جا انداختن شکستگی بینی با روش باز

جا انداختن شکستگی بینی


شکستگی استخوان بینی شایع ترین شکستگی در صورت و سومین شکستگی اسکلت استخوانی است. تشخیص شکستگی بینی و انتخاب درمان مناسب تا حد زیادی به نظر و مهارت پزشک بستگی دارد. نوع درمان بیماران می تواند به صورت جااندازی بسته یا باز باشد. در صورت جااندازی نامناسب پس از فروکش ادم، بدشکلی ثانویه باقی خواهد ماند که موجب درخواست اعمال جراحی بعدی می شود. انجام عمل جراحی برای شکستگی استخوان بینی، از بد شکلی استخوان بینی، مانند کج شدن تیغه بینی و یا صدمه به قسمت های داخلی بینی جلوگیری می کند.

جراحی شکستگی بینی

برخی از اعمال جراحی ساده را می توان در مطب پزشک متخصص گوش و حلق و بینی انجام داد. در طی این عمل جراحی ساده در مطب، پزشک استخوان های شکسته شده و آسیب دیده را به محل اصلی خود باز می گرداند. در طی این عمل جراحی، ابزارهای ویژه و یا داروهای بیهوشی مورد استفاده قرار می گیرند. داروهای بیهوشی از طریق بینی و یا سوراخ های بینی تزریق می شوند.

عمل جراحی در اتاق عمل :

به تشخیص پزشک متخصص، عمل جراحی در اتاق عمل انجام می گیرد. معمولا این نوع جراحی ها که در اتاق عمل انجام می گیرند پیچیده هستند و در طی این جراحی، استخوان بینی و بافت های اطراف آن به محل اصلی خود باز گردانده می شوند.

شکستگی بینی


شکستگی بینی شایعترین شکستگی استخوانی در سر است .شکستگی بینی می تواند موجب تغییر ظاهر یا اشکال تنفس از بینی شود. علایم شکستگی بینی شامل درد ، خونریزی ، گرفتگی بینی ، تورم داخل و خارج بینی و کبودی دور چشم  می باشد. شکستگی می تواند هم استخوان و هم غضروف را شامل گردد. جمع شدن خون در داخل تیغه بینی ، هماتوم سپتوم نام دارد و لازم است هرچه زودتر تحت عمل جراحی قرار گیرد. در صورتیکه شکستگی بینی بدون هماتوم سپتوم وجود داشته باشد لازم است در بزرگسالان حداکثر تا دو هفته و در کودکان حداکثر تا یک هفته درمان شود. در صورت عدم درمان شکستگی بینی ، نتیجه می تواند بد شکلی بینی و اختلال در تنفس از راه بینی باشد. معمولاً در زمان معاینه نقاط دیگر صورت مثل فک بالا و  پایین ، کاسه چشم و دندانها هم از نظر صدمات احتمالی بررسی می شوند. گاهی عکسبرداری یا سی تی اسکن توصیه می شود. اگر بینی شکسته باشد ولی جابجایی و تغییر شکل نداشته باشد ، ممکن است به هیچ درمانی نیاز نباشد ، اما اگر جابجایی و تغییر شکل وجود داشته باشد ، درمان جا اندازی و گچ گیری خواهد بود. این عمل ممکن است با بی حسی موضعی یا تحت بیهوشی در اتاق عمل انجام شود.

علائم شکستگی بینی و درمان آن


علائم شکستگی بینی به صورت تورم ، کبودی و تغییر شکل ظاهری بینی است . هر چند عکس رادیولوژی در مواردی برای تشخیص علائم شکستگی بینی کمک کننده است اما  تشخیص قطعی بینی شکسته بر مبنای معاینه بالینی است. از آنجائیکه شکستگی بینی معمولا با تورم قابل ملاحظۀ صورت همراه است ممکن است تشخیص و همینطور جااندازی آن تا حدودی دشوار باشد و نیاز به تجربه و تبحر جراح بینی دارد و گرنه ممکن است به خوبی تشخیص داده نشده و یا به طور صحیح جا اندازی نشود. چنانچه کمتر از ۴ ساعت از شکستگی گذشته باشد ،معمولا تورم و کبودی زیاد نیست و میتوان شکستگی را جا انداخت ولی اگر بیش از ۴ ساعت از ضربه گذشته باشد معمولا بینی ورم میکند و  بهتر است جااندازی را چند روز به تعویق بیندازیم تا در این فاصله تورم بینی کمتر شده باشد . حدوداً تا یک هفته بعد از شکستگی جااندازی آن امکانپذیر است و بعد از این مدت ممکن است بینی شکسته درهمان حالت جوش بخورد و برای اصلاح آن نیاز به جراحی پلاستیک بینی باشد. اگر شکستگی بینی بطور صحیح اصلاح نشود دو عارضه را میتواند بهمراه داشته باشد : اول ، تغییر شکل ظاهری بینی و دوم انسداد تنفس از بینی .

بینی شکسته را میتوان هم با بی حسی موضعی و هم با نیمه بیهوشی  در اتاق عمل و یا  در مطب جاانداخت. برای جااندازی برشی بر روی صورت بیمار داده نمیشود بلکه با وسیلۀ مخصوصی قطعۀ شکسته شده به جای خود برگردانده  میشود.  بعد از جااندازی به مدت ۵ روز روی بینی شما گچ طبی قرار خواهم داد که نقش آن محافظت در مقابل ضربات ناخواسته است . بعداز جااندازی نیازی به استفاده ازتامپون بینی نخواهد بود . در مواردی ممکن است ضربهٌ وارده آنقدر شدید نباشد که باعث شکستگی شود اما باعث تجمع خون در زیرمخاط تیغه بینی شود و این امر باعث انسداد تنفسی از یک یا دو طرف بینی شود . چنانچه به این مشکل توجهی نشود باعث ازبین رفتن غضروف تیغه بینی میشود و در نتیجه شکل ظاهری بینی اصطلاحا ‍‏‘ زین اسبی ’میشود . لذا چنانچه بعد از وارد آمدن ضربه به بینی شما ، تنفس ازیک یا هر دو سوراخ بینی برای شما مشکل گشت ، حتما بطور اورژانسی به پزشک  متخصص گوش و  حلق و بینی  مراجعه نمایید.

ترمیم شکستگی بینی


به دلیل اینکه بینی جلوئی ترین قسمت صورت است ، بیشتر از سایر اجزای صورت در معرض ضربه قرار دارد . این ضربه پذیری و همچنین نازک بودن استخوان بینی باعث شده تا شایعترین شکستگی در صورت ،  شکستگی استخون بینی باشد . بسته به شدت ضربه وارده و جهت آن ،شکستگی بینی ممکن است منفرد , متعدد , بدون جابجایی و یا همراه با جابجایی باشد .شکستگی بینی علاوه بر تاثیری که بر روی ظاهر فرد دارد ممکن است تنفس از بینی را نیز با مشکل مواجه کند.

وارد آمدن ضربه به بینی تا قبل از کامل شدن بلوغ  ،علاوه بر اینکه ممکن است باعث شکستگی استخوان بینی شود  میتواند باعث آسیب دیدن مراکز غضروف سازی یا استخوان سازی بینی نیز شود . بینی نیز مثل سایر اجزای بدن تا پایان بلوغ همچنان  رشد می کند و بر ابعادش افزوده می شود . چندین مرکز غضروف سازی و استخوان سازی در رشد هماهنگ  بینی موثرند . بدیهی است اگر به هر دلیلی یکی یا چند تا از این مراکز غضروف سازی یا استخوان سازی کمتر و یا بیشتر از حد معمول رشد کنند شکل بینی از حالت هماهنگ و نرمال خارج خواهد شد. لذا ضربۀ واردۀ به بینی قبل از کامل شدن بلوغ حتی اگر باعث شکستگی نشده باشد ممکن است در دراز مدت باعث تغییر شکل بینی شود. متاسفانه آسیب احتمالی این مراکز غضروف  و استخوان سازی قابل تشخیص و همینطور قابل درمان نیستند و در چنین مواردی باید فقط امیدوار بود که ضربه وارده باعث آسیب دیدن این مراکز نشده باشد.چنانچه ضربه باعث صدمه این مراکز شده باشد به تدریج شکل بینی تغییر خواهد کرد و در صورتیکه فرد مایل باشد میتواند بعد از کامل شدن سن رشد و بلوغ تحت عمل جراحی زیبائی بینی قرار گیرد.

انواع برخورد با شکستگی بینی


شکستگی بینی، از جمله شکستگی‌هایی است که برای افراد بسیار گران تمام می‌شود  چرا که موجب بد شکل شدن چهره فرد شده و می‌تواند عواقب سنگین روحی برای او ایجاد کند. به همین دلیل بسیاری از بیمارانی که دچار شکستگی بینی می‌شوند به سرعت با مراجعه به جراحان پلاستیک یا گوش و حلق و بینی در صدد ترمیم ضایعه خود برمی‌آیند. در بسیاری از موارد در افرادی که دچار شکستگی بینی شده‌اند، شکستگی بینی تنها با بی‌حسی موضعی جا انداخته درمان می‌شود.  پزشک در این روش هیچ‌گونه برش وسیعی روی بینی ایجاد نمی‌کند  بلکه تنها پس از بی‌حسی موضعی با ابزار خاصی، استخوان‌های  جابه‌جا شده و شکسته را به جای اولیه خود می‌فرستد. این کار به این منظور انجام می‌شود که بیمار راحت‌تر تنفس بکند و وضعیت چهره  او هم تا حدودی بهتر شود. این اقدام درمانی که به طور سرپایی در مطب پزشک هم قابل انجام است؛ در بچه‌ها معمولا ظرف هفت روز پس از وقوع شکستگی و در بزرگسالان ظرف ۱۰ روز اول صورت می‌گیرد و در اصطلاح پزشکی  جا اندازی بسته (در مقابل جااندازی باز از طریق انجام برش و جراحی باز) نامیده می‌شود. جا اندازی با روش باز ؛زمانی مدّ نظر قرار می گیرد که تغییر شکل بینی یا انسداد بینی پس از جا اندازی بسته باقی بماند . در این روش ، پس از بلند کردن پوست ، قطعات شکسته استخوان باید به دقت حرکت داده شوند و در محل مناسب جاگذاری گردد و ثابت شوند . بیماریانیکه علاقه به انجام یک رینوپلاستی (جراحی زیبایی بینی) در زمان تصحیح تغییر شکل بینی پس از صدمه را دارند ، به سپتورینوپلاستی کنترل نیاز خواهند داشت . دوره مناسب جهت عمل جراحی رینوپلاستی ، ۳ ـ ۶ ماه پس از آسیب است که تمام تورم از بین رفته و استخوانها کاملاً تثبیت شده اند . در کودکان عمل جراحی را می توان تا ۱۵ ـ ۱۶ سالگی به تأخیر انداخت که در آن سن ، رشد صورت تقریباً کامل شده است.

شکستگی بینی


شکستگی بینی ، شایع ترین آسیب استخوانی در صورت است .شکستگی بینی به ترک خوردگی، شکستگی یا صدمه استخوان یا غضروف بینی گفته می شود که در بسیاری از موارد با شکستگی سایر استخوان های صورت همراه است. با توجه به شیوع زیاد آن ، مراجعه کنندگان به مطب و درمانگاه همواره سؤالاتی در مورد نحوه تشخیص شکستگی بینی  دارند و اینکه آیا همواره نیاز به رادیوگرافی هست ؟ و زمان جا اندازی و روش جا اندازی شکستگی بینی  چگونه است ؟ و عوارض و اثرات شکستگی بینی بر روی صورت چیست ؟

شکستگی بینی بیشتر در مردان اتفاق می افتد و نسب تشکستگی بینی  حدود ۲ به ۱ در مرد به زن و در سنین ۱۵ تا ۳۰ سال شایع تر می باشد . آسیب به صورت در بیماران جوانتر ، بیشتر باعث جابجایی و شکستگی قطعات بزرگتر استخوان بینی می شود ، در حالیکه بیماران مسن تر استخوانهای شکننده دارند و بیشتر دچار خُرد شدگی استخوان می شوند . هنگامیکه استحکام بینی از دست برود ممکن است تغییرات نامطلوب در ظاهر و عملکرد بینی ایجاد شود . بنابراین جراح گوش و حلق و بینی باید بر مبنای ماهیّت و وسعت آسیب ، درمان خاصی را در نظر قرار دهد . ۸۰% شکستگی های بینی در منطقه تبدیل قطعه نازک انتهایی به قطعه ضخیم ابتدایی در ۳/۱ تا نیمه استخوان بینی است .

شیوع آسیب به صورت در کودکان بسیار کمتر از بالغین است . فاکتورهای فیزیکی مهم در کودکان و اندازه کوچک بینی آنها باعث می شود که نیروهای شدید را محدود کرده و بافت نرم ، زیاد در حکم حفاظتی برای اسکلت صورت عمل می کند .شکستگی  بینی در کودکان کم سن و سال بیشتر در غضروف اتفاق می افتد تا استخوان ، قابلیّت ارتجاع و نرم بودن غضروف استخوان در کودکان مسئول عدم جابجایی قابل توجه در شکستگی بینی است .

طبقه بندی  شکستگی بینی

شکستگی  بینی به ۲ دسته تقسیم می شوند :

۱)  انواع کناری ؛ که در اثر نیروی وارد به کنار بینی ، باعث فرورفتگی یک سمت و برآمدگی سمت دیگر بینی می شود . این نوع شکستگی  بینی شایع تر است .

۲)  انواع قدامی یا روبرو ؛ در این حالت آسیب از بالا به صورت و بینی وارد می آید . این نوع شکستگی بینی  ناشایع تر است و معمولاً نیاز به نیرویی با انرژی بالایی دارد . در این حالت شکستگی بینی  پُل بینی فرو رفته می شود و تغییر شکل ظاهری مشخصی را ایجاد می کند .

تشخیص شکستگی بینی بدلیل آنکه پس از آسیب ، تورم ایجاد می شود و تغییر شکل های جزئی را می پوشاند ، پس از کاهش تورم ، ۲ ـ ۴ روز پس از آسیب انجام می گیرد .

علایم شکستگی بینی

 • درد بینی و خونریزی بینی
 •  تورم و تغییر شکل و رنگ بینی در اثر شکستگی بینی
 •  گاهی شکستگی بینی با بروز اشکال در تنفس از راه بینی خود را نشان می دهد .

تشخیص شکستگی بینی

 •  معاینه بینی
 • رادیوگرافی تیغه بینی

پیشگیری از شکستگی بینی

پیشگیری از شکستگی بینی با جلوگیری از وارد آمدن ضربه به بینی، استفاده از کلاه محافظ در ورزش های تماسی، موتورسواری یا دوچرخه سواری، استفاده کمربند ایمنی در اتومبیل. شکستگی های خفیف بینی و بدون تغییر شکل بینی، معمولاً طی ۴ هفته بهبود می یابند و شکستگی های عمده بینی با گچ گیری یا عمل جراحی ترمیم می شوند. شکستگی بینی در صورت نیاز به درمان جراحی، باید این کار را طی دو هفته اول پس از شکستگی بینی انجام داد. در صورتی که که بیش از دو هفته از زمان شکستگی بینی گذشته باشد باید درمان جراحی شکستگی بینی تا ۶ ماه بعد به تعویق بیفتد.

عوارض شکستگی بینی

 •  عفونت بینی و سینوس ها ناشی از شکستگی بینی
 •  به ندرت بروز شوک در اثر خونریزی بینی و شکستگی بینی
 •  ایجاد اختلال دایمی بینی، یا انحراف تیغه بینی در اثر شکستگی بینی.

درمان شکستگی بینی

 • درمان شکستگی بینی با قرار دان کیسه یخ بر روی بینی، بلافاصله پس از ضربه، به منظور به حداقل رساندن تورم بینی.
 •  مراجعه فوری به پزشک در صورت شدید یا مقاوم بودن خونریزی ناشی از شکستگی بینی .
 •  درمان جراحی شکستگی بینی در صورت تغییر شکل بینی یا ایجاد اختلال تنفسی از راه بینی.
 • درمان درد ناشی از شکستگی بینی با مسکن های بدون نیاز به نسخه در صورت وجود درد خفیف.
 •  تجویز آنتی بیوتیک در درمان شکستگی بینی در صورت ایجاد عفونت.
 •  استراحت تا هنگام توقف خونریزی ناشی از شکستگی بینی.0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *