بوتاکس ضد تعریق

عرق کردن یک فرایند طبیعی و لازم برای تنظیم دمای بدن است. هایپرهیدروزیس یا تعریق زیاد یک بیماری است که میلیون‌ها نفر در سراسر جهان به آن مبتلا هستند. این افراد مجبور هستند دائماً لباس‌های خود را به دلیل این که از عرق خیس شده است عوض کنند و به همین دلیل خود را از فعالیت‌های اجتماعی محروم می‌کنند. این بیماری باعث می‌شود که این افراد در همه کارهای خود بازنگری کنند: لباس‌هایی که باید بپوشند، محل‌هایی که باید بروند یا حتی شغلی که انتخاب می‌کنند. تعریق غالباً غیر قابل‌کنترل، خجالت‌آور و غیر قابل پیش‌بینی است.

بوتاکس یک روش درمانی شناخته‌شده برای رفع خطوط و چین و چروک‌های صورت است اما یک روش تأییدشده توسط سازمان غذا و داروی آمریکا برای کنترل تعریق زیاد نیز محسوب می‌شود.

تعریق غیر قابل‌کنترل ممکن است در قسمت‌های مختلف بدن مانند صورت، دستان، پاها یا زیر بغل اتفاق بیفتد. برای بررسی همه جوانب انجام این فرایند از جمله مزایا و معایب آن و همچنین برای این که مشخص شود آیا شما شرایط لازم برای این که تحت فرایند بوتاکس قرار گیرید را دارید یا نه مانند همه فرایندها و عمل‌های دیگر باید با پزشک مشورت کنید.

متخصصین کلینیک زیبایی رازی با سال‌ها تجربه تزریق بوتاکس را با بهترین کیفیت برای درمان تعریق انجام می‌دهند.

 علت تعریق زیاد چیست؟


برای بیشتر افراد ممکن است دلیل مشخصی برای تعریق زیاد وجود نداشته باشد. تعریق زیاد در این بیماران به عنوان هایپرهیدروزیس ایدیوپاتیک، اولیه یا بنیادی در نظر گرفته می‌شد که ممکن است به دلیل فعالیت زیاد عصب‌هایی که سیگنال را به غدد عرق در پوست ارسال می‌کنند باشد.

گاهی اوقات هایپرهیدروزیس ایدیوپاتیک ممکن است دلیلی ژنتیکی داشته باشد و غالباً در یک خانواده دیده می‌شود؛ این شکل از تعریق زیاد ممکن است در دوران کودکی شروع شود. برای برخی دیگر از بیماران نیز ممکن است تعریق زیاد نشانه ابتلا به بیماری باشد. برخی از بیماری‌هایی که باعث تعریق زیاد می‌شوند عبارتند از:

 • پرکاری غده تیروئید
 • آسیب‌دیدگی عصبی به دلیل ابتلا به دیابت یا آسیب‌دیدگی‌های نخاعی
 • اختلالات روانی مانند حملات ترس یا اختلال اضطراب
 • گرگرفتگی ناشی از یائسگی
 • مصرف برخی داروها مانند داروهایی که برای درمان سرطان پروستات، ایدز یا میاستنی گراویس استفاده می‌شوند نیز ممکن است باعث تعریق زیاد شود.

 غدد عرق کجا قرار دارند؟


غدد عرق در لایه‌های عمقی پوست قرار دارند و عرق را با فیلتر کردن مایعات و نمک از خون تولید کرده و آن را از طریق حفره‌های کوچک روی سطح پوست بیرون می‌دهند. بین دو تا چهار میلیون غده عرق در سطح پوست بدن قرار دارد. غدد عرق در برخی از قسمت‌های بدن عرق زیادی تولید می‌کنند در حالی که در برخی دیگر از قسمت‌های بدن، عرق کمتری تولید می‌شود.

عرق کردن یک عملکرد طبیعی بدن است که باعث خنک شدن و روانکاری پوست می‌شود؛ به خصوص در قسمت‌هایی که ممکن است پوست روی هم ساییده شود مانند زیر بغل، زیر سینه‌ها و بین پاها.

علاوه بر غدد عرق، غدد زیر پوستی دیگری نیز در اطراف ریشه موها وجود دارند که چربی تولید می‌کنند.

برخی قسمت‌ها مانند زیر بغل و کشاله ران، غدد عرقی مخصوصی به نام غدد آپوکرین دارند. این غدد، عرق بسیار غلیظی همراه با مقادیر زیادی مواد چرب تولید می‌کنند. این مواد توسط باکتری‌ها در سطح پوست تجزیه شده و بوی بدی ایجاد می‌کنند. زمانی که این غدد دچار عفونت شوند باعث ابتلا به بیماری به نام هیدرادنیت چرکی می‌شوند که یک بیماری خطرناک است و برای درمان آن باید آنتی‌بیوتیک مصرف شود یا بیمار تحت عمل جراحی قرار گیرد.

 چه چیز تعریق ما را کنترل می‌کند؟


چه چیز تعریق ما را کنترل می‌کند

تعریق توسط سیستم عصبی تنظیم می‌شود. سیستم عصبی دارای دو قسمت است. عصب‌های سیمپاتیک که باعث افزایش تعریق می‌شوند و عصب‌ها پاراسیمپاتیک که باعث کاهش آن می‌شوند. انتهای عصب یک ماده شیمیایی خاص به نام استیل کولین ترشح می‌کند. بیشتر پزشکان بر این عقیده‌اند که عصب‌های سیمپاتیک افراد مبتلا به تعریق زیاد ایدیوپاتیک (هایپرهیدروزیس) بیش از حد تحریک شده و استیل کولین بیشتری تولید می‌کند.

به چهار روش می‌توان میزان تعریق را کاهش داد:

 • کاهش پالس‌های عصبی ارسالی به غدد تعریق
 • کاهش تولید استیل کولین
 • از بین بردن غدد تعریق
 • مسدود کردن منافذ پوست

رایج‌ترین روش برای کاهش تعریق، مسدود کردن منافذ پوست است؛ کاری که دئودورانت­های ضد عرق انجام می‌دهند.

 درمان تعریق زیاد


هایپرهیدروزیس ثانویه معمولاً در وهله اول با درمان اختلالات زمینه‌ای تحت درمان قرار می‌گیرد.

هایپرهیدروزیس اولیه و ثانویه را می‌توان به روش‌های زیر درمان نمود:

 • با استفاده از ضد عرق‌ها
 • یونتوفورزیس
 • مصرف دارو
 • انجام عمل جراحی
 • تزریق بوتاکس
 • لیزر درمانی
 • رادیو تراپی
 • هیپنوتیزم
 • روش‌های جایگزین

 کاربردهای بوتاکس تعریق


تعریق کف دست

تعریق زیاد دست‌ها ممکن است اضطراب‌آورترین نوع این عارضه باشد. این شایع‌ترین نوع تعریق زیاد است. علائم این نوع تعریق در بسیاری از افرادی که از تعریق زیاد دست رنج می‌برند از سنین جوانی شروع می‌شود. ما در اجتماع و کارهای حرفه‌ای خود از دست بیش از سایر قسمت‌های بدن استفاده می‌کنیم. دستان خیس یا مرطوب ممکن است تعاملات اجتماعی یا حتی انتخاب‌های حرفه‌ای ما را به شدت محدود کند.

در تعریق خفیف ممکن است سطح کف دست مرطوب شده ولی قطرات عرق روی آن دیده نشود. تعریق متوسط زمانی است که تعریق زیاد شده و به سمت نوک انگشتان حرکت کند و اگر قطرات عرق از کف دست بچکد و به همه نوک انگشتان برسد، تعریق شدید است. این بیماری ممکن است با محرک‌های عاطفی تشدید شود. بهترین روش درمان با کمترین عوارض جانبی برای این نوع تعریق، تزریق بوتاکس است.

عرق زیاد زیر بغل 

تعریق زیاد زیر بغل باعث ایجاد لکه‌های خیس روی لباس‌ها می‌شود. علاوه بر ظاهر خجالت‌آور، بدن بوی بد هم می‌گیرد و هر دوی این عوارض باعث تأثیرات منفی احساسی و روانی در فرد می‌شود.

شدت تعریق زیر بغل با اندازه لکه عرق روی تی‌شرت یا بلوز تعیین می‌شود. لکه عرق که قطران کمتر از 5 سانتی‌متر باشد عادی است. هایپرهیدروزیس خفیف زمانی است که قطر لکه عرق بین 5 تا 10 سانتی‌متر بوده و هنوز محدود به زیر بغل است. لکه‌های عرق که قطر آنها بین 10 تا 20 سانتی‌متر باشد نشان‌دهنده ابتلا به هایپرهیدروزیس متوسط است. گر قطر این لکه بیش از 20 سانتی‌متر شد و به خصوص اگر به خط کمر رسید به عنوان هایپرهیدروزیس شدید شناخته می‌شود.

این عارضه در 40 درصد از بیماران ممکن است با تعریق کف دست همراه باشد.

قسمت زیر بغل دو نوع غده عرق دارد: غدد اکرین و غدد اپوکرین. غدد اکرین تحت تأثیر سیمپاتکتومی قرار دارند ولی غدد اپوکرین این طور نیستند. یک روش درمانی که برای درمان این نوع تعریق توصیه می‌شود، تزریق بوتاکس است.

تعریق بالاتنه 

تعریق زیاد بالاتنه به ندرت اتفاق می‌افتد و ممکن است با هایپرهیدروزیس قسمت‌های دیگر بدن همراه باشد.

عرق کردن زیاد پا 

تعریق زیاد پا نیز با عرق کردن بقیه قسمت‌های بدن همراه است. در اصطلاح پزشکی به عرق کردن زیاد پاها، پلانتر هایپرهیدروزیس گفته می‌شود. خوشبختانه، تعریق پاها تأثیر کمتری در زندگی اجتماعی بیماران دارد. عرق زیاد پاها را می‌توان با استفاده از لوسیون­ها، یونوفورزیس یا تزریق بوتاکس درمان کرد. بهترین روش درمان برای این نوع تعریق که عوارض جانبی کمی نیز به دنبال دارد، تزریق بوتاکس است.

 بوتاکس چگونه کار می‌کند؟


بوتاکس چگونه کار می‌کند.

بوتاکس یک پروتئین بسیار خالص طبیعی است که از باکتری‌های بوتولینوم کلوسترییدیوم حاصل می‌شود. بر خلاف درمان‌های موضعی دیگر، بوتاکس منبع تعریق زیاد را هدف قرار می‌دهد. بوتاکس به وسیله سوزن‌های ریز در غدد عرق تزریق می‌شود و ترشح مواد شیمایی که باعث تعریق می‌شوند را مسدود می‌کند. علائم در بیمارانی که تحت تزریق بوتاکس قرار گرفته‌اند به میزان چشمگیری بهبود یافته است. در تحقیقات بالینی انجام شده، 95 درصد از بیماران مبتلا به هایپرهیدروزیس که زندگی آنها به دلیل تعریق زیاد مختل شده بود یک هفته پس از تزریق به میزان زیادی بهبود یافته و میزان تعریق آنها به طور متوسط حدود 83 درصد کاهش یافت.

 قبل از بوتاکس بهتر است بدانید 


 در مورد کلینیک و پزشک به دقت تحقیق کنید 

سخن و توصیه‌های آشنایان معمولاً معتبرترین راهنما است. درمان باید در یک محیط پزشکی و با استفاده از سوزن‌ها و سرنگ‌های استریل شده انجام شود.

 نسبت به تأمین‌کنندگان بوتاکس ارزان هشیار باشید 

علت ارزان بودن بوتاکس مشخص است و معمولاً به معنی تقلبی بودن، رقیق بودن یا تزریق توسط یک فرد غیرمتخصص و بی‌تجربه است. درمان باید در یک محیط کلینیکی تمیز، مطمئن و مناسب انجام شود تا باعث ابتلا به عفونت و آسیب‌دیدگی‌های فیزیکی دائمی نشود. درمان باید تحت امکانات کلینیکی انجام شود و نه در محیط خانگی یا جاهایی که مثلاً کارهای تتو یا کاشت ناخن انجام می‌دهند.

 مشاوره جامع اولیه 

یک پزشک خوب با بررسی سوابق پزشک و گوش دادن به نگرانی‌های شما و در نظر گرفتن همه جوانب در انجام فرایند شامل خطرات و عوارض جانبی احتمالی و ارائه یک برنامه درمانی مختص شما برای دست‌یابی به نتایج مطلوب و مورد نظر به شما مشاوره می‌دهد. شما همیشه باید وقت کافی برای تصمیم‌گیری درست داشته باشید و هرگز نباید برای انجام این فرایند تحت فشار قرار گیرید.

 مراقبت‌های پس از عمل، بخش مهمی از درمان است

شما همیشه باید از پزشک خود در مورد مراقبت‌های پس از عمل سؤال کنید؛ به خصوص اگر حین انجام فرایند مشکلی پیش آمده باشد.

هرگز نباید بدون درک کامل عوارض و تحت فشار تحت درمان قرار بگیرید.

 آیا انجام این اقدام درمانی برای شما مناسب است؟

به این سؤال فقط پس از انجام مشاوره خصوصی با پزشک می‌توان پاسخ داد. اگر شما دچار تعریق شدید زیر بغل هستید که بر زندگی روزمره شما تأثیر می‌گذارد و اقدامات درمانی دیگر نظیر استفاده از داروهای ضد تعریق را نیز به کار برده‌اید ولی در کاهش تعریق شما مؤثر واقع نشده‌اند باید برای تزریق بوتاکس به یک متخصص مراجعه کنید. شما باید با پزشک خود صادق باشید و سوابق کامل پزشکی خود و تمام داروها و مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید را به وی اطلاع دهید.

بوتاکس برای افراد مبتلا به اختلالات انتقال عصبی عضلانی (مانند مایاستنی گراویس)، مشکلات مزمن تنفسی، اختلالات انعقاد خون و همچنین زنان باردار و زنانی که در دروان شیردهی هستند نباید انجام شود، به علاوه، اگر سابقه آلرژی نسبت به محتویات مواد تزریقی یا عفونت در محل تزریق دارید نباید تحتت تزریق بوتاکس قرار گیرید.

 تزریق بوتاکس برای از بین بردن تعریق زیر بغل چگونه انجام می‌شود؟


تزریق بوتاکس برای از بین بردن تعریق زیر بغل چگونه انجام می‌شود

برای این که درمان در حد امکان راحت‌تر انجام شود، پزشک قسمت تحت درمان را به وسیله کرم بیحسی به طور موضعی بیحس می‌کند و زمانی که محل درمان بیحس شد، درمان را آغاز می‌کند.

مقادیر کافی از بوتاکس که معمولاً 50 واحد برای زیر بغل است توسط سوزن‌های بسیار ریز به آهستگی و با یک روش سیستماتیک در 10 تا 15 نقطه که هر کدام 1 سانتی‌متر از هم فاصله دارند تزریق می‌شود تا به طور یکنواخت در هر زیر بغل توزیع شود. تعداد تزریق و میزان بوتاکس مورد استفاده به سایز محل درمان بستگی دارد. تزریق معمولاً 10 تا 15 دقیقه طول می‌کشد.

در جلسه مشاوره اولیه، دستورالعمل‌های جامع مربوط به مراقبت‌های قبل و بعد از تزریق به شما داده می‌شود تا بدانید که چگونه باید برای تزریق آماده شوید و چه انتظاری باید داشته باشید و همچنین بدانید که پس از درمان چه کارهایی باید انجم دهید.

 تزریق بوتاکس در درمان تعریق زیاد چقدر مؤثر است و اثرات آن چه مدت باقی می‌ماند؟


تزریق بوتاکس در درمان تعریق زیاد چقدر مؤثر است و اثرات آن چه مدت باقی می‌ماند؟(

معمولاً تزریق بوتاکس در درمان هایپرهیدروزیس بسیار مؤثر است و تأثیر چشمگیری – گاهی تا حدود 90 درصد – در کاهش تعریق دارد. نتایج حاصل از تزریق بوتاکس معمولاً حدود 6 ماه یا در برخی موارد بیشتر باقی می‌ماند. بیماران معمولاً اثر تزریق را در هفته اول پس از انجام فرایند مشاهده کرده و معمولاً پس از 4 هفته میزان تعریق آنها به میزان زیادی کاهش می‌یابد. بوی بد بدن نیز به عنوان نتیجه مستقیم کاهش عرق کم می‌شود ولی همیشه این طور نیست.

به این نکته توجه داشته باشید که واکنش بدن افراد نسبت به تزریق بوتاکس متفاوت بوده و مدت زمان تأثیر نتایج در هر فردی متفاوت خواهد بود. گاهی اوقات ورزش کردن و استرس باعث تسریع اثر برگشتی بوتاکس می‌شوند.

پزشکان معمولاً به بیماران توصیه می‌کنند که درمان را دو مرتبه در سال تجدید کنند که البته به شدت بیماری آنها و زمانی که اثر بوتاکس از بین می‌رود بستگی دارد. معمولاً بیماران باید برای درمان تعریق شدید زیر بغل، تزریق را هر 4 ماه یک مرتبه تجدید کنند البته همیشه این طور نیست.

 درمان چگونه است؟


سوزن مورد استفاده در تزریق بوتاکس بسیار ریز است و بسیاری از افراد ناراحتی بسیار جزئی را حین درمان تجربه می‌کنند.

 پس از درمان چه انتظاری باید داشت؟


پس از درمان چه انتظاری باید داشت

پس از تزریق بوتاکس ممکن است دچار برخی ناراحتی‌های جزئی نظیر تورم، قرمزی یا کبودی ناحیه تزریق شوید. تایلنول یا بسته‌های یخی را می‌توان برای کاهش تورم و تسکین ناراحتی‌ها به کار برد. از مصرف آسپیرین برای کاهش کبودی ناحیه درمان شده باید پرهیز شود. شما بلافاصله پس از انجام فرایند می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود ادامه دهید.

 آیا تزریق بوتاکس بی‌خطر است؟


بیش از 20 سال است که از تزریق بوتاکس برای درمان بیماری‌های مختلف به طور موفقیت‌آمیزی استفاده می‌شود. اگر عوارض جانبی اتفاق بیفتد معمولاً موقتی خواهد بود. از شایع‌ترین عوارض جانبی ناشی از تزریق بوتاکس برای درمان هایپرهیدروزیس زیر بغل می‌توان از افزایش تعریق در قسمت دیگر بدن، درد در ناحیه تزریق یا گرگرفتگی نام برد.