1

ریزش مو می‌تواند تاثیرات احساسی بر وضعیت فرد داشته باشد. به همین خاطر افراد دچار این مشکل احتمالاً به دنبال روش‌های مناسب برای درمان یا کاهش علائم در شرایطی خواهند بود که در ارتباط با ظاهر خود احساس ناراحتی داشته باشند. امروزه از داروهای مختلف برای رفع مشکل ریزش مو می‌توان استفاده کرد. به همین خاطر برای اطلاع از داروی مناسب برای درمان ریزش مو و کاهش علائم مربوط به آن لازم است با پزشک متخصص در این رابطه ملاقات و صحبت شود.

 متخصصین ما دارای تجربه خاص در حوزه درمان مشکلات ریزش مو بوده و تاکنون هزاران بیمار دچار انواع مختلف مشکلات ریزش مو را با استفاده از روش‌های لیزر درمانی، مزوتراپی، تزریق پلاسمای غنی شده با پلاکت (PRP)، و کاشت مو درمان کرده‌اند. به این ترتیب متخصصان ما می‌توانند بهترین روش‌های درمان از طریق دارو را برای پیشگیری از مشکلات بعدی ریزش مو به شما ارائه کرده و تا حد امکان فرآیند رشد مجدد موی شما را بازیابی نمایند.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کاشت مو و سایر روش‌های درمان مورد استفاده در این کلینیک می‌توانید با همکاران ما تماس حاصل فرمایید.

درمان ریزش مو


2

بر اساس اینکه نوع ریزش موی شما چه باشد داروهای مختلفی می‌تواند استفاده کنید که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است:

الگوی ریزش موی مردانه

دو دارو برای درمان الگوی ریزش موی مردانه استفاده می‌شود که عبارت از فیناستراید (finasteride) و ماینوکسیدیل (minoxidil) است. علاوه بر این ممکن است افراد برای رفع این مشکل ترجیح دهند از کلاه‌گیس یا عمل جراحی استفاده کنند.

فیناستراید

3

این دارو به صورت قرص وجود داشته و به صورت روزانه مصرف می‌شود. تاثیر این دارو از طریق جلوگیری از تبدیل هورمون تستوسترون به دهیدروتستوسترون (DHT) است. هورمون دهیدروتستوسترون باعث تحلیل رفتن پیازهای مو شده و مصرف این دارو می‌تواند با توقف تولید این هورمون بازیابی شرایط عادی رشد مو را برای فرد به همراه داشته باشد. مطالعات انجام شده در این حوزه نشان می‌دهند مصرف این دارو می‌تواند تعداد موهای فرد را افزایش داده و به این ترتیب بر ظاهر فرد تاثیر مناسب داشته باشد.

برای مشاهده تاثیرات ناشی از مصرف این دارو معمولاً لازم است سه تا شش ماه از این دارو به صورت مستمر استفاده شود. به هر حال فرآیند ریزش مو با گذشت شش تا 12 ماه از توقف استفاده دارو مجدداً شروع خواهد شد. عوارض جانبی مصرف این دارو در موارد نادر مشاهده می‌شود. نتایج بررسی‌های انجام شده در این حوزه نشان می‌دهد در کمتر از یک نفر از هر 100 مورد مصرف این دارو کاهش میل جنسی یا نارسایی جنسی مشاهده شده است.

ماینوکسیدیل

4

این دارو به صورت لوسیون موجود بوده و بیمار می‌تواند از آن به صورت روزانه بر روی ناحیه سر استفاده کند. تاکنون نحوه تاثیرگذاری این دارو به‌طور دقیق مشخص نشده است، اما شواهد موجود نشان می‌دهد مصرف این دارو می‌تواند باعث رشد مجدد مو در برخی مردان شود.

این دارو حاوی 5 یا 2 درصد ماینوکسیدیل است. شواهد موجود در این رابطه نشان می‌دهد موارد قوی‌تر این دارو (5%) اثربخشی بیشتری در درمان ریزش مو دارند. این شرایط در حالی است که یافته‌های مطالعات دیگر، اثربخشی بیشتری را برای مقادیر 5% این دارو در مقایسه با نوع 2% آن ارائه نکرده‌اند. به هر حال، همواره می‌توان انتظار داشت انواع قوی‌تر این دارو عوارض جانبی بیشتر همچون خشکی پوست یا احساس خارش را در نواحی تحت درمان برای بیمار به همراه داشته باشند.

مشابه داروی فیناستراید، داروی ماینوکسیدیل معمولاً می‌بایست برای چند ماه قبل از مشاهده نتایج ناشی از آن به صورت مداوم مصرف شود. به هر حال فرآیند ریزش مو معمولاً با توقف درمان مجدداً شروع خواهد شد. به این ترتیب هرگونه موی جدید رشد کرده بر روی سر پس از توقف درمان با گذشت 2 ماه دچار ریزش خواهد شد. عوارض جانبی این دارو نادر و محدود است.

هورمون درمانی

از این روش معمولاً برای درمان موارد ریزش موی آندروژنتیک ایجاد شده در خانم‌های یائسه که دارای فقر هورمون استروژن و/ یا پروژسترون هستند، استفاده می‌شود.

الگوی ریزش موی زنانه

ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل هم‌اکنون تنها داروی مورد استفاده برای درمان الگوی ریزش موی زنانه است. لوسیون این دارو می‌تواند به رشد مو در هر یک زن از چهار زن کمک کند و تاثیر خاص در کاهش یا توقف ریزش مو در سایر زنان دارد. معمولاً، خانم‌ها واکنش بهتری نسبت به داروی ماینوکسیدیل در مقایسه با مردان نشان می‌دهند. به این ترتیب مشابه مردان، برای تاثیرگذاری این دارو لازم است خانم‌ها از آن برای چند ماه استفاده کنند.

داروهای خوراکی ضدبارداری

مصرف این داروها می‌تواند تولید هورمون‌های جنسی را کاهش داده و به این ترتیب برای درمان الگوی ریزش موی زنانه (ریزش موی آندروژنتیک) مناسب باشد. به هر حال، لازم است پزشک ریسک استفاده از این داروها را با در نظر گرفتن شرایط بیمار و سابقه درمانی وی بررسی کرده و به این ترتیب درباره مناسب بودن آن‌ها برای درمان مشکل بیمار اظهارنظر کند. به این منظور لازم است فرد فقط از داروهای دارای سطح آندروژن پایین برای درمان مشکل ریزش موی خود استفاده کند. در حقیقت استفاده از قرص‌های دارای سطح بالای آندروژن می‌تواند باعث تشدید مشکل ریزش موی فرد شود.

اسپیرونولاکتون

5

این دارو یک آنتاگونيست آلدوسترون (aldosterone antagonist) و یک دیورتیک نگهدارنده پتاسیم است که برای درمان فشار خون بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. به هر حال این دارو دارای تاثیر خاص در درمان ریزش مو و به‌طور خاص الگوی ریزش موی زنانه است. در حقیقت مصرف این دارو باعث می‌شود تولید هورمون آندروژن کاهش یافته و تاثیر این هورمون بر روی ناحیه دریافت کننده دارو کاهش یابد.

عوارض جانبی مصرف این دارو با حساس شدن سینه‌ها، قاعدگی نامنظم، و تغییر خلق‌وخو همراه است. خانم‌هایی که در سنین بارداری قرار دارند لازم است از مقدار موثر این داروها استفاده کنند، زیرا مصرف مقدار نامناسب دارو می‌تواند خطر احتمالی مونث شدن جنین‌های مذکر را به همراه داشته باشد. به همین خاطر لازم است در طول مصرف این دارو درباره امکان باردار شدن با پزشک ملاقات و مشورت شود.

ریزش موی سکه‌ای

تاکنون هیچ درمان موثری برای مشکل ریزش موی سکه‌ای معرفی نشده است. به هر حال، در اکثر موارد شرایط رشد مو با گذشت یک سال بدون استفاده از روش درمان خاص به حالت عادی باز خواهد گشت. بنابراین بهترین راهکار در هنگام برخورد با این مشکل به خصوص در مواردی که فقط چند ناحیه محدود بر روی سر دچار ریزش مو شده باشد، منتظر ماندن است.

تزریق کورتیکو استروئید

6

کورتیکو استروئیدها یک نوع داروی هورمونی هستند. این دارو می‌تواند عملکرد سیستم ایمنی بدن را در ناحیه تحت درمان متوقف کند. به همین خاطر معمولاً از این دارو برای درمان ریزش موی سکه‌ای استفاده می‌شود، زیرا این اعتقاد وجود دارد که این مشکل در نتیجه آسیب وارد شده به خاطر فعالیت سیستم ایمنی به پیازهای مو ایجاد می‌شود. تزریق کورتیکو استروئید یکی از موثرترین روش‌های درمان برای نواحی ریزش موی محدود بر روی سر می‌باشد. علاوه بر این امکان استفاده از این دارو در سایر نقاط بدن همچون ابروها نیز وجود دارد.

به منظور درمان با کورتیکو استروئید، لازم است دارو چندین بار در پوست نواحی دچار ریزش مو تزریق شود. به این ترتیب فرآیند حمله کردن سیستم ایمنی به پیازهای مو متوقف شده و شرایط مشکل بهبود پیدا می‌کند. انجام این کار همچنین می‌تواند باعث تحریک رشد مجدد مو در این نواحی با گذشت چهار هفته از شروع درمان شود. این تزریق‌ها هر چند هفته یک بار بر روی بیمار تکرار می‌شوند. به هر حال با توقف فرآیند درمان، احتمالاً شرایط ریزش مو به تدریج دوباره به شرایط قبل باز خواهد گشت. عوارض جانبی تزریق کورتیکو استروئید شامل درد در ناحیه تزریق و نازک شدن پوست (آتروفی) است.

داروهای کورتیکو استروئید موضعی

این داروها (به صورت کرم و پماد) به‌طور گسترده برای درمان ریزش موی سکه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما نتایج بلندمدت ناشی از استفاده آن‌ها هنوز به‌طور دقیق شناخته شده نیست. از این داروها معمولاً برای یک دوره سه ماهه استفاده می‌شود. داروهای کورتیکو استروئید موضعی قابل استفاده به این منظور به شرح زیر هستند:

  • بتامتازون
  • هیدروکورتیزون
  • مومتازون

این داروها به صورت لوسیون، ژل یا فوم موجود بوده و بیمار می‌تواند بسته انتخاب و راحتی خود، هر یک از آن‌ها را مورد استفاده قرار دهد. به هر حال، امکان استفاده از این داروها بر روی پوست ناحیه صورت برای درمان ریزش مو در ناحیه ریش و سبیل یا ابروها وجود ندارد.

عوارض جانبی مصرف این داروها شامل نازک شدن پوست و جوش زدن بر روی آن است. همچنین استفاده از قرص‌های کورتیکو استروئید به دلیل عوارض جانبی شدید معمولاً توسط پزشک به افراد توصیه نمی‌شود.

لوسیون ماینوکسیدیل

لوسیون ماینوکسیدیل بر روی ناحیه سر استفاده شده و می‌تواند با گذشت 12 هفته رشد مجدد مو را برای فرد به همراه داشته باشد. به هر حال، برای مشاهده تاثیرات کامل ناشی از مصرف دارو معمولاً به یک سال زمان نیاز است.

داروی لوسیون می‌تواند برای درمان هر دوی موارد الگوی ریزش موی مردانه و زنانه مفید باشد، اما امکان استفاده از آن برای ریزش موی سکه‌ای وجود ندارد. این شرایط به معنی این است که نتایج حاصل از مصرف این دارو برای درمان ریزش موی سکه‌ای هنوز به‌طور کامل مورد بررسی و تایید قرار نگرفته است. مصرف داروی ماینوکسیدیل برای افراد زیر 18 سال توصیه نمی‌شود.

کرم دیترانول (dithranol)

7

مشابه روش‌های درمانی که عملکرد سیستم ایمنی بدن را اصلاح می‌کنند، این کرم نیز به‌طور منظم بر روی سر استفاده شده و باعث واکنش پوست به دارو و رشد مجدد مو در برخی موارد مصرف می‌شود. به هر حال، نتایج بررسی‌های انجام شده نشان دهنده عدم تاثیرگذاری استفاده این دارو در بلندمدت می‌باشد. علاوه بر این مصرف این دارو می‌تواند با احساس خارش و پوست انداختن سر برای بیمار همراه بوده و باعث لک شدن پوست و موی فرد شود. به همین خاطر، معمولاً از این دارو به‌طور گسترده برای درمان ریزش مو استفاده نمی‌شود.


مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان