفتن پوست در معرض آفتاب. اگر این خطوط باعث خجالتتان می‌شوند نگران نباشید، چون راه‌هایی برای  رفع خط لبخند و  صاف‌تر و جوان‌تر ساختن دوباره‌ی پوست صورتتان وجود دارد.

علل


خط لبخند در اثر استفاده‌ی مکرر از یک عضله و تا کردن پوست اطراف دهان به وجود می‌آید. پوست اطراف دهان با افزایش سن نیز حالت ارتجاعی و حجم خود را ازدست‌داده و موجب تشکیل خطوط خنده می‌شود.پیشگیری از خطوط خنده با افزایش سن دشوار بوده و ترمیم پوست پس از ایجاد این خطوط دشوارتر نیز می‌باشد. افراد داوطلب برای از بین بردن خط خنده عبارت‌اند از خانم‌ها و آقایانی که از ظاهر صورت خود ناراضی‌اند. اگر شما از خط لبخند در اطراف دهان خود رنج می‌برید، می‌توانید روش‌های مختلف درمان خط لبخند را در نظر بگیرید.

نواحی تحت درمان


خطوط لبخند

برای اغلب ما خطوط خنده چیزی نیستند که از داشتن آن خوشحال باشیم. این خطوط هلالی‌شکل از دو طرف بینی تا دو طرف دهان کشیده می‌شوند و هر چه سن ما افزایش می‌یابد، عمق آن‌ها نیز بیشتر می‌شود. این چروک‌ها می‌تواند باعث شود که حتی وقتی شما کاملاً شاداب و جوان باشید، چهره شما پیر، خسته و غمگین به نظر برسد. ژل‌های بلوترو نه تنها این خطوط را به شکل رضایت بخشی پُر می‌کند، بلکه تزریق ژل خط خنده باعث ایجاد حالتی نرم و طبیعی در پوست شما می‌شود و نتایج منحصر به فردی برای شما به ارمغان می‌آورد.

خطوط عمودی لب‌ها در اطراف دهان

مسلماً شما دوست دارید که دیگران به لبخند شما توجه کنند، نه به چروک‌هایی که در اطراف دهان شما وجود دارد. این خطوط ناخوشایندی که از قسمت بالای لب بالایی به صورت عمودی به طرف دهان امتداد پیدا کرده‌اند، خط لب عمودی یا خطوط پریورال نامیده می‌شوند. خط لب‌های عمودی هنگامی به وجود می‌آیند که حجم بافت پوست در اطراف دهان به ویژه در اطراف ناحیه لبخند، کاهش پیدا می‌کند. از آنجا که این خطوط معمولاً خیلی باریک و کم‌عمق هستند، بنابراین درمان خط لبخند غالباً کار بسیار دشواری است.

گوشه‌های دهان

گوشه‌های دهان معمولاً تحت عنوان پیوستگاه گوشه لب‌ها نیز نامیده می‌شود. پیر شدن پوست می‌تواند باعث از دست رفتن حجم بافت آن در این قسمت‌ها شود و در نتیجه ظاهر ناخوشایندی در اطراف دهان ایجاد کند که موجب می‌شود شما همیشه اخمو و غمگین به نظر برسید. علاوه بر آن، از دست رفتن بافت پوست در این ناحیه غالباً باعث به وجود آمدن یا عمیق‌تر شدن خطوط ماریونت که از قبل وجود داشته است، نیز می‌شود و نیاز به درمان خط لبخند می باشد .

خطوط ماریونت

خطوط ماریونت، خط‌هایی هستند که از گوشه دهان به طرف پایین امتداد پیدا می‌کنند و باعث می‌شود حتی وقتی که شما اخم نکرده‌اید، چهره شما عبوس و غمگین به نظر برسد. هر چقدر سن ما بیشتر می‌شود و حجم بیشتری از بافت پوست صورت از دست می‌رود، خط لبخند هم عمیق‌تر شده و به خطوط هلالی‌شکل عمیقی تبدیل می‌شوند. ژل‌های بلوترو نه تنها این خطوط را به شکل رضایت‌بخشی پُر می‌کند، بلکه باعث ایجاد حالتی نرم و طبیعی در پوست شما می‌شود و نتایج منحصربه‌فردی برای شما به ارمغان می‌آورد.

درمان


خط‌های اطراف دهان ناخوشایند هستند و دهان یکی از بدترین مکان‌های ایجاد شدن چروک است که باعث پیر به نظر رسیدن می‌شود. تأثیر خط‌های عمیق اطراف دهان بر مسن به نظر رسیدن بانوان بسیار بیشتر از چروک دور چشم یا خط‌های روی پیشانی است. در ادامه تعدادی از روش های درمان خط خنده آورده شده است:

کرم ضدچروک

ساده‌ترین و کم تهاجم‌ترین روش مقابله با چروک‌های اطراف لب استفاده از کرم ضدچروک است. دسترسی به این نوع کرم بسیار آسان است و می‌توان آن را از داروخانه‌های محلی گرفته تا فروشگاه‌های بزرگ خریداری کرد. این کرم‌ها در قیمت‌های گوناگون چند هزار تومانی تا چند میلیونی عرضه می‌شوند. برخی بانوان به مؤثر بودن کرم‌های ضد چروک ضد پیری ایمان دارند، حال‌آنکه عده‌ای دیگر ترجیح می‌دهند رویکرد قوی‌تری را برای خلاصی از خطوط اطراف دهان امتحان کنند.

بوتاکس

باوجودی که بسیاری از مردم تصور می‌کنند تزریق بوتاکس مشابه تزریق ژل است، اما در حقیقت آن‌ها به‌گونه‌ای دیگر عمل می‌کنند. تزریق بوتاکس یکی از راههای از بین بردن خط خنده است که از انقباض ماهیچه‌ها در قسمت تزریق شده جلوگیری می‌کند. هنگامی‌که داروی سمی بوتالینیوم در ماهیچه‌ها تزریق می‌شود باعث مسدود شدن ضربه‌های عصبی شده و از رسیدن پالسهای عصبی به آن ماهیچه جلوگیری می‌کند. به همین دلیل ماهیچه‌های مربوطه همیشه رها بوده و منقبض نمی‌شوند. لذا پوست آن قسمت بدن صاف‌تر شده و خطوط و چروک‌هایی که توسط آن ماهیچه‌ها ایجاد شده‌اند کم‌عمق‌تر شده و کم‌کم ناپدید می‌شوند. افراد پرمشغله و مادران پرکار معمولاً جهت برگشتن سریع به فعالیت‌های طبیعی خود از این روش استفاده می‌کنند. در این روش درمانی هیچ‌گونه خطر و عوارضی که ناشی از عمل‌های جراحی است به بیمار وارد نمی‌شود.نتیجه تزریق بوتاکس برای چندین ماه ماندگار است. پس‌ازآن، جهت تمدید و نگهداری نتیجه لازم است تکرار گردد.

تزریق ژل 

تزریق ژل به استفاده از مواد ترکیبی مخصوصی جهت افزایش حجم قسمتی از صورت که تزریق در آن صورت پذیرفته، اطلاق می‌گردد. تزریق ژل انواع مختلفی دارد ولی تمامی آن‌ها باعث رفع چروک صورت شده و چهره‌ای جوانتر و جذابتر برای بیمار ایجاد می‌کنند.پس از بی‌حس شدن پوست، تزریق ژل آغاز می‌گردد. پس از اینکه ژل به خط خنده تزریق شد، پوست ماساژ داده می‌شود. این روند تا جایی انجام می‌شود که خطوط خنده را پر کرده و رضایت بیمار و متخصص پوست را حاصل کند. گاهی جهت کنترل درد و کاهش تورم، پس از تزریق ژل از کمپرس آب سرد استفاده می‌شود.به طور کلی نتیجه تزریق ژل تا چندین ماه باقی می‌ماند. در صورت تمایل به ماندگارتر شدن نتیجه عمل تزریق ژل پس از چند ماه تکرار می‌شود. پس از عمل ممکن است کمی تورم یا کبودی در محل درمان مشاهده شود که موقتی بوده و پس از چند روز برطرف می‌شود. ژل آرنیکا در این زمینه بسیار مفید خواهد بود. جهت جلوگیری از بروز عفونت تا 8 ساعت پس از عمل از هیچ‌گونه کرم و یا مواد آرایشی در قسمت تحت درمان استفاده نکنید. اگر قبلاً از تزریق ژل استفاده کرده بودید ممکن است در آنها هم کمی تورم یا کبودی مشاهده کنید که موقت است.

انتقال چربی

تزریق چربی یا میکولیپواینجکشن از قوانینی مشابه تزریق ژل بهره می‌برد. تفاوت این دو روش در این است که در روش تزریق چربی از تزریق چربی‌های برداشت شده از بدن بیمار جهت پر کردن خطوط و چروک‌ها استفاده می‌شود. معمولاً قسمتهای شکم و کفلها، اهداکننده‌های چربی جهت تزریق چربی می‌باشند.

جراحی زیبایی

جراحی زیبایی روش دیگری برای کاهش چروک‌های عمیق اطراف دهان و رفع خط لبخند  به شمار می‌رود که تهاجمی‌ترین و پرهزینه‌ترین روش و درعین‌حال موفقیت‌آمیزترین است. لیفت کلی یا جزئی صورت علاوه بر کاهش چروک اطراف دهان، چروک دیگر بخش‌های صورت را نیز از بین می‌برد. اگرچه جراحی زیبایی کارآمدترین روش است، اما جز هزینه بالا عوارضی نظیر عفونت و طولانی بودن دوره بهبود نیز دارد که قابل‌چشم‌پوشی نیست. بهترین روش درمان چروک اطراف دهان پیشگیری از ایجاد شدن آن‌ها است. این پیشگیری با ترک دخانیات و استفاده هرروزه از ضدآفتاب امکان‌پذیر می‌شود.


مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان
×مشاوره در واتساپ