تفاوت انحراف بینی و کجی بینی

آیا همه بینی های به اصطلاح منحرف نیازمند جراحی هستند؟

در ابتدا باید انحراف بینی به دقت تعریف شود. بینی یک ساختمان سه بعدی و به شکل یک هرم است که توسط یک تیغه وسط به دو حفره نسبتا مساوی تقسیم شده است . هوا از طریق سوراخ های بینی وارد هر یک از حفره های بینی می شود و پس از تهویه و گرم و مرطوب شدن از راه سوراخ های پشت هر یک از حفره های بینی وارد حلق می گردد .گاهی بینی در ظاهر صاف است اما فرد دچار مشکل تنفسی است زیرا تیغه وسط بینی کج شده است و یک یا هر دو حفره را مسدود کرده است . در این صورت اصطلاح انحراف تیغه بینی به کار برده می شود. این حالت با جراحی انحراف بینی اصلاح می شود و بیمه های تکمیلی درمانی هزینه آن را پرداخت می نمایند . انحراف تیفه بینی با انحراف کل هرم بینی ( کجی ظاهری بینی )تفاوت دارد. در انحراف کل هرم بینی تمام ساختمان های بینی کج رشد کرده است و بینی در ظاهر کج به نظر می رسد .

بینی هایی که در ظاهر کج باشند توسط تکنیک های جراحی زیبایی اصلاح می شوند و بیمه ها , هزینه آن را پرداخت نمی نمایند .

کجی بینی دو حالت دارند:

۱ -اگر تیغه وسط بینی همراه کل بینی کج شده باشد فرد ممکن است به علت کجی بینی مشکل تنفسی نداشته باشد . چنین شخصی فقط مشکل زیبایی بینی دارد و فقط در صورتی که با ظاهر خود مشکل داشته باشد نیاز به جراحی زیبایی بینی دارد . در این حالت تیغه وسط بینی نیز به طور همزمان در حین جراحی زیبایی صاف خواهد شد تا با صاف شدن کل هرم بینی , تیغه وسط نسبت به کل ساختمان بینی کج نباشد . در غیر این صورت مشکل تنفسی ایجاد خواهد شد .

۲ – اگر بینی کج باشد تیغه وسط بینی هم به شکل نا متناسبی کج و تاب خورده باشد، این شخص هم مشکل زیبایی و هم مشکل تنفسی دارد . در این حالت نیز جراح باید همراه اصلاح کجی بینی , انحراف بینی را نیز به منظور برقراری تنفس بیمار صاف نماید .

انحراف بینی با کجی بینی فرق دارد؟

بنابراین برخلاف تصور بسیاری از بیماران، اصلاح انحراف ظاهری یا به اصطلاح کجی بینی فقط با تکنیک های جراحی پلاستیک (جراحی انحراف بینی ) امکان پذیر است . برعکس اگر در ظاهر بینی کج نباشد و فقط تیغه داخلی بینی کج باشد یعنی فرد دچار انحراف بینی داخلی باشد طوری که تنفس از بینی را مختل کرده باشد درآن صورت با تکنیک های ساده تر مربوط به انحراف بینی مشکل قابل حل است.

درمان همزمان علائم انحراف بینی و کجی بینی

امکان بر طرف کردن همزمان انحراف بینی و کجی بینی وجود دارد و بهتر است این دو عمل انحراف بینی و کجی بینی همزمان انجام گیرد تا نتیجه بهتری حاصل شود .
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *