اپیلاسیون موهای زائد و عوارض وکس بیکینی

epilision

 

اپیلاسیون با وکس روشی نیمه دائمی برای از بین بردن موهای زائد است که موها را از ریشه بیرون می‌کشد. رویش مجدد مو پس از اپیلاسیون دو تا شش هفته طول می‌کشد. سودمندی اپیلاسیون در از بین بردن همزمان موهای زائد ناحیه بزرگی از بدن به اثبات رسیده است، موهای جدا شده پس از رویش مجدد نرم‌تر و نازک‌تر از حالتی است که موها با تیغ اصلاح می‌شود. در روش وکس همان‌طور که از نام آن مشخص است، موهای زائد با موم یا وکس جدا می‌شود. وکسی که برای رفع موهای زائد به کار می‌رود، از ترکیب پارافین یا موم به عنوان پایه به علاوه رزین به عنوان عامل چسبنده، روان کننده‌هایی مانند روغن‌های اساسی برای آب‌رسانی و یا مواد خوشبو کننده تهیه  می‌شود.

اگر می‌خواهید پوستی صاف، بدون مو و بی‌عیب و نقص داشته باشید و درصدد اپیلاسیون با وکس هستید، بهتر است در تصمیم خود تجدید نظر کنید؛ چرا که اپیلاسیون با عوارض جانبی متعددی همراه است. رفع موهای زائد با لیزر جایگزین بهتری برای وکس و اپیلاسیون است. متخصصین  تعداد جلسه‌های لازم لیزردرمانی را برای دستیابی به نتیجه مطلوب تعیین می‌کنند. از بین بردن موهای زائد با لیزر درمانی موثر است که برای رفع دائمی موهای زائد طراحی شده است.

انواع اپیلاسیون


وکس داغ

epilision1

در روش وکس داغ از موم ذوب شده و بعضی اوقات نوارهای مخصوص اپیلاسیون استفاده می‌شود. وکس زمانی که هنوز گرم است روی پوست زده می‌شود و با کاردک به صورت لایه‌ای یکنواخت و نازک پخش می‌شود. وکس پس از سرد شدن روی پوست و به تک تک تارهای مو می‌چسبد. سپس نوار در یک حرکت در جهت خلاف رویش مو کنده می‌شود. چون موم داغ محکم به موها  می‌چسبد و آنها را گیر می‌اندازد، موم داغ از نوار موم سرد موثرتر است و موهای کوتاه‌تر را بهتر بیرون می‌کشد. فرمولاسیون بعضی وکس‌های داغ به حدی موثر است که موهایی به کوتاهی یک میلی‌متر را نیز جدا می‌کند. قبل از اپیلاسیون با وکس داغ باید موها به بلندی یک سانتی‌متر رسانده شود تا وکس راحت‌تر باشد. قبل از شروع اپیلاسیون بیکینی لباس یک بار مصرف در اختیارتان گذاشته می‌شود تا هم اپیلاسیون بهداشتی‌تر باشد و هم لباس‌تان کثیف نشود. در اکثر موارد رویش مجدد مو تا سه هفته پس از اپیلاسیون حداقل است و پس از آن به حد قابل توجهی زیاد می‌شود. وکس مداوم باعث آهسته‌تر شدن رشد موها و کم‌پشت‌تر شدن آنها می‌شود. توصیه می‌شود اپیلاسیون با موم داغ را هر 4 تا 6 هفته یک بار تکرار کنید.

مزایای وکس داغ

 • وکس داغ برای ناحیه‌های کوچک با موهای زبر و محکم مناسب است.
 • وکس داغ بهتر از وکس گرم به موها می‌چسبد.
 • وکس داغ برخلاف وکس گرم لکه‌های چسبناک به جا نمی‌گذارد.
 • این روش برای از بین بردن موهای کوتاه‌تر نیز مناسب است.
 • وکس داغ بهترین روش برای پوست‌های حساس است.
 • پوست پس از وکس داغ کمتر قرمز می‌شود.
 • وکس داغ برای ناحیه تناسلی و بیکینی مناسب است.
 • وکس بهداشتی در یک ظرف برای هر مشتری به صورت جداگانه آماده می‌شود.

معایب وکس داغ

 • استعمال وکس داغ روی پوست و جدا کردن آن آهسته‌تر از وکس گرم است، چون وکس باید خشک شود.
 • اپیلاسیون ناحیه‌های بزرگی از بدن با استفاده از وکس داغ دشوار است.

وکس سرد

epilision2

وکس سرد عمدتاً برای مصارف خانگی در نظر گرفته شده است. وکس روی نوارهای اپیلاسیون زده شده است و به صورت آماده به فروش می‌رسد. کافی است این نوارها را بین دو کف دست قرار دهید تا اندکی گرم شود و بهتر به مو بچسبد.

برای استفاده کافی است نوار را روی پوست قرار دهید و آن را به آرامی در جهت رویش مو روی پوست بخوابانید و سپس آن را به سرعت در خلاف جهت رویش مو بکنید. بنابراین چون نوارهای اپیلاسیون سرد آماده مصرف است، نسبت به موم داغ دردسر کمتری دارد. اما از طرفی موم سرد به اندازه موم داغ موثر نیست و غالباً بعضی تارهای مو به صورت پراکنده روی پوست باقی می‌ماند. نوارهای موم سرد را باید چندین بار روی یک ناحیه استفاده کرد تا تمام موها جدا شود.

مزایای وکس سرد

 • سهولت استفاده
 • ارزان
 • کثیف نشدن اطراف
 • درد کمتر برای اکثر افراد
 • عدم نیاز به آمادگی مخصوص

معایب وکس سرد

 • ممکن است وکس سرد به خوبی به موها نچسبد و لازم باشد نوار را چند بار روی یک ناحیه چسباند. این کار باعث تحریک پوست می‌شود.
 • افزایش احتمال بروز عارضه موهای درون روییده

بهترین روش وکس برای نقاط مختلف بدن


 

وکس داغ برای ناحیه‌های زیر مناسب است وکس سرد برای ناحیه‌های زیر مناسب است
زیربغل موی پا
خط بیکینی موی بازو
ناحیه تناسلی آقایان موی صورت

وکس داغ برای ناحیه‌های فوق مناسب‌تر است، چون موهای زبرتر را
بهتر جدا می‌کند. به علاوه دمای بالا منافذ پوست را باز
می‌کند و به این ترتیب از ریشه بیرون آوردن موهای مقاوم این
ناحیه‌ها آسان‌تر می‌شود.

وکس سرد برای بخش‌هایی از بدن مناسب است که موهای آنها
نازک‌تر است. مزیت وکس سرد سریع‌تر و کم دردسرتر بودن آن است.
نوارهای وکس سرد در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف وجود دارد و
برای هر نقطه از بدن، برای مثال صورت، نوار مناسبی وجود دارد.
به علاوه آماده بودن نوارها در اندازه‌های مختلف وکس سرد را
آسان‌تر از وکس داغ می‌کند.

 

عوارض وکس بیکینی


عفونت

اگر وکس ناحیه تناسلی به درستی انجام نشود، احتمال بروز عفونت باکتریایی در بدن وجود دارد. پس از اپیلاسیون بیکینی احتمال پارگی‌های ظریف پوست افزایش می‌یابد. در این حالت پوست در برابر عفونت باکتریایی آسیب‌پذیر می‌شود. همچنین عفونت گاهی از ناحیه شرمگاهی یا بیکینی شروع می‌شود و به دیگر نقاط بدن نیز سرایت می‌کند.

بیماری‌های مقاربتی

افراد گاهی متوجه ابتلا به بیماری‌های عفونی جنسی نمی‌شوند یا چون عفونت تازه شروع شده و علائم آن مشخص نیست، نمی‌دانند که دچار بیماری شده‌اند. درهر حال اگر  رابطه جنسی محافظت شده نباشد یا زن و شوهر از یک حوله استفاده کنند، عفونت منتقل می‌شود.

سوختگی پوست

برای پیشگیری از سوختگی پوست  حتماً به متخصص مجرب وکس بیکینی مراجعه کنید که بداند چطور باید وکس را به مقدار کافی گرم کرد، بدون این که به پوست آسیب برسد. در غیر این صورت احتمال این که پوستتان بسوزد، بالا خواهد بود.

موهای درون روییده

موهای درون روییده یکی از عوارض جانبی وکس بیکینی است. اگر وکس به خوبی انجام نشود، با مشکل موهای درون روییده مواجه می‌شوید که باعث خارش و تحریک شدید ناحیه شرمگاهی می‌شود. موهای درون روییده عارضه بسیار مهمی است. اگر مو در جهت خلاف رشد فولیکول کشیده شود، موهای درون روییده رشد می‌کند و پوست تحریک می‌شود.

اسکار و خشکی پوست

برای جلوگیری از اسکار و خشکی پوست در زمان وکس از پوست‌تان مراقبت کنید. یکی از عوارض جانبی وکس بیکینی خشک شدن پوست است. اگر اپیلاسیون به طور مرتب انجام شود و پوست نیز خشک باشد، پوست زخم می‌شود و با تحریک مزمن پوست مواجه می‌شوید.

لایه‌برداری پوست

اگر وکس بسیار داغ روی پوست زده شود، اثری شبیه به لایه‌برداری ایجاد خواهد شد. پوست بسیار حساس می‌شود و حتی لباس نیز ایجاد حساسیت می‌کند. برای جلوگیری از این عارضه باید احتیاط کنید که وکس بیش از حد داغ نباشد.

لیزر موهای زائد جایگزینی بهتر برای وکس


epilision3

لیزر موهای زائد روشی فوق‌العاده برای از بین بردن موهای زائد است که بر اصل فوتوترمولیز گزینشی مبتنی است. متخصص دستگاه لیزر را روی طول موج خاصی تنظیم می‌کند تا موهای زائد و ناحیه‌های پیگمانتاسیون تیره رنگ هدف قرار گیرد و بافت‌های اطراف آسیب نبیند. دائمی بودن نتایج لیزر درمانی آن را به گزینه‌ای بهتر از وکس تبدیل کرده است.

برخلاف وکس که باید به طور منظم و مکرر انجام شود، موهای زائد پس از فقط 5 جلسه لیزر درمانی به میزان 70 تا 90 درصد کاهش می‌یابد. بیمار پس از هر جلسه متوجه کاهش دائمی موهای ناحیه درمان شده می‌شود. حال آن که وکس روشی پرهزینه است که باید بارها تا پایان عمر تکرار شود و موها هر بار پس از مدتی دوباره درمی‌آید.