ترک و خطوط بعد از حاملگی : علت و روش های درمان

ترک‌های پوستی، خطوط لکه‌داری هستند که روی سطح پوست ظاهر می‌شوند و اغلب به دلیل کشیده شدن پوست ایجاد می‌شوند. ترک‌های پوستی که بعد از کشیده شدن سریع پوست مانند حاملگی، افزایش سریع وزن، بدن‌سازی یا جهش طبیعی رشد در دوران نوجوانی (رشد سینه‌ها در دختران) ایجاد می‌شوند، می‌توانند بسیار قابل‌توجه باشند و موجب خجالت فرد شوند. کشیده شدن پوست باعث آسیب وارد کردن به الیاف بافت همبند و در نتیجه موجب پارگی یا شکستگی لایه عمیق‌تر پوست که غشاء میان‌پوستی نام دارد، می‌شود.

شکل ظاهری ترک‌های پوستی


ترک و خطوط بعد از حاملگی یا، به اصطلاح لاتین آن گراویداروم استریا، فرورفتگی‌های کوچکی روی سطح پوست است که به شکل خط خط یا رگه رگه روی پوست نمودار می‌شود و با حرکت کردن جنین در حال رشد دورن شکم به سرعت بیشتر و بیشتر می‌شود. ترک‌های حاملگی روی پوست سفید معمولاً رنگی مایل به صورتی، ارغوانی یا قرمز دارد، حال آن که روی پوست تیره روشن‌تر از پوست اطراف ترک است. ترک‌های روی پوست بدن معمولاً در زمان بارداری بیشترین وضوح را دارد؛ تجمع رنگدانه‌ها ۶ تا ۱۲ ماه پس از زایمان معمولاً کم‌رنگ‌تر می‌شود و دیگر چندان جلب توجه نمی‌کند تا این که در نهایت به رنگ نقره‌ای محو درمی‌آید. البته بافت اندکی ناهموار ترک شکم در بارداری همچنان باقی می‌ماند.

 دلایل ایجاد ترک‌های پوستی چیست؟


به طور جالب توجهی دلایل ایجاد ترک‌های پوستی (یا شکاف‌های حاملگی) از دو عامل ناشی می‌شود که یکی از آن‌ها منحصراً حاملگی است. مرحله اول کشش‌های فیزیکی پوست است که در دوران حاملگی اتفاق می‌افتد (و همچنین در دیگر دوره‌های افزایش سریع وزن مانند دوران نوجوانی).اگرچه پوست خودش را با حرکات انبساطی و انقباضی پیوسته سازگار می‌کند، اما در طول این دوره‌ها (حاملگی و نوجوانی) پوست زمان کافی برای تنظیم و سازگاری ندارد. هنگامی که بدن سریع‌تر از پوست رشد می‌کند، پوست ترک برمی‌دارد. شکافی که در نتیجه‌ی این ترک پوست شکم ایجاد می‌شود، چیزی است که ما به آن ترک پوست می‌گوییم.

راه ها و روش های درمان


شما می توانید برای انتخاب روش درمانی مناسب با پزشک ملاقات کرده و صحبت نمایید. در این حالت لازم است به فاکتورهای زیر توجه شود:

  • مدت زمانی که از ایجاد ترک های پوست گذشته است.
  • راحتی درمان، زیرا این روش ها می توانند از نظر طول مدت درمان و تعداد جلسات لازم با یکدیگر متفاوت باشند.
  • هزینه درمان، روش های درمانی زیبایی معمولاً تحت پوشش طرح های بیمه خدمات درمانی نیستند.
  • انتظارات درمان، اکثر روش های درمانی در بهترین حالت فقط تا حدودی موثر هستند.

انواع روش های درمانی عبارتست از:

کرم ترتينوئين 

بعضی از تحقیقات انجام شده در این حوزه نشان می دهد استفاده از کرم ترتينوئين (رتین، رنوا، آویتا) می تواند به بهبود ترک هایی که اخیراً بر روی پوست ایجاد شده، کمک موثر کند. از این کرم ها بطور خاص در مواردی استفاده می شود که ترک های پوست در چند ماه گذشته ایجاد شده و هنوز به رنگ صورتی یا قرمز باشند. در صورتی که شما باردار هستید یا به کودک شیر می دهید، پزشک ممکن است استفاده از این روش درمانی را به تاخیر انداخته یا از سایر روش های درمانی مناسب برای شما استفاده کند. به هر حال استفاده از کرم ترتینوئین می تواند به تولید مجدد کولاژن و شبیه تر کردن ظاهر ترک های ایجاد شده به پوست عادی کمک موثر کند. به هر حال باید توجه داشت که ترتینوئین می تواند به پوست شما آسیب وارد کند و به این ترتیب این روش برای درمان ترک های قدیمی پوست مناسب نیست.

لیزر درمانی

در لیزر درمانی از طول موج های قوی لیزر ترک پوست برای تحریک تولید کولاژن، الاستین یا ملامین در پوست استفاده می شود. در این هنگام پزشک می تواند به شما کمک کند نوع تکنولوژی لیزر مناسب برای خود را با توجه به سن و موقعیت ترک های ایجاد شده و نیز رنگ پوست انتخاب نمایید.

میکرودرم ابریژن

در این روش درمانی از یک ابزار مخصوص برای سایش کریستال ها به پوست استفاده می شود. این کریستال ها می توانند به آرامی پوست را خراش داده و سطح آن را صیقلی کنند. در ادامه، از یک لوله برای خارج کردن کریستال ها و سلول های پوست از محل استفاده می شود. به این ترتیب روش میکرودرم آبریژن می تواند لایه های بالای پوست را برداشته و باعث رشد پوست جدید با قابلیت ارتجاع و سلامت بیشتر شود. از این روش درمانی می توان برای ترک های قدیمی تر ایجاد شده بر روی پوست نیز استفاده کرد.جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد میکرودرم ابریژن بر روی لینک کلیک کنید

پیلینگ و لایه برداری

بیمار می تواند از یک مجموعه لایه برداری های شیمیایی برای درمان ترک های ایجاد شده بر روی پوست استفاده کند. در این حالت از تری‌ کلرو استیک اسید (TCA) برای لایه برداری شیمیایی استفاده می شود که می تواند بهبود ظاهر ترک های پوست را در زمان استفاده با سطح تمرکز کافی (معمولاً 20%) و تحت نظارت یک متخصص پوست یا جراح زیبایی با تجربه برای بیمار به همراه داشته باشد. به خاطر اینکه تری کلرو استیک اسید سطح نفوذ بیشتری در مقایسه با سایر لایه بردارها دارد، این اعتقاد وجود دارد که این ماده توانایی بیشتر برای تحریک تولید کولاژن و الاستین در لایه های عمیق آسیب دیده پوست داشته باشد.

میکرونیدلینگ

روش پزشکی میکرونیدلینگ در افزایش بازسازی پوست مؤثر است. میکرونیدلینگ با استفاده از سوزن‌های متعدد که سوراخ‌هایی در پوست ایجاد می‌کنند، فرآیند ترمیمی بدن را فعال کرده و منجر به جوان‌سازی پوست می‌شود. میکرونیدلینگ برای سفت کردن و ایجاد تن در پوست، کاهش آکنه، آیس پیک (اسکار باقی مانده از آکنه) و زخم آبله‌مرغان، ترک‌ها، چین‌وچروک و خطوط ریز، درمان ریزش مو و کاهش اثر فرورفتگی سلولیت گزینه‌ای عالی محسوب می‌شود.

درمارولر

درمان القایی کلاژن. ما اغلب استفاده از درمارولر را در منزل همراه با درمان لیزر توصیه می‌کنیم. سوزن زدن پوست با درمارولر صدها زخم پوستی کوچک تولید می‌کند. هر زخم پوستی باعث ایجاد واکنش ترمیم طبیعی در پوست می‌شود. درمان‌های پی‌درپی موجب ساخت تدریجی کلاژن‌های جدید شده و به‌تدریج زخم‌های گود را پر می‌کند.

تکنیک ترماژ

  سفت کردن پوست با فناوری ترماژ در طی یک فرایند موسوم به جراحی زیبایی شکم توسط ترماژ قادر به ایجاد برخی تغییرات مثبت و نیز کوچک شدن ترک‌ پوست می‌باشد.

IPL (آی پی ال)

تکنیک  IPL ساختارهای پوست را مورد هدف قرار داده، نور را به انرژی گرمایی تبدیل می‌کند. این عمل موجب تحریک تولید کلاژن و الاستین جدید در لایه زیرین پوست آسیب دیده می‌شود. این تکنیک یک روش نسبتا” بدون درد برای کسب پوست بهتر، پس از انجام یک سری جلسات درمان است. این تکنیک، رگ‌های خونی گشاد شده و آسیب دیده را مورد هدف قرار می‌دهد، بدون آنکه اطراف پوست سالم را تحت تاثیر قرار دهد. هدف از همه این کارها کاهش ظاهر زمخت ترک‌های پوست است. متاسفانه، IPL در ترمیم آسیب‌های ناشی از ترک‌های قدیمی پوست که رنگ خود را از دست داده‌اند، چندان موثر نیست. داشتن انتظارات واقع بینانه در مورد تکنیک IPL بسیار مهم است. اگرچه این تکنیک ممکن است به طور محسوسی ظاهر ترک‌ها را کمرنگ سازد، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که این ضایعات به طور کامل ناپدید شوند.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *