داروی فیناستراید برای ریزش مو،عوارض؛مزایا،میزان تأثیر و نحوه مصرف

f

داروهای زیادی برای درمان ریزش مو وجود دارند. یکی از معروف‌ترین آن‌ها داروی فیناستراید است. فیناستراید دارویی است که متعلق به گروه مهارکننده‌های آندروژن می‌باشد. بدین معنا که مانع از تولید هورمون‌های مردانه می‌شود.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#fab476″]

متخصصین ما با تجربه‌ی بسیار بالایی در شناسایی انواع الگوهای ریزش و دقیق‌ترین تشخیص علت ریزش مو، برای هر شخص مراقبت‌ها و روش‌های درمانی مخصوصی اتخاذ می‌کنند تا فرد را در سریع‌ترین زمان برای رسیدن به ظاهر دلخواهشان کمک نمایند. در کلینیک تخصصی موي فرهمند، متخصصین ما علاوه بر درمان‌هایی چون کاشت، پی‌آرپی و مزوتراپی، در مواردی که تشخیص درمان ریزش مو با دارو داده شود، برای جلوگیری از ریزش موی بیشتر و همچنین رویش مجدد موها، داروهای مناسب تجویز خواهند کردجهت دریافت مشاوره و رزرو نوبت می‌توانید با ما تماس حاصل نمایید.[/alert]

توصيف


فیناستراید برای درمان مردان مبتلابه هایپرپلازی (بزرگ‌شدگي) خوش‌خیم پروستات و ریزش موی مردانه، که آلوپسي آندروژنتیک (طاسي به علت افزايش هورمون‌های مردانه)‌ نيز نامیده می‌شود، به كار می‌رود. هایپرپلازی خوش‌خیم پروستات ناشي از بزرگ شدن پروستات است. مردان مبتلابه اين عارضه معمولاً از اختلالات ادراری چون کاهش جریان دفع ادرار، تأخیر در ادرار و نياز به بيدار شدن در طول شب براي دفع ادرار، رنج می‌برند.

 فيناسترايد عملكرد آنزیمی به نام 5-آلفا-ردوكتازرا متوقف می‌کند. این آنزیم با تبديل تستوسترون به هورموني دیگر موجب رشد پروستات یا ریزش مو در مردان می‌گردد. فیناستراید سطوح هورمون تستوسترون در بدن را افزایش می‌دهد و موجب كوچك شدن پروستات و افزایش رشد مو بر روی پوست سر می‌شود. تأثیر فیناستراید بر پروستات و پوست سر تنها تا زمان مصرف دارو تداوم دارد. با قطع مصرف دارو، پروستات مجدداً شروع به رشد کرده و ریزش مو آغاز می‌گردد.

قبل از مصرف فیناستراید


برخی از عارضه‌های پزشكي ممکن است با مصرف فیناستراید تداخل داشته باشند. در صورت ابتلا به هرگونه بيماري پزشک را مطلع کنید، به ‌ویژه اگر دریکی از شرايط زير قرار داريد:‌

 • بارداري، آمادگي براي بارداري و یا شیردهی
  • مصرف هر گونه داروی با نسخه و یا بدون نسخه، داروی گیاهی، و یا مکمل غذایی
  •  آلرژی به داروها، غذاها، یا مواد دیگر
  •  تنگی یا انسداد در مجراي ادراری، سرطان پروستات، مشکلات عصبی یا عضلانی مثانه، عفونت مثانه، اختلالات شدید ادراري، و یا عدم توانایی در دفع ادرار
  • سابقه سطوح بالاي سرم آنتی‌ژن اختصاصي پروستات، غیرطبیعی بودن آزمايشات عملکرد کبد، يا مشکلات کبدی

چگونگی مصرف  فیناستراید


 • فیناستراید را طبق دستور پزشک مصرف کنید. برای آگاهي از دستورالعمل‌های دوز دقيق مصرفي برچسب روی دارو را مطالعه نماييد.
  فیناستراید داراي بروشور نحوه مصرف است. در صورت داشتن هر گونه سؤال در مورد اطلاعات موجود در بروشور با پزشک داروخانه مشورت نماييد.
 • فیناستراید را به‌ صورت خوراکی همراه با غذا یا به‌تنهایی مصرف کنید.
 • در صورت مشاهده بهبودي، مصرف فیناستراید را ادامه دهید. هیچ دوزي را فراموش نكنيد.
 •  مصرف  فیناستراید در ساعت مشخصی از روز در يادآوري بهتر مصرف دارو به شما كمك می‌کند.
 • چنانچه مصرف یک دوز از فیناستراید را فراموش کردید، آن را ناديده گرفته و برنامه مصرف منظم خود را ادامه دهید. از مصرف هم‌زمان 2 دوز با يكديگر اجتناب كنيد.

دوز توصیه‌شده


 • پروسکار: فیناستراید برای درمان بزرگی پروستات یک‌بار در روز هر بار به‌صورت یک قرص 5 گرمی مصرف می‌شود. چنانچه فرودادن قرص براي بیمار مشکل باشد، می‌تواند آن را خردکرده و مصرف نمايد.
 • پروپسیا: فیناستراید برای رشد مجدد مو یک‌بار در روز و هر بار به‌صورت قرص 1 میلی‌گرمی مصرف می‌شود. اين دارو را می‌توان مطابق با ميل بيمار، همراه با غذا یا به‌تنهایی مصرف نمود.

اطلاعات ایمنی مهم


 •  فیناستراید ممکن است موجب سرگیجه شود. مصرف دارو همراه با الکل یا داروهای خاص می‌تواند موجب تشديد این عارضه شود. در مصرف فیناستراید احتياط كنيد. در صورت آگاهی از واکنش بدن به این دارو، از رانندگی و دیگر فعالیت‌های خطرناك خودداری کنید.
 • فیناستراید ممکن است سرگیجه، یا غش شود؛ الکل، آب‌وهوای گرم، ورزش، و یا تب ممکن است این عوارض را افزایش دهد. به ‌منظور پيشگيري از بروز عوارض، به‌وي‍ژه در صبح هنگام به ‌آرامی از جاي خود بلند شويد. به ‌محض بروز هر يك از اين عوارض، بنشینید یا دراز بکشید.
 • فیناستراید ممکن است موجب کاهش میل یا توانایی جنسي شود (به ‌عنوان‌ مثال، کاهش میل جنسی، انزال زودرس، اختلال در نعوظ). احتمال پايداري اين عوارض پس از قطع مصرف دارو نیز وجود دارد. در صورت کاهش میل یا توانایی جنسی مستمر یا آزاردهنده با پزشک مشورت کنید. در صورت پايداري اين عوارض پس از قطع مصرف فیناستراید، با پزشک خود تماس بگیرید.
 • مصرف فيناسترايد در برخي از مردان به كاهش باروري نيز منجر شده است. در صورت داشتن هر گونه سؤال يا نگراني در اين مورد با پزشك مشورت نماييد.
 • فیناستراید ممکن است خطر عيوب مادرزادی خاص، ازجمله تشکیل غیرطبیعی دستگاه تناسلی در جنین مذکر را افزایش دهد. به‌ منظور پيشگيري از تماس دارو با دست، از پوششي محافظ بر روي قرص استفاده ‌شده است. در صورت شكستن يا خرد شدن قرص، پوشش تأثیر خود را از دست می‌دهد. زنان باردار يا مشكوك به بارداري باید از تماس با قرص شکسته يا خردشده اجتناب كنند. در صورت تماس، فوراً به پزشك اطلاع دهيد.
 • فیناستراید ممکن است خطر بروز نوع خاصي از سرطان پروستات را افزایش دهد. در صورت داشتن هر گونه سؤال يا نگراني در اين مورد با پزشك مشورت نماييد.
 • موارد نادري از سرطان سينه در بيماراني كه فيناسترايد مصرف می‌کنند، گزارش‌ شده است. در صورت داشتن هر گونه سؤال يا نگراني در اين مورد با پزشك مشورت نماييد. در صورت مشاهده تغییراتي در سينه،‌ مانند توده، درد یا ترشح از نوک سينه، فوراً پزشك را مطلع نماييد.
 •  در صورت داشتن رابطه جنسي با يك زن حامله در دوره مصرف فيناسترايد، با پزشك خود در مورد نیاز به استفاده از يك روش ضدبارداري (به‌ عنوان‌ مثال، کاندوم) مشورت نماييد.
 • به ‌منظور ممانعت از قرار دادن زن باردار در معرض عوارض دارو از طريق انتقال خون، در دوره مصرف فيناسترايد و حداقل يك ماه پس از مصرف آخرين دوز فيناسترايد، از اهداي خون اجتناب كنيد.
 •  فيناسترايد ممکن است با تست‌هاي آزمایشگاهی، از جمله آزمایش‌های PSA مداخله داشته باشد. در صورت استفاده از فيناسترايد، پزشك و پرسنل آزمايشگاه را مطلع سازيد.
 • فیناستراید نبايد براي کودکان استفاده شود. ايمني و اثربخشی اين دارو در کودکان به تأیید نرسيده است.
 • بارداری و شیردهی: فیناستراید ممکن است موجب آسیب به جنین شود. احتمال وجود اين دارو در شير مادر مشخص نيست. مصرف فيناسترايد در زنان مورد تأیید نمي‌باشد.0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *