باید و نبایدهای قبل و بعد از تزریق ژل به لب (فیلر لب)

باید و نبایدهای قبل و بعد از تزریق ژل به لب (فیلر لب)

تزریق ژل یا فیلر به لب یکی از روش­‌های بزرگ کردن و افزایش حجم لب است که امروزه بسیار پر کاربرد است. بزرگ کردن لب با تزریق ژل مورد تایید پزشکان و روشی ایمن است. برای دستیابی به بهترین نتیجه لازم است اقداماتی قبل و بعد از تزریق فیلر لب انجام شود.

اقدامات قبل از تزریق ژل به لب 


قبل از تزریق ژل به لب چه باید کرد؟ 

قبل از تزریق ژل به لب چه باید کرد؟ 

شما واقعاً لازم نیست کار خاصی قبل از تزریق ژل به لب خود انجام دهید، اگرچه چند مورد وجود دارد که با انجام دادن آن‌ها می‌توانند تجربه لذت‌بخش‌تر و بدون دردسری را داشته باشید.

 • سعی کنید به خوبی بدن خود را هیدراته کنید: چند ساعت قبل از تزریق به میزان کافی آب بنوشید.
 • گاهی اوقات بعضی از افراد در حین تزریق احساس ضعف می‌كنند. اگر شما جزو این دسته از افراد هستید نوشیدن آب به مقدار کافی قبل از تزریق می‌تواند تفاوت بزرگی در احساس شما در حین تزریق ایجاد کند.
 • به همین ترتیب، خوردن یک میان‌وعده کوچک در ساعتی قبل از تزریق سطح قند خون را در حد طبیعی نگه می‌دارد و همچنین می‌تواند به جلوگیری از ضعف کمک کند.
 • اگر در جاهای دیگر صورت خود تزریق انجام می‌دهید، بهتر است قبل از ورود به مطب آرایش خود را پاک کنید، اما برای تزریق فیلر به لب این چنین نیست. به راحتی می‌توانید قبل از استفاده از کرم بی‌حسی موضعی روی لب، رژ لب خود را پاک کنید.
 • اگر از زخم‌های سرماخوردگی رنج می‌برید، به پزشک معالج خود اطلاع دهید. قطعاً هنوز می‌توانید تزریق لب را انجام دهید، اما به شما توصیه می‌شود چند روز قبل و چند روز بعد از تزریق از کرم ضد ویروس لب استفاده کنید.

چه کارهایی نباید قبل از تزریق فیلر به لب انجام شود

باز هم لیست بزرگی از مواردی که نباید قبل از تزریق ژل به لب انجام دهید وجود ندارد.

 • مهم‌ترین چیزهایی که باید از آن جلوگیری کرد استفاده از داروهایی است که احتمال خونریزی و کبودی را افزایش می‌دهد. این داروها شامل مسکن‌های ساده مانند آسپرین و ایبوپروفن و همچنین مکمل‌هایی مانند روغن ماهی است. در حالت ایده‌آل، باید حداقل سه تا پنج روز قبل از تزریق لب از مصرف این موارد خودداری کنید.
 • با این حال، باید تأکید کرد که اگر به توصیه پزشک بنا به دلایل پزشکی داروی رقیق کننده خون مصرف می‌کنید، نباید مصرف آن‌ها را صرفاً برای تزریق فیلر به لب متوقف کنید. این داروها شامل داروهایی مانند وارفارین و کلوپیدوگل است. مصرف این داروها قطعا واجب‌تر از تزریق ژل به لب است.
 • اگر باردار هستید یا شیر می‌دهید، یا قصد باردار شدن دارید قطعاً به تأخیر انداختن تزریق بسیار امن‌تر است. هیچ مدرک مشخصی وجود ندارد که فیلرها برای جنین یا کودک شیرخوار ایمن یا خطرناک هستند.

احتمالاً مهم‌ترین نکته قبل از تزریق ژل به لب، برنامه‌های شما برای چند روز آینده است. احتمالاً لب‌های شما بعد از تزریق چند روز متورم می‌شوند و در بعضی از افراد تورم ممکن است به اندازه‌ای باشد که ترجیح دهند برای چند روز در خانه بمانند و در جمع‌ها حضور نداشته باشند.

اقدامات بعد از تزریق فیلر به لب 


اقدامات بعد از تزریق فیلر به لب

چه کارهایی نباید بعد از تزریق ژل به لب انجام شود 

پس از تزریق فیلر به لب، چند نکته مهم وجود دارد که باید در نظر داشته باشید و نیز چند نکته مهم وجود دارد که باید از آن‌ها اجتناب کنید.

 • احتمالاً مهم‌ترین نکته این است که لب‌هایتان را ماساژ ندهید و آن‌ها را دستکاری نکنید. لب‌های شما ممکن است بسیار حساس باشند باشند، پس سعی کنید آن‌ها را لمس نکنید. قطعا شما نمی‌خواهید که دچار عفونت شوید.
 • اگر تمام اطلاعات محصول در مورد فیلرها را مطالعه کردید، حتما متوجه شدید که در بیشتر آن‌ها نوشته شده است که بیست و چهار ساعت بعد از تزریق فیلر از نوشیدن الکل و برای بیست ساعت نیز از ورزش کردن خودداری کنید.
 • نظر دادن درباره مسافرت با هواپیما مشکل است، اما اغلب گفته می‌شود که به دلیل تغییر فشار هوا نباید تا دو هفته بعد از تزریق فیلر به لب سوار هواپیما شوید. به احتمال زیاد این کار بسیار محتاطانه است، اما بهتر است که در صورت امکان از پرواز خودداری کنید.
 • شما حتما باید حداقل دو هفته پس از تزریق ژل لب از انجام درمان‌های لیزر صورت خودداری کنید. این امر به این دلیل است که گرمای حاصل از لیزر می‌تواند روی فیلر تاثیر بگذارد و باعث شود خیلی سریع‌تر از حالت طبیعی تجزیه شوند.

پس از تزریق ژل به لب چه باید کرد 

چند نکته وجود دارد که باعث می‌شود تجربه شما در زمینه تزریق ژل لب خوشایندتر شود و هرگونه ناراحتی و تورم پس از آن کاهش یابد. این نکات را می‌توان به ساعت اول بعد از تزریق و حدودا بیست و چهار ساعت اول پس از تزریق تقسیم کرد.

در هر مرحله بعد از تزریق فیلر، اگر هرگونه ناراحتی را تجربه کردید، باید از یک مسکن خفیف استفاده کنید (پاراستامول توصیه می‌شود) و یخ روی لب‌های خود قرار دهید زیرا این امر احتمال کبودی را کاهش می‌دهد. از مصرف آسپیرین و ایبوپروفن خودداری کنید.

تا یک ساعت پس از تزریق فیلر به لب

ممکن است در ابتدا مقداری کبودی ایجاد شود، و حتی در ساعات اول پس از تزریق ممکن است لب‌های شما متورم شود. همچنین ممکن است در لب‌های خود احساس بی‌حسی کنید، زیرا اثر کرم بی‌حسی موضعی روی لب شما هنوز به طور کامل از بین نرفته است. همچنین به یاد داشته باشید که فیلر نیز حاوی مقداری بی‌حس کننده موضعی است که برای چند ساعت دوام می‌آورد و ناراحتی را به حداقل می‌رساند.

سعی کنید تا زمانی که بی‌حسی به طور کامل از بین نرفته از خوردن یا آشامیدن خودداری کنید، زیرا ممکن است خودتان را با غذاهای داغ بسوزانید یا لب‌هایتان را گاز بگیرید، یا مایعات را روی خود بریزید! از خراشیدن، ماساژ دادن یا بازی کردن با لب‌هایتان خودداری کنید. استفاده از یخ روی لب شما یک روش عالی برای به حداقل رساندن ناراحتی و تورم است. خوب است که لب‌های خود را تکان دهید و به هر اندازه که می‌خواهید صحبت کنید.

در طی ده تا بیست و چهار ساعت پس از تزریق ژل لب

سعی کنید به اندازه کافی آب مصرف کنید و بیش از این خود را تحت فشار قرار ندهید. به یاد داشته باشید که احتمالاً میزان تورم لب‌هایتان به مدت بیست و چهار تا چهل و هشت ساعت پس از تزریق کم‌تر یا بیشتر خواهد شد، پس بنابراین نگران نباشید. دور ماندن از آفتاب و استفاده از ضد آفتاب SPF30 نیز همیشه و در هر زمان توصیه می‌شود، نه فقط بعد از تزریق فیلر.

چگونه می‌توان تورم را بعد از تزریق فیلر به لب کاهش داد

نگرانی اصلی اکثر افراد بعد از تزریق ژل لب، تورم است. لب‌ها به دلیل وجود خون و اعصاب زیادی که در خود دارند، بعد از تزریق به شدت مستعد تورم هستند. همچنین لب‌ها ناحیه‌ای بسیار حساس به لمس هستند.

تورم لب در بعضی از افراد بسیار قابل کنترل است و واقعاً جای نگرانی نیست، در حالی که در برخی از افراد به حدی زیاد است که انگار زنبور عسل نیش زده است.

برای کاهش این تورم، کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید انجام دهید. کرم آرنیکا و همچنین کمپرس یخ می‌تواند برای کاهش تورم بسیار موثر باشد. کرم آرنیکا همچنین برای به حداقل رساندن کبودی بسیار عالی است.

برخی افراد برای کاهش تورم، قرص آنتی هیستامین مصرف می‌کنند. خوابیدن روی چند بالش برای اینکه سرتان بالای قلبتان قرار بگیرد نیز بسیار به کاهش تورم کمک می‌کند. وقتی مچ پای شما پیچ می‌خورد، پاهای خود را بالاتر از سطح قلب خود قرار می‌دهید تا مایعات از بین بروند و تورم کاهش یابد: برای لب‌ها نیز همین اتفاق می‌افتد.

پاراستامول خاصیت ضد التهابی دارد و برای کاهش تورم مناسب است. عدم ماساژ محل تزریق نه تنها به کاهش میزان تورم کمک می‌کند بلکه احتمال ابتلا به عفونت را نیز کاهش می‌دهد. جلوگیری از ورزش شدید نیز به کاهش تورم کمک خواهد کرد.

آیا بعد از تزریق فیلر می‌توانم ورزش کنم؟ 


توصیه می‌شود حداقل یک هفته پس از تزریق فیلر از انجام هرگونه ورزش و فعالیت شدید خودداری کنید. این امر از بروز عفونت جلوگیری می‌کند.

شما نباید در این مدت هیچ حرکتی شدید انجام دهید، حتی توصیه می‌شود که از یوگا نیز پرهیز کنید. این امر به این دلیل است که مواضع معکوس مانند قرار گرفتن بر روی پیشانی می‌تواند خطر ابتلا به کبودی و تورم را افزایش دهد.

چه مدت بعد از استفاده از فیلر می‌توانم صورتم را لمس کنم؟ 


حداقل شش ساعت پس از تزریق، منطقه تحت درمان را لمس نکنید و مالش ندهید. پس از آن می‌توانید ناحیه را به آرامی تمیز کرده و یک آرایش سبک داشته باشید.

آیا می‌توانم بعد از تزریق ژل سیگار بکشم؟ 


بله‌، شما می‌توانید مستقیما بعد از تزریق فیلر (از جمله فیلر لب) سیگار بکشید. با این حال ، سیگار کشیدن به شدت برای سلامتی شما مضر است و اگرچه به طور مستقیم بر نتایج درمانی تأثیر نمی‌گذارد، اما باعث خشک شدن و پیری پوست شما خواهد شد.

سیگار کشیدن رگ‌های خونی موجود در لایه‌های بیرونی پوست شما را تنگ می‌کند. این اتفاق جریان خون را محدود می‌کند، به این معنی که پوست شما به اندازه کافی اکسیژن یا بسیاری از مواد مغذی را دریافت نمی‌کند. سیگار کشیدن در طولانی مدت می‌تواند باعث ایجاد چین و چروک، افتادگی، تغییر رنگ و لکه‌های پوستی شود.

سؤالات متداول درباره مراقبت‌های پس از تزریق فیلر


برخی از عوارض جانبی احتمالی که باید از آن‌ها آگاه باشم چیست؟ 

عوارض جانبی احتمالی شامل موارد زیر است:

 • قرمزی، تورم، کبودی یا تغییر رنگ پوست
 • خارش پوست
 • بیماری لمپی پوست
 • سختی طولانی مدت پوست
 • خون‌ریزی
 • درد
 • عفونت
 • آبسه، گره یا گرانولوم (ناحیه کوچکی از التهاب)
 • نکروز موضعی (مرگ بافت)
 • یک واکنش آلرژیک
 • آکنه

آیا باید انتظار داشته باشم بعد از تزریق فیلر در صورت احساس درد کنم؟

اکثر بیماران پس از تزریق ژل لب، هیچ دردی را احساس نمی‌کنند. اما برخی از افراد ممکن است در محل تزریق کمی احساس درد و یا کبودی خفیف داشته باشند.

اگر هر گونه درد، کبودی یا تورم را تجربه کردید می‌توانید با کمپرس یخ آن را درمان کنید.

مدت زمان بهبودی بعد از تزریق ژل چقدر است؟ 

برخی از افراد بعد از عمل کبودی و تورم خفیفی را تجربه می‌کنند. اگر این اتفاق بیفتد، می‌توانید انتظار داشته باشید که طی یک یا دو هفته از بین برود. پس از انجام عمل، ناحیه تحت درمان کمی قرمز خواهد بود، اما این قرمزی تنها چند ساعت طول خواهد کشید.

نتایج تزریقات فیلرها پوستی چه مدت طول خواهد کشید؟ 

به طور کلی اثر فیلرهای پوستی تا 18 ماه می‌تواند ماندگار باشد اما این امر در افراد مختلف متفاوت است و به پوست شما، ناحیه مورد نظر و میزان و نوع فیلر مورد استفاده بستگی دارد.

نتایج به تدریج با گذشت زمان محو می‌شوند تا اینکه پوست شما به حالت قبلی خود برگردد. برای حفظ ظاهری که فیلرها در شما ایجاد می‌کنند می‌توانید روش‌های تاچ آپ را انتخاب کنید.

چه مدت طول می‌کشد تا تزریق فیلرهای پوستی اثر کند؟

شما می‌توانید انتظار داشته باشید که نتایج این عمل را بلافاصله مشاهده کنید. اگر تورم وجود داشته باشد، معمولا تا چند هفته باید صبر کنید تا نتیجه واقعی عمل را ببینید.


0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *