mn

به خاطر تامین ویتامین D از طریق نور خورشید، بدن همه ما به مقداری قرار گرفتن در معرض نور خورشید نیاز دارد. ویتامین D نقش موثر در جذب کلسیم در بدن انسان داشته و به این ترتیب قوی‌تر و سالم‌تر بودن استخوان‌ها از این طریق امکان پذیر می‌شود. به هر حال جذب ویتامین D مورد نیاز بدن نیازی به قرار گرفتن زیاد در معرض نور خورشید ندارد و بی توجهی به این مساله می‌تواند گاهی اوقات علائم آفتاب سوختگی یا وارد شدن آسیب به پوست به خاطر نور خورشید را برای فرد به همراه داشته باشد.

در کلینیک زیبایی ما، به منظور درمان آفتاب سوختگی پوست به افراد یک مجموعه کامل از تکنیک‌های مراقبتی و روش‌های درمان زیبایی ارائه می‌شود. به این ترتیب متخصصان ما در این کلینیک می‌توانند علائم افزایش سن یا آثار ناشی از آفتاب سوختگی را بر روی پوست درمان کرده و در نهایت ظاهر جوان و جذاب پوست فرد را بازیابی نمایند. در این کلینیک، اولین مرحله درمان از طریق درک و شناخت کامل شرایط بیمار شروع می‌شود. اطلاعات جمع‌آوری شده در این زمینه نه تنها به طراحی یک برنامه درمان مناسب برای رفع آفتاب سوختگی پوست کمک می‌کند، بلکه علاوه بر این به متخصصان ما امکان می‌دهد انواع مختلف روش‌های درمانی را به شما معرفی نمایند. در حقیقت ما اعتقاد داریم موفقیت در هر گونه روش درمانی انتخاب شده در این شرایط به ایجاد هماهنگی مناسب بین بیمار و متخصصین این کلینیک بستگی دارد.

در صورتی که به خاطر آسیب‌های وارد شده به پوست خود به خاطر نور خورشید ناراحت و نگران هستید، هم اکنون برای کسب اطلاعات لازم درباره روش‌های درمان و هماهنگی جلسه ملاقات از طریق شماره ها با ما تماس حاصل فرمایید.

آفتاب سوختگی


آفتاب سوختگی (آسیب‌های پوستی به خاطر قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید) می‌تواند به صورت یکباره یا مزمن در افراد مشاهده شود. هنگامی که آفتاب سوختگی مزمن باشد، آسیب‌های وارد شده به پوست به تدریج ایجاد می‌گردد. آفتاب سوختگی مزمن می‌تواند باعث ایجاد تغییرات ظاهری در وضعیت پوست شده یا در موارد شدیدتر باعث تغییر در بافت پوستی فرد و ابتلای وی به بیماری‌هایی مثل سرطان شود.

تاثیر ظاهری ناشی از آفتاب سوختگی می‌تواند با تغییر در ساختار، وضعیت و قابلیت ارتجاع پذیری پوست فرد همراه باشد. در مواقعی که این آسیب دیدگی شدید باشد، یک لایه زبر چرم مانند بر روی پوست فرد ایجاد می‌شود. با این وجود، در اکثر موارد آفتاب سوختگی باعث شل شدن پوست و ایجاد خطوط و چین و چروک‌های ریز در آن، افزایش لکه‌های ناشی از بالا رفتن سن، و شکل گیری نواحی تیره تر در نتیجه افزایش رنگ دانه‌های پوست و گشاد شدن رگ‌های خونی می‌شود.

عوارض رایج آفتاب سوختگی


 • چین و چروک شدن پوست
 • لکه‌های کبدی
 • نارسایی خوش خیم رنگ دانه‌های پوست
 • خال‌های خوش خیم
 • ایجاد لکه‌های ناشی از آفتاب سوختگی
 • ضخیم و زبر شدن پوست
 • کک و مک
 • ظاهر غیر هماهنگ پوست
 • سرطان پوست
 • گشاد شدن عروق
 • ملاسما یا تغییر رنگ به خاطر تغییرات هورمونی
 • قرمزی پوست

روش‌های درمان قابل استفاده برای آفتاب سوختگی


در ادامه روش‌های درمان آفتاب‌سوختگی به اختصار توضیح داده شده‌اند.

میکرودرم آبریژن

میکرودرم آبریژن روشی است که در آن لایه‌های بالای پوست که دچار لکه و ظاهر نامطلوب شده‌اند با چرخش سریع میکرو کریستال‌ها سایش داده می‌شوند. به این ترتیب با از بین رفتن لایه‌های بالایی یک لایه جدید روی پوست رشد کرده و جای پوست از بین رفته را می‌گیرد.

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ یک روش درمان آفتاب سوختگی پوست است که در آن از سوزن‌های ریز برای ایجاد سوراخ‌های بسیار کوچک در پوست فرد استفاده می‌شود. نقاط سوراخ شده در این درمان باعث می‌شود بدن عکس‌العمل ترمیمی نسبت به جراحت از خود نشان داده و سلول‌های پوستی را ترمیم کند. علاوه بر ترمیم پوست، استفاده از روش میکرونیدلینگ باعث می‌شود تولید کولاژن و الاستین که دارای بیشترین تاثیر در حفظ ظاهر پوست و برآمده بودن آن هستند، افزایش یابد. این روش درمانی همچنین می‌تواند به رفع سایر آسیب‌های پوستی مثل جای زخم، لکه‌های تیره، و پیر شدن ظاهر پوست کمک کند.

تزریق بوتاکس

با تزریق بوتاکس (یک نوع پروتئین خاص) به عضلات در بدن، می‌توان از ایجاد خطوط و چین و چروک بر روی آنها جلوگیری کرد. استفاده از بوتاکس همچنین می‌تواند چین و چروک‌های فعلی ایجاد شده روی پوست را محو کند، اما این روش نمی‌تواند مانعی برای شکل گیری مجدد علائم پیری بر روی پوست باشد. از این روش در اکثر مواقع برای رفع خطوط ایجاد شده در ناحیه بین چشم‌ها و محو خطوط و چین و چروک‌های پیشانی استفاده می‌شود.

تزریق ژل

تزریق ژل در زیر پوست به منظور جایگزینی کولاژن طبیعی از دست رفته بدن انجام می‌شود. امروزه انواع مختلفی از ژل‌ها برای تزریق در دسترس هستند. از این روش معمولاً برای درمان چین و چروک، جای زخم، خطوط ایجاد شده بر روی صورت، و چین و چروک‌های ناشی از کاهش حجم پوست و انقباض مکرر عضلات استفاده می‌شود.

تجدید ساختار با لیزر فراکشنال

جوان‌سازی و لایه برداری با لیزر امروزه یکی از پر کاربردترین روش‌هایی است که برای بهبود ظاهر پوست افراد از آن استفاده می‌شود. بر خلاف روش قدیمی لایه برداری با لیزر که در آن دستیابی به نتایج دلخواه نیاز به یک دوره ریکاوری بلند مدت نیاز داشت، تکنولوژی لیزر فراکشنال دوره ریکاوری کوتاه مدت برای درمان آفتاب سوختگی و تغییر ظاهر پوست دارد و به خوبی می‌تواند ساختار پوست فرد را اصلاح کند.

نسل جدید ابزارهای لیزر فراکشنال از طول موج‌های 10400 نانو متر استفاده می‌کنند و به آنها لیزر دی‌اکسید‌کربن (CO2) نیز گفته می‌شود. نتایج حاصل از این روش به صورت قابل پیش بینی و کاملاً شگفت‌انگیز در اختیار افراد بیمار قرار می‌گیرد. استفاده از این روش درمانی تحت بی حسی موضعی و در صورت تمایل با داروی آرام‌بخش انجام می‌شود. به این ترتیب برای رفع مشکل آفتاب سوختگی پوست فقط به یک جلسه درمان نیاز است و دوره ریکاوری بیمار بیشتر از چند روز نخواهد بود.

درمان‌های موضعی

درمان‌های موضعی همچون استفاده از داروی ترتینوئین و کرم‌های موضعی تجویز شده توسط پزشک معالج می‌توانند باعث کاهش چین و چروک، زبری پوست و اصلاح رنگ آن شوند.

لایه برداری شیمیایی

این روش درمانی باعث می‌شود لایه‌های بالای پوست از بین رفته و به این ترتیب سلول‌های مرده از روی پوست پاک شوند. به این ترتیب ظاهر پوست فرد جوان و درخشان خواهد شد. امروزه امکان استفاده از این روش درمانی برای کاهش مشکلات ظاهری ایجاد شده برای پوست در نتیجه آفتاب سوختگی همچون لکه‌های خورشیدی، خطوط ریز، یا ظاهر ناهماهنگ پوست وجود دارد. برای دستیابی به بهترین نتایج ممکن با این روش بهتر است از این درمان چند بار استفاده شود و نوع لایه برداری انتخاب شده برای هر بیمار به ساختار پوست، رنگ و حساسیت پوست فرد بستگی دارد. لایه برداری شیمیایی را می‌توان برای پوست صورت، سینه، کمر، یا سایر نقاط بدن مورد استفاده قرار داد.

نوردرمانی

نوردرمانی با استفاده از یک تکنولوژی نوری به نام پرتو پالسی شدید (IPT) انجام می‌شود. در این تکنولوژی از قدرت پرتوی پالسی برای دستیابی به نتایج درمانی مورد نظر در ارتباط با بهبود وضعیت پوست استفاده می‌گردد. این سیستم عملکردی بسیار شبیه به لیزردرمانی دارد، اما در این روش به جای استفاده از یک طول موج ثابت، دستگاه یک طیف نور تولید می‌کند که دارای طول موج‌های متفاوت می‌باشد. به این ترتیب با انتخاب طول موج مناسب، فرد معالج می‌تواند آسیب‌های وارد شده به پوست در نتیجه افزایش سن یا قرار گرفتن در معرض نور خورشید را درمان کند. نور درمانی یک روش سایش پوست نیست و به همین خاطر نیازی به ریکاوری خاص ندارد. این روش درمانی دارای قابلیت تغییر وضعیت پوست و بهبود شرایط ترمیم آن است. از این روش می‌توان برای درمان کک مک، لکه‌های ناشی از افزایش سن، آفتاب سوختگی و رگ‌های عنکبوتی استفاده نمود. به این ترتیب می‌توان به سادگی موارد اشکال ایجاد شده در پوست در نتیجه قرار گرفتن در معرض نور خورشید را درمان کرد.

چگونه می‌توان از آفتاب سوختگی پوست پیشگیری کرد؟


برای حفاظت از پوست در برابر نور خورشید می‌توان از روش‌های ساده استفاده کرد. به این منظور لازم است از لباس، کلاه و عینک‌های محافظ سبک استفاده شود و در صورت نیاز به خارج شدن از خانه می‌بایست از قرار گرفتن زیاد در معرض نور خورشید اجتناب کرده و استفاده از عینک طبی آفتابی فراموش نشود.


مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان