درمان ،رفع و از بین بردن خط اخم بین دو ابرو

به خطوط عمودی که بین دو ابروی شما وجود دارند، خط اخم گفته می‌شود و معمولا خط اخم با خطوطی که در بالای دو ابرو (در پیشانی) تشکیل می‌شود، اشتباه گرفته می‌شود. به خطوطی که در پیشانی ایجاد می‌شوند، چروک پیشانی یا خطوط پیشانی گفته می‌شود. به خط اخم، به طور خاص، خط اخم بین دو ابرو نیز گفته می‌شود. خط اخم بین دو ابرو می‌تواند در هر سنی ایجاد شود. برخی از افراد در اوایل دوره‌ی بیست سالگی متوجه تشکیل این خطوط می‌شوند. این موضوع برای خیلی از افراد شوکه کننده است چرا که آن‌ها تصور می‌کنند در سنین بسیار بالاتری می‌بایست منتظر دیدن این خطوط می‌بودند. برای پیشگیری و درمان خط اخم بین دو ابرو می‌توانید کارهای زیادی بکنید، از مصرف کرم‌ها و داروهای غیر تجویزی گرفته تا اقدامات کلینیکی تهاجمی‌تر

علت


خطوط اخم بین دو ابرو (آن دسته از خطوطی که به صورت عمودی در بین دو ابرو ایجاد می‌شوند) و خط خنده با بالا رفتن سن، عمیق‌تر و نمایان‌تر می‌شوند. این بخشی از فرایند طبیعی پیر شدن پوست است. هر چقدر پوست صورت صورت پیرتر می‌شود، کلاژن بیشتری را از دست می‌دهد. کلاژن یک پروتئین طبیعی است که بدن برای پُر کردن و متصل کردن خود بر روی چارچوب اسکلت، تولید می‌کند. در نتیجه از دست رفتن کلاژن در ناحیه صورت، پوست صورت به حالت نحیف و گود افتاده در می‌آید و چروک‌ها و خط اخم بین دو ابرو برجسته‌تر و نمایان‌تر می‌شود. بنابراین از دست رفتن کلاژن همراه با آسیب‌های ناشی از مواجهه با آفتاب، در مجموع باعث نازک شدن پوست و کاهش توانایی آن در پُر کردن فاصله بین دو ابرو شده و به این ترتیب خطوط اخم بین دو ابرو شکل می‌گیرد. خطوط اخم ممکن است در افرادی که عادت به بیان احساسات خود از طریق اعضای صورت دارند، نیز برجسته‌تر از دیگران باشد.

راه ها و روش های درمان


بوتاکس

بوتاکس نوعی سم بوتولینوم است که در نقطه شروع چروک‌ها و خطوط داخل پوست تزریق می‌شود. این سرم عضله‌های موجود در آن ناحیه را بی‌حرکت می‌سازد، در نتیجه پوست هنگام لبخند زدن چروک نمی‌خورد و خط خنده بوجود نمی آید. بوتاکس خط اخم با درد ملایمی همراه است، بنابراین اگر احساس می‌کنید تحمل درد تزریق و فرو رفتن سوزن در پوست را ندارید، بهتر است روش دیگری را مدّ نظر قرار دهید. ماندگاری اثر بوتاکس به طور میانگین 3 تا 4 ماه است.   هزینه بوتاکس خط اخم با توجه به نوع بوتاکس و میزان موارد مورد نیاز و مهارت پزشک متفاوت می باشد .

تزریق ژل

خط اخم  باعث می‌شود که پوست پر از چین و چروک به نظر برسد و گاهی اوقات شیارهای عمیقی روی پیشانی جلب توجه کند. جراح برای پر کردن چروک‌های خط اخم از فیلرها یا پرکننده‌های تزریقی استفاده می‌کند. سم بوتولینوم (بوتاکس) با اثر فلج کنندگی موقت عضلات مسئول در ایجاد چروک‌های پیشانی نمونه‌ای از این پرکننده‌ها محسوب می‌شود. خاصیت پرکننده‌های اسید هیالورونیک این است که با سلول‌های پوستی پیوند تشکیل می‌دهد و ناحیه‌های مورد درمان را برجسته‌تر جلوه می‌دهد. کلاژن نیز برای کاهش خط و خطوط اخم بین دو ابرو تزریق می‌شود. از آنجایی که نتایج حاصل از پرکننده‌های مختلف و ماندگاری اثرشان با یکدیگر تفاوت دارد، پزشکان ما اطلاعات لازم را در اختیار مراجعین قرار می‌دهند.

لایه‌برداری

استفاده از لایه‌بردارهای شیمیایی نیز یکی از گزینه‌های درمانی مناسب به شمار می‌رود، چون آنها سطحی‌ترین لایه پوست مرده را جدا می‌کنند و به این ترتیب لایه‌ای از پوست شاداب شکل می‌گیرد. لایه‌بردارها انواع مختلفی دارند که به دلیل خاصیت اسیدی داشتن توانایی از بین بردن لایه رویی پوست را دارند. استفاده از لایه‌بردار شیمیایی روش درمانی بسیار محبوب و متداولی است که به باور بسیاری در ناپدید کردن خطوط اخم معجزه می‌کند.

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن عمل پوسته پوسته کردن و جوان‌سازی پوست است که در از بین بردن خط اخم بین دو ابرو نیز کاربرد دارد. نتایج حاصل از نخستین جلسه درمان با میکرودرم معمولاً چندان قابل ملاحظه نیست، به همین دلیل متخصصین پوست پیشنهاد می‌کنند چند جلسه برای درماناز بین بردن خط اخم بین دو ابرو بروند، که عموماً 6 تا 10 جلسه، انجام شود تا نتایج رضایت‌بخشی به دست آید.

لیفت صورت

لیفت صورت ( کشیدن پوست صورت)، چه به صورت کامل چه غیرکامل، تهاجمی‌ترین عمل جراحی پلاستیکی است که برای اصلاح خط و خطوط اخم بین دو ابرو مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به تهاجمی بودن این عمل ممکن است بیمار دچار تردید شود، اما اگر خواهان ماندگاری بسیار بالای نتایج (10 تا 20 سال) است باید بداند که این روش مناسب‌ترین و بهترین روش خواهد بود.

تزریق چربی

بافت چربی با استفاده از یک سوزن ظریف از ناحیه دیگری از بدن خود بیمار گرفته می‌شود و پس از استریل شدن در چروک یا خط روی صورت تزریق می‌شود. ماندگاری نتایج تزریق چربی بالا است. تکرار تزریق در مقیاس کوچک گاهی ضرورت می‌یابد.

کرم‌های مخصوص از بین بردن چروک

کرم‌های مؤثر بسیاری برای از بین بردن خطوط و چروک‌های پوستی وجود دارد که مصرف کنندگان از آنها رضایت دارند. کرمی را انتخاب کنید که حاوی ویتامین، آنتی اکسیدان و مواد دیگری مانند ویتامین آ، ب، ث، اسیدهای آلفا هیدروکسی، هیالورونیک اسید و چای سبز باشد.

لیزر درمانی

درمان پوست با لیزر (ترمیم و جوانسازی پوست با لیزر) عمل زیبایی غیرجراحی است که صورت را با برداشتن لایه‌های فوقانی پوست زیباتر و جوانتر می‌کند.لیزر درمانی هم برای بانوان و هم برای آقایان مناسب است و بهترین نتیجه را در ناحیه‌های دور دهان و دور چشم برای مثال خط اخم به دست می‌دهد. چون نتایج لیزر درمانی شبیه لایه برداری با مواد شیمیایی است، گاهی از آن با اصطلاح لایه برداری با لیزر نیز یاد می‌شود.

هزینه


هزینه و قیمت درمان خط خنده و اخم به استحکام عضلات، جنسیت و تخصص تزریق کننده بستگی دارد. همچنین عوامل موثر در قیمت وهزینه تزریق ژل و بوتاکس شامل سن (مردان به واحدهای بیشتری برای تزریق نیاز می باشد)، جنسیت، استحکام عضلات و غیره بستگی دارد. بسته به حجم عضلاتی که باید تحت درمان شوند، برای رسیدن به نتایح مطلوب بین ۲۰ تا ۳۰ واحد نیاز است. هزینه بوتاکس برای از بین بردن خط خنده و اخم به تعداد واحد تزریق شده بستگی دارد و برای هر فرد متغیر است.

پیشگیری از ایجاد خط اخم و پیشانی


  • استفاده از عینک‌های آفتابی. عینک‌های آفتابی با  پیشگیری از درهم کشیده شدن صورت به دلیل نور زیاد آفتاب از ایجاد خط اخم جلوگیری می‌کنند.
  • تأمین روزانه رطوبت پوستنوشیدن آب فراوان (حدود 8 تا لیوان در روز) رطوبت لازم برای پوست را فراهم می‌کند تا صافی و حالت کشسانی پوست حفظ شود.
  • استفاده از کرم‌های ضد چین و چروک. روزی یکبار پس از تمیز کردن پوست و پیش از انجام آرایش، کرم‌های ضد چین و چروک را به خطوط اخم بمالید. کرم‌هایی را خریداری کنید که عناصری مانند کُلاژن، اِلاستین-بوستینگ رِتینول، استر ویتامین ث، اسید هیالورونیک (عنصر مرطوب کننده طبیعی پوست) ، آلفا لینولنیک اسید (عنصر آنتی اکسیدان) و اِس‌پی‌اِف (عامل حافظتی در برابر آفتاب) را در خود داشته باشد.
  • استفاده از رژیم غذایی مناسب. استفاده از پروتئین بیشتر، کربوهیدرات‌های کم قند، میوه و چربی‌های سالم مانند اُمگا3 در رژیم غذایی به منعطف ماندن و نرمی پوست کمک خواهند کرد.
  • داشتن استراحت کافی. داشتن خوابی کامل در طول شب به کم شدن فشارهای روحی که دلیل اصلی ایجاد چین و چروک‌ها هستند، کمک می‌کند. خواب کافی به بدن شما کمک می‌کند تا کورتيزول در سطح طبیعی باقی بماند. محرومیت از خواب منجر به تولید کورتيزول اضافی خواهد شد که موجب پیری زودرس پوست می‌گردد.
  • استفاده از نوار سلفون. تکه‌ی کوچکی از نوار سلفون را در خانه روی پیشانی‌تان بکشید تا به شما یادآوری کند که اخم نکنید.
  • سیگار را ترک کنید. مصرف دخانیات موجب نابودی کلاژنی می‌شود که به پوست خاصیت کشسانی می‌دهد.0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *