تزریق ژل بهتر است یا تزریق چربی؟

این قابل انکار نیست، طبیعت، حجم چهره‌ی ما را که یک از عوامل جوان‌تر به نظر رسیدن می‌باشد را از ما می‌رباید. در مناطقی  از صورت که شروع به از دست دادن کلاژن و چربی می‌کنند تغییراتی ایجاد می‌شود که آن تغییرات ظاهر ما را خسته نشان می‌دهد و موجب می‌شود پوست شروع به شل شدن کند. در نتیجه چین‌ و چروک و دیگر ضایعات پوستی بیشتر نمایان شوند. خوشبختانه، گزینه‌های فراوانی وجود دارد که با بازگرداندن مجدد حجم به صورت، موجب جوان‌تر به نظر رسیدن می‌شود.

تزریق چربی


مزيت

 1. چربي ازخود فرد گرفته مي شود بنابراين هرحجمي كه بخواهيم برداشت مي شود (حتي به مقدار زياد تاحدود 500cc به منظورتزريق در باسن ).اگر اين حجم زياد را بخواهيم با ژل پركنيم اولا هزينه هر سي سي ژل مرغوب حداقل 60-250دلار است وثانيا حجم زياد ژل امكان جابجايي دارد وبافشار هاي خارجي كه پوست ميايد ازنقطه اي به نقطه ديگر حركت خواهد كرد واز روي پوست دچار ناهمواري خواهد شد .در صورتيكه درمورد چربي ، چون سلولهاي زنده بدن هستند ووقتي به ناحيه اي تزريق مي شوند به همان قسمت پيوند داده مي شوند و عروق وبافت هاي بدن آنها را احاطه كرده وجزئي از چربي طبيعي آن منطقه خواهد شد وامكان هيچگونه جابجايي نخواهد داشت ديده شده است .
 2. ماندگاري چربي تزريق شده ،معمولا چربي را از نواحي مقاوم به رژيم وورزش برداشت ميكنيم .مانند پهلو ها ،شكم،باسن،و… بنابراين اين چربي پس از تزريق در نواحي مثل صورت به آساني بارژيم ويا ورزش آب نخواهد شد .
  اما ماندگاري چربي تزريق شده همانطور كه قبلا گفته شده بستگي به نحوه برداشت ونحوه تزريق دارد .كه نكات كليدي آن اگر رعايت شوند ازماندگاري بسيار طولاني برخوردار خواهد بود چربي را مي توان بمدت 6ماه در يخجالهاي معمولي و2سال در يخجالهاي صنعتي نگهداري كرد وسپس مجداد تزرق كرد .
 3. مزيت مهم ديگر جربي نسبت به ژل ويا پروتز دارد . همان قوام طبيعي چربي است كه لمس چربي بسيار نرمال بنظر مي رسد در حالي كه ژل وياپروتز سفت ومشخص مي باشد وقابل تشخيص است كه چيزي غير طبيعي ذر زير پوست وجود دارد .
 4. امكان ايجاد عفونت در ژل ها و پروتز ها بسيار بيشتر ازچربي است .
 5. ازمزيت هاي مهم ديگر چربي عدم امكان ايجاد الرژي است كه در ژل ها شايعه تر است .

به طور کلی چربی،یک حجم دهنده طبیعی که احتمال واکنش نسبت به آن وجود ندارد به راحتی در دسترس است شانس بروزعفونت در آن کم است جابجا نمی شود در لمس قوام طبیعی دارد در صورت رعایت تکنیک درست در ماندگاری آن تردیدی وجود ندارد ارزان بوده و به همه قسمت های بدن قابل انتقال است دارای نوع مرغوب و غیر مرغوب اصلی یا تقلبی نیست

عوارض تزریق چربی

درد ، تورم و کبودی در محل تزریق  و ناحیه برداشت چربی وجود دارد که ظرف چند روز بطور خود بخود برطرف می شود.استفاده از  کمپرس یخ در 24 ساعت اول و حوله گرم 24 ساعت بعد از تزریق به کاهش ورم کمک میکند.بدلیل استفاده از اپی نفرین در محلول تامیسنت عروق خونی منقبض شده و احتمال خونریزی کاهش می یابد. برای جلوگیری از خون ریزی بمدت دو هفته قبل از عمل مصرف آسپرین و سایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی قطع می شود.  آمبولی چربی عارضه دیگر است که بسیار نادر است ولی با استفاده از کانولاهای غیر نوک تیز  عروق خونی سوراخ نشده و از کنار آنها عبور می کند و در نتیجه احتمال آمبولی چربی وجود ندارد.

تزریق ژل


مزایا

با توجه به ساده بودن این درمان و عدم نیاز به ریکاوری در این روش و نیز امکان دستیابی به نتایج طبیعی، تزریق ژل یک روش مناسب برای جوانسازی ظاهر یا حتی افزایش حجم لب ها و گونه ها است. علاوه بر این تزریق ژل می تواند به ایجاد نتایج بهتر در هنگام استفاده از عمل جراحی لیفت صورت کمک کند.تزریق ژل نتایج موقت برای درمان چین و چروکها و خطوط صورت دارد و این نتایج اغلب 6 ماه تا 1 سال با توجه به نوع ژل استفاده شده دوام و ماندگاری خواهند داشت.

عوارض تزریق ژل

بطور کلی عوارض تزریق ژل (فیلرها)،که انواع مختلفی دارند، متغیر بوده و مرتبط بامیزان ماندگاری و نوع ژل می باشد و شامل :

 • ژلهائی که از منابع غیرانسانی تهیه می گردند  -مانند کلاژن گاوی-  باید روی فرد تست شود ( از لحاظ وجود آلرژی یا همان حساسیت )
 • عفونتدر محل تزریق که می تواند در برخی موارد شدید باشد و نیاز به تخلیه جراحی داشته باشد ( بیشتردر مورد ژل پاژ این موارد دیده می شد که امروزه استفاده از آن ممنوع است)
 • ژلهائی که محلول خالص نمی باشند حاوی ذراتی هستند که به مرور زمان با حرکات صورت و افزایش سن تجمع پیدا کرده و در نهایت بصورت یک توده در می آیند و ممکن است جهت خارج سازی نیاز به جراحی شود .
 • جوش زدن پوست
 • ایجاد آنتی بادی و واکنش بدن در برابرجسم خارجی ممکن است  باعث شود که ژل زودتر جذب گردد
 • عدم تقارن و ناهماهنگی در محل تزریق و یا در مقایسه با طرف مقابل
 • خونریزی ، تورم ، کبودی: بیشترعوارض تزریق ژل شامل این موارد می باشند که حداکثر در عرض یک هفته برطرف می شود.
 • جابجائی ژل از محل اصلی و فلج موقت عضلات ناحیه خاص در صورت
 • تخریب پوست و بافت های تزریق شده
 • التهاب پوستی و بافت های تزریق شده
 • قرمزی پوست
 • حساسیت پوست
 • ترمیمکمترو یا بیشتر از حد انتظار

 تفاوت تزریق ژل و تزریق چربی


 تزریق چربی و تزریق ژل فقط در یک مورد به هم شباهت دارند؛آن هم استفاده از عمل “تزریق” برای پر کردن گودی های صورت مثل خط خنده، و یا برای حجیم کردن لب ها و گونه ها است. ولی تفاوت های زیادی از نظر ماندگاری ، اثرگذاری و عوارض دارند. برخی از آنها عبارتند از:چربی بافت زنده و فعال بدن خود فرد است اما ژل ماده ای صناعی و ساختگی شبیه یکی از اجزای بدن است.ماندگاری بافت چربی تزریق شده به دلیل ماهیت زنده بودن ، طولانی است اما ژل های با کیفیت، کوتاه اثر بوده و در بهترین حالت بعد از یک سال جذب می شوند.احتمال جا به جایی بافت در تکنیک تزریق چربی تقریباً صفر است که علت اصلی آن پیوند بافت چربی در موضع و ثابت ماندن سلول های چربی در منطقه تزریق شده است.احتمال جا به جایی در تزریق ژل های تزریقی  به دلیل ماهیت صناعی بودن و عجین و یکی نشدن با بافت های بدن زیادتر است و هر چه ژل طولانی اثر تر باشد این احتمال بیشتر دیده می شود. نتیجه جا به جایی ژل ، بد فرمی و غیر قرینگی صورت است.

کدام روش عوارض بیشتری دارد ؟


هر دو روش تزریق ژل یا چربی در صورت انجام توسط فرد ماهر و متخصص و رعایت اصول تکنیکی و موارد مصرفی مناسب با حداقل بروز عوارض همراه هست. اما در صورت عدم رعایت اصول مذکور و انجام تکنیک توسط افراد نا اشنا و غیرمعتبر و به ویژه در صورت استفاده از مواد غیرمعتبر و نامرغوب با عوارض ناخوشایندی مانند واکنشهای حساسیتی شدید ، تورم و قرمزی پایدار ناحیه تزریق و گاهی زخم و آسیب شدیدی پوستی همراه هست . نکته اساسی در مورد تزریق چربی این است که با توجه به اینکه منشا ماده پرکننده یا همان چربی از بدن خود فرد هست حداقل احتمال بروز حساسیت وجود دارد مگر آنکه اصول علمی و تکنیکی مناسب در برداشت ، آماده سازی و تزریق چربی انجام نگردد . در مورد تزریق ژل علاوه بر اهمیت رعایت اصول طبی در تزریق ، نوع ماده و برند معتبر مورد استفاده نیز حایز اهمیت است. در مواردی تزریق برندهای غیرمعتبر و تقلبی ژل باعث بروز شدیدترین واکنش های حساسیتی شده است.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *