خال‌هاي پوستي يا خال‌هاي ملانوسيتي، در بين پزشکان معمولاً به عنوان لکه‌هاي پوستي خوش‌خيمي (غير سرطاني) شناخته مي‌شوند که ممکن است در هر نقطه‌اي از بدن به وجود بيايند. رنگ خال‌ها اغلب به صورت قهوه‌اي تيره يا سياه است و ممکن است به صورت تکي يا خوشه‌اي بر روي پوست وجود داشته باشند. به طور کلي ساختار خال‌هاي پوستي در بين افراد مختلف، متفاوت است.

انواع خال‌ها

 • خال ملانوسیتیک جانکشنال: معمولاً گرد، مسطح و قهوه‌ای‌رنگ هستند.
 • خال ملانوسیتیک درمال (جلدی): معمولاً برجسته‌اند، گاهی در آن‌ها مو وجود دارد، به رنگ پوست یا قهوه‌ای کم‌رنگ هستند.
 • خال هاله‌ای: پوست اطراف خال رنگ خود را از دست می‌دهد بنابراین همانطور که از نامش پیداست، یک حلقه سفیدرنگ دور آن به وجود می‌آید. زمانی که خال در نهایت از بین رود پوست رنگ خود را دوباره به دست می‌آورد.
 • خال دیسپلاستیک یا بدخیم :همچنین تحت عنوان خال غیرمعمول یا کلارک نیز شناخته می شود ممکن است مسطح یا برآمده باشد، لبه‌دار و بزرگ است و امکان دارد نامتوازن باشد و با گذر زمان تغییر نمی کند. این نوع خال ظاهری غیرمعمولی دارد.

خال گوشتی


خال‌ها معمولاً، بصورت لکه‌هایی که برروی صورت و اعضای بدن ظاهر می‌شوند و از نظر شکل، اندازه و رنگ متفاوت هستند، توصیف می‌شوند. برخی از خال‌ها صاف هستند و برخی دیگری ظاهری برجسته دارند. غالباً اکثر خال‌ها بی‌ضرر هستند ولی درصورت تغییر در رنگ یا شکل و یا بروز التهاب در آن‌ها، حتماً می‌بایست توسط یک پزشک مورد معاینه قرار بگیرند، زیرا که این علائم می‌توانند نشانه‌ای از مشکلی بسیار جدی‌تر باشند.گاهی برخی از خال‌های بسیار بزرگ روی بدن یا صورت، می‌توانند باعث از دست رفتن اعتماد به نفس و یا خجالت بعضی افراد شوند. علاوه بر این موارد، گاهی نیز ممکن است برخی از خال‌ها، بیش از حد بزرگ و یا دست و پا گیر باشند و از اینرو درآور و ناراحت‌کننده شوند.

انواع خال های گوشتی

 خال های گوشتی معمولا دو نوع هستند که انواع آن در ادامه ذکر شده است:

 • خال های گوشتی مادرزادیخال هایی هستند که در زمان تولد ظاهر می شوند. این خال ها در بین حدود ۱ نفر از هر ۱۰ نفر مشاهده می شوند. نتایج بررسی های انجام شده نشان می دهند احتمال تبدیل این خال ها به ملانوم بیشتر از خال هایی است که پس از تولد ظاهر می شوند. اگر خال بزرگتر از ۸ اینچ باشد، احتمال سرطانی شدن آن بیشتر از انواع دیگر خال ها می باشد.
 • خال های گوشتی غیر معمولخال هایی که بزرگتر از پاک کن یک مداد هستند و ظاهری نامرتب دارند. این خال ها می توانند دارای رنگ قهوه ای تیره غیر یکنواخت یا روشن باشند یا لبه های نامتوازن داشته باشند. این خال ها به واسطه ویژگی های ژنتیک فرد ایجاد می شوند و ممکن است فرد بیش از ۱۰۰ مورد از این خال ها در بدن خود داشته باشد. افرادی که خال های گوشتی غیر معمول دارند، به احتمال بیشتر به ملانوم بدخیم (سرطانی) مبتلا می شوند. به همین خاطر هرگونه تغییر ایجاد شده در این خال هاو یا از بین بردن خال باید توسط متخصص پوست برای بررسی احتمال ابتلا به سرطان پوست معاینه شود و بعد اگهر موردی نبود آن را بردارد.

علل ایجاد خال های گوشتی


علل ایجاد خال های گوشتی سلول های پوستیی هستند که به صورت گروهی به جای پخش شدن در پوست در یک نقطه تجمع می کنند. این سلول ها در اصطلاح ملانوسیت نامیده می شوند و دارای رنگ دانه هایی هستند که در ابتدا به رنگ طبیعی پوست است. خال ها ممکن است در ادامه در نتیجه قرار گرفتن در معرض نور خورشید در طول سال های ۳ تا ۹ سالگی یا در زمان بارداری تیره تر شوند.

علل ایجاد خال و عوامل خطر


 • خال ها ممکن است در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید ایجاد شوند. همچنین ممکن است فرد با خال زاده شده و یا عوامل وراثتی برای ایجاد آن را داشته باشد.
 • با اینکه تعداد خال ها ممکن است در هر فرد متفاوت باشد، افرادی با رنگ پوست روشن تر معمولاً تعداد بیشتری خال را بر روی پوست خود می بینند چرا که میزان ملانین در پوست آن ها کمتر است.
 • یک فرد بالغ معمولاً در بین 10 تا 40 خال در بدن خود دارد.
 • خال ها ممکن است در اثر تغییرات هورمونی از قبیل بارداری یا رسیدن به سن بلوغ ایجاد شده و یا از بین بروند.
 • افراد معمولاً به طور طبیعی با گذشت زمان و قرار گرفتن در معرض نور خورشید و افزایش سن به خال های بیشتری مبتلا می شوند که این خال ها – در اکثر موارد – خطری ندارند.

با این حال، لازم است تا برای بررسی تغییرات خال ها، پوست شما به طور منظم تحت معاینه و بررسی قرار گیرد (توصیه می شود در صورتی که اقوامی مبتلا به سرطان پوست دارید این معاینات را هر ماه یک بار و حداقل سه ماه یک بار انجام دهید).

روش‌های درمانی


رادیوفرکوئنسی (RF)

بافت در عمل رادیوفرکوئنسی یا جراحی با امواج رادیویی با بهره‌گیری از فرکانس بالا با جریان متغیر بریده می‌شود. بافت در این روش بدون اعمال هیچ گونه فشار فیزیکی به‌طور همزمان بریده و خون آن منعقد می‌شود. روش رادیوفرکانسی (RF) بر استفاده از امواج رادیویی با فرکانس بالا به منظور کاهش دما از طریق الکترودهای میکروفیبری رادیوفرکانسی استوار است. خون در این روش بدون آسیب دیدن بافت بند می‌آید و کوچکترین خطر یا احتمال بروز شوک در اثر سوختگی وجود ندارد.

 جراحی برداشتن خال

سه روش برای برداشتن خال به کمک جراحی مورد استفاده قرار می‌گیرد: تراشیدن برداشت، بیوپسی پانچ و جراحی بیرون آوردن خال.

 • عمل تراشیدن برداشت برای خال‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که بصورت برجسته‌ای برروی پوست قرار می‌گیرند. طی عمل تراشیدن، پزشک پس از استفاده از بی‌حسی موضعی برروی خال و نواحی پیرامون آن، با استفاده از یک چاقوی جراحی تیز و کوچک شروع به تراشیدن سطح خال می‌کند تا با پوست اطراف آن هم‌تراز شود.
 • تکنیک بیوپسی پانچ بیشتر برای خال‌های پوستی کوچکتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و در طی آن با استفاده از دستگاهی مخصوص، ستونی استوانه‌ای شکل از پوست بیرون کشیده می‌شود.
 • خال‌های پوستی صاف و یا بدخیم معمولاً به روش جراحی بیرون آوردن، برداشته می‌شوند. در این روش جراح خال را بطور کامل برش می‌دهد و سپس زخم ایجاد شده را بخیه می‌زند.

برداشتن خال با استفاده از لیزر

برداشتن خال با لیزر ساده‌ترین روش برای خلاص شدن از شر خال‌های دردسرساز است. در اکثر موارد برداشتن خال با لیزر ، نیازی به بی‌حسی نیست. برخی بیماران در هنگامی که پالس‌های لیزر به پوست آن‌ها برخورد می‌کند در آن ناحیه احساس سوزن سوزن شدن یا احساسی شبیه اینکه یک کش لاستیکی به آن‌ها برخورد کند، دارند.به منظور از بین بردن خال ، لیزر عروق خونی را می‌بندد و بافتی که از بین رفته است را تبخیر می‌کند؛ بنابراین نیازی به بریدن پوست یا استفاده از بخیه نیست. علاوه بر این در روش لیزر احتمال باقی ماندن جای زخم خیلی کمتر از روش‌های دیگر است.بعد از اینکه عمل جراحی با لیزر و از بین بردن خال تمام شد، در محل خال یک حالت پوسته پوسته شدن شکل می‌گیرد. این حالت معمولاً حدود دو هفته طول می‌کشد و بعد از آن خوب می‌شود. در این زمان، ممکن است یک قرمزی کمی در محل پوسته پوسته شده به وجود آید. این قرمزی نیز خود به خود از بین می‌رود. مراکز درمانی با خرید دستگاه لیزر پوست متنوع به‌ صورت سفارشی، بسته به محل و جنس و ظاهر پوست و مو آن ناحیه، لیزر مناسب را انتخاب می‌کنند که با پوست و موی آن ناحیه سازگار باشد و بتوان به بهترین نتایج ممکن رسید.


مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان
×مشاوره در واتساپ